متن کامل مصاحبه آغاز سفر به افغانستان

-

شناسه خبر: 82278 -

پنجشنبه 7 فروردين 1393 - 08:14

بسم الله الرحمن الرحیم

اساس این سفر برای شرکت در جشن نوروزی است. امسال سران و مسئولین 8 کشور در کابل برای سنت قابل احترام مردم منطقه یعنی نوروز اجتماع می‌کنند.
نوروز از یک ایام تعطیلی معمولی یا یک سنت کهن پا را فراتر گذاشته است. امروز نوروز به یک فرهنگ پویا تبدیل شده است. ما نظافت، پاکیزگی، نزدیک شدن افراد به یکدیگر، مهربانی، آشتی، هم‌نوایی و هم صدایی با طبیعت یعنی اعتدال و میانه‌روی را به عنوان آثار فرهنگی نوروز می‌بینیم.
امروزه کشورهای منطقه به فرهنگ نوروز یعنی صلح، آشتی، تعامل و دوستی بسیار نیازمندند.
لازم است بسیاری از دولت‌ها در شرایط فعل خانه‌تکانی کنند و شرایط نویی را برای ملت‌های خودشان به وجود بیاورند.
در کنار مراسم نوروزی 8 کشور، ملاقات سه جانبه‌ای بین ایران، افغانستان و تاجیکستان به عنوان سه کشور فارسی زبان تشکیل می‌شود که در این نشست سه جانبه مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی سه کشور مورد بحث قرار می‌گیرد.
یک اجلاس 4 جانبه دیگری است که رئیس‌جمهور ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان شرکت دارند و یک اجلاس هم در سطح 8 کشور است که 4 رئیس‌جمهور، 4 وزیر خارجه و معاونین نخست‌وزیر شرکت می‌کنند.
من فکر می‌کنم ما کشورهای منطقه که به هر مناسبت یا بهانه‌ای کنار هم جمع شویم و مشکلات و مسائل مورد نظر را مطرح کنیم، بتوانیم به یک تفاهم و توافق راجع به مسائل منطقه که به نفع ملت‌های منطقه است برسیم، مخصوصاً افغانستان که در آستانه انتخابات و تحول سیاسی و خروج نیروهای خارجی در یک شرایط خاص قرار دارد؛ کل منطقه هم که از افراطی‌گری، تروریسم و اختلافات رنج می‌برد. نشست مشترک و طرح مباحث و حل و فصل مشکلات می‌تواند به نفع کل منطقه باشد

شناسه خبر: 82278

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده