متن سخنان رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم در مجلس شورای اسلامی

رییس جمهوری در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم ، تحقیقات و فناوری، این ادعا ی برخی از رسانه ها را که دکتر نیلی احمدآبادی، مطلوب رییس جمهوری نیست ، دروغ دانست و با دفاع از وزیر پیشنهادی خود، از مجلس شورای اسلامی خواست رای فراجناحی و ملی بدهد.

چهارشنبه 7 آبان 1393 - 10:52

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
«اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى أوْلادِ الْحُسَیْنِ و عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ»

خوشحالم که بار دیگر فرصتی پیش آمد تا در محضر نمایندگان محترم ملت راجع به یکی از عزیزان و کارگزارانی که بناست بار مسئولیت سنگین آموزش عالی را بر دوش گیرد با هم به بحث و گفتگو بنشینیم.
اما سرآغاز سخنم را از آن معلم بزرگ یاد می‌کنم از سردار آزادی، از پرچمدار ایستادگی و مقاومت از کربلایش و عاشورا و بوی ایستادگی و شهادت او و یارانش که این عطر روز به روز مشام انسان‌ها و جامعه را در مسیر هدایت معطر می‌سازد. او بود که فرمود: رضی‌ اللهِ رضانا أهَلَ البیت‌، نَصبِرُ عَلی‌ بلائِهِ و یوفینا أجْرَ الصابرین‌.
او همه خشنودی‌ها، لبخند ها و رضایت‌ها را در سایه رضایت آفریدگار جهان می‌دانست و می‌دید و لذا با افتخار، خود یاران، اهل بیت و هرآنچه که داشت در راه رضای حق فدا نمود و در آخرین لحظات هم فرمود الهی رضی برضاک، صبراً علی بلائک لا معبود سواک یا غیاث المستغیثین.
افتخار ما همه شیعیان و مسلمانان و آزادگان عالم به وجود مقدس أبی عبدالله الحسین(ع) به راه و سیره اوست او همان راه پیامبر ،امیرالمؤمنین و امام مجتبی را پیمود که سراسر نهضتش برای ما درس اخلاق، ادب و ایستادگی و فداکاری است و حرکت برای مصالح امت اسلام. او برای اصلاح همه نابسامانی‌ها و مفاسد و ظلم‌ها و فشارهای نابجا و انحراف‌ها در جامعه ایستاد. او می‌خواست تا همه نیکی‌ها، خوبی‌ها در جامعه استقرار یابد و بدی‌ها و رذالت ها را از جامعه بزداید.
مهم‌ترین هدف دولت و مجلس قوای سه‌گانه و همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران اصلاح جامعه، استقرار نیکی‌ها و پاک کردن جامعه از رذایل اخلاقی است. هر کجا با هم بودیم و دست به دست هم دادیم و همدل و همنوا بودیم، دل‌نازک نبودیم و دل به هم دادیم، آنجا پیروز صحنه بودیم.
در سیاست داخلی و خارجی پیروز شدیم در اقتصاد گام‌های مهمی به جلو برداشتیم و برای نه تنها امنیت کشور، بلکه امنیت منطقه و جهان قدم‌های استوار برداشتیم و هر کجا که خدای ناکرده بین ما اندک فاصله‌ای ایجاد شد، دشمن از آن شکاف و فاصله استفاده کرد.
دولت همانطور که بارها اعلام کرده است، در برابر مجلس شورای اسلامی، راهش ادب، اخلاق و قانون است. بین ما و شما حکم و حاکم قانون اساسی است و داور اصلی بعد از خداوند بزرگ افکار عمومی است، این افکار عمومی است که قضاوت خواهد کرد و همیشه از ما وحدت را می‌خواهد، افکار عمومی، ملت ما، نه فاصله را می‌پسندد و نه خدای ناکرده لجبازی را می‌پسندد این دولت اهل لج‌بازی نیست، در برابر تصمیم مجلس شورای اسلامی برای سوال از وزرا و برای استیضاح وزرا، به رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طبق قانون اساسی، احترام می‌گذارد. منشأ مشروعیت حقوقی و سیاسی را آراء مردم و نظرات مردم و مشروعیت دینی و مذهبی را هم جدا از مقبولیت اجتماعی و مشروعیت سیاسی نمی‌بیند.
امروز ما در شرایط بسیار حساس جهانی و منطقه‌ای هستیم. شرایط جهانی به گونه‌ای است که درآمد اصلی کشور یعنی درآمد نفت حدود 30 درصد کاهش پیدا کرده و ما باید با شرایط جدید و وضع اقتصادی جهانی که البته همیشه در موضوع نفت اقتصاد تنها حاکم نبوده و معمولاً سیاست و توطئه‌های جهانی هم نقش بسزایی داشته و دارد، ما در شرایطی هستیم که متأسفانه منطقه ما را ناامنی و بی‌ثباتی فرا گرفته است از شمال آفریقایش تا خاورمیانه‌اش، همسایگان شرقی و غربی ما از همه سمت مشکلات و ناامنی را ما امروز شاهدیم چشم امید دوستان ما، مسلمانان و مردم منطقه به ایران اسلامی و ملت بزرگ و متحد این سرزمین است.
و امروز بحمدالله ما شاهد یک تفاهم، توافق، همفکری، همدلی در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری هستیم. همه ما هدف واحدی را دنبال می‌کنیم که بعد از رضای حق،‌ رضای عامه است. خشنودی خداوند و خشنودی مردم همه هدف ماست و ان شاء الله در کنار هم با توفیقات الهی با عنایت حق، با توجهات حضرت ولی عصر، با عنایت ارواح طیبه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام ائمه هدی(ع)، ابی عبدالله الحسین، اصحاب و یارانش ما می‌توانیم این راه را هرچند با دشواری‌های مختلف به خوبی به مقصد برسانیم.
پارسال شاید در چنین ایامی بود که در جمع شما نمایندگان محترم ، وزیر مؤدب و دانشور ما از جمع شما رأی اعتماد گرفت. یکسالی از آن رأی اعتماد گذشته، گر چه نمایندگان محترم در مقطعی دیگر در چارچوب حق قانونی اعتمادشان را پایدار نساختند و در مقطعی اعتماد خود را در حد لازم به آن وزیر ندادند و به ناچار وزارت بسیار مهم علوم، تحقیقات و فناوری از سال گذشته تا امروز دو نوبت با سرپرست اداره شد و امروز برای سومین بار است که برای این وزارتخانه در جمع شما حاضر شدم و وزیری که به اعتقاد ما می‌تواند این بار سنگین مسئولیت را بر دوش گیرد، به محضر شما معرفی خواهم کرد.
وزارت علوم از حساسیت خاصی برخوردار است، آن هم با یک جمعیت دانشجویی بالای 4 میلیون نفر آن هم با محققین و اعضای هیأت علمی حدود 70 هزار نفر، جمعیت بسیار بزرگ، فرهیخته، تأثیرگذار و امید برای آینده کشور.
اگر ما به فکر نشاط علمی و پیشرفت علمی و توسعه علمی و توسعه اقتصادی و اقتصاد دانش بنیان، و اقتصاد دانش محور هستیم، راهش از مراکز آموزش عالی و از دانشگاه‌های ما می‌گذرد در انقلاب اسلامی در تحولات اجتماعی همواره دانشگاه جزو پیشتازان بوده از سال 42 دانشگاه،‌بویژه دانشگاه تهران در صحنه نهضت اسلامی بود و ما یادمان نرفته، فروردین سال 43 در بازگشت امام از زندان در مدرسه فیضیه، دانشگاهیان عزیز در آن جشن شرکت کردند و با دسته گل قرمزی که به همراه خود به مدرسه فیضیه آورده بودند، وحدت و اتحاد حوزه و دانشگاه را آنجا بنیان نهادند.
دانشگاه نیاز دارد به اینکه مرکز علم و دانش باشد، امروز دانشگاه‌های ما از لحاظ کمیت وضع خوبی دارند از لحاظ تأسیسات و ساختمان شاید امروز با صندلی خالی و فضای خالی هم در دوره کارشناسی مواجه باشیم، اما نیاز داریم از لحاظ کیفیت، دانشگاه‌ها را در مسیر توسعه بیشتر قرار دهیم چه در علوم تجربی، بهداشت درمان و علوم انسانی که برای ما بسیار حائز اهمیت است.
دانشگاه‌های ما امروز نیاز به یک فضای آرام دارند که یک مرکز اندیشه، علم، تحقیق و دانش باشد. ما نمی‌خواهیم بگوییم دانشگاه‌های ما از سیاست فاصله داشته باشند و از مسایل سیاسی بی‌خبر باشند اما حتماً هم نمی‌خواهیم دانشگاه، باشگاه سیاسی باشد.
ما دانشگاهی می‌خواهیم که مرکز دانش و علم باشد، آگاه از مسایل سیاسی باشد، اما شعارهایش را از سیاسیون نگیرد و دنبال آن نباشد که گوشش بدهکار شعارهای گروه‌های سیاسی باشد.
اگر گروه های سیاسی می خواهند فعالیت سیاسی بکنند از طریقش که طریقش حزب و تشکیلات سیاسی است اما در عین حال ما از تشکل‌های دانشجویی استقبال می‌کنیم به نظرات آنها احترام می‌گذاریم، می‌خواهیم دانشگاه محیطی آرام باشد و من بسیار خوشحالم که از آغاز دولت یازدهم تا امروز چه وزیر محترمی که مسئولیت آموزش عالی را بر دوش داشت چه دو سرپرستی که در دو مقطع این مسئولیت را بر دوش گرفتند تلاش کردند محیط دانشگاه، محیط آرامی باشد ما می‌خواهیم دانشگاه ما به تولید متصل باشد.
می‌خواهیم پیشرفت علمی ما در کتاب‌‌ها و مقالات علمی محصور نماند، می‌خواهیم زنجیره علم و دانش تا تولید و فتح بازار و برندهای جدید ادامه پیدا کند، می‌خواهیم دانشگاه ما به صنعت، کشاورزی و خدمات، متصل باشد و به نیازهای امروز جامعه ما توجه کند، آنچنان نباشد که فارغ‌التحصیل دانشگاه در رشته‌ای باشد که امروز جامعه ما خیلی به آن نیاز ندارد و جامعه ما نیازهایی داشته باشد که برای رفع آن نیازها فارغ‌التحصیل به اندازه کافی نداشته باشیم. ما نیاز به دکترین جدید در آموزش علمی داریم. ما نیاز به برنامه‌ریزی جدید داریم. نمی‌خواهیم دانشگاه ما مرکز سیاست‌بازی و جولانگاه این جناح و آن جناح باشد ما می‌خواهیم اعتدال و آرامش در دانشگاه حاکم باشد و هرکس مسئول آموزش عالی است باید بداند، مبنا شایسته‌سالاری است نه این حزب و نه آن حزب و این جناح و نه آن جناح. فرقی برای ما وجود ندارد من اولین سخنم با هر سه وزیر، وزیر اولی که نتوانست به اندازه کافی رای اعتماد بگیرد وزیر دومی که رأی اعتماد گرفت و امروز وزیر سوم به هر سه آنها سفارشات مساوی داشتم، به هر سه آنها عرض کردم ما می‌خواهیم کیفیت علمی دانشگاه‌های ما افزایش پیدا کند.
دنبال توسعه علمی توأم با توسعه اخلاقی و فرهنگی در دانشگاه هستیم من به آنها گفتم ما می‌خواهیم یک دانشگاه مؤمن، پایبند به اصول نظام و انقلاب و خدمتگزار به ملت بزرگ ایران باشد. به همه آنها عرض کردم کسی باید مسئولیت را بپذیرد که مدیریت لازم، لیاقت لازم، علم و دانش کافی و تعهد اخلاقی لازم را دارد و معتدل است و افراطی نیست این جناح و آن جناح فرقی نمی‌کند، دولت ما هم امروز دولت فراجناحی است هم این جناح و هم آن جناح حضور دارند. اما معتدلین جناح‌ها. همانطور که دولت دولت فراجناحی است، امروز خواهش من هم از شما برای وزیر علوم یک رأی فراجناحی و ملی از شما درخواست می‌کنم تا هر چه زودتر دانشگاه‌های ما بتواند بر مبنای مسیر استوار و پایدار و بلندمدت برنامه‌ریزی لازم در دانشگاه‌های ما انجام بگیرد. همه شما می‌دانید چه مقدار برای ما اهمیت دارد دانشگاه، آموزش عالی برای پیشرفت کشور و توسعه کشور ما.
جناب آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادی که جزو دانشمندان کم‌ادعای ماست با آن همه مقالات علمی، 80 مقاله آی اس آی، 90 مقاله علمی، آن همه پژوهش‌هایی که زیر نظر او انجام گرفته، و من خوشحالم شخصیتی است که دانشگاه را با صنعت در کنار هم مدیریت کرده آنجایی که دانشگاه و صنعت دست به دست هم دهند در بخشی از این کار مدیریت این هماهنگی و اتصال را بر دوش داشته پژوهش‌های بسیار تأثیرگذار را بر عهده داشته، در دانشگاه‌های معتبر درس خوانده در ژاپن، در مراکز علمی توانسته استعداد درخشان خود را به نمایش بگذارد با نمره بالا و عالی و این یکی از شرایط فردی است که می‌خواهد مدیریت این بخش را به عهده بگیرد باید خود اندیشمند و دانشمند و صاحب‌نظر و صاحب‌فکر باشد و باید قدرت مدیریت داشته باشد که او مدیریت را از رده‌های پایین شروع کرده تا رده بالا و این مراحل را طی کرده و خوشبختانه فردی انقلابی و حاضر در صحنه دفاع مقدس بوده برای ما بسیار مهم است کسانی امروز بار مسئولیت را بر دوش بگیرند که هم انقلاب را باور داشته باشند، هم پایبند به اصول نظام باشند، هم ولایی باشند و ولایی بیندیشند و هم آماده فداکاری برای ملت باشند آنکه سال‌ها در جبهه بوده من یکی از افتخاراتم این است که در دولت بسیاری از وزرا میدان جنگ و جهاد را تجربه کردند و با برخی از آنها آشنایی مربوط می‌شود در جبهه‌ و جنگ در سال‌های دفاع مقدس.
می‌بوسیم آن کفشی را که بر روی آن کفش غبار جبهه و جنگ و میدان نبرد بر آن نشسته باشد و ما به حمدالله با کاندیدایی در این زمینه مواجه هستیم که حدود 7 سال از زندگی دوران جوانی‌اش در میان نهاد انقلابی و مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئولیت را بر دوش داشته در بخش علمی، صنعتی نیروی هوایی سپاه و این برای ما افتخار است. همه آنهایی که سوابق آنها،‌سوابق انقلابی حضور در میدان جنگ، دفاع مقدس، ایثار و فداکاری بوده و فردی است اخلاقی و معتدل.
خیلی مهم است امروز شخصی که مسئولیت را بر دوش می‌گیرد بتواند آن اخلاق حسنه اسلامی را داشته باشد، آرامش و معتدل باشد و با اعتدال بتواند بار مسئولیت را به مقصد برساند.
در اینجا نکته‌ای را می‌خواهم عرض کنم که مخاطب من در این نکته نه نمایندگان محترم ملت هستند و نه ملت بزرگ ایران، مخاطب من برخی از رسانه‌هایی هستند که متاسفانه گاهی نکات اخلاقی را مد نظر قرار نمی‌دهند بسیار مهم است که ما امروز اصل صداقت و راستگویی را در همه جا مدنظر قرار بدهیم اگر می‌خواهیم راجع به فردی صحبت کنیم از آقای دکتر نیلی، وزارت علوم، دولت، نظام، اخلاق است. اخلاق هم در رأسش راستگویی و امانت‌داری است.
اینکه چه کسی رکوع و سجده‌اش طولانی تر است و نماز مستحبی‌اش بیشتر است گر چه همه آنها عبادت و ارزشمند و مهم است. اما هم پیامبر و امام صادق(ع) فرمود معیارتان طول رکوع و سجده نباشد. بعضی‌ها به نماز طولانی و سجده و رکوع طولانی عادت کرده‌اند. اما نگاهتان به صدق حدیث و ادای امانت باشد، راستگویی و امانت‌داری دو اصل مهم برای قضاوت افراد است.
نسبت به افراد، نسبت به فردی که چه موافق و چه مخالفیم، آنچه راست است و درست است ما بگوییم. در برخی از رسانه‌ها آمد که آقای دکتر نیلی مطلوب واقعی رییس‌ جمهور برای آموزش عالی نیست ایشان را برای دستگرمی به مجلس می‌فرستد و بعد فرد دیگری را معرفی می‌کند، این دروغ است.
منتخب من ایشان است و از ایشان دعوت و با ایشان صحبت کردم. همه تحقیقات به من گفته که ایشان لیاقت‌های لازم را برای این مسئولیت دارد حالا یک کسی مخالف دکتر نیلی است. حالا چرا یک دروغی را علم بکنیم که مقصد و هدف نهایی ایشان نیست، مطلوب نهایی و هدف نهایی آقای دکتر نیلی است از نظر ما فردی شایسته است و می تـواند به خوبی بار مسئولیت را بر دوش بگیرد، تجربیات و سوابق ایشان این را می‌گوید شما برنامه‌ها و سوابق ایشان را نگاه کنید می‌بینید که شخصیت فرهیخته‌ای است که می‌خواهد آموزش عالی را به پیش ببرد.
بعد هم نسبت به گذشته چرا اتهام به افراد بزنیم، والله باید همه اینها را پاسخگو باشیم آقای رسانه محترمی که هر چیزی را آزاد می‌دانی در آن بنویسی. چرا این کار را می‌کنید، کسی که کاری را انجام نداده چرا اتهام به چه مناسبت. ما بررسی کردیم همان حساسیت‌هایی که شما نمایندگان عزیز دارید آن حساسیت هم بنده و دولت و بزرگان ما هم دارند همه ما در یک مسیر هستیم ، مگر دولت و مجلس از هم فاصله دارند؟! آقای دکتر محمود نیلی احمد آبادی فردی لایق، باتجربه شایسته از لحاظ علمی، توانمند از لحاظ مدیریتی، پایبند به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران، پایبند به فرامین مقام معظم رهبری و ولایی و انقلابی، آماده برای فداکاری و تلاش و فردی معتدل و اخلاقی برای اداره این وزارتخانه مهم است.
من از نمایندگان محترم درخواست می‌کنم با رأی قوی‌شان و رأی قاطع‌شان هم مردم را خوشحال کنند و هم دانشگاه‌ها را خوشحال کنند ان شاء الله در این خوشحالی رضای خداوند و رضای ولی عصر(عج) ان‌شاء الله خواهد بود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 82195