متن کامل سخنرانی در دیدار با ایرانیان مقیم چین

-

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393 - 19:44

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطاهرین و صحبة المنتجبین
دیدن ایرانیان عزیز در دیار غربت خستگی را از تن در می‌آورد. بدون تعارف باید بگویم که انسان در این جمع بوی عطر ایران را حس می‌کند. ایرانی بودن موجب سرافرازی است. بالاترین افتخار ما این است که دارای فرهنگ بزرگ و دین بسیار عظیم و راهبران و الگوهایی چون علیابنابی‌طالب(ع) هستیم. زیارت شما عزیزان برای من و هیئت همراه و وزرا و مسئولینی که در محضر شما هستیم موجب افتخار است.
روابط دو ملت ایران و چین به بیش از هزار سال بر می‌گردد. در شهر شی‌آن که بسیاری از شما به آنجا رفته‌اید، مسجدی وجود دارد که روی در ورودی آن سنگ‌نوشته‌ای نصب شده است و احکام نماز و وضو و... را به زبان فارسی در آن نگاشته‌اند. مثلاً عنوان نماز مغرب را به همان زبان فارسی قدیم نماز شام ذکر کرده است. آن مسجد متعلق به هزار و صد یا هزار و دویست سال پیش است. این نشان‌دهنده آن است که مردم ایران در هزار سال پیش دارای فرهنگ و بیان و قدرت و نفوذ و تأثیرگذاری بوده‌اند. انسان‌هایی که در آن زمان در آن محل مسجد را ساخته و آن کتیبه را نصب کرده‌اند علی‌القاعده بازرگانانی بوده‌اند که از طریق جاده ابریشم فرهنگ ایران و اسلام را به آن سرزمین برده‌اند.
ملت ایران، ملت بسیار بزرگی است. البته در مقاطعی مردم ما مورد ظلم و ستم قرار گرفتند، اما ما می‌توانیم آن ظلم‌ها را جبران کرده و شرایط نوینی را برای کشور خود به وجود بیاوریم.
من در تابستان گذشته (اواخر شهریور) به سازمان ملل رفتم، در آنجا با دوستان مشورت کردیم تا طرحی را در سازمان ملل مطرح کنیم که البته بعدها به نام طرح wave (مقابله جهانی با خشونت و افراطیگری) معروف گشت. در آن زمان عده‌ای از دوستان می‌گفتند که این طرح به دلیل اینکه در دنیای امروز زمینه‌ای برای تحقق آن وجود ندارد، مطرح نشود، چون غربی‌ها سالیان متمادی ایران را به عنوان مظهر خشونت و افراطی‌گری و حامی تروریسم معرفی کرده‌اند، لذا با پرچمداری ایران علیه خشونت مخالفت خواهد کرد.
اما دیدیم که حضور مردم در انتخابات و صدای آنها چقدر رسا بوده است. ملت ایران بود که در روز انتخابات چنان با قدرت فریاد اعتدال سر داده و پرچم اعتدال را به اهتزاز درآوردند که دنیا را تحت تأثیر قرار دادند. لذا پیشنهاد ایران ظرف مدت چند ماه در مجمع عمومی سازمان نه تنها به تصویب رسید بلکه به اتفاق آراء و بدون نیاز به رأی گیری به تصویب جهانی رسید.
امروز هم در کنفرانس سیکا مجدداً در بیانیه بر موضوع wave تصریح و تأکید شد تا کشورهای عضو سیکا برای اجرایی کردن طرح wave تمام توان خود را به کار گیرند و این موضوع در بند 2-2 ثبت شد. این موضوع نشانگر آن است که ملت ایران ملت بسیار بزرگ و دارای صدای رسا و فرهنگ والایی می‌باشد و تأثیر گذار خواهد بود.
حضور ایرانیان در تمام نقاط دنیا از جمله کشور چین و شهر شانگهای برای ما بسیار پر اهمیت است. چون شما اولاً فرهنگ ایران را در حد توان خود منتقل می‌کنید و همچنین قادر هستید فرهنگ چین را دریافت کنید.
ملت چین، ملت بسیار بزرگی است و در کار و تلاش و کوشش واقعاً فوق‌العاده هستند.
من حدود 20 سال پیش که سفری به چین داشتم در طول مدت اقامت در شهر پکن شاهد ساخت یک ساختمان حدوداً صد طبقه بودم. هر روز که مراحل ساخت این ساختمان را مشاهده می‌کردیم یک طبقه به آن ساختمان عظیم و بزرگ اضافه شده بود. مردم چین دارای نظم و فرهنگ و تلاش فوق العاده‌ای هستند. اینها برای ما درس‌های آموزنده‌ای هستند. ما هم باید تلاش کنیم و راهی جز این نداریم. من اولین بار در سال 1360 به چین سفر کردم. در شهر پکن تمام مردم اعم از زن و مرد دارای یک نوع لباس بودند و وضع بسیار فقیرانه‌ای داشتند. هنگام غروب برای اینکه یک وعده غذا (آش) دریافت کنند صف‌های طولانی تشکیل می‌دادند. این داستان متعلق به 32 سال پیش است.
اما چین با قدرت تکنولوژی و فناوری و اقتصادی خود در برابر دنیا ایستاده است و اگر با همین روند به پیش برود، قطعاً در آینده به عنوان قطب اول اقتصادی دنیا خواهد بود.
این کشور در حال حرکت بسیار شگفت‌انگیزی است. من 10 سال پیش با وزیر خارجه این کشور جلسه بسیار مفصلی داشتم. در آن زمان صادرات و واردات این کشور در حدود 1000 میلیارد دلار بود که 500 میلیارد دلار شامل صادرات و 500 میلیارد دلار هم شامل واردات می‌شد. البته امروز مقدار آن بسیار بیشتر شده است و به 4200 میلیارد دلار رسیده است. در آن زمان وزیر خارجه کشور چین برنامه آینده این کشور را تا سال 2020 و 2030 میلادی برای من توضیح داد و امروز من شاهد هستم که همان روند در حال اجرا می‌باشد.
این بسیار مهم است که این کشور توانسته است با این قدرت به پیش برود. ما نیز باید برای زندگی و کشور خودمان تلاش کنیم. کشور ما کشور بسیار با عظمتی است. ما نیز می‌توانیم. من در جلسه اقتصادی داووس سوئیس اعلام کردم که ما در 30 سال آینده جزو 10 کشور اول دنیا خواهیم بود. این شعار نیست، بلکه تمام محاسبات ما این مسئله را اثبات می‌کند. اگر ما تلاش و کوشش کنیم این مسئله محقق خواهد شد.
کشور ما دارای لیاقت‌های فراوان و کثیر است و ما قادر هستیم تا در آینده، گذشتة خود را جبران کنیم. همه امید ما به جوان‌های در حال تحصیل و کارآفرینانی است که در کشورهای مختلف از جمله چین در حال تلاش هستند.
امیدوارم همه دست به دست هم بدهیم. تدبیر متعلق به شما تحصیلکرده‌ها و اندیشمندان ایرانی است و امید هم به دست شما و با کار و تلاش و کوشش شما خلق خواهد شد.
الحمدالله، امروز با آقای پوتین مذاکرات بسیار مهمی داشتیم و توانستیم با کشور روسیه به تصمیمات و توافقات مهمی دست پیدا کنیم و امیدوارم فردا هم بتوانیم با رئیس جمهور چین به توافقات مهمی برسیم. هر توافقی که حاصل شود و هر قدمی که برداریم متعلق به مردم ایران است و ما هم به عنوان خادمان این مردم در حال تلاش و کوشش هستیم. هر کاری که در کشور انجام شود به دست شما و با تلاش و فکر و فعالیت شما انجام خواهد شد. ان‌شاءالله به روزهای بهتر و امیدبخش در کشور خواهیم رسید. ان‌شاءالله امسال قدم‌های خوبی را برخواهیم داشت و قدم به قدم جلو خواهیم رفت.
در سیاست خارجی الحمدالله توفیقات بسیار خوبی به دست آوردیم که از آقای دکتر ظریف و وزارت خارجه تشکر می‌کنم. الحمدالله امروز چهره واقعی ایران به دنیا معرفی شده است و مردم دنیا چهره واقعی ایران و ایرانی را مشاهده می‌کنند و این در سایه تلاش و کوشش و فعالیت همه مردم ایران است. اما وزارت‌خارجه و دیپلمات‌های ما سهم بسیار بزرگی در این خصوص دارند، من از همه آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
در بخش اقتصادی هم حرکت‌های بسیار خوبی آغاز شده است. ما حرکت بسیار خوبی در بخش نفت و گاز و صنعت و معدن آغاز کرده‌ایم و برخی از آنها امسال به ثمر خواهد نشست.
اراده و تصمیم ما این است که تمام حق مردم ایران از منابع مشترک چه در بخش گاز و چه در بخش نفت استحصال شود. حق مسلم مردم تنها در سانتریفیوژها نیست. یکی از جاهایی که حق مسلم مردم ایران است منابع مشترک نفتی و گازی است که همسایگان ما از آن نفع برده و از این سو چیزی عاید مردم ما نمی‌شود و ما تاکنون کار مهمی در این زمینه انجام نداده‌ایم. ان‌شاءالله در طول دولت یازدهم قدم‌های خوبی در منابع مشترک نفتی و گازی برداشته خواهد شد.
آقای مهندس زنگنه و بخش نفت تلاش بسیار خوبی را آغاز کرده‌اند و می‌توانند به اهداف خود برسند. دولت هم با همه توان در این زمینه کمک خواهد کرد.
در زمینه تجارت و بازرگانی و تمام عرصه‌های اقتصاد حرکت‌های خوبی انجام شده است. البته همه باید دست به دست هم بدهند، کمیسیون مشترک تشکیل شود، دولت، سازمان‌های مردم نهاد، اتاق بازرگانی، تجار و ... به یکدیگر نزدیک شده و توافق کنند و همه به هم کمک کنیم تا به اهداف بلند ملت ایران دست پیدا کنیم.
از دیدن همه شما خوشحال شدم. امیدوارم در کار و تحصیل و تجارت موفق باشید. ان‌شاءالله در آینده واردکننده کالا نباشیم بلکه دو کشور ایران و چین شریک اقتصادی خوبی برای یکدیگر باشند.
شاد و موفق و پیروز باشید.

شناسه خبر: 82373