متن کامل سخنرانی در دیدار با علما و روحانیون استان سیستان و بلوچستان

-

شناسه خبر: 82276 -

چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 00:03

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یا ایها الذین امنوا کونوا انصار الله کما قال عیسی بن مریم للحواریین من انصاری الی الله قال الحواریون نحن انصارالله(سورة صف، آیة 14)
بسیار خوشحالم که خداوند این توفیق را به بنده و هیئت همراه عنایت کرد که امشب در جمع بسیار شکوهمند، از علمای عزیز شیعه و سنی در این محفل، اعم از فضلا و علما و بزرگان و همچنین خانم‌هایی که در مسیر علم و دانش و تبلیغات دینی و مذهبی هستند، در محضر شما باشم. وقت من محدود است به دلیل اینکه باید به جمع دیگری که برای توسعه استان تشکیل شده و کار آفرینان جمع شده‌اند، بپیوندم و سخنانی هم با آنها داشته باشم.
کار علما و رسالت علما، رسالتی بسیار سنگین و پرافتخار است. شما همه از بزرگان دین و محققین اسلامی و قرآنی هستید. من خودم احساسم هنگام مطالعه آیات قرآن مجید، وقتی که خداوند مردم را به یاری می‌طلبد، خیلی غرور انگیز است. خداوندی که خالق بی‌نیاز، قادر مطلق، غنی مطلق است و همه چیز در دست اوست. همه چیز با یک اشاره او محقق می‌شود؛ ان یقول له کن فیکون(سورة صف، آیة 14). حالا هرچه خدا بخواهد اعم از مادی و معنوی، همان نظر و اراده‌اش، خلق آن چیز است.
خداوند چقدر به بشر شرافت و عظمت داده است که آن خدای قادر از ما کمک می‌خواهد. او که نیازی ندارد. یا ایها الذین آمنوا کونوا انصار الله، ان تنصروا الله ینصرکم(سورة محمد، آیة 7). البته راجع به عظمت انسان در قرآن آیات فراوانی وجود دارد. اما من خودم در این تعبیر قرآنی حس می‌کنم خداوند شرف و افتخار بزرگی به انسان‌ها داده است. و یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای اینکه ما کمک کنیم به مسیری که رضای خدا در آن است، تبیین و ترویج دین خدا و راه حق است؛ یعنی بتوانیم آن صراط مستقیمی که خداوند خواسته است را، به جهانیان و مردم معرفی کنیم.
ما به حوزه‌ها و مدارس دینی رفتیم. خداوند این توفیق را به شما داده که رفتید به این مراکز برای اینکه مردم را به راه راست هدایت کنید، و دین خدا را تبیین و ترویج کنید، الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لا یخشون احداً الا الله(سورة احزاب، آیة 39). بدون واهمه راه حق و مسیر حق را بیان کنید.
ما امروز در شرایطی در دنیا قرار گرفته‌ایم، که هم این بار سخت تر و سنگین‌تر بر دوش ماست، و هم حساسیت جهانیان و مخصوصاً قدرت‌های جهانی نسبت به اسلام و قدرت اسلام از هر زمان دیگر بیشتر است. اسلام دینی نیست که بخواهد تنها رابطه انسان و خدا را برقرار کند، که البته رابطه انسان با حق بالاترین است. اسلام دینی است که علاوه بر معنویت، وظایف عبادی، مسیر تعالی و پیشرفت مادی را هم در پیش پای انسان می‌گذارد.
قدرت‌های بزرگ از دو نظر از اسلام می‌ترسند. یکی اینکه اسلام یک دین عادی و معمولی، شبیه آن دین‌هایی که در غرب دنبالش هستند، نیست. گرچه ریشه آن ادیان هم توحیدی و الهی و درست بوده ، اما تحریف یافته است. اسلام دینی قدرت آفرین است. شما ببینید در بسیاری از کشورهای اسلامی که مردم آن کشور بر ضد استعمار قیام کردند و پیروز شدند، با انگیزه دینی، اسلامی و قرآنی بوده که در برابر استعمارگران به پا خاسته‌اند. شما تاریخچة استقلال و مبارزات با استعمارگران شبه قاره هند را که می‌خوانید، می‌بینید که اسلام چقدر نقش داشته است. در آفریقا و در کشورهای دیگر هم همین‌طور است.
پس از یک طرف اسلام دینی قدرت ساز، فرهنگ ساز و تمدنساز است. از طرف دیگر، امروز دنیا تشنه معنویت و فرهنگی است که بتواند بشریت را در مسیر سعادت قرار دهد. خیلی از فرهنگ‌ها آمدند و امروز دچار شکست شده‌اند. اسلام جاذبه‌های بسیاز زیادی دارد. سنت پیامبر، کلام خدا، قرآن مجید، راهی که بزرگان اسلام در طول تاریخ پیموده‌اند و اهل بیت پیامبر (ع)، همة آنها جاذبه‌های زیادی دارند. برای اینکه جلوی این جاذبه را بگیرند، توطئه‌های زیادی شده، که یکی از آن توطئه‌ها ایجاد تفرقه و اختلاف در درون دنیای اسلام و از آن بالاتر رو در روی هم ایستادن و همدیگر را متهم کردن و تکفیر نمودن است.
شما می‌بینید که در بسیاری از این اختلافات و تفرقه‌ها در دنیای اسلام، قدرت‌های استعماری دست داشته و همین امروز هم دست دارند. نمی‌دانید دنیا و قدرت‌های استعمارگر و توطئه‌گرها چقدر خوشحال‌اند! که مسلمانی، مسلمان دیگر را بکشد، و خون او را به زمین بریزد و به خاطر این جنایت، خود را بهشتی بداند. واقعاً هیچ ظلمی بالاتر از افتراء به حق نیست؛ و من اظلم ممن افتری علی الله کذباً(سورة انعام، آیة 21)، یا علی الله الکذب(سورة آل عمران، آیة 94) که در یک آیه دیگر است. هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که آدم راه حق را منحرف کند و واژگونه به مردم معرفی کند.
امروز خداوند در ایران اسلامی یک نعمت بزرگ به ما داده است، در این استان عزیز (سیستان و بلوچستان عزیز)، استان مرزی قهرمان ما، آن چیزی که امروز میان شیعه و سنی می‌بینیم، یک نعمت بزرگ است که الّف بین قلوبکم(سورة ال عمران، آیة 103) است. باید ما در برابر این نعمت شکرگزار باشیم که عالم شیعه و عالم اهل سنت [در کنار هم هستند:] الحمدالله رهبر معظم انقلاب هم در این استان، نماینده‌ای با کفایت، مدبر و حلیم، علیم و عالم انتخاب فرموده‌اند. و الحمدالله علمای بزرگوار اهل سنت این استان، و همه فضلا و طلاب اعم از شیعه و سنی امروز با حکمت و تدبیر هستند. حالا می‌گویند دولت تدبیر، ولی شما علمای تدبیر هستید که مسیرتان، هم مسیر تدبیر و هم امید برای مردم است.
آخر مردم چه تقصیری دارند؟ مردم چه گناهی کرده‌اند که نعوذبالله ما علما و طلبه‌ها بخواهیم رو در روی هم بایستیم؟ این همه مشترکات داریم، حالا دو جا هم اختلاف نظر داریم. همه جای دنیا همین است. در یک جمع خانوادگی هم به هر حال اختلاف نظر وجود دارد. گاهی اختلاف نظر، اگر تنازع نباشد، ممکن است نعمت هم باشد. دو نظر داریم و با هم تضارب آراء داریم. این به پیشرفت علم و دانش کمک می‌کند. نزاع و تفرقه بد است. اختلاف نظر اگر به معنای تضارب آراء باشد که اشکال ندارد.
مردم ما، نه شیعه نه سنی، که واقعاً دلشان نمی‌خواهد روزی ببینند علمایشان رو در روی هم ایستاده‌اند. حالا از مردم بگذریم. پیغمبر عظیم‌الشأن اسلام، که هرچه داریم از او داریم، اگر امروز در میان ما بود و حاضر بود و با ما سخن می‌گفت، چه چیزی از ما می‌خواست؟ از ما وحدت نمی‌خواست؟ از ما اخوت و برادری نمی‌خواست؟ از ما تعاون نمی‌خواست؟ تعاونوا علی البر و التقوی(سورةمائده آیة 2)؛ به هم کمک کنیم. همدیگر را یاری کنیم.
خداوند در این استان این نعمت را به شما داده است و البته استان‌های دیگر هم در ایران همین طور هستند. الحمدالله بین مذاهب مختلف اسلامی و بین اقوام مختلف، چتر وحدت را بالای سر همه می‌بینیم؛ همچنین چتر اسلام، چتر ایران و چتر قانون اساسی را الان داریم می‌بینیم. این را در سایه قانون اساسی و رهبری داریم می‌بینیم. آن وقت که این چتر بیاید اتحاد، برادری و اخوت می‌آید. تنوع هم زیبا می‌شود. ما یک گلستانی به نام ایران با 77 میلیون گل داریم. گل‌ها تنوع دارند. آنها که خار هستند، تعدادشان خیلی اندک است، که ان‌شاءالله امیدواریم آنها هم به گل تبدیل شوند.
بوته خار هم می‌تواند گل دهد. گل هستند، گل‌های متنوع، با عطرها و زیبایی‌های متفاوت، شکرگزار خداوند به خاطر این نعمت وحدت و اتحاد باشیم و این را عنایت حق بدانیم.
من نمی‌خواهم این تعبیر را کنم و نمی‌دانم چقدر دقیق است. من این‌طور حس می‌کنم که اگر یک شیعه به یک سنی سلام کند، و یک سنی به یک شیعه سلام کند، ثوابش بیشتر از این است که یک سنی به سنی دیگر، یا یک شیعه به یک شیعه دیگر سلام کند. چون وقتی یک شیعه به سنی سلام می‌کند یا یک سنی به شیعه سلام می‌کند، به غیر از آن تحیتی که دستور اسلامی و قرآنی و سنت پیامبر است، و جوابش هم واجب است، به سمت وحدت و رفع اختلاف و برادری رفته‌ایم. من حس می‌کنم خدا خشنودتر است.
البته دلایلی هم دارم، روایاتی هم در این باب وجود دارد. شما همه از بزرگان هستید، نیازی به تبیین این مسئله نیست. من فکر می‌کنم گاهی در روز وقتی در زاهدان باشیم شاید ثواب بیشتری کنیم تا در تهران باشیم. شاید در یک مناظری است که خدا را راضی‌تر و خشنودتر کنیم.
ما امروز در شرایطی نیستیم که روی جزئیات بحث کنیم. امروز دشمنانی در دنیا داریم که با اصل اسلام و قرآن مخالف‌اند. با اصل پیامبر عظیم‌الشأن اسلام مخالف‌اند. در شرایطی یک خانواده هم ممکن است با هم اختلافاتی داشته باشند. ولی اگر دشمن قدرتمندی بالای سرش ببیند که کل خانواده را دارد نابود می‌کند، دیگر مسائل جزئی را کنار می‌گذارند و همه در برابر دشمن متحد می‌شوند. امروز دنیای اسلام، شریعت اسلام، قرآن مجید، مسیر حق و راه اهل بیت(ع) در سراسر دنیا دشمنانی دارد. ما باید خودمان را در برابر آن دشمنان مجهز کنیم. ضمن اینکه الحمدالله در طول تاریخ، در ایران شیعه و سنی و اقوام مختلف در کنار هم بوده‌اند. مخصوصاً بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که همه جا دیدیم. در جنگ تحمیلی، در مسائل مختلف، در توسعه کشور، در سازندگی و در مراحل مختلف همه در کنار هم، دست به دست هم داده‌ایم.
ما اگر بخواهیم همه اقوام در این استان راحت و آرام زندگی کنند، باید استان را توسعه دهیم. این توسعه‌ای که می‌گویم، توسعه جامع است که هم مادی وهم معنوی است. باید اخلاق و ایمان را هم توسعه دهیم. عبادت الهی را توسعه دهیم و البته توسعه مادی هم داشته باشیم. معادن را احیا و اکتشاف کنیم. کشور را آباد کنیم، راه زندگی مردم را آسان کنیم.
این کشور، یک کشور اسلامی است. برای همة ما افتخار است که این کشور آباد شود. این استان استعداد بسیار فراوانی دارد. الحمدالله از نظر توسعه انسانی استان سیستان و بلوچستان، 100 هزار دانشجو در این استان وجود دارد و این همه علما، این همه طلاب و این همه مدارس. الحمدلله توسعه انسانی ما بسیار خوب است، می‌تواند از این هم جلوتر رود و آماده‌تر شود. بحمدالله زمینه و ظرفیت هم در این استان بسیار فراوان است.
شما یک استان استراتژیک بسیار مهمی دارید. نقطه‌ای که از آنجا با دنیا مواجه هستیم، همین استان سیستان و بلوچستان است. آنجایی که ایران به اقیانوس متصل می‌شود، از طریق استان سیستان و بلوچستان است. شما این همه مرز با کشورهای مختلف دارید؛ اعم از مرز زمینی و مرز آبی. حدود 1200 کیلومتر مرز زمینی دارید، حدود 300 کیلومتر مرز دریایی و آبی دارید. همسایگان ما هم الحمدالله مسلمان هستند. این استان می‌تواند از لحاظ معنوی و فرهنگی برای دنیای اسلام، همسایگان و منطقة ما الگو و نمونه باشد.
نکته دیگر اینکه ما اگر می‌خواهیم در این استان توسعه برقرار شود و امنیت پایدار شود. این کار، کار دولت نیست. نه در این استان، بلکه همه جا توسعه و امنیت، مال مردم است و مردم هم باید به صحنه بیایند. دولت می‌تواند کمک کند. دولت خادم وخدمتگزار مردم است. می‌تواند زمینه و تسهیلات را آماده کند. می‌گویند دولت بودجه بگذارد، بودجه یعنی چه؟ یعنی پول شما؛ یعنی صندوق بیت‌المال. دولت برای اینکار یک امانتدار است. ما الان در بحث یارانه از مردم استمداد طلبیدیم. نه در یارانه، همه جا از مردم استمداد می‌طلبیم؛ از جمله در اقتصاد، اگر امروز آرامشی در بازار می‌بینید و فراز و نشیب‌های بسیار تند نمی‌بینید، به خاطر حمایت، حضور و امید مردم است. تدبیر، هم تدبیر شماست، تدبیر ملت ماست.
ملت ما در این انتخابات راه اعتدال را برگزید. اگر دین اسلام می‌خواهد امروز در دنیا جاذبه‌های خودش را حفظ کند، آن اسلام واقعی و ذات اسلام، معتدل است؛ وجعلناکم امة وسطا لتکونوا شهداء علی الناس(سورة بقره، آیة 143). ما امت وسط هستیم. اسلام، اسلام معتدل است. در اسلام ما افراط و تفریط نیست. یک عده هستند که اسلام را به صورت منحرفانه تبلیغ می‌کنند. آن اسلام واقعی نیست. آنهایی که راه تکفیر و سلفی‌گری و راه‌های دیگر را پیمودند، اسلام افراطی است.
ما دنبال اسلام معتدل هستیم. اسلامی که سیرة پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت است، همین اعتدال و تعادل را نشان می‌دهد. پیامبر (ص) این‌چنین بود. همة زندگی پیامبر(ص) عدل و اعتدال بود والا اسوه نمی‌شد. لقد کان لکم فی رسول‌الله اسوة حسنة(سورة احزاب، آیة 21) پیامبری که اسوه است. مگر می‌شد نعوذبالله اعتدال در زندگی پیغمبر (ص) نباشد. جمالش، سیره‌اش، زندگی‌اش، کلامش، همه براساس اعتدال بود.
امروز اگر می‌خواهیم استان سیستان و بلوچستان از نظرمادی و معنوی جایگاهی پیدا کند و به نقطه‌ای برسد که رضای خدا و مردم در آن باشد، همة مردم به ویژه شما علما باید کمک کنید.
ما در شرایطی که امروز هستیم نیازمند شما، همه مردم و علما هستیم. نیازمند حوزه‌های علمیه هستیم. اگر می‌خواهیم در این کشور آمار طلاق پایین بیاید، همه باید دست به دست هم دهیم. اگر می‌خواهیم آمار اعتیاد پایین بیاید، همه باید دست به دست هم دهیم. یک معتاد خاندان و خانواده‌ای را ویران می‌کند. همه باید به وظیفه شرعی عمل کنیم. همه باید به میدان بیاییم. همه باید تبلیغ و ترویج کنیم. مگر بدون کار فرهنگی توسعه امکان پذیر است. مگر علما، بدون حضور فضلاء دانشگاهیان، فرهیختگان و خردمندان جامعه، توسعه امکان پذیر است؟
همه دست به دست هم دهیم و کاری کنیم که مخاطب این آیه باشیم که یا ایها الذین آمنوا کونوا انصار الله ، به یاری خدا و راه حق بیاییم. خداوند زندگی خوب مادی و معنوی می‌خواهد: من کان فی هذه اعمی فهو فی الاخره اعمی و اضل سبیلاً . بصیرت و بینایی، آخرت و دنیا، با هم هستند. مگر می‌شود در دنیا انحراف باشد؟ مشکلاتی که امروز دامن ما را گرفته، و بسیاری از گناهان از همین فقر نشئت می‌گیرد. فرمود: کاد الفقر ان یکون کفراً.
اگر می‌خواهیم فقر ریشه کن شود، باید کشور توسعه پیدا کند. اگر می‌خواهیم کشور توسعه پیدا کند، باید همه دست به دست هم دهیم و به صحنه بیاییم.
استان شما مستعد است، دولت آماده خدمت است. ان‌شاءالله تصمیمات بسیار خوبی برای این استان شده و اتخاذ خواهد شد. هم برای معادن، هم برای راه آهن و هم برای گازرسانی در این استان، طرح‌های مختلفی وجود دارد. برای اینکه بتوانیم کشاورزی را احیاء کنیم، ان‌شاءالله قدم‌ها را برخواهیم داشت. همچنین برای مسئله سد و آب‌های مرزی، که اصلاً در تهران برای آب بحث‌های متعددی داریم. چون هنوز به تصمیم نهایی نرسیدیم، نمی‌‌خواهم اعلام کنم. ان‌شاءالله امیدوارم تصمیمات بسیار خوبی برای کل مسئله آب، چون مسئله آب - یک معضل اساسی در سراسر کشور است - اتخاذ کنیم. همه این کارها با حمایت و کمک مردم و پیشاپیش آنها ان‌شاءالله علما، فضلا، طلاب، مبلغین دینی و آنهایی که به راه ترویج دین از اول افتخار کرده و انتخاب کردند، ممکن می‌شود.
ان‌شاءالله خداوند به همة ما توفیق دهد که با وحدت، اتحاد و یکپارچگی شاهد شکوفایی ایران عزیز، شکوفایی ایمان در دل مردم، و شکوفایی همة استعدادها باشیم، که تعبیر قرآنی‌اش فلاح است: لعلکم تفلحون.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82276

- سفرهای استانی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده