متن کامل مصاحبه در داخل هواپیما هنگام برگشت از امریکا

-

شناسه خبر: 81879 -

جمعه 5 مهر 1392 - 22:59

گزارشگر:

باسلام و خسته نباشید. آقای روحانی خیلی خسته شدید. ما فکر می‌کردیم و این طور به نظر می‌آمد که برنامه‌ها کم باشد، ولی این جوری نبود.

رئیس‌جمهور:
سلام. این چند روز برنامههای سازمان ملل خیلی فشرده و پر حجم بود. ما که هیچ فرصتی از 7 صبح تا 11 شب نداشتیم و برنامه بود. تعداد ملاقات‌های دو جانبه و سخنرانی‌ها زیاد بود. شرکت در جلسات و مصاحبه‌هایی که بود. در مجموع من فکر می‌کنم برنامه‌های خوبی تنظیم شده بود و در حد توان و زمان ما توانستیم به هر حال بخشی از آنچه نظر و مطالبات و خواست مردم ایران بود، در اینجا دنبال بکنیم. امیدواریم نتایج این سفر به خیر و نفع ملت ایران تمام شده باشد و آثار آن را به زودی در بخش‌های اقتصادی و سیاسی شاهد باشیم. در این سفر اولین جلسة 1+5 در سطح وزرا تشکیل شد که به اعتقاد من اولین گام برای حل و فصل مسائل هسته‌ای است که باید گام‌های بعدی به درستی برداشته بشود و ما به نقطه‌ای برسیم که مطلوب و خواست ملت ایران است که ضمن اینکه همة حقوق هسته‌ای مردم ان‌شاءالله حفظ خواهد شد، مشکلات، فشارها و موانعی که دیگران برای توسعه و پیشرفت ایران به وجود آورده‌اند، رفع بشود.
گزارشگر:
آقای دکتر در این سفر کلید همراهتان بود؟

رئیس‌جمهور:
کلید همان فکر، تدبیر، مشورت و خرد جمعی است که همیشه دنبال می‌شود و کلید اصلی آن دعای مردم است که طبق آن بیان «الدعا مفتاح الفرج» دعای مردم واقعاً وسیلة اصلی برای همة گشایش‌هاست.
گزارشگر:
آقای دکتر چند قفل را باز کردید؟

رئیس‌جمهور:
امیدواریم چند تا قفل باز شده باشد. در بحث شروع دیپلماسی عمومی جدی من فکر می‌کنم تا حدی این قفل باز شد. برای اینکه چهرة واقعی ملت ایران نشان داده بشود، قدم مؤثری برداشته شد. در زمینة روابط دو جانبه و مسائل بین‌المللی هم قدم‌های خوبی برداشته شد.

گزارشگر:
آیا شما با آقای اوباما تلفنی گفتگو کردید؟
رئیس‌جمهور:
بله، در لحظات آخر که ما عازم فرودگاه بودیم، به ما اطلاع دادند که کاخ سفید با نمایندگی‌ها در تماس است و تماس گرفته و آقای اوباما می‌خواهد تلفنی صحبت کند و در آن لحظات آخر به هر حال تلفن سفیر و نمایندة ما زنگ خورد و از کاخ سفید بود. با آقای اوباما صحبت کردیم. تأکید من در این تماس تلفنی بر حقوق هسته‌ای ملت ایران بود. و اینکه مسئله هسته‌ای بالاتر از بحث توسعه‌ای است و مسئلة غرور ملی است و او گفت ما حقوق هسته‌ای را قبول داریم، مردم ایران حق دارند از این حقوق استفاده بکنند، اما در کنارش خوب است نگرانی‌ها رفع بشود. گفتم این کار آسان خواهد بود. از طرف من ارادة جدی وجود دارد، به شرطی که از طرف 1+5 ارادة جدی وجود داشته باشد و ما می‌خواهیم این کار تسریع بشود. او گفت من دستورهای لازم را به وزیر خارجه می‌دهم. ما هم معتقد هستیم که باید مسئلة هسته‌ای هرچه سریع‌تر حل و فصل بشود.
ایشان دربارة مسائل منطقه و مباحثی که مورد نظر بود، می‌خواست وارد بحث بشود. من به ایشان گفتم در هر موضوعی که بخواهیم وارد بحث بشویم، شروعش حل و فصل مسألة هسته‌ای است و این برای ما اولویت اول است و ایشان گفت ما در این مسئله با هم اشتراک نظر داریم. به نظر من در حد یک تلفن مباحث خوبی رد و بدل شد. البته تلفن خیلی محترمانه بود. بحث‌ها و صحبت‌ها از طرف ما خیلی عزتمندانه بود. من امیدوارم این تماس تلفنی گامی باشد برای اینکه حقوق ملت ایران تثبیت بشود و موانع و مشکلاتی که نابجا و غیرقانونی برای ملت ایران ایجاد شده هرچ سریع‌تر حل و فصل بشود.

گزارشگر:
آقای دکتر این برای شخصیت کاریزماتیک شماست. قطعاً شما خیلی راحت همه را جذب می‌کنید.

رئیس‌جمهور:
نه اینها همه برای حضور ملت ایران، رأی بالای مردم در انتخابات (رأی 73 درصدی و حضور 73 درصدی مردم) و نشاط و شور و عظمت ملت ایران است. این کشور کشور بسیار بزرگی است. کسی که نمایندة این ملت است، البته به این نمایندگی افتخار می‌کند و مردم دنیا برای نمایندة ملت ایران احترام قایل هستند.
گزارشگر:
آقای دکتر برای شما آرزوی موفقیت داریم و ان‌شاءالله این کلید شما همة قفل‌ها را یکی پس از دیگری باز کند.

رئیس‌جمهور:
به حول و قوة الهی و حمایت و دعای خیر مردم و عنایت مقام معظم رهبری امیدواریم.

گزارشگر:
موفق باشید. تشکر.

شناسه خبر: 81879

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده