متن کامل سخنرانی در جلسه با وزیر و معاونین وزارت جهاد کشاورزی

-

شناسه خبر: 82301 -

دوشنبه 1 ارديبهشت 1393 - 12:47

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

از اینکه در آغاز سال جدید فرصتی فراهم شد تا در جمع شما جهادگران عرصه کشاورزی و امنیت غذایی حضور داشته تا برخی از نکات مورد نظر شما را بشنوم و نکاتی را هم عرض کنم، بسیار خوشحالم.
البته بحث‌های امروز که قبلاً هم توسط وزیر محترم در دولت و یا ستاد اقتصادی مطرح بوده است به طور طبیعی ادامه خواهد داشت.
اقتصاد کشور کلاً به هم پیوسته و وابسته است. یعنی نمی‌توان گفت که کشاورزی ما از صنعت بی‌نیاز است یا صنعت از کشاورزی بی‌نیاز است و یا این دو از خدمات بی‌نیاز هستند و یا این سه از صادرات و واردات که همان روابط با دنیاست بی‌نیاز هستند. یا نمی‌توان گفت که همه اینها از علم و تحقیقات بی‌نیاز هستند. اصولاً در دنیای امروز زندگی همه انسانها به یکدیگر پیوسته و وابسته است و توسعه و حرکت و پیشرفت کشور هم این چنین است.
اساس بحث هدفمندی یارانه‌ها این بوده است که ما از شدت انرژی بکاهیم و مصرف آن را متعادل کنیم یا به محیط زیست کمک کرده و در مجموع مردم را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تشویق کنیم تا کمتر از وسایل حمل و نقل شخصی استفاده کنند.
اما در عین حال اجرای این قانون از ابتدا مشکل داشته است و ما هم از زمانی که شروع کردیم با مشکلات فراوانی روبرو بودیم. حتی در بخش نقدی که به مردم پرداخت می‌شود هم مشکل وجود دارد. من این موضوع را به این دلیل مطرح کردم که می‌خواهم در ابتدا به خاطر انجام اولین مرحله از بخش دوم هدفمندی یارانه‌ها تشکر کنم.
وقتی دولت استقرار پیدا کرد چند راه پیش روی خود داشت که یا به دلیل عدم تأمین بودجه لازم یارانه را قطع کند، یا از مبلغ پرداختی به مردم کسر کند، یا اصلاحاتی برای آینده صورت بگیرد و در ماههای اول شرایط قبلی ادامه پیدا کند.
در مجموع بحثهایی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که فعلاً چاره‌ای نداریم و باید در آغاز کار دولت همان روند گذشته را اجرا نماییم.
وقتی ادامه دادیم با اعتراض برخی از نمایندگان، فرهیختگان، اقتصاددانان و حتی برخی از علمای بزرگ مواجه شدیم که می‌گفتند چرا پول را بین مردم توزیع می‌کنید؟ این چه کاری است و چه فایده‌ای دارد؟ تعداد زیادی از مردم به این پول نیاز ندارند، چرا به همه پرداخت می‌شود؟ وقتی هم که ستاد اقتصادی دولت وارد عمل شد تا اصلاحاتی را انجام دهد ابتدا مجلس توسط یک مصوبه در کمیسیون وارد عمل شد و در نهایت در صحن علنی مجلس تبصره‌ای با عنوان تبصره بیست و یک تصویب شد و دولت را الزام کرد که در سال 93 صرفاً به افراد نیازمند متقاضی یارانه پرداخت نماید.
با وجود تمام بحث‌هایی که ما با مجلس و در دولت و ستادهای مختلف داشتیم، مجلس به تصمیمی رسیده بود و در نهایت ما هم باید قانون را اجرا می‌کردیم و در روند شکل‌گیری قانون هم باید نظرات خود را به مجلس منتقل می‌کردیم. و هر قانونی را که مجلس تصویب می‌کرد و شورای نگهبان نیز تأیید می‌کرد ما خود را موظف می‌دانیم که آن را اجرا کنیم.
برای این کار بهترین راه این بود که در مرحله اول ما از خود مردم کمک بگیریم و صادقانه با مردم مطرح بکنیم که قانون تأکید دارد فقط افراد نیازمند و متقاضی، یارانه دریافت کنند. یعنی باید مجدداً ثبت‌نام کنند. بنابراین، ما تسهیلات لازم را برای ثبت‌نام فراهم کردیم.
این کار به خوبی انجام شد و برای اولین بار بود که یک سامانه در کشور فعال شد و تمام مردم و کسانی که خودشان را نیازمند می‌دانستند می‌توانستند در آن سامانه ثبت نام کنند.
سامانه‌ای که بتواند در روز بیش از دو میلیون مراجعه کننده را پاسخ دهد و فرمهای مختلف را در اختیار آنان قرار دهد. این کار برای اولین بار در کشور انجام شد. البته کارتهای ملی که عدد سمت راست آن به 1 ختم می‌شد دو برابر تعداد دیگر کارتها بود لذا در اولین روز فشار روی سامانه دو برابر دیگر روزها بود. مراحل به خوبی انجام شد و ثبت نام انجام گرفت.
بنابراین، من در اینجا از تمام دست اندرکاران ستاد هدفمندی یارانه‌ها و تمام دستگاهها از جمله وزارت ارتباطات و ارگانهایی که در این زمینه کمک کردند تا بتوانیم این تسهیلات را در اختیار نیازمندان متقاضی قرار بدهیم تا بتوانند در مدت 10 روز ثبت نام کنند، تشکر می‌کنم.
مردم با آرامش و بدون عجله و بدون کوچکترین اشکال و مسئله‌ای به راحتی و با متانت ثبت نام کردند.
همه افراد آزادانه اظهارنظر کردند. رسانه‌ها مواضع مخالف یا موافق خود را اعلام کردند. به هر حال عده زیادی ثبت‌نام کردند و شاید خود را نیازمند می‌دانستند. چون قانون می‌گوید که فقط افراد نیازمند ثبت‌نام کنند. عده‌ای هم انصراف دادند و یا بعد از ثبت نام در دو روز گذشته انصراف دادند. البته باب انصراف همچنان باز خواهد بود به هرحال این امکان وجود دارد که هر کس هر زمان که بخواهد انصراف دهد. چرا می‌گویم این امکان وجود دارد؟ برای اینکه برخی فکر می‌کنند اگر عده‌ای انصراف بدهند و ثبت‌نام نکنند به قول عامه می‌گویند خوش به حال دولت می‌شود و اگر ثبت‌نام بکنیم خوش به حال ملت می‌شود. چنین تعبیری درست نیست و با صداقت واقعی همراه نیست. دولت خزانه‌دار و امانتدار مردم است. دولت چیزی ندارد، هر چه که دارد متعلق به مردم است و با کمک مردم می‌تواند در زمینه اقتصاد، صنعت و خدمات و تمام بخش‌ها حرکت کند.
حضور و حمایت مردم کارساز است. بنابراین، من از آنهایی که به خاطر منافع بالاتر و بیشتر و یا کسانی که نیازی به این پول نداشتند یا تأثیری در زندگی آنها نداشت، انصراف دادند، تشکر می‌کنم.
انصراف هر مقدار بیشتر شود به نفع عامه مردم است. مردم این موضوع را باید احساس کنند و بدانند که اگر انصراف دادند این پول در کجا مصرف می‌شود.
افزایش قیمت حامل‌های انرژی طبق قانون شیب ملایمی‌خواهد داشت. البته در برخی موارد اجرا شده است و در چند مورد هم در هفته جاری اجرا خواهد شد و شیب ملایم خواهد بود. اما مردم باید توجه داشته باشند که پول حاصله در کجا مصرف خواهد شد و در چه زمینه‌هایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اولین جایی که ما باید پول حاصله از هدفمندی یارانه‌ها را مصرف کنیم بخش تولید، بهداشت و درمان، محیط زیست و حمل و نقل عمومی است.
اینها مواردی است که هرچه مقدار درآمد بیشتر شود ارائه خدمات بیشتر خواهد بود.
ما دو راه داریم. یکی اینکه حامل‌های انرژی را به شدت گران کنیم تا درآمد بیشتری برای مصارف فوق داشته باشیم ولی به دلیل اینکه شرایط اقتصادی کشور هنوز مطلوب نیست و شرایط تورمی نامطلوب است آن را به مصلحت نمی‌دانیم. کلاً بخش اقتصاد ما، بانکها، صنعت و کارخانجات ما دارای شرایط نامطلوبی هستند.
من خواهش می‌کنم متخصصان و صاحب نظران در بخش کشاورزی و دیگر بخش‌ها شرایط کشور را در اولین روز آغاز به کار دولت جدید در مناسبت‌ها به مردم توضیح دهند. نه اینکه بگوییم دولت قبلی خطا کرده است، بلکه آنها بدانند که مشکلات کشور چه چیزی است و باید چگونه آن را حل کنیم. حل این مشکلات به دست تمام مردم است.
اگر شما می‌بینید که در کشورهای پیشرفته توسعه و حرکت به جلو وجود دارد به این دلیل است که همه کمک می‌کنند و حضور دارند. حضور، کمک و دست به دست هم دادن مردم کشور را به سوی توسعه حرکت می‌دهد.
مگر می‌شود در هشت ساعت کار اداری یک ساعت کار انجام شود و کشور پیشرفت کند؟ اگر کشورهای توسعه یافته پیشرفت کرده‌اند، باید ببینید که آنها در محل کار و ادارات خود چگونه کار می‌کنند. من برخی از کشورها را از نزدیک دیده‌ام که با چه سبکی نظارت و کار می‌کنند. امکان ندارد که با کارمندی که در ساعت اداری کار غیراداری انجام می‌دهد برخورد نکنند. بلکه برخورد بی‌رحمانه‌ای می‌کنند و شخص را اخراج می‌کنند. اصلاً بحث تنبیه و کسر حقوق نیست. اگر دو یا سه بار این تخلف را مرتکب شود اخراج می‌شود.
نظم، قانون، همکاری و تعاون اساس کار است و به غیر اینها ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم. ان‌شاءالله ما در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها با توجه به محدودیت‌هایی که داریم می‌خواهیم به تولید کمک کنیم. البته مقصود این نیست که پولی را به کارخانه‌ها بدهیم. هم اکنون در بخش حامل‌های انرژی نسبت به نفت و گاز و گازوییل رقم افزایش بسیار مختصر است و این به دلیل حمایت از کشاورزی و صنعت و حمل و نقل عمومی است.
شما خواهید دید که رقم اعلام شده تا آخر هفته برای بنزین و گازوئیل با رقم واقعی آن در کشورهای همسایه ما بسیار فاصله دارد.
در چند ماه گذشته در دیدار با برخی از سران کشورهای همسایه قیمت حامل‌های انرژی را از آنها پرسیدم و آنها هم وقتی از قیمت ما آگاه می‌شدند می‌گفتند که شما انرژی را به رایگان به مردم می‌دهید. از رئیس جمهور یکی از کشورهای همسایه خودمان که صادر کننده نفت و گاز است سؤال کردم که قیمت بنزین تحویلی به مردم چقدر است؟ ایشان گفت که هر لیتر 5/4 یورو به مردم واگذار می‌شود. یعنی یک لیتر بنزین به قیمت 16 و 17 هزار تومان به فروش می‌رود. رقم‌ها اینگونه است.
در یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس رقم فروش بنزین اصلاً با کشور ما قابل مقایسه نیست. یکی از مقامات همان کشور به ما می‌گفت که شما سوخت را به رایگان به مردم می‌دهید و اصلاً این مقدار پول حمل و نقل آن هم نیست. می‌خواهم بگویم قیمت جدید برق، بنزین و گاز و سوختی که در این مرحله به مردم داده می‌شود هم یارانه ای است. قانون به ما گفته است که قیمت‌ها باید به سطح قیمت‌های خلیج‌فارس برسد ولی قیمت‌های فعلی بسیار با آن فاصله دارد. بنابراین؛ این موضوع دلیل بر حمایت دولت از تولید است. چرا که در بخش تولید راحت‌تر می‌شود پیش رفت.
ما برای ارائه تسهیلات هر مقدار که بتوانیم کمک خواهیم کرد و می‌خواهیم که تسهیلات راحت‌تر در اختیار بخش تولید قرار بگیرد.
قرار بر این نیست که بخواهیم پاکتی پر از پول به کارخانه بفرستیم و کسی هم چنین تصوری ندارد. ما باید کاری کنیم که کارخانجات بتوانند با نرخ قابل قبول از تسهیلات بانکی استفاده کنند و کمک ما از همین راه خواهد بود. البته به میزان هر مقداری که بتوانیم درآمد کسب کنیم.
یک بخش از این درآمد انصراف مردم از دریافت یارانه است. انصراف مردم باعث اشتغال، حرکت اقتصادی و تحول در بهداشت و درمان خواهد بود و ان‌شاءالله مردم در از اردبیهشت سال جاری شاهد تحول خواهند بود.
اولاً همه افراد فاقد بیمه درمانی را بیمه خواهیم کرد و برای آنها دفترچه درمانی صادر خواهد شد. این یک قدم بزرگ است که از امروز ثبت نام آن آغاز شده است.
از طرف دیگر مقدار هزینه‌ای که مردم برای درمان خود پرداخت می‌کنند، کاهش پیدا خواهد کرد و این کاهش از ماههای اولیه اجرای طرح، ملموس خواهد بود. شرایط بیمارستانها و بهداشت بهتر خواهد شد.
این یک قدم مهم است که دولت برمی‌دارد. البته در بخش محیط زیست و حمل و نقل هم قدم‌هایی را در حد توان و امکان برخواهیم داشت و همه آنها به صورت شفاف برای مردم بیان خواهد شد.
این بخش آغازین سخنان من بود که در خصوص هدفمندی یارانه‌ها و به منظور اطلاع مردم ایران و تشکر و سپاسگزاری از آنها بیان شد. از همه علما، اندیشمندان و صاحب نظرانی که درخصوص این موضوع سخن گفتند و اعلام نظر کردند و واقعیتها را برای مردم توضیح دادند، تشکر می‌کنم. امیدوارم در این مسیر موفق باشیم و مردم در آینده با دیدن خدمات دولت و احساس عدم نیاز به یارانه از دریافت آن صرف نظر کنند. البته ممکن است بعدها اقدامات دیگری هم انجام شود که فعلاً مربوط به این مرحله نیست.
اما در بخش کشاورزی، کشاورزی بخش بسیار با اهمیتی برای ما می‌باشد و تنها بحث آن اقتصادی نیست. بلکه هم حیات اجتماعی و هم امنیت ملی است. بحث امنیت غذایی یکی از بخش‌های مهم برای امنیت جامعه است. امنیت غذایی به گونه‌ای حاصل می‌شود که مردم احساس کنند بخش قابل ملاحظه‌ای از آن در کشور تولید و بخشی هم صادر می‌شود.
این کار در دنیا طبیعی است و کمتر کشوری وجود دارد که تمام محصولات خود اعم از غذایی و کشاورزی، دامی، زراعی و... را بتواند تولید کند و وارد نکند اما در عین حال مقدار اتکا مردم به تولید داخلی برای تأمین انرژی و کالری مورد نیاز به چه میزان باشد بسیار مهم است. امروز مقدار تأمین کالری مورد نیاز مردم ما پنجاه یا شصت درصد است . معلوم است که ما هم تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله داریم. البته رقم مطلوب صد نیست. نه اینکه صد مطلوب نیست بلکه در دسترس نیست که ما بتوانیم در تمام زمینه‌ها صد در صد تولید داخلی داشته باشیم. اما ما می توانیم این ارقام را افزایش دهیم.
شما می‌گویید در سال‌های پیش در برنامه سوم به رقم تا 82 درصد رسیدیم. یعنی 82 درصد کالری مورد نیاز بر محصولات داخلی تکیه داشته است و کمتر از بیست درصد، حدود 18 درصد وارد می‌کردیم که رقم بسیار خوبی بود.
اگر ما برای سالهای آینده چنین هدفگذاری را انجام دهیم با توجه به رقم موجود طی شش ماه یا یک سال امکان پذیر نیست. اما در یک برنامه ریزی چند ساله که نظر بنده چهار ساله و نظر آقای مهندس حجتی پنج ساله است می توانیم دست به دست هم داده و به یک نقطه قابل قبول برسیم.
ممکن است شما بگویید ما جو را 100 درصد، گندم را 95 درصد یا شکر را 80 درصد تولید می‌کنیم. تولید روغن مقداری سخت‌تر است و شاید تولید صد در صد به این زودیها امکان‌پذیر نباشد ولی ممکن است که به یک رقم قابل ملاحظه‌ای برسیم و یا بتوانیم خودکفا شویم و در تولید محصولات داخلی خود اتکا باشیم.
البته درخصوص تولید روغن بحث‌های متعددی وجود دارد. برخی معتقدند که تولید بعضی از دانه‌های روغنی با آب شور هم امکان پذیر است. البته جواب این مسائل را باید بخش تحقیقات بدهد.
بنابراین، اولین هدفگذاری ما در بخش کشاورزی باید افزایش درصد اتکاء کالری مورد نیاز مردم به محصولات داخلی باشد که آن رقم قابل قبول طبق گفته شما باید از میزان فعلی بیست و یک درصد بیشتر باشد. یعنی اگر فرض کنیم که الان شصت است باید به هشتاد برسیم.
اگر ما به هشتاد و هشتاد و یک برسیم قابل قبول است و با دستور رهبری مبنی بر به کارگیری اقتصاد مقاومتی نیز منطبق خواهد شد. چون اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید که در تولید محصولات اساسی کشور باید به سوی خوداتکایی برویم. اگر چنین امری محقق شد ان‌شاءالله سال‌های بعد هم ادامه داده و به یک نقطه مطلوب‌تر می‌رسیم.
ما باید بهترین استفاده را از زمین و آب ببریم. با توجه به اینکه بارندگی در ایران کم است آب یک منبع بسیار ارزشمند بوده و باید روی آن سرمایه‌گذاری کنیم. خاک هم بسیار مهم است. خاک یکی از منابع بسیار ارزشمند ماست.در حفظ خاک مثل بهره‌وری در آب باید برنامه‌ریزی کنیم.
باید پیشروی بیابان را بگیریم تا خاک ما را تهدید نکند. باید مقداری از ساختمان‌سازی و توسعه شهر در مکان‌های نامناسب را متوقف کنیم، چون این کار خاک ما را تهدید می‌کند و از بین می‌برد.
کاشتهای بی‌رویه بهره‌وری خاک‌های ما را از بین می‌برد، چه چیزی باید بکاریم؟ یکی از وظایف مرکز تحقیقات این است.
صدا و سیما هم باید کمک کند و ساعاتی را به پخش برنامه های کشاورزی اختصاص دهد. به هرحال باید در یک یا دو کانال تلویزیونی در هفته و در یک ساعت مشخص برنامه‌ای تهیه کنند و شما برای مردم و کشاورزان عزیز ترویج تحقیقات‌تان را توضیح دهید و کشاورزی را ترویج کنید و آنها نیز استفاده کنند.
چون ما که نمی‌توانیم برویم به روستاها و تک تک مردم آنجا را در مسجد جمع کرده و برای آنها سخنرانی کنیم. تلویزیون بهترین وسیله‌ای است که می‌توان با استفاده از آن به راحتی با مردم سخن گفت.
مردم هم وقتی ببینند که می‌توانند کاری را راحت‌تر انجام دهند و محصول بیشتر برداشت کنند، مطمئن‌تر می‌شوند.
در بحث کشاورزی هم باید به آسمان نگاه کرد و هم به زمین. باید به آسمان نگاه کرد تا بارش به اندازه کافی باشد و منابع آبی ما تأمین شود. به زمین هم باید نگاه کنیم تا آفت‌های مختلف و معضلات برای زمین پیش نیاید. این مشکلات هم برای زراعت پیش می‌آید و هم برای دام و از دام نیز به انسان منتقل شده و مشکلات را مضاعف می‌کند.
چکار باید بکنیم تا میزان محصول ما از گذشته بیشتر شود، مثلاً در یک هکتار زمین از ده تن به دوازده تن برسد. این موضوع تلاش بسیاری را می‌طلبد. بهره‌وری زمین و استفاده از خاک یک مسئله است. چگونگی استفاده از ماشین‌آلات نیز بسیار مهم است. مثلاً تا چه عمق باید شخم زد تا تأثیر آن بیشتر شود. استفاده از انواع بذرها بسیار مهم است. تمام این موارد را باید بخش تحقیقات مورد بررسی قرار دهد و به کشاورزان ما کمک کند تا چگونه استفاده کنند و از آفات مصون بمانند. چه مقدار سموم مورد استفاده قرار گیرد؟ گاهی بعضی از محصولات ما از لحاظ بهداشتی دچار مشکل می‌شود. علت آن این است که استفاده درست از کود و سموم نشده است. وقتی میزان استفاده از سموم شیمیایی به درستی رعایت نشود ممکن است میزان محصول را بیشتر کند ولی آسیب‌های دیگری را ایجاد می‌کند.
برخی از محصولات ممکن است زیاد باشد ولی مواد غذایی لازم را به مردم نمی دهد.
من الان نمی‌خواهم وارد بحث شوم ولی برخی از متخصصین اعتقاد دارند که میزان روی در محصولات غذایی ایران کم است و این مسئله مشکلاتی را برای مردم ایجاد می‌کند. در حالی که در فلان کشور به گونه‌ای دیگر است. گندم فلان کشور آن ویژگی را دارد و گندم کشور دیگر ویژگی دیگر دارد. اگر این محصول مواد غذایی لازم را به مردم نمی‌رساند باید تلاش کنیم تا به نتیجه برسیم.
به مردم یاد دهیم تا چگونه از محصول استفاده کنند. چگونه صیفی‌جات و سبزیجات و دیگر محصولات را شست‌وشو و بهره‌برداری کنند.
این مسئله خیلی مهم است. در اینجا تعاون و همکاری شما با وزارت بهداشت و درمان کاملاً ضروری است. ممکن است شما در یک جایی تخصص داشته باشید و در جای دیگر آنها تخصص داشته باشند. به‌هر حال محصول باید غذای مردم بشود و غذای مردم باید سالم و مغذی باشد. مقدار مغذی بودن برای ما بسیار مهم است و تمام این موارد باید در بخش تحقیقات مورد بررسی قرار بگیرد.
من به یک بحث اصلی‌تر برمی‌گردم. در همه زمینه‌های کشور اساس منابع انسانی است. در تمام بخش‌ها اعم از صنعت، کشاورزی، خدمات اساس نیروی انسانی است. نیروی انسانی از مدیریت بالا گرفته که چگونه مدیریت بکند تا بخش‌ها‌ی اجرایی و استفاده از فناوری‌ها متخصصین و صاحب‌نظران و کسانی که در مزرعه کار می‌کنند اساس و پایه بخش کشاورزی هستند. دانشکده‌های کشاورزی ما باید بتوانند دانشجو را به‌گونه‌ای تربیت کنند که وقتی فارغ التحصیل می‌شوند همه به دنبال او باشند، نه اینکه او به دنبال کار باشد.
در تمام دنیا این گونه است که وقتی دانشجو در سال پایان فارغ التحصیلی قرار دارد تمام بخش‌های خصوصی به دنبال آنها می‌روند و آنها را استخدام می‌کنند.
ما باید کیفیت مراکز آموزشی را آن چنان بالا ببریم که بخش خصوصی در تمام حوزه‌ها فارغ‌التحصیلان مورد نیاز خود را جذب کنند. ما از این به بعد فارغ‌التحصیلان فراوانی داریم که باید در بخش کشاورزی آنها را جذب کنیم. هم اشتغال ایجاد می‌شود و هم اینکه یک فرد تحصیل کرده با تمرکز بر کار باعث افزایش محصول و سلامت آن می‌شود و اگر مشکلی بوجود بیاید زودتر متوجه می‌شود و راه مبارزه با آفات را می‌داند و می‌داند که باید چکار کند. این مسئله بسیار مهم است که ما نیروی انسانی لایق، متخصص و دلسوز تربیت کنیم.
ما نیروی دلسوز و متعهد و فداکار و ایثارگر می‌خواهیم که همان مدیریت جهادی می‌شود. اگر یک مدیریت هم علمی و هم دلسوزانه و هم ایثارگر باشد، اهدافش از اهداف شخصی فراتر رود و فقط سود خود را ملاک عمل قرار ندهد، به دنبال محصول بیشتر نباشد بلکه به دنبال محصول بیشتر همراه با کیفیت و سلامت باشد، این مدیریت جهادی مورد نظر می‌شود که رهبر معظم انقلاب هم امسال بر آن تأکید داشتند. فرهنگ و اقتصاد در کنار یکدیگر قرار دارند. شما ابتدا باید برای مردم فرهنگ درست را تبیین کنید تا در کنار آن اقتصاد خوب قرار گیرد. این دو با یکدیگر و در کنار هم هستند. یک بحث مسئله نیروی انسانی است که بسیار مهم است و یک موضوع هم تکنولوژی است. همانطور که در گذشته افراد با بیل دستی کار می‌کردند و سپس گاوآهن اختراع شد و یک قدم به جلو رفت، سپس تراکتور یا کمباین آمد، تمام اینها از سخت افزار گرفته تا نرم افزار تکنولوژی هستند.
یا اینکه شما بذری را پرورش می‌دهید که در برابر آفات مقاوم است یا در برابر کم آبی دوام می‌آورد، اینها کارهای بسیار مهمی است که انجام می‌شود.
در زمینه تکنولوژی و فناوری مهمترین مسئله بهره‌وری درست از آب است. ما به اندازه کافی در کشور آب نداریم. یک سال خشکسالی بدتر است و یک سال بهتر است. ما به لحاظ منابع آب مشکل داریم.
از روز اول تشکیل این دولت یکی از مهمترین تلاش‌های ما مسئله ساماندهی آب است. هم اکنون شهرهای بزرگ ما هم مشکل آب دارند. بعضی اوقات مسئله آب تنها در بخش کشاورزی نیست، بلکه برای مصارف آشامیدن هم مشکل وجود دارد. امسال برای تأمین آب مردم تهران در تابستان با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.
چون هر زمان که آب پشت سدها کم شود تأمین آب با مشکل روبرو خواهد شد. ما باید آب را بهره‌ور کنیم. در سفر خوزستان تصمیم گرفتیم تا ان‌شاءالله 550 هزار هکتار از اراضی استان را تحت پوشش آبیاری مدرن قرار دهیم. ما منابع آن را تأمین کرده‌ایم و بازپرداخت آن را نیز در بودجه پیش‌بینی خواهیم کرد تا ان‌شاءالله عملیاتی و اجرایی شود.
تحول بسیار خوبی برای استان خوزستان و محصولات ما خواهد بود. و 9 میلیون تن محصول خوب به دست خواهد آمد.
در منطقه سیستان هم به مردم وعده دادیم تا 46000 هکتار از اراضی آنجا را تحت آبیاری مدرن قرار بدهیم و بتوانیم توسط لوله کشی آبها را به مزارع برسانیم تا از هدر رفتن آب جلوگیری شود و در آنجا هم تحول بسیار خوبی برای منطقه سیستان ایجاد خواهد شد.
وقتی ما می‌گوییم کشاورزی فقط بخش کشاورزی مورد نظر نیست بلکه صنایع قبل و بعد از محصول را هم شامل می‌شود. تراکتور و کمباین هم که جزو صنایع قبل از محصول است به کمک می‌آید و بسته‌بندی و کنسرو کردن محصول و اقدامات بعد از آن هم به عنوان صنایع بعد از محصول به کمک می‌آید. در این راه اولین قدم برنامه‌ریزی خوب شماست که اساس کار است. قدم دوم هم حمایت دولت است که با توان خود و توسط امکانات خود حمایت درستی را به عمل بیاورد. در تمام بخش‌ها از جمله دامپزشکی، تحقیقات و ..... باید کمک شود.
حفظ جنگل و مرتع هم حفظ خاک است و هم حفظ منابع حیاتی کشور است. زندگی و اکسیژن و حیات مردم به آن وابسته است و باید تلاش بسیار زیادی در این زمینه انجام گیرد. اینها پایه‌های اصلی است که باید اقدام شود.
در برخی از بخش ها هم مثل آبزیان و محصولاتی که از آن به دست می‌آید باید تلاش مضاعفی انجام شود چون برای سلامت مردم بسیار مهم است. پروتئینی که از این منابع برای سلامت مردم تأمین می‌شود با پروتئینی که در بخش دامی‌ بوجود می‌آید متفاوت است. البته هر دو ضروری است ولی باید بیشتر به بخش آبزیان تکیه شود.
کشورهایی که این محصولات را بیشتر مصرف می‌کنند سلامتی و امید به زندگی بیشتری دارند. باید فرهنگ ضرورت مصرف این محصولات را در بین مردم ایجاد کنیم و تسهیلاتی فراهم کنیم تا این مواد غذایی و محصولات به قیمت مناسب و سازگار با قدرت خرید مردم باشد و در اختیار آنها قرار بگیرد.
در این بخش هر دو کار باید انجام شود. البته خیلی کارهای دیگری وجود دارد که هنوز به بهره برداری نرسیده است. یکی از آن امکانات را اشاره کردند. ما در دریای عمان در عمق 300 متر ماهیانی داریم که آنها را صید نمی‌کنیم. در حالی‌که اگر تجهیزات آن را فراهم کنیم قابل صید خواهد بود. در سفر به هرمزگان بسیاری از سرمایه‌گزاران اعلام آمادگی کردند که حاضرند تا کشتی‌هایی که در عمق 300 متر قادر به ماهیگیری هستند را در اختیار قرار دهند. ما باید از این تکنولوژی استفاده کنیم و از تمام امکانات خود برای ایجاد یک تحول بزرگ در بخش کشاورزی استفاده کنیم.
درخصوص فروش محصولات هم نکته‌ای اشاره شد که بسیار مهم است. همیشه گفته‌اند که کشاورز زحمت می‌کشد ولی دلالها از آن استفاده می‌کنند. اینکه محصول به قیمت مناسب خریداری شود و به قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گیرد برای ما مهم است.
اگر از کشاورز به قیمت مناسب خریداری نشود او نمی‌تواند ادامه کار دهد و زندگی کند، بنابراین در سال بعد کاشتی نخواهد داشت و تشویق نمی‌شود و توسعه پیدا نخواهد کرد. از این به بعد توسعه ما در کشاورزی کیفی است تا کمی، نمی‌توانیم سطح زیر کشت را خیلی زیاد افزایش دهیم ولی می‌توانیم کیفیت را بالا ببریم. از سوی دیگر در بازار هم باید محصول را به قیمت مناسب به مردم بدهیم. مردم چگونه می‌خواهند زندگی کنند؟ تمام این اقدامات برای این است که مردم بتوانند جنس خوب و سالم با قیمت مناسب و قابل خرید بخرند. اگر نتوانند بخرند آن محصول دیگر مصرف نخواهد داشت.
برای استفاده از زمین و بهره‌وری آن، تشکیل تشکل‌ها و تعاونی‌ها و.... ضروری است. تلاش کنند تا مقررات و آیین‌نامه‌های لازم توسط دولت ایجاد شود. هرجا که نیاز به لایحه بود لایحه تهیه می‌کنیم و در مجلس قانون آن را تغییر می‌دهیم. ان‌شاءالله شاهد یک تحول در دولت یازدهم در زمینه کشاورزی باشیم. مردم به دولت امید بسته‌اند و ما هم به شما و کشاورزان امید داریم.
چون کشاورزان، دامداران و صیادان ما از قشرهای زحمتکش جامعه ما هستند و جزو روستاییان و عشایر بوده و کار بزرگی را بر دوش دارند.
کار کشاورزی کار پرزحمتی است. ما هم در دوران نوجوانی و جوانی کشاورزی کرده‌ایم و می‌دانیم یعنی چه، در تابستان گرم در مزرعه بوده‌ایم و می‌فهمیم که معنی آن چیست. کار، کار سختی است ولی لذت بخش است.
لذتی که در کشاورزی و باغداری هست بسیار زیاد است. از زمانی که یک دانه کاشته می‌شود تا به محصولی مثل هندوانه تبدیل شود، کشاورز همانند یک مادر که شاهد رشد فرزندش است لذت می‌برد.
مادری کردن بسیار زحمت دارد با توجه به اینکه دیروز هم روز مادر بود من دست تمام مادران را می‌بوسم. آنها کار بسیار عظیمی انجام می‌دهند. اما همزمان مادری کردن لذت هم دارد. مادر وقتی می‌بیند که بچه را تربیت کرده است و او اکنون به حرف آمده و صحبت می‌کند و حالا در حال طرح و نظر دادن و نقد کردن است، لذت می‌برد. همانطور که ما از رشد بچه لذت می‌بریم، خداوند هم از رشد ما خشنود می‌شود. چون ما مخلوق او هستیم. رضای خدا در این است که جامعه بشری رشد و بالندگی داشته باشد.
زمانی که فرزند شما صداقت و ایثار نشان می دهد شما چقدر خوشحال می‌شوید! خدا را شکر می‌کنید که توانستید او را تربیت کنید خداوند هم وقتی می‌بیند که ما در مسیر رشد هستیم رضای او جلب می‌شود. می‌بیند که بنده شکرگزار بوده و در مسیر درست حرکت کرده است.
در زندگی هم این لذت وجود دارد. در کشاورزی هم شبیه این لذت وجود دارد. وقتی درخت بزرگ می‌شود و به محصول می رسد یا وقتی کشاورزی می‌بیند که باغ او پر از محصول شده است لذت می‌برد. و مدتها با نگاه کردن به خوشه‌های انگور لذت می‌برد. به هرحال کشاورزی شغلی، لذت بخش اما بسیار پرزحمت است و ما هم موظفیم تا از آن حمایت کنیم. برای اینکه در کشاورزی در یک سال محصول کم می‌شود یا باران کم می‌بارد و یا آفت می‌زند. ما باید بتوانیم سیستم حمایتی خوبی داشته باشیم.
نکته آخر اینکه به محیط زیست خیلی توجه کنیم. یعنی بخش کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی و تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم در نهایت باید منتج به زندگی بهتر مردم شود.
خدای نکرده اگر نوع سم، کود و اقداماتی که ما انجام می دهیم به محیط زیست صدمه بزند، مسئله‌ای نیست که شایسته ما باشد. ما باید به مسئله محیط زیست به عنوان یک مسئله بسیار مهم توجه کنیم. به تکنولوژی و تحقیقات و نیروی انسانی به عنوان اصل توجه و تکیه کنیم و به دولت هم اعتماد کنید. دولت در کنار شما و پشتیبان شماست.
ان‌شاءالله دست به دست هم می‌دهیم. آن چیزی که ما از شما می‌خواهیم همان است که در این جلسه به ما قول دادید تا ان‌شاءالله این درصد به هشتاد و یک و دو درصد برسد. به لحاظ کیفیت و تأمین سلامت و بهداشت مردم در تمام زمینه‌ها و در موضوع نوسازی بخش تحقیقات باید تلاش جدی انجام گیرد.
ان‌شاءالله تا پایان سال 93 دوازده دستاورد علمی‌خواهیم داشت که آنها را رونمایی خواهیم کرد و از ما قول گرفتند تا برای رونمایی از یکی از آنها در خدمت شما باشیم. این بسیار مهم است و برای مردم ما خوشحال کننده خواهد بود. ان‌شاءالله انواع واکسنها را خودمان تولید کنیم و آنها را به سایر کشورها صادر کنیم که باعث افتخار کشور خواهد بود.
ان‌شاء‌الله مردم ما می‌توانند مطمئن باشند که در محصولات استراتژیک و امنیت غذایی خودشان و خود اتکایی در محصولات کشاورزی تا 5 سال دیگر به نقطه بسیار مطلوبی خواهیم رسید. البته آن نقطه، نقطه نهایی نیست و باید بیشتر کار کنیم.
ان‌شاءالله ظرف چند سال آینده عدد پنجاه و چند درصد را به هشتاد و چند درصد برسانیم و به ما قول دادند تا در این زمینه بیست و یک درصد رشد داشته باشیم که برای مردم بسیار خوشحال کننده خواهد بود.
بنا شد تا نسبت به حوزه آبزیان از لحاظ فرهنگی و اجرایی فعال‌تر شویم و در سال فرهنگ بهترین راه برای فعالیت‌های کشاورزی را در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و سایر رسانه‌ها برای مردم توضیح دهید و ان‌شاءالله با حمایت و حضور مردم بتوانیم قدمی جدی در این زمینه برداریم.
مردم ما بسیار خوب هستند و دعاگوی کارآفرینان و تولیدگران مخصوصاً در زمینه کشاورزی هستند. ان‌شاءالله کار شما خنده بر لبان عزیزان ما بنشاند که رضایت مردم ان‌شاءالله رضایت خداوند و ولی‌عصر(ع) خواهد بود. روز تولد حضرت فاطمه (س) و روز مادر بر همه ملت ایران و بر حضار عزیز و گرامی مبارک باشد.
والسلام علیکم و رحمة الله

شناسه خبر: 82301

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده