متن کامل مصاحبه بعد از دیدار از مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان

-

شناسه خبر: 82296 -

پنجشنبه 14 فروردين 1393 - 12:21

گزارشگر:

آقای دکتر سال 93 را با کارهای خیر شروع کردید و این خیلی جالب است و فرهنگی است که همیشه ماندگار خواهد بود.
توصیة شما درخصوص نهادینه شدن این فرهنگ‌ها چیست؟ همچنین چه کمک‌هایی می‌شود به این مراکز کرد؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
من خوشحالم که در آغاز سال جدید توانستم از یکی از مراکزی که سالمندان عزیز ما نگهداری می‌شوند بازدیدی داشته باشم و خدمت این پدران و مادران عزیز برسم.
مردم ما می‌دانند که ما همة اعضای یک جامعه واحد هستیم، همه در ایران عزیز در کنار هم زندگی می‌کنیم و دوران‌هایی داریم، دوران جوانی، کودکی، فعال بودن و سپس دورانی می‌رسد که سنین بزرگسالی و کهنسالی است که نیازمند به کمک‌های خاصی دارد. البته اکثر افراد سالمند در کنار خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند، اما برخی از خانواده‌ها شرایطی دارند که به دلایل مختلفی اینها نمی‌توانند در کنار خانواده‌هایشان باشند در این زمینه مراکزی تلاش کردند هیئت امنا و مردم هم کمک می‌کنند اما برخی از مراکز کلاً مخارجش را دولت بر عهده دارد.
خیلی مهم است که در این سالی که سال اقتصاد و فرهنگ است در بخش فرهنگ به این مسئله توجه کنیم اساس فرهنگ، ادب، اخلاق، برادری، تعاون و کمک، محبت و دوستی است و تبلور بخشی از این‌گونه حرکات فرهنگی در همین مراکز است؛ مراکزی که افراد نیاز به یاری دارند؛ بعضی وقتها یاری مادی نیست یاری معنوی است.
در میان سالمندان این مرکز که من بازدید کردم سه چهار نفر از استادان بزرگ دانشگاه بودند، حتی یکی از آنها می‌گفت من سال گذشته بازنشسته شدم و تا سال گذشته در دانشگاه تدریس می‌کردم و این عزیزان بزرگ و متخصصی بودند.
بنابراین افراد در شرایط علمی متفاوت و با شرایط زندگی متفاوت در مقاطعی نیاز دارند ما یاری و کمک‌شان بکنیم و امیدوارم مردم ما در طول زندگی‌شان به این‌گونه مسائل هم توجه بکنند. اساساً مسائل اجتماعی بسیار مهم است اگر افرادی دچار آسیب‌هایی یا مشکلاتی در زندگی خود هستند وقتی احساس کنند که بقیه با آنها و در کنار آنها هستند این بهترین التیام برای مشکلات آنهاست.
مردم عزیز ما مردمانی خوب، خیّر، وفادار و تلاشگر هستند ان‌شاءالله سال ما سال پر نشاطی باشد، همان طور که آغاز این سال با رحمت الهی توأم بوده، با تلاش و همت مردم، رحمت الهی برای موفقیت مردم و کشور ادامه پیدا کند.
من تردیدی ندارم که اگر همه دست به دست هم بدهیم تمام مشکلاتی که پیش رو داریم را حل و فصل می‌کنیم. ان‌شاءالله آیندة مردم ما و فرزندان‌شان آینده بسیار بهتری خواهد بود.
گزارشگر:
آقای رئیس‌‌جمهور حضرت‌عالی ارادت خاصی به دیدار از سالمندان و بیماران دارید و امروز در سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به جایی آمدید که عطرآگین به نام مادر است.
رئیس جمهور:
روزی که به نام ائمة هدی (ع) و بزرگان دینی یا حضرت زهرا (س) است روزی است که صفای دل بیشتر است و وقتی به این گونه مراکز می‌آیید صفای بیشتری می‌بینید؛ عزاداری در کنار سالمندان عزیز بیشتر به دل می‌چسبد، همان طور که در کنار معلولین و بیمارستان هم همین حالت را دارد.
بالاخره در جامعه ما اقشاری هستند که شرایط عادی ندارند و نیاز به درمان یا اسکان دارند. اینهایی که به نحوی نیازمند کمک هستند شرایطی دارند که ما همیشه باید به یاد آنها و کمک آنها باشیم. البته بازدید بازدیدی نمادین است، چون ما در سراسر کشور از این مراکز مشابه اینها زیاد داریم و مردم ما باید در کنار این مراکز باشند و اگر کمکی بخواهند مردم باید به اینها کمک بکنند.
بزرگداشت شهادت حضرت فاطمه به معنی آن است که آرمان‌های آن بزرگوار را بزرگ بداریم و در کنارش باشیم والا تنها نام فاطمه اطهر را تکرار کردن برای ما کافی نیست. ما باید راه او را پی بگیریم. راه فاطمه زهرا(س) راه کمک به آنهایی بود که نیاز به کمک داشتند. ایشان در تمام زندگی‌شان قبل و بعد از ازدواج همیشه به فکر حل معضلات مردم بود.
ان‌شاءالله همة مردم ما بتوانند پیرو خوبی برای پیامبر اسلام، ائمه هدی و فاطمه زهرا (س) باشند.
گزارشگر:
آقای رئیس‌جمهور بعضی از واژه‌ها هستند که بار معنایی ویژه‌ای دارند فارغ از مرزهای جغرافیایی و فارغ از اینکه شما رئیس‌جمهوری اسلامی ایران هستید، با شنیدن واژه‌ای مثل مدینه چه احساسی پیدا می‌کنید؟ اینجا بهشت گمشده است اما ما یک بهشت گمشده در مدینه داریم.
رئیس جمهور:
مدینه، مدینة النبی یعنی شهر پیامبر است. مدینه همانی است که قدیم الشمس یثرب بود و با حضور پیامبر و با هجرت پیامبر به مدینةالنبی تبدیل شد.
مدینة النبی یا شهر پیامبر پیام‌های فراوانی برای ما دارد و همه احکام اسلام تقریباً در شهر مدینه عملیاتی و اجرایی شد. بسیاری از احکام در مدینه نازل شد. تقریباً همه غزوات و جنگ‌ها در زمانی بود که پیامبر در مدینه بودند؛ همچنین مجاهدت‌ها، ایثارها، فداکاری‌ها و بعد از آن حکومت نمونه اسلامی پیامبر اسلام در مدینه تشکیل شد. بنابراین مدینه برای ما از هر نظر الگو است.
همچنین از نظر احکام دین، نحوة حکومت، مدیریت، معاشرت با یکدیگر، همزیستی، برادری و محبت. آن همان مدینه‌ای است که اختلاف و جنگ بین قبایل و طوائف بود و پیغمبر همه را زیر یک چادر وحدت گرد آورد و همه را به برادر تبدیل کرد و انما المومنون اخوه تحقق واقعی پیدا کرد ان‌شاءالله مردم ما الگوی مدینه را در یاد داشته باشند و آن الگو را اجرا و پیاده کنند، آن وقت خواهند دید دنیا بهشت خواهد شد، غیر از اینکه بهشت آخرت هم در انتظار آنهایی است که راه حق را می‌پیمایند.
موفق باشید.

شناسه خبر: 82296

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده