متن کامل مصاحبه پایان سفر به استان سیستان و بلوچستان

-

شناسه خبر: 82299 -

پنجشنبه 28 فروردين 1393 - 00:27

گزارشگر:

جناب آقای دکتر آیا در این سفر به تصمیمی رسیدید که قبل از سفر توسط هیئت دولت کارشناسی نشده باشد؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
از مردم عزیز استان سیستان و بلوچستان به دلیل مهمان نوازی بسیار گرم و صمیمی و همچنین نماینده محترم ولی فقیه و استاندار محترم که همواره در تلاش و کوشش هستند و در این مدت سفر زحمات فراوانی را متحمل شدند، تشکر می‌کنم.
در سفرهای استانی بنای ما این است که قبل از سفر جلسات کارشناسی تشکیل شود و در جمع وزرا موضوعات مورد بررسی قرار گیرد تا به تصمیماتی برسیم و بتوانیم آنها را در استان اعلام کنیم.
البته برخی از تصمیمات در بودجه سالیانه پیش‌بینی شده است. ما تلاش می‌کنیم تا آنها را به عنوان تخصیص صددرصد مد نظر قرار بدهیم.
شما می‌دانید که به دلیل منابع محدود دولت، تخصیص بودجه عمرانی معمولاً دچار مشکل می‌شود ولی این کار برای طرح‌های اولویت‌دار به صورت صددرصد انجام می‌شود.
امشب اعلام شد که 99 طرح در سطح استان دارای اولویت است و ان‌شاء‌الله تا پایان سال جاری یا تا نیمه سال آینده عملیاتی و اجرا می‌شود.
اما درخصوص نیازهای استان چند طرح مهم اعلام شد که قبلاً بررسی شده و در خصوص اجرای آنها تصمیم گیری شده بود.
البته برای اجرای این طرح‌ها از منابع مختلف استفاده می‌شود و برای تأمین بودجه آنها از صندوق توسعه ملی استفاده خواهد شد. چون برای اجرای چنین طرح‌هایی مهمی قبلاً با مسئولین صندوق مذاکره گردیده و اعتبارات لازم پیش بینی شده است.
اما به هر حال در حین سفرها طرح‌هایی توسط مردم یا مسئولین درخواست می‌شود که اگر در حد امکانات دولت باشد می‌تواند مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد. برخی از پیشنهادات درخصوص مسائل ورزشی و فرهنگی به صورت محدود مورد تصمیم‌گیری قرار گرفت و برخی از درخواست‌ها را نیز به تهران برده و مورد بررسی قرار خواهیم داد.
هم اکنون در بسیاری از جاها با تقاضاهای مردم برای تصویب مناطق ویژه یا آزاد مواجه می‌شویم. دلیل آن این است که شرایط اقتصاد و کسب و کار مناسب نیست وگرنه اگر اقتصاد در روال عادی خود قرار بگیرد و بازار رونق داشته باشد این تقاضاها کم خواهد شد. ولی در عین حال این نوع تقاضاها مطرح است. البته می‌دانید که ایجاد مناطق آزاد بعد از موافقت دولت باید برای تصویب به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی برود.
گزارشگر:
خدمت شما و هیئت همراه خسته نباشید عرض می‌کنم. مردم سیستان و بلوچستان به قول‌های داده شده توسط شما امید فراوانی دارند و ان‌شاء‌الله این قول‌ها عملی شود.
یکی از درخواست‌ها و دغدغه‌های مهم استان تأمین امنیت پایدار است. این مسئله با اقتصاد استان گره خورده است. جناب‌عالی در سخنرانی دیروز خود فرمودید که تأمین امنیت در سیستان و بلوچستان با تکیه بر مشارکت مردم به دست خواهد آمد. لطفاً بفرمایید دولت به طور خاص در این حوزه چه برنامه‌هایی دارد؟
رئیس جمهور:
من در این سفر موفق نشدم تا یک جلسه مفصل با نیروهای مسلح داشته باشم. لذا در این فرصت به دلیل عدم تشکیل جلسه با نیروهای مسلح عذرخواهی می‌کنم.
امشب بعد از جلسه شورای اداری جلسه کوتاهی با فرماندهان منطقه داشتم و مطالب و نکات مورد نظر آنها مطرح شد و بنده هم در جمع آنها به نکاتی اشاره کردم. اساساً امنیت سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با دو کشوری که دارای ثبات و امنیت کافی نیستند بسیار با اهمیت است. لذا تأمین امنیت در این استان کار آسانی نیست. اما در عین حال هم مردم هم نیروهای مسلح و مرزداران ما کار بسیار بزرگی انجام دادند.
هم اکنون در عمق استان ناامنی وجود ندارد. قبلاً ناامنی‌ها در عمق استان بود. البته در نقاط مرزی کم و بیش حوادثی وجود دارد و باید امنیت را تا حدی بالا ببریم که ان‌شاء‌الله در آینده شاهد آن حوادث هم نباشیم. اما هم مردم و هم نیروهای مسلح در مجموع امنیت خوبی را برای استان فراهم کرده‌اند.
من فکر می‌کنم اگر سرمایه‌داری بخواهد امروز در شهرهای مهم این استان از جمله چابهار، زاهدان، ایرانشهر، زابل و شهرهای دیگر استان سرمایه‌گذاری کند دچار مشکل نخواهد شد.
امروز در چابهار شاهد اجرای 15 طرح مهم پتروشیمی هستیم و تمام آنها را بخش خصوصی اجرا می‌کند و ان‌شاء‌الله در ایرانشهر هم زمینه‌هایی در حوزة پتروشیمی در حال فراهم شدن است تا بخش خصوصی بتواند فعالیت کند.
در بحث معادن هم اکنون در حال اکتشاف هستیم و سپس در اختیار کارآفرینانی که آماده کار در این بخش هستند قرار خواهد گرفت. تمام این مسائل نشان دهنده این است که زمینة توسعة استان کاملاً فراهم شده است.
در جلسه دیشب کارآفرینانی که در این استان حضور دارند برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل می‌کردند. این نشانگر وجود امنیت در این استان است. البته باید تلاش کنیم که امنیت استقرار بیشتری پیدا کند.
همین الان نیروهای مردمی با نیروهای مسلح کاملاً در حال همکاری هستند و ما خواستار همکاری بیشتر هستیم. مردم باید احساس کنند که در قدم اول تأمین امنیت بر روی دوش خود آنهاست. البته نیروهای مسلح هم تمام توان خود را در این زمینه به کار خواهند گرفت.
گزارشگر:
یکی از مهم‌ترین مشکلات مردم استان تأمین آب شرب روستاییان است. در حال حاضر آبرسانی به 400 روستای استان توسط تانکر انجام می‌شود. حضرت‌عالی به عنوان رئیس دولت تدبیر و امید بفرمایید در راستای حل این مسئله چه تدابیری اندیشیده شده است؟
رئیس جمهور:
مشکل آب در استان بالاخص برای روستاییانی که مورد اشاره شما بود وجود دارد. روستاها گستردگی زیادی دارند و خود استان هم وسعت فراوانی داشته و وسیع‌ترین استان کشور است. خدمت‌رسانی به تمام روستاها در توان دولت نیست؛ بعضی از روستاها هم بسیار کوچک بوده و دارای 10 تا 20 خانوار هستند. لذا در آینده باید تدبیری اندیشیده شود تا روستاها تجمیع شده و مردم به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و مرکزیت واحدی را تشکیل دهند تا بتوانیم به آنها خدمات ارائه نماییم.
اما در عین حال اساساً برای تأمین آب روستاها و شهرها و کشاورزی مشکلاتی وجود دارد. ما در حال برداشتن یک قدم بزرگ سیستان هستیم و همان‌طور که در زابل هم اعلام کردم 46000 هکتار از اراضی از طریق انشعاب لوله تحت پوشش آبرسانی قرار خواهند گرفت تا بتوانیم بهره‌وری بیشتری داشته و از آب حراست و حفاظت نماییم.
ما باید از طریق نصب آب شیرین کن‌ها در سواحل و تشویق بخش خصوصی مقداری از آب شرب استان را تأمین کنیم. باید آب‌های فصلی را هم که جمع نشده و به دریای عمان سرازیر می‌شود مهار کنیم. اصولاً دولت برای کل آب‌های مرزی طرح جامعی را در دست بررسی دارد و امیدواریم ان‌شاء‌الله این طرح نهایی شود.
شما می‌دانید احداث برخی از سدها در دست مطالعه و برخی نیز در حال اجراست. به عنوان مثال مقداری از ظرفیت سد پیشین را با بالا بردن تاج آن توسعه خواهیم داد. ولی در عین حال برای تجمیع روستاها و ارائه خدمات به آنها باید طراحی انجام شود.
گزارشگر:
با توجه به جمعیت جوان استان و نیاز به اشتغال، برنامه‌های دولت تدبیر و امید درخصوص ایجاد اشتغال چه می‌باشد؟
رئیس جمهور:
اشتغال هم اکنون مشکلی است که تمام کشور با آن مواجه است و یکی از مسائل مهم پیش روی دولت است. در زمینه اشتغال کسانی که سطح سواد پایین‌تری دارند وضع بهتری دارند. از سوی دیگر ما در ایجاد اشتغال برای کسانی که سطح سواد بالاتری دارند مشکل داریم. این موضوع را آخرین آمارها نشان می‌دهند. خصوصاً کسانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند شرایط متفاوت‌تری دارند و ما باید برای آنها تدبیری بیندیشیم.
اجرای تمام طرح‌هایی که طی سفر به استان اعلام شد، ان‌شاء‌الله اشتغال مولد و پایدار بوجود خواهد آورد. در طرح بهره وری آب تقریباً 50000 نفر به صورت مستقیم و در مجموع حدود 300000 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد.
در طرح پتروشیمی چابهار 20000 نفر به صورت مستقیم و جمع کثیری نیز به صورت غیرمستقیم اشتغال خواهند داشت. طرح بندر راه آهن و دیگر طرح‌های در دست اجرا نیز تحول بزرگی را در زمینه اشتغال ایجاد خواهند کرد.
اگر زمینه گردشگری در سطح استان مثل چابهار و شهرهای دیگر فراهم شود می‌تواند به سرعت اشتغال را بالا ببرد. ما از سرمایه گذاران برای ایجاد صنعت گردشگری دعوت به عمل آورده ایم و با عده‌ای نیز در حال مذاکره می‌باشیم. به عنوان مثال در جلسه دیشب یکی از سرمایه داران در زاهدان درخصوص سرمایه‌گذاری در زمینه بهداشت و درمان استان اعلام آمادگی کرد. ان‌شاء‌الله سرمایه‌گذاری‌ها توسط بخش خصوصی و با تسهیلات دولت قدم به قدم اشتغال لازم را برای استان و سپس برای کشور فراهم خواهد ساخت.
از همه شما سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.

شناسه خبر: 82299

- سفرهای استانی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده