متن کامل سخنرانی در دیدار با کارکنان نهاد ریاست‌جمهوری

-

شناسه خبر: 82233 -

شنبه 16 فروردين 1393 - 15:35

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
سال جدید را خدمت همه خواهران و برادران، عزیزانی که در نهاد ریاست‌جمهوری افتخار خدمت به مردم غیور و شریف ایران را بر عهده دارند تبریک عرض می‌کنم. فرصت تا اذان بسیار کوتاه است و در این فرصت چند جمله‌ای را خدمت شما عرض می‌کنم.
هر کجا و در هر مسئولیتی که هستید باید آن را به فرصتی برای رضای خدا و خدمت به خلق خدا تبدیل کنید. باید برگردیم به آغاز تا پایان روز کاری‌مان نگاه کنیم تا ببینیم با چه عملی خداوند را خشنود کرده‌ایم، چون اگر خدا راضی باشد یعنی ولی عصر امام زمان (عج) هم راضی و خشنود است؛ همچنین باید ببینیم چه کاری به عنوان خدمت به مردم کرده و چه گرهی را از کار مردم باز کرده‌ایم، چون شما در جایی کار می‌کنید که در بالاترین سطح ستادی اداره کشور است.
مردم در سال گذشته با همت و به نمایش گذاشتن توانشان به صحنة انتخابات آمدند، اما برای چه؟ آمدند تا شاید روزگار بهتری را تجربه کنند. این کارشان برای این بود که روزی نو را ببینند. اساساً نوروز یعنی روز نو، سال نو، لحظة نو. اگر به همان رسم کودکی‌مان برگردیم که موقع تحویل سال لباس و کفش نو می‌خریدیم و دنبال عیدی دادن و گرفتن بودیم، الان هم باید روز را نو ببینیم و بر اراده‌مان لباس نو بپوشانیم و برای خدمت به مردم حرکتی نو را آغاز کنیم.
اگر هر کداممان بتوانیم خدمت بیشتری به مردم بکنیم سال‌مان نو شده است و نوروز داشته‌ایم و اگر کسی از سال گذشته کمتر خدمت کند یعنی نوروزی نداشته و کهنه‌روزی را به ناروا نوروز نامیده. همه باید برای خدمت به مردم عزیز در صحنه باشیم.
مردم مشکلات، مسائل و درد و رنج‌های فراوانی دارند. به هر حال این سی و چند سال با فراز و نشیب‌ها گذشته و مردم به انقلاب، نظام و رهبری‌شان وفادار ماندند. هشت سال دفاع کردند وفادار مانده‌اند و بعد از جنگ برای آبادانی کشور وفادار ماندند.
از بزرگانمان یاد بگیریم، اینجا عکس شهیدان رجایی و باهنر است. من به هردوشان به شدت ارادت می‌ورزیدم؛ قبل و بعد از انقلاب. وقتی این دو بزرگوار در مجلس بودند و وقتی وارد دولت شدند ساعت‌ها با آنها همراهی داشتم. مرحوم رجایی یک حرف مهمی داشتند که هم عمومی می‌گفتند و هم یک بار خصوصی به من گفتند، گفتند من آمده‌ام آبرویم را بدهم. تا کسی آبرویش را نداده باشد نمی‌فهمد این حرف یعنی چه! جان دادن سخت است اما در برابر آبرو دادن آسان است. مال را در راه خدا ایثار کردن آسان نیست اما در برابر دادن آبرو آسان است.
باید از آن شهید بزرگوار به عنوان الگو یاد بگیریم. ایشان خیلی مرد پاک و خالصی بود. شبی با شهید بهشتی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، شهید باهنر و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) جلسه داشتیم، روی زمین نشسته بودیم، مرحوم شهید رجایی پشت میز داشت برگه‌هایی را امضا می‌کرد که بیاید به جلسه ملحق شود. ساعت از یازده شب گذشته بود، ایشان پشت میز خوابشان برد، من خواستم صدایش بزنم، شهید بهشتی گفتند بیدراش نکن، دو شبانه روز است نخوابیده. نیم ساعت در آن حالت خوابیدند. ما بزرگانی این‌چنین در اخلاق، ادب، مهربانی، انسانیت و برادری داشتیم. شهید باهنر نیز بسیار شخصیت ارزشمندی بودند. اینها الگوهای ما در زندگی هستند و ما با این الگوها و صدها الگوی دیگر مثل امام (ره)، رهبری، بزرگان نظام، شهدا، جانبازان و ایثارگران باید در سال نو خودمان را برای خدمت بیشتر آماده کنیم.
من می‌خواهم از همة عزیزان خواهش کنم از آنجایی که هر اقدام ما یعنی کار همة مجموعة دولت، دست به دست هم بدهیم و تلاش کنیم. اگر کار خوبی انجام بگیرد همة شما سهیم هستید و اگر خدای ناکرده کاری اشتباه شد، من هم در دنیا و هم در آخرت آن را به عهده می‌گیرم، چون مسئولیت را پذیرفته‌ام. هفت و نیم ماه از دولت یازدهم گذشته، من در حد توانم از تلاش همة مسئولین در سراسر کشور راضی هستم و تشکر می‌کنم. ما در اقتصاد قدم‌های بسیار مهمی را برداشتیم، در مسائل اجتماعی، فرهنگ، سیاست داخلی و خارجی کارهی بسیار بزرگی انجام شد.
برادر عزیزم آقای جهانگیری به حاشیه‌ها اشاره کردند؛ عده‌ای همواره به اسم انتقاد به تخریب می‌پردازند. البته تخریب و بداخلاقی کار خوبی نیست اما نشان از آزادی فضای ما می‌دهد. آزادی زیباست اما همه باید از آن حسن استفاده کنیم و هرگز نباید خود را به حاشیه‌سازی دیگران مشغول کنیم. بعضی‌ها می‌خواهند ما را مشغول حاشیه‌ها کنند تا از اصل راه باز بمانیم.
ما در سیاست خارجی موفقیت بسیار بزرگی به دست آوردیم. چون مسیر در حال ادامه است، من کمتر حرف می‌زنم و اگر این مسیر را به پایان رساندیم، مسائل را باز خواهم کرد و آن وقت خیلی‌ها خجل خواهند شد. پشتوانة آنهایی که امروز در سیاست خارجی قدم‌های استوار و با تدبیر برمی‌دارند، ملت بزرگ ایران و هدایت‌های مقام معظم رهبری است.
در زمینة اقتصاد، حرکت و مسیر ما درست بوده و این نشانة تدبیر و خرد جمعی و تلاش همة اقتصاددانان و مسئولین اقتصادی کشور است. راه ما درست بوده چون از تورم 44 درصد به 6/19 در نقطه به نقطه رسیده‌ایم و تورم سالانه را به 32 درصد رسانده‌ایم. قول ما به مردم تورم 35 درصد تا پایان سال قبل بود و قولمان برای تا پایان امسال کاهش تورم تا 25 درصد است.
در زمینة اشتغال که بار بسیار سنگین و راه بسیار دشواری است، باز هم طبق آمار مرکز آمار ما قدم اولیه را برداشتیم و بیکاری اندکی کاهش پیدا کرد. البته تا رسیدن به نقطة مطلوب راه درازی در پیش داریم و همه باید کمک کنیم.
من خواهش می‌کنم برای خدمت بهتر همگی نظر بدهید، راه بهتر را پیشنهاد بدهید، برای بهره‌وری بیشتر هم خودتان تلاش کنید و هم به مسئولین تذکر بدهید. انتقاد و پیشنهاد سازنده نه تنها خوب است بلکه وظیفه همه ماست. همدیگر را نقد سازنده کنیم، کار را بهتر انجام دهیم و مردم را امیدوارتر کنیم.
ما امسال برنامه‌های سختی پیش رو داریم و به کمک مردم و لطف الهی همة آنها را انجام خواهیم داد. من علی‌رغم مشکلات، بسیار به آینده امیدوارم و می‌دانم با همت، تلاش، هوشیاری و وحدت مردم، که هیچ چیزی بالاتر از آن و هیچ چیزی زشت‌تر از تفرقه نیست، موفق خواهیم بود.
بیاییم به هم نزدیک شویم، دل‌هایمان را پاک کنیم. اتهام بستن گناه بزرگی است و شخص اتهام زننده در این دنیا خیر نمی‌بیند و در آن دنیا گرفتار خواهد بود. خطای کوچک کسی را بزرگ نکنیم و اگر خطا بوده آن را تبدیل به خیانت نکنیم و اگر خیانت کوچکی بوده آن را بزرگ و بزرگ‌تر نکنیم. ما چه خیری از جدایی دیدیم که باز داریم ادامه می‌دهیم!
راست و چپ و میانه... همة ما ایرانی و مسلمان هستیم و باید برای ایران و اسلاممان و اجرای اخلاق محمدی تلاش کنیم. یدالله مع‌الجماعه، اگر با هم شدیم، برادر شدیم و دست به دست هم دادیم، دست خدا و قدرت الهی پشتیبانمان خواهد بود. این که باشد دنیا و غرب و شرق هر کاری بخواهند بکنند، همه چیز آسان خواهد بود و حل خواهد شد.
مجدداً سال نو و روزهای نو را به شما و خانواده و اقوام محترمتان تبریک می‌گویم و امیدوارم سالی پر از خیر، برکت، اخلاق، وحدت، رشد، توسعه، شکوفایی و معنویت برای همة ما باشد و در پناه ائمه روز به روز در مسیر پیشرفت و تعالی باشیم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82233

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده