دکتر روحانی در دیدار سفیر جدید ایتالیا:

ظرفیت‌ها برای ارتقای سطح روابط تهران و رم چشمگیر است/ تروریسم یک تهدید فرامنطقه‌ای است

رییس جمهوری با بیان اینکه ایران و ایتالیا همواره پل ارتباطی مناطق شرق و غرب دنیا بوده اند، پتانسیل‌های موجود دو کشور برای توسعه روابط در عرصه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی را چشمگیر توصیف کرد.

شناسه خبر: 82087 -

دوشنبه 5 آبان 1393 - 13:00

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «مائورو کنچاتوری» سفیر جدید ایتالیا در تهران با اشاره به سابقه فرهنگی بسیار کهن و روابط دوستانه دو کشور گفت: ایتالیا در جایگاه بزرگترین شریک تجاری ایران در اروپا بوده و امروز نیز باید بتوانیم مشکلات پیش روی گسترش روابط را کنار زده و سطح این روابط را به جایگاه شایسته ارتقاء دهیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایتالیا به عنوان عضوی مهم در اتحادیه اروپا همواره نقش پیش برنده‌ای در روابط بین ایران و اروپا داشته، اظهار داشت: ایتالیا در گذشته برای به نتیجه رسیدن مذاکرات نقش مثبتی ایفا کرده و اینک نیز با جایگاه شاخص‌تری که دارد‏ می‌تواند در رسیدن به توافق جامع در مسئله هسته‌ای بین ایران و طرف‌های غربی نقش آفرینی کند.
رییس جمهوری تصریح کرد: امروز بسیاری از شرکت‌های کشورهای بین‌المللی و اروپایی مشغول مذاکره برای انعقاد قرارداد همکاری اقتصادی و تجاری با ایران هستند و ایتالیا نیز می‌تواند با توجه به روابط گسترده اقتصادی و صنعتی خود با ایران در گذشته، در این زمینه فعال و از فرصت موجود استفاده کند.
دکتر روحانی با اشاره به وجود ناامنی در منطقه و برخی کشورهای همسایه گفت: امروز افراطی‌گری و تروریسم به صورت یک مشکل فرامنطقه‌ای و جهانی رخ نموده و برای مقابله با آن باید همه کشورها با یکدیگر همفکری و همکاری کنند و کمک به حل این معضل نیز می‌تواند یکی از موضوعات گفتگو میان ایران و ایتالیا باشد.
مائورو کنچاتوری سفیر جدید ایتالیا نیز در این دیدار ضمن تسلیم اعتبار نامه خود به رییس جمهوری اظهار داشت: ایران و ایتالیا در برهه کنونی و منبعث از روابط دیرینه خود در آستانه تحولی بزرگ قرار دارند.
کنچاتوری با اشاره به اینکه «ایران و ایتالیا در بستر کهن تاریخ خود همواره گهواره امپراطوری‌های بزرگ فرهنگی بوده‌اند»، اضافه کرد: دو کشور همواره نقش بسزایی در تقویت ارتباطات جهانی داشته‌اند و امروز نیز با اتکاء به این سابقه توان برقراری پیوند میان محیط‌های جغرافیایی و فرهنگی متفاوت را در راستای یاری رسانی به حوزه‌هایی که نیازمند میانجی‌گری‌ها هستند، دارند.
سفیر جدید ایتالیا تصریح کرد: گذشت زمان و تحولات سیاسی نتوانسته به روابط ایران و ایتالیا خللی وارد کند و ایتالیا به عنوان پیشاهنگ در ارتقای روابط میان ایران و غرب، امروز هم مایل است نقش تسهیل‌گر خود را در ارتقای گفت‌وگوی میان غرب با ایران به عنوان طرفی قابل اعتماد ایفا نماید.
کنچاتوری تاکید کرد: با حصول توافق در گفتگوهای هسته‌ای و پشت سر نهادن تحریم‌ها توانایی‌های بالقوه در بخش‌های تولیدی و اقتصادی بزرگی به منصه ظهور خواهد رسید.

شناسه خبر: 82087

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده