دکتر جهانگیری در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ارمنستان عنوان کرد:

روابط تهران – ایروان می تواند به الگویی برای روابط در منطقه تبدیل شود

معاون اول رییس جمهور با اشاره به روابط صمیمانه و برادرانه تهران ـ ایروان گفت: ایران و ارمنستان از روابط خوب و راهبردی برخوردارند واین روابط می‌تواند به عنوان الگویی برای روابط کشورها در منطقه مطرح گردد.

دوشنبه 28 مهر 1393 - 16:07

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت: در مذاکرات مشترک دو هیات که با حضور شماری از وزرای دو کشور برگزار شد، همه مسائل و موضوعات فیمابین برای توسعه همکاری‌های مشترک مورد بررسی قرار گرفت.
معاون اول رییس جمهور گفت: برای سرعت بخشیدن به روند همکاری‌های ایران و ارمنستان و اجرای توافقات، قرار شد یک کمیسیون عالی با مسئولیت معاون اول رییس جمهوری ایران و نخست وزیر ارمنستان تشکیل شود تا نتایج مذاکرات و توافقات وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی دو کشور را پیگیری و تسریع کند.
دکتر جهانگیری با تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری و اقتصادی 300 میلیون دلاری میان ایران و ارمنستان خاطرنشان کرد: در مذاکرات مشترک، وزرای انرژی دو کشور در خصوص پروژه‌های مختلف از جمله خط سوم انتقال برق و احداث نیروگاه برق آبی در ارمنستان گفتگو کردند و درخصوص کلیات آن به توافق رسیدند.
معاون اول رییس جمهور همچنین از توافقات شکل گرفته میان وزرای فرهنگ و مسئولین محیط زیست دو کشور بر سر موضوعات و زمینه‌های همکاری مشترک خبر داد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به عضویت ارمنستان در سازمان کشورهای اوراسیا گفت: این عضویت فرصت مناسبی برای بخش خصوصی ایران و ارمنستان است تا بتوانند سرمایه‌گذاری کرده و کالاهای خود را به کشورهایی همچون قزاقستان و روسیه صادر نمایند.
نخست وزیر ارمنستان نیز در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک ضمن قدردانی از دعوت و میزبانی گرم معاون اول رییس جمهور کشورمان گفت: در مذاکرات مشترک دو هیات، زمینه‌های همکاری میان تهران و ایروان بررسی شد و پیش‌بینی‌های لازم برای اجرای پروژه‌های مشترک میان دو کشور در جهت پیشرفت روابط صورت گرفت.
هویک آبراهامیان افزود: در مذاکرات مشترک همه موضوعات مربوط به همکاری‌های دو کشور مورد بررسی قرار گرفت و فهرستی از زمینه‌های همکاری در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور تدوین گردید.
وی بر اهمیت فعالیت کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و افزود: این کمیسیون ساختار مهمی برای پیشرفت روابط اقتصادی دو کشور است و در حفظ مواریث فرهنگی ایران و ارمنستان نقش موثری دارد.
نخست وزیر ارمنستان همچنین از دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر رفتار گرم نسبت به جامعه ارامنه و توجه به میراث فرهنگی ارمنستان در ایران تقدیر کرد.
وی از دعوت رسمی خود از دکتر جهانگیری برای سفر به ارمنستان خبر داد و گفت: زمینه‌های همکاری و کارهای مشترک زیادی میان دو کشور وجود دارد که باید برای پیشرفت و اجرای این کارها تلاش فراوانی انجام دهیم.
آبراهامیان افزود: دولت ارمنستان از هیچ تلاشی برای توسعه روابط دو کشور و پیشرفت مناسبات تهران‌ـ ایروان دریغ نخواهد کرد.

شناسه خبر: 81919