متن کامل سخنرانی در مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز (تهران)

-

شناسه خبر: 81883 -

دوشنبه 13 آبان 1392 - 07:38

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خدمت وزرای محترم مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز و همچنین هیئت‌های نمایندگی از کشورهای مختلف که در اینجا در خدمت آنها هستیم، خوشامد عرض می‌کنم.
از اینکه جمهوری اسلامی ایران میزبان شما است و از اینکه به کشور بزرگ ایران سفر کرده‌اید، بسیار خردسند و خوشحالم و به همۀ شما خوشامد می‌گویم. همچنین از اینکه پانزدهمین اجلاس این مجمع با موفقیت کار خود را آغاز کرد و به پایان رساند، از همۀ شرکت‌کنندگان تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
بی‌تردید، گاز به خاطر اهمیتی که در زمینۀ انرژی آن هم انرژی پاک و همچنین آثاری که این انرژی در توسعه کشورها، از جمله تولید برق و صنایع پتروشیمی دارد، امروز نقش بسیار تأثیرگذاری در جهان و توسعه کشورها دارد.
ضمن اینکه یکی از دغدغه‌های توسعه در دنیای امروز مسئلۀ محیط زیست است که هم کشورهای در حال توسعه و هم کشورهای توسعه یافته در زمینه محیط زیست و آثار مخرب آن، هم نگران‌اند و هم باید احساس مسئولیت شدید کنند. لذا بشر به دنبال انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر است و تا رسیدن به انرژی تجدیدپذیر در مسیر گذار، به گاز نیازمند است. کشورهای تولیدکنندۀ گاز از 13 سال پیش قدم بسیار مؤثری برای ایجاد هماهنگی برداشته‌اند.
جمهوری اسلامی ایران بسیار خردسند است که این ابتکار از این کشور و از این شهر و از همین مکان آغاز شد و با کشورهایی که با یکدیگر در این زمینه همکاری را آغاز کردند و امروز خوشبختانه بعد از 13 سال شاهد پانزدهمین اجلاس در سطح وزرا هستیم.
اینکه این مجمع توانسته است در این مدت اساسنامۀ خود را تدوین کند و به تصویب برساند، محل دبیرخانۀ دائمی و دبیرکل تعیین کند، به معنای موفقیت این مجمع است. در اینجا جا دارد از همکاری همۀ اعضا برای انتخاب کاندیدای جمهوری اسلامی ایران برای دبیرکلی این مجمع به خاطر اعتمادی که کرده‌اید، سپاسگزاری و تشکر کنم.
امیدوارم جمهوری اسلامی ایران در دوران دبیرکلی خود برای هماهنگی بیشتر سیاست‌ها و همچنین هماهنگی بیشتر در مسیر راه و اهدافی که این مجمع به دنبال آن است، مؤثر باشد و بتواند جبران این اعتماد را بنماید.
بی‌تردید، در میان کشورهای صادرکنندۀ گاز هم منافع مشترک و هم رقابت‌هایی وجود دارد و هم شرایط یکسانی وجود ندارد. بعضی از کشورها در این زمینه سابقه و امکانات بیشتری دارند و بازاریابی بیشتری انجام داده‌اند و برخی دیگر از کشورها در آغاز راه یا در میانۀ راه هستند.
رقابت حق همه است. اما باید همه تلاش کنیم هم رقابت ما سالم باشد و هم این رقابت نتواند بر منافع مشترک ما غلبه یابد. همیشه باید منافع مشترک و همکاری برای دستیابی به منافع مشترک به عنوان هدف مقدم پیش‌ روی همۀ ما باشد. بی‌تردید برای آنچه در این اجلاس اظهار نگرانی کرده‌اید، از دستیابی به منابع جدید از قبیل share gas و امثال آن و شرایطی که در آینده ممکن است پیش روی ما در مسیر بازار گاز باشد، نشان می‌دهد که نیاز به همفکری، هماهنگی و همکاری بیشتری برای منافع ملت‌های خود داریم و خواهیم داشت.
در دنیای امروز، برای حرکت در صحنۀ جهانی، کشورهای مختلف نیاز به تشکیلات جمعی دارند و این تشکیلات جمعی مثل مجمع شما به دلیل اثرگذاری گاز در بازار انرژی و صحنۀ اقتصاد، می‌تواند برای تصمیمات جهانی و حرکت در مجامع جهانی و حضور مؤثرتر در مجامع جهانی نیز مؤثر و تأثیرگذار باشد. البته ما معتقدیم منافع صادرکنندگان و منافع مصرف‌کنندگان باید در کنار یکدیگر مورد ملاحظه قرار گیرد. در جهان امروز بازی برد - باخت در هیچ صحنه‌ای، حتی در صحنۀ اقتصادی، نمی‌تواند به صورت پایدار و با دوام، موفق باشد.
ما باید از این توان‌ و قدرت‌مان برای ایجاد همکاری و تعامل بهتر در سطح جهانی و عدالت بیشتر تلاش و کوشش نماییم. مسیر پیش روی ما روشن است. ما باید به فکر منافع همۀ جهان و همۀ انسان‌ها باشیم و در کنار منافع خودمان، هیچ گاه به فکر ضرر دیگران، و اضرار به دیگران و ملت‌های دیگر و منافع دیگر نخواهیم بود.
امیدوارم این مجمع بتواند با دستیابی به اهدافی که برای این مجمع تعیین شده است، مسیر بهتر برای منافع ملت‌ها و دولت‌های صادرکننده و مصرف‌کننده گاز پیش رو داشته باشد.
برای همۀ شما آرزوی موفقیت می‌کنم و یک بار دیگر از حضورتان در جمهوری اسلامی ایران و در مراسم امشب سپاسگزارم و تشکر می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 81883

- دیدارهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم