دکتر جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات؛

تلاش دولت بسترسازی برای فعالان عرصه صادرات و رفع محدودیت‌هاست

معاون اول رییس جمهور از تشکیل جلسه ای با صادرکنندگان نمونه کشور برای بحث و تبادل نظر در خصوص مشکلات صادرات در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تلاش دولت بسترسازی مناسب برای فعالان اقتصادی در زمینه صادرات و رفع محدودیت‌های موجود پیش روی صادرکنندگان است.

يکشنبه 27 مهر 1393 - 13:56

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز(یکشنبه) در مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی و با شعار صادرات غیرنفتی پیشران اقتصاد ملی برگزار شد، اظهار داشت: امروز بیش از یکسال از حماسه خرداد 92 گذشته و دولت منتخب مردم در این مدت کوتاه با تکیه بر دانش و تجربه مدیران و از طریق تعامل نزدیک با فعالان و نخبگان بخشهای مختلف جامعه تلاش نموده که نظام اداری و اجرایی کشور در مسیر صحیحی قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور افزود: ادامه این تلاش نیازمند سیاست‌هایی عالمانه، صحیح و علمی برای بخش‌های مختلف کشور بود تا بتواند مشکلات بخش‌های مختلف خارجی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را از طریق سیاست‌های دقیق، روشن و شفاف و تعامل با نهادهای مدنی حل کند و کشور را در مسیر صحیح برای توسعه و رشد قرار دهد.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه خوشبختانه آرامش خوبی در همه بخشهای کشور حاکم شده وامید در جامعه آشکار گردیده، تصریح کرد: این امید نتیجه اعتمادی است که مردم به دولت منتخب خود پیدا کرده‌اند و احساس می‌کنند دولت تدبیر و امید مجموعه‌ای از مدیران مجرب با دانش و تجربه است که قادرند در این مقطع سخت کشور را از این شرایط عبور دهند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: اعتماد مردم یکی از مهمترین سرمایه‌های اجتماعی برای دولت‌هاست و اعتماد مردم به دولت تدبیر و امید نیز یک سرمایه بزرگ است که باید از آن مراقبت شود.
دکتر جهانگیری در ادامه با تاکید براین که دولت با فعالان بخش‌های مختلف به یک تفاهم جدی دست پیدا کرده افزود: امروز ثبات خوبی در بازارهای مختلف ایجاد شده و موجب گردیده که مردم به سیاست‌گذاریهای دولت اعتماد کنند و مانند گذشته وقت خود را با عجله در بازارهای سکه، دلار و مسکن تلف ننمایند زیرا باور دارند که با برنامه‌ریزیهای دولت وضعیت اقتصاد فردا بهتر از امروز خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود برنامه‌ریزی برای خروج از رکود را از اصلی‌ترین جهت‌گیری‌های دولت خواند که قرار است با تکیه بر توانمندی‌های بخش خصوصی اجرا شود و افزود: آمارها نشان می‌دهد که بخش خصوصی و فعالان اقتصادی نقش موثری در خروج از شرایط رکود و بازگشت رونق به اقتصاد کشور داشته‌اند و لازم است در اینجا تاکید کنم که تا بدین لحظه حتی یکبار هم پیش نیامده که رییس جمهور یا یکی از مسئولین رسمی کشور از دست‌اندرکاران مرکز آمار بخواهد که در اطلاع‌رسانی و اعلام آمار رسمی دخل و تصرفی شود بلکه رییس جمهور همواره تاکید داشته است که در دولت راستگویان همواره باید آنچه واقعیت است به اطلاع مردم برسد.
معاون اول رییس جمهور خطاب به کسانی که هنوز در برخی آمار دچار تردید و شبهه هستند اظهار داشت: میزان رشد مصرف برق در شش ماه نخست سال جاری 7 درصد اضافه شده، میزان عرضه گاز در شش ماهه 14.7رشد داشته که این افزایش مصرف‌ها در بخش صنعت و در کارخانه‌ها نیز اتفاق افتاده و اینها به معنای افزایش تولید و حرکت در مسیر خروج از رکود است.
دکتر جهانگیری در ادامه به برخی آمارها در زمینه افزایش تولید نیز اشاره کرد و گفت: افزایش 80 درصدی تولید خودرو، رشد 8 درصدی در تولیدات پتروشیمی، افزایش 12 درصدی در تولید فولاد خام و رشد 26 درصدی در تولید لوازم خانگی از جمله آمارهای ارائه شده در بخش تولید است که نتیجه این افزایش‌ها به رشد صادرات غیرنفتی کشور منجر شده و باعث گردیده ارزش صادرات غیرنفتی کشور در شش ماه نخست سال جاری 20 درصد رشد داشته باشد.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه معتقد هستیم بخش خصوصی باید مدار توسعه این کشور باشد گفت: آثار خروج از رکود و ورود به دوره رونق امروز بر همه ما آشکار شده و برای رسیدن به دوره رونق اقتصادی نیازمند اصلاح سیاست‌ها و همراهی با فعالان اقتصادی و تعامل نزدیک آنها با دولت هستیم.
معاون اول رییس جمهور خطاب به فعالان اقتصادی در عرصه صادرات گفت: خود را مجهز کنید و در صحنه حضور یابید چرا که مردم ایران با مشکلات جدی روبرو هستند و باید با کمک یکدیگر مشکلات را از پیش روی مردم برداریم.
دکتر جهانگیری در ادامه از صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از مسائل مهم در بسته خروج از رکود و همچنین یکی از بندهای مهم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود: نیاز امروز و فردای کشور توسعه صادرات غیرنفتی است و اگر بخواهیم اقتصاد ما به سرانجام برسد چاره‌ای جز توسعه صادرات غیرنفتی نداریم.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به افزایش میزان صادرات غیرنفتی و واردات کشور در سال جاری خاطرنشان کرد: این در شرایطی است که تحریم‌های ظالمانه علیه کشور وجود دارد و یکی از مسائلی که در تحریم‌ها بیش از همه مورد هدف قرار گرفته تجارت کشور است و این نشان می‌دهد که صادرکنندگان کشور در یک مبارزه جدی توانسته‌اند به این موفقیت‌ها دست یابند.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: اگر دولت بتواند بستر لازم را برای فعالیت صادرکنندگان مهیا سازد قطعاً دست‌یابی به اهداف بلندتر امکان‌پذیر است و لازم است تاکید کنم که حمایت دولت از صادرکنندگان یک رویکرد و جهت‌گیری جدی است.
معاون اول رییس جمهور گفت: علی‌رغم اینکه مصمم هستیم حتی در شرایطی که تحریم‌ها ادامه پیدا کند، با سیاست‌گذاری خوب کشور را اداره کنیم اما ازسوی دیگر به توافقات خوبی با کشورهای دیگر دست یافته‌ایم و در مذاکرات با کشورهای 1+5 نیز تیم مذاکره‌کننده کشورمان در تلاش هستند تا هم از مواضع به حق ملت ایران دفاع کنند و هم تحریم‌های ظالمانه را برطرف سازند که در این صورت بستر مناسبی برای کار و فعالیت صادرکنندگان با کشورهای مختلف فراهم خواهد شد.
وی با اشاره به 4 دیدار رییس جمهور روسیه با دکتر روحانی طی یکسال گذشته خاطرنشان کرد: روسها بارها اعلام کرده‌اند تمایل دارند ایران در بازار روسیه فعال شود که این به دلیل مسائلی است که این کشور با اروپا پیدا کرده و بازار مناسبی برای فعالان اقتصادی ایران مهیا شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه شرایط کشور برای توسعه صادرات و رشد اقتصادی مناسب است، خاطرنشان کرد: دولت بدنبال تکمیل زیرساخت های دریایی، حمل و نقل، زیرساخت‌های مبادلات پولی و بانکی است و باید بتوانیم از شرایط استثنایی کشور برای توسعه ترانزیت و سایر خدمات بهره‌برداری لازم را انجام دهیم.
وی با تاکید بر لزوم فعال شدن شرکت های گردشگری، به رشد 200 درصدی گردشگری کشور ظرف یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: اکثر هتل‌های ایران تا سال 2015 توسط گردشگران خارجی رزرو شده‌اند که این نشان از ظرفیت گردشگری ایران دارد.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه باید برای حل مسئله اشتغال به توسعه صادرات و افزایش تولید فکر کنیم گفت: تولیدات ما باید صادرات محور باشد و از نظر کیفیت در حدی باشد که بتواند در بازارهای جهانی رقابت کند.
معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به بسته خروج از رکود که به شکل لایحه ازسوی دولت تقدیم مجلس شده تاکید کرد: دولت از مجلس انتظار دارد کار تصویب این بسته را در شرایطی که برای کشورو مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است هرچه زودتر نهایی کرده و به دولت بازگرداند.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از شماری از صادرکنندگان برتر کشور با هداء تندیس و لوح یادبود تقدیر شد.

شناسه خبر: 81887