متن کامل مصاحبه ابتدای سفر به امریکا

-

شناسه خبر: 81851 -

دوشنبه 1 مهر 1392 - 10:10

گزارشگر:
آقای رئیس جمهور وقتتان به خیر، عازم نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل هستید. بفرمایید که مهم‌ترین محور برنامه‌ها و هدف سفر شما به نیویورک چه خواهد بود؟
رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
این سفر برای شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان به دعوت دبیرکل این سازمان انجام می‌شود. در طول سال‌های گذشته چهرة ملت ایران که ملتی بسیار بزرگ و با تمدن و فرهنگی کهن است، به گونة دیگری به جهان معرفی شده است. در حالی که امروز ایران مرکز ثبات منطقه و به دنبال صلح در این منطقه است.
یکی از اهدف این سفر این است که در فرصت‌هایی که برای بنده و هیئت همراه پیش می‌آید بتوانیم چهرة واقعی ملت ایران را به عنوان ملتی فرهنگ دوست، صلح دوست و ملتی که بدون اینکه بخواهد لطمه‌ای به کشورهای دیگر وارد شود، در پی پیشرفت کشور است، به جهانیان معرفی کنیم.
مسئلة دوم این است که مردم با حضور و نشاط خود حماسة بزرگی را در انتخابات 24 خرداد آفریدند و مسیر میانه‌روی و اعتدال را برگزیدند و اعلام کردند که افراط و افراط‌گری را قبول ندارند. این پیام مردم باید به گوش جهانیان برسد و در این سفر تلاش بر این است که بتوانیم صدا و پیام ملت را به گوش جهانیان برسانیم و بگوییم ملت ایران اساساً با هرگونه خشونت و افراط مخالف است، مخصوصاً در دنیای امروز که در منطقة خودمان و در بسیاری از کشورهای جهان مردم از افراطی‌گری و خشونت و تروریسم رنج می‌برند و ما باید به دنیا بگوییم برای مبارزه با افراط و خشونت هم باید دست به دست هم بدهند.
نکتة سوم این است که ملت ایران مورد ظلم و ستم و فشار نابجای بین‌المللی قرار گرفته است. ملتی که هیچ وقت دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده، ملتی که خود قربانی سلاح کشتار جمعی است، ملتی که صرفاً دنبال توسعه خود در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی است، به ناروا تحت فشار اقتصادی و سیاسی قرار گرفته است و ما می‌خواهیم ندای مظلومیت ملت ایران را به گوش جهانیان برسانیم و به دنیا بگوییم که مسیر تحریم مسیری غیر قانونی و غیرقابل قبول است و دشمنان را به اهدافشان نمی‌رساند. به جای اتخاذ چنین مسیرهایی باید مسیر تعامل، گفتگو و مفاهمه را در پیش گیرند و با این مسیر می‌توانیم به منافع مشترک دست پیدا کنیم.
البته روشن است که در این سفر با مقامات بلند پایة کشورهای منطقه و کشورهای غربی و اروپایی، سازمان‌های بین‌المللی و مجامع علمی و دینی و نیز ایرانیان عزیز مقیم امریکا ملاقات‌هایی خواهیم داشت و با چند رسانه نیز مصاحبه خواهیم کرد.

شناسه خبر: 81851

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده