متن کامل سخنرانی در دیدار با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو

-

شناسه خبر: 82237 -

دوشنبه 18 فروردين 1393 - 11:35

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

سال جدید را محضر همه عزیزان، خدمتگزاران، مسئولان فعال وزارت نیرو، معاونین و مدیران تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم سال خوبی پیش‌رو داشته باشیم و بتوانیم همگی خدمتگزاران بهتری برای مردم باشیم.
آب، برق و فاضلاب مسائل بسیار مهمی در زندگی بشر هستند. همان‌طور که اصل فرهنگ موجب حیات انسان است، علم و دانش نیز برای توسعه و تحرک بشر اساس است. کم‌کم فضای سایبری هم دارد جزو ملزومات توسعه علم و زندگی می‌شود. آب و برق و کلاً انرژی نیز همانند مواد غذایی از موارد حیاتی زندگی انسان‌ها هستند.
در موضوع آب، ما این مشکل ریشه‌ای را داریم که در منطقه‌ای خشک قرار گرفته‌ایم. یعنی همیشه باید با صرفه‌جویی و مدیریت دقیق بتوانیم آب را کنترل کنیم و برای دهه‌های آینده و افزایش جمعیت نیز پیش‌بینی آن بشود. اینکه منطقة شما به لحاظ آبی تغییر کند، خشک شود یا آبی شود، این نه در پیش‌بینی‌های علمی است نه در روند تاریخی، و اصولاً ما در منطقه‌ای خشک قرار داریم. شما در وزارت نیرو، نیروی انسانی توانمندی دارید و در مسئله آب و برق می‌توانیم بگوییم که خودکفا هستیم یا داریم به سمت آن می‌رویم. این خیلی مهم است و ما حتی داریم در این زمینه خدمات فنی - مهندسی صادر می‌کنیم. در این مورد از همه مراکز آموزشی، تحقیقاتی، معلمین و دانش آموختگان این رشته‌ها تشکر می‌کنم.
مدیریت جهادی که مقام معظم رهبری تاکید کردند آنجایی است که دانش، مدیریت و برنامه‌ریزی هست و تعهد، ایثار و فداکاری نیز ضمیمه آن می‌شود. امیدواریم امسال بتوانیم بهتر از سال‌های دیگر در این زمینه حرکت کنیم.
خوشبختانه در جامعه ما خانم‌ها نیز در دانشگاه‌ها حضور فعال دارند و خود به خود باید در مدیریت هم ارتقا پیدا کنند و سمت‌ها را به عهده بگیرند. من معتقدم که شرایط جهانی و شرایط جامعه ما به گونه‌ای نیست که دوران مدیریت مرد سالارانه ادامه پیدا کند. ما باید مبنا را شایستگی قرار دهیم نه جنسیت. من بارها در دولت به وزیران تأکید کرده‌ام که خانم‌های شایسته را رشد بدهید تا وارد صحنه مدیریت شوند. این از لحاظ جهانی هم برای ما مهم است، چون یک کشور نمونه اسلامی هستیم باید به دنیا نشان دهیم که زن‌های ما در کنار ایمان و عفاف، عالم و دانشمند نیز هستند.
توسعه نیروی انسانی بسیار مهم است و وزارتخانة شما نیروی انسانی بسیار لایقی دارد و ما هم اعتماد می‌کنیم هم احترام می‌گذاریم و می‌دانیم که شما عناصری دلسوز و وطن دوست هستید و به دین، نظام و کشورتان افتخار می‌کنید و در سال جاری ان‌شاءالله شتاب بیشتری در کارها خواهید داشت.
در بحث آب، از یک طرف باید مسئله صرفه‌جویی را مطرح کنیم که هم کاری فرهنگی را می‌طلبد و هم مدیریتی. چه کار کنیم که مصرف آب و برق کنترل شود؟ عمده مصرف آب، در بخش کشاورزی است. ما باید برنامه‌ریزی کنیم و از تکنولوژی استفاده کنیم تا شیوه آبیاری سنتی را جایگزین کنیم. ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری این قدم مهم را کم کم برداریم.
دیدید که برابر ارقام، در غرب کشورمان مقدار زیادی آب به کشورهای دیگر می‌رود. جدای از حقابة همسایگانمان، باید بخش زیادی از این آب را در داخل کشور استفاده کنیم.
آب آشامیدنی نیز چون مسئلة حیات و زندگی مردم و امنیت ملی ماست، خیلی مهم است. بعد از آن آب کشاورزی نیز به همین شکل چون امنیت غذایی ما در آنجاست و سالانه مقدار زیادی گندم وارد می‌کنیم. همیشه یک بحث روز، موضوع وضعیت گندم کشور است. باید سعی کنیم لااقل در کالاهای اساسی مثل گندم خودکفا شویم. وارد کردن سالانه 7 میلیون تن گندم رقم بالایی است که ما را بزرگ‌ترین کشور یا جزو بزرگ‌ترین کشورهای وارد کننده این محصول قرار داده است.
یک راه خودکفایی در گندم بحث صرفه‌جویی و بهره‌وری آب است. بحث تبادل آب با دنیا و کشورهای همسایه هم یک مسئله است که آن را دنبال می‌کنیم و نیز اجرای قراردادهای مرزی یا حقابه‌هایی که داریم. در همین سفر اخیر به افغانستان، یک بحث بسیار مفصل، موضوع قرارداد ما در هیرمند و حقابه ما در هریرود و تالاب‌های هامون و... بود که بنا شد هیئتی از افغانستان به ایران بیاید و بحث شود تا ببینیم اینها چگونه باید اجرا شود.
ما در شرق کشورمان مسائل و مشکلات زیادی داریم.
طرح آب‌شیرین‌کن که اشاره کردید، باید به این سمت برویم و حرکت را آغاز کنیم. اگر بتوانیم از انرژی خورشیدی برای راه‌اندازی آب‌شیرین‌کن‌ها در جنوب که آفتابی است استفاده کنیم، شاید بتوانیم تحول بزرگی را در سواحل جنوب به وجود بیاوریم؛ هم در آبادانی این سواحل و هم در آب‌رسانی استان‌ها.
الان بحث این است که ما سنگ آهک را از معادنمان به آنجا ببریم که آب است و کارخانه فولاد تأسیس کنیم یا بر عکس. الان خیلی‌ها می‌گویند با توجه به مسئله مهم حمل و نقل، راه دوم به صرفه است. یک راه موجود آب‌شیرین‌کن است. الان برخی مناطق آزاد ما در جنوب برای خودشان آب‌شیرین‌کن نصب کرده‌اند و می‌گویند یک متر مکعب آب 1700 تومان تمام می‌شود و مردم نیز شدیداً طالب خرید این آب هستند.
ما می‌توانیم با بهره‌گیری از سرمایه بخش خصوصی و تضمین قیمت برای آنها، در زمینه آب و برق چنین اقداماتی را انجام دهیم. ما باید تضمین ایجاد کنیم تا مردم سرمایه‌گذاری کنند. کارکرد بخش خصوصی با بخش دولتی به لحاظ کارکرد ساعت کار زمین تا آسمان فرق دارد. باید بخش حاکمیتی دست دولت بماند و بقیه بخش‌ها به تدریج به مردم واگذار شوند. اصلاً سیاست‌های اصل 44 بر این مبنا بود و بنا بود در این زمینه یک انقلاب شود و اگر اجرا می‌شد واقعاً این گونه می‌شد.
در بخش آب باید اقدامات اساسی انجام بگیرد. اینکه ما مرتب لب مرز [کمبود] باشیم و دغدغه داشته باشیم شایسته نظام و کشور نیست. این مهم است که ما به یک نقطه مطمئن در زمینه برق و آب برسیم که دغدغه نداشته باشیم. در مسئله برق نیز باید به سمت خصوصی‌سازی برویم، هرچند در این مورد تاکنون قدم‌هایی برداشته شده است. باید تضمین قیمت بدهیم تا سرمایه‌گذاران مطمئن شوند برق تولیدی آنها خریداری می‌شود.
از طرفی انرژی‌های تجدیدپذیر هم خیلی مهم است. با توجه به آفتابی بودن کشور و خودکفایی تکنولوژی لازم، می‌توانیم از انرژی خورشیدی استفاده خوبی ببریم. باد نیز به همین شکل، چون مناطق بادخیز زیادی داریم. و همچنین سایر انرژی‌های تجدیدپذیر، چون هم سلامت را به همراه دارد و هم یک تحول در فن‌آوری است.
از طرفی مسئله صرفه‌جویی در انرژی هم خیلی مهم است. ساختمان‌های ما به گونه‌ای ساخته می‌شود که اتلاف انرژی آنها زیاد می‌شود. شبکه‌های آب و برق‌مان نیز همین‌گونه، اینها را بخش خصوصی یا دولت باید ساماندهی کند. در این مورد باید صنعت نیز وارد صحنه شود و کمک کند. مثلاً لامپ‌های کم‌مصرف که کمک صنعت به مصرف است. اگرچه در قسمت آب شاید دستمان باز نباشد اما در زمینه برق می‌توانیم قطب تولید در منطقه باشیم و با روابطمان با کشورهای منطقه می‌توانیم برق آنها را تولید کنیم و بفروشیم. دیپلماسی امروز دیگر این نیست که پشت میز بنشینند و حرف بزنند، دیپلماسی در همه زمینه‌هاست، از جمله آب و برق و... همچنین این‌گونه روابط باعث تحکیم پیوندها می‌شود.
اولین قدم امنیت ملی کشور، رابطه صمیمی و خوب با همسایه‌هاست و در هم تنیده شدن اقتصاد و زندگی با هم. با گفتار و اسلحه امنیت درست نمی‌شود. مسابقه تسلیحاتی فقط گرفتاری برای کشورهای منطقه است و سود برای کشورهای سازنده. وصل شدن با لوله گاز و نفت به کشورهای همسایه می‌تواند عامل وحدت باشد. اتصال از طریق راه آهن، بنادر و..... نیز به همین شکل. اگر همه به هم وصل شویم کسی نمی‌تواند ما را تحریم کند. الان چرا نمی‌توانند روسیه را تحریم کنند؟ چون گاز و نفت اروپا را تأمین می‌کند. راه اقتصاد مقاومتی این است که صادرات را بالا ببریم و خودمان را به همسایه‌ها و دنیا وصل کنیم. در این زمینه باید تلاش کنیم و بخش بزرگی از آن کار شماست. بخش فاضلاب بسیار مهم است، به خصوص از لحاظ بهداشت و سلامت. اگر وقت بود می‌خواستم بخش‌های دیگری را هم صحبت کنم ولی ان‌شاءالله در فرصت‌های دیگر خدمت می‌رسیم و صحبت می‌کنیم.
بسیار خوشحالم که خداوند این توفیق را داد در محل تلاش شما خدمت برسیم و از نزدیک سال نو را تبریک بگویم. ان‌شاءالله دست به دست هم بدهیم در دو سال 94-93 عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. ان‌شاءالله با تلاش بیشتر در تابستان امسال و تابستان‌های بعد در زمینه آب و برق وضعیت خوبی داشته باشیم وخیال مردم راحت باشد. اگر مشکلی هست باید با مردم در میان بگذاریم و کار فرهنگی کنیم. مردم بسیار خوب هستند و همکاری می‌کنند و اگر واقعیت‌ها برای آنها بیان شود و کمک خواسته شود حتماً به کمک خواهند آمد.
برای اداره بهتر کشور راهی جز تلاش و کمک مردم نداریم. ان‌شاءالله سال خوبی داشته باشید و موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمةالله

شناسه خبر: 82237

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطاخبار برگزیده