متن کامل مصاحبه در جریان بازدید از بیمارستان امام خمینی(ره)

-

شناسه خبر: 82294 -

جمعه 15 فروردين 1393 - 15:17

گزارشگر:
آقای دکتر شما امروز بازدیدی نسبتاً طولانی از بیمارستان امام خمینی(ره) داشتید. ابتدا ارزیابی خود از وضعیت بهداشت و درمان کشور در مدت 8 ماه از شروع به کار دولت جدید بیان فرمایید؟
سئوال دوم اینکه دولت مصمم است تا بخش دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا نماید. به نظر می‌رسد تاکنون بخش بهداشت و درمان از کمک‌های هدفمندی یارانه‌ها مغفول مانده است. پیام نوید بخش شما برای مردم در سال جدید در خصوص بهره‌مندی حوزه بهداشت و درمان از هدفمندی یارانه‌ها چیست؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
ابتدا در آغاز از همة پزشکان، پرستاران و تمام کسانی که در بیمارستان‌ها در حال خدمت هستند، مخصوصاً کسانی که در ایام نوروز در بیمارستان‌ها، اورژانس، هلال احمر و همه جا در حال رسیدگی به وضع مسافرینی هستند که دچار مشکل می‌شوند یا بیمارانی که در داخل شهرها به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند تشکر می‌کنم.
البته در ایام تعطیلات کادر پزشکی به طور صد در صد فعال نبوده و بخشی از آنها در مرخصی به سر می‌برند، ولی با سؤالاتی که از بیماران کردیم به اتفاق دکتر هاشمی به نتیجه رسیدیم تا ان‌شاءالله در سال آینده، برنامه‌ریزی دقیق‌تر و منظمی انجام شود تا پزشکانی که حضورشان در بیمارستان الزامی است، حضور داشته باشند.
نکته دوم این که به لحاظ بهداشت و درمان وضع ما در سطح مطلوبی نیست. ما باید بیشترین تلاش را درخصوص بهبود وضع بهداشت به عمل آوریم.
از نظر آلودگی و کیفیت هوا، شهرهای بزرگ مشکلات بسیاری دارند. در بخش بیماری‌های روحی و روانی نیز مشکلاتی وجود دارد. منشأ بسیاری از بیماری‌ها فشارهای روحی و روانی است که برای کاستن آنها و آسیب‌های اجتماعی که موجب بیماری‌های روحی و روانی و مشکلات دیگر می‌شود باید تلاش جدی صورت گیرد.
باید برای غذاهایی که امروز در سطح جامعه رواج یافته است چاره‌‌اندیشی شده و همچنین به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا مواد غذایی موجود در جامعه نیازهای غذایی بدن را تأمین کند.
در حوزه ورزش هم که برای جوانان، میانسالان و سالمندان امری مهم و ضروری است و عامل پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد باید اقدامات گسترده‌تری انجام شود.
در بخش درمان از لحاظ ساختمان و هتلینگ و تجهیزات پزشکی و همچنین قیمت دارو و درمان مشکلات فراوانی داریم.
در عیادت امروز از بیماران متوجه شدم که خیلی از مردم حتی برای پرداخت در بیمارستان‌های دولتی که به مراتب از بیمارستان‌های خصوصی هزینه کمتری دارند هم دچار مشکل می‌باشند. بنابراین ما باید این بار را از دوش مردم برداشته و بر دوش دولت قرار دهیم.
باید بودجه لازم و منابع مورد نیاز برای این موضوع فراهم گردد. برنامه دولت در مرحلة دوم هدفمندی یارانه‌ها که از اردیبهشت آغاز خواهد شد این است که بخش اعظمی از درآمدهای به دست آمده را صرف بهداشت و درمان نماید.
ما به مردم گزارش خواهیم داد که چقدر از منابع در سال آینده به حوزه بهداشت و درمان اختصاص خواهد یافت، در سال گذشته نیز چه مقدار اختصاص داده شد یا این که ماهیانه چه مقدار اعتبار به نظام سلامت اختصاص داده می‌شود. ان‌شاءالله این موضوع در هزینه سلامت مردم تأثیر خواهد داشت.
امیدوارم در ماه‌های آینده حداقل بتوانیم ده درصد از هزینه هایی را که امروز مردم در بیمارستان‌ها پرداخت می‌کنند، کاهش دهیم.
البته کاهش ده درصد تا رسیدن به وضع مطلوب کافی نیست. ان‌شاءالله در این زمینه مرحله به مرحله در دولت یازدهم کار را به پیش خواهیم برد تا به وضع معمول در سطح جهان برسیم.
امروز سهم هزینه درمان برای مردم در حدود 70 درصد و سهم دولت هم حدود سی درصد است. ان‌شاءالله این نسبت باید معکوس گردد.
ما در سال جاری قدم اول را برخواهیم داشت و امیدوارم تا سه سال آینده به شرایط مطلوب مردم برسیم.
مردم دارای یک زندگی معمولی هستند، لذا هنگام بروز یک بیماری حاد برای یکی از اعضای خانواده، کل زندگی آنها از دست می‌رود و ناچار هستند برای نجات بیمار تمام دارایی خود را مصرف کنند.
به لحاظ عاطفی و انسانی هم شخص بیمار در رنج و درد به سر می‌برد و اگر بنا باشد اعضای خانواده همة زندگی خود را فدا کنند بسیار ناگوار خواهد بود. قدم‌هایی در این خصوص توسط دولت‌های قبل برداشته شده است، اما آنچه از مدت شروع به کار این دولت مشاهده می‌شود این است که وضع نظام سلامت و بهداشت و درمان با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد و لذا در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها بخش اعظم از درآمد حاصله در حوزه بهداشت و درمان صرف خواهد شد.
امیدوارم تا پایان سال حرکتی را که برای مردم محسوس باشد آغاز کنیم تا تحول بوجود آمده در نظام سلامت را ببینند و بتوانیم بخشی از بار بر دوش مردم را برداریم.
سال بسیار خوبی برای مردم عزیز ایران آرزو می‌کنم.
موفق باشید. 

شناسه خبر: 82294

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده