دکتر نهاوندیان در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها:

مجلس به مطالب نادرست درباره وزیر پیشنهادی وقعی نخواهد گذاشت/ تعامل با همسایگان گامی در جهت اصول اقتصاد مقاومتی/ همه ملامت‌ها برای "غیر از توافق هسته‌ای" متوجه زیاده‌خواهی‌های غرب خواهد شد

رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری پنجشنبه شب پس از بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در گفتگو با خبرنگاران به پرسش های آنان پاسخ داد.

شناسه خبر: 82456 -

پنجشنبه 22 آبان 1393 - 20:18

دکتر محمد نهاوندیان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره سیاه نمایی های برخی جریانات پس از معرفی وزیر پیشنهادی علوم به مجلس ، تصریح کرد: در نظام ما رای اعتماد به وزرا یکی از مصادیق تعامل دو قوه است که پیشنهاد از سوی رییس جمهوری منتخب مردم است و رای اعتماد نیز توسط نمایندگان منتخب مردم داده می شود؛ در این جلوه‌گاه‌ها است که ما باید شاهد درجه بالایی از تعامل دو قوه باشیم و مردم هم از توفیق این تعامل خوشحال می‌شوند.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: به هر حال از سوی رییس جمهوری و با بررسی هایی که انجام شده، پیشنهاد لازم ارایه شده و ان‌شاالله نمایندگان مجلس هم به وظیفه قانونی و انقلابی خودشان عمل خواهند کرد.
وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس به طور قطع به برخی مطالب نادرست که از منابع غیرصحیح و غیرمستند منتشر می شود، وقعی نخواهند گذاشت و آنچه را که حقیقت مطلب است، مورد توجه قرار خواهند داد و به این ترتیب، به یک نتیجه خوبی دست پیدا خواهیم کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این مسئله که در این رابطه برخی نمایندگان مجلس معتقدند قبل از معرفی گزینه باید با رییس مجلس مشورت هایی انجام می شد؛ ایا این مساله از نظر شما پذیرفتی است؟، گفت: در نظام ما مبنای کار در تعامل قوا، قانون اساسی است و البته مسیر مشورت همیشه باز است، اما اختیارات و وظایف هر قوه را قانون اساسی معین کرده است.
دکتر نهاوندیان در ارزیابی خود از رد لایحه تنظیم مقررات مالی دولت در مجلس شورای اسلامی و احتمال ارائه طرحی در این رابطه از سوی نمایندگان گفت: تدوین این لایحه اصولا بر اساس توافق مفهومی بین دولت و مجلس بود که بجای تکرار هر ساله تبصره های قانون بودجه، ما یک قانون دائمی داشته باشیم و در واقع فرصت رسیدگی بودجه را مختص بودجه کنیم تا از تاخیر ناخواسته جلوگیری شود.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: با وجود اینکه فوریت این لایحه مورد تصویب مجلس قرار گرفت اما به هر دلیل تصویب کلیات در این مرحله متوقف شد؛ ناچار الان در قانون بودجه 94 به همان رویه گذشته عمل خواهد شد مگر اینکه در مجلس گامی برداشته شود و مجددا این لایحه در دستور کار قرار گیرد.
دکتر نهاوندیان درباره احتمال ارائه طرحی از سوی نمایندگان مجلس به جای این لایحه اظهار داشت: در مورد طرح قانونی، این ملاحظه قانون اساسی وجود دارد که اگر طرحی بار مالی داشته باشد باید مورد موافقت دولت قرار گیرد؛ البته گفت‌وگوها و تعامل‌هایی در کمیسیون مربوطه با دولت بوده است که امیدواریم در این مسیر به صورت تعاملی پیش برویم.
وی در ارزیابی سفر اخیر رییس جمهوری به آذربایجان نیز اظهار داشت: سفر رییس جمهوری به جمهوری آذربایجان چهارمین دیدار دو رییس جمهوری در طول یک سال گذشته بود؛ فرصت های همکاری های اقتصادی بین ایران و آذربایجان بسیار گسترده است و این سفر دستاوردهای بسیار امیدبخشی ایجاد کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: این روابط به خوبی نشان می دهد که چگونه می‌شود با یک رویکرد تعاملی، فضایی مثبت و سازنده را ایجاد کرد؛ ما در واقع با این تعامل گسترده با همسایگان گام دیگری در جهت اصول اقتصاد مقاومتی بر می داریم.
دکتر نهاوندیان در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوالی در خصوص تصویب آیین نامه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت تصریح کرد: همانطور که مستحضرید قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پنج سال قبل توسط مجلس تصویب شده بود و این یک گام مثبتی در جهت تحقق حقوقی می‌باشد که در قانون اساسی به آن اشاره شده است.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: متاسفانه طی 5 سال گذشته آئین‌نامه مربوط به دسترسی آزاد به اطلاعات به مرحله تصویب نرسیده بود و خوشبختانه با پیگیری‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این قانون در کمیسیون‌های دولت مورد بحث قرار گرفته و نهایتا به دولت رسید تا تصویب شد.
وی با بیان اینکه این قانون دستگاه‌های دولتی را موظف می‌کند که دسترسی آزاد به اطلاعات را فراهم کنند، گفت: در واقع این قانون تحقق یکی از شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی بود که به مردم گفته شده بود که ما باید حقوق شهروندی را شکوفاتر کنیم و این مبنایی است برای شفافیت که همان لازمه عدالت است.
دکتر نهاوندیان ادامه داد: با تصویب این قانون مردم راحت‌تر می‌توانند از حقوق خود آگاه شوند و به آن دسترسی داشته باشند که دسترسی به این حق نوعی انحصارشکنی در اطلاعات است؛ انحصار در دسترسی آزاد به اطلاعات از ظالمانه‌ترین انحصارات است و دولت با ایجاد فضای رقابتی در دسترسی به اطلاعات در فضای مطبوعاتی، شرایط تحقق شعار آزادی مسئولانه را فراهم می‌کند.
رییس دفتر رییس جمهوری درباره آخرین اخبار از مذاکرات هسته‌ای نیز اظهار داشت: هنوز زود است که در مورد نتیجه مراحل طولانی مذاکرات قضاوت کنیم و تا روز آخر هیچ کس نمی‌تواند در این‌باره ارزیابی داشته باشد که محصول نهایی مذاکرات چه خواهد بود، اما نکته بسیار مهم که همگان می‌دانند این است که ایران در این مسیر طولانی اتمام حجت کرد.
دکتر نهاوندیان با بیان این مطلب که ایران با اقدامات اخیر خود همه بهانه‌جویی‌های بی‌پایه گذشته را باطل کرد، گفت: عده‌ای به دنبال این بودند که حق غیرقابل انکار ایران برای پیشرفت و توسعه علم و فناوری را نادیده بگیرند که در همه این زمینه‌ها از جمله زمینه فناوری هسته‌ای این بهانه‌جویی‌ها علیه ایران ادامه داشت.
وی افزود: البته همگان دیدند که در فضای افکار عمومی و محافل سیاسی و اقتصادی دنیا مباحث مطرح شده از سوی ایران مورد استقبال قرار گرفته و سفر هیات‌های متنوع اقتصادی در ماه‌های گذشته به ایران گویای همین مطلب است.
رییس دفتر رییس جمهوری اضافه کرد: البته اتفاق مهمی که در طول یکسال افتاد، این بود که باوجودی که تحریم‌ها برطرف نشده، اما اقتصاد ایران ثابت کرد که در عمل درجه آسیب‌پذیری خود را کاهش داده است؛ تورم را مهار کرده و از رکود خارج شده و به سمت رونق حرکت کرده و همه اینها قوت عمل ما را در مذاکرات افزایش داده است.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه نتیجه مذاکرات هر چه باشد اقتصاد ایران به پیش خواهد رفت، اظهار داشت: هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه اقتصادی دیگر افکار عمومی جهان ادامه تحریم‌های ظالمانه را علیه ایران نخواهد پذیرفت. دیگر آن فضای سیاه‌نمایی علیه ایران شکسته شد و همه ملامت‌ها و سرزنش‌ها برای "غیر از توافق هسته‌ای" متوجه زیاده‌خواهی‌های غرب خواهد شد.
رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص کاهش قیمت جهانی نفت و برنامه‌های ایران برای مقابله با آن تصریح کرد: این یک اصل است که پیش‌بینی نسبت به آینده بازار نفت نمی‌تواند هیچ وقت قطعی باشد، لذا احتیاط‌آمیز خواهد بود که ما سناریوهایی مختلفی را برای قیمت‌های مختلف نفت داریم.
دکتر نهاوندیان خاطرنشان کرد:‌ سناریوهای مختلفی را پیش‌بینی کرده‌ایم لذا در بودجه 94 با دید گشاده نسبت به همه سناریوهای محتمل پیش می‌رویم و شرایط هر چه باشد آمادگی مقابله با آن شرایط را داریم.
رییس دفتر رییس جمهوری در جریان بازدید خود از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها ابتدا از نمایشگاه عکس فریاد غزه بازدید کرده و سپس از تعداد زیادی از غرفه‌های رسانه‌های حاضر در نمایشگاه نیز بازدید کرد.

شناسه خبر: 82456

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده