رییس جمهوری دوشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، با تشریح برنامه های گسترده دولت تدبیر و امید برای آرامش بیشتر و رونق اقتصادی کشور، از سیاسیون خواست بجای آرایش خشم، آرایش همدلی، همراهی و تعاون بگیرند."> رییس جمهوری دوشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، با تشریح برنامه های گسترده دولت تدبیر و امید برای آرامش بیشتر و رونق اقتصادی کشور، از سیاسیون خواست بجای آرایش خشم، آرایش همدلی، همراهی و تعاون بگیرند." /> رییس جمهوری دوشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، با تشریح برنامه های گسترده دولت تدبیر و امید برای آرامش بیشتر و رونق اقتصادی کشور، از سیاسیون خواست بجای آرایش خشم، آرایش همدلی، همراهی و تعاون بگیرند." />


متن سخنان رییس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی

رییس جمهوری دوشنبه شب در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم، با تشریح برنامه های گسترده دولت تدبیر و امید برای آرامش بیشتر و رونق اقتصادی کشور، از سیاسیون خواست بجای آرایش خشم، آرایش همدلی، همراهی و تعاون بگیرند.

سه شنبه 22 مهر 1393 - 01:24

متن سخنان جحت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
رییس جمهوری: عید سعید غدیر را به شما و همه بینندگان و شنوندگان عزیز تبریک عرض می‌کنم. امیدوارم روز مبارکی برای شما و همه مسلمانان جهان باشد.
مجری: ما سال گذشته را با عدد رشد اقتصادی منهای 2.2 به پایان بردیم، چندی پیش اعلام شد پایان خرداد ماه ما به رقم 4.6 دهم رسیدیم تفاوت این عدد بسیار بزرگ بود ، سوال اساسی این است که آقای رییس‌ جمهور چطور مجاب شدند و با چه مستنداتی به این عدد رشد رسیدیم و در مشهد اعلام کردید که کشور از رکود خارج شده است؟
رییس جمهوری: عید سعید غدیر خم را که رویداد بسیار مهمی برای همه مسلمانان بود و آثارش را از آن روز تا امروز شاهد هستیم، تبریک می‌گویم و امیدوارم همه ما بتوانیم جزو متمسکین به ولایت امیر المؤمنین و ائمه هدی (ع) باشیم و روز به روز وحدت و اتحاد در میان مسلمانان بیشتر شود بویژه در میان مسلمانان ایرانی همه اقوام ایرانی، پیروان ادیان رسمی ایرانی و همه ایرانیان عزیزی که در داخل کشور و خارج کشور هستند با وحدت انسجام و اتحاد بتوانیم کشور را به نقطه‌ای برسانیم که نقطه مطلوب برای همه ایرانیان عزیز است. همانطور که اشاره فرمودید ما از آغاز فعالیت دولت با رکود توأم با تورم در اقتصاد مواجه بودیم و معضل بسیار مهمی بود. حل این معضل هم طبیعی بود که به سادگی امکان‌پذیر نیست. می‌خواهم به مردم شریف ایران عرض کنم همه کارهایی که دولت انجام داده و قدم‌هایی که برداشته شده است با مشورت صاحبنظران و متخصصین بوده و اگر کمک و یاری و حمایت عامه مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری نبود به این نقطه نمی‌رسیدیم. در مسأله رکود که موضوع بسیار مهمی بود ما تقریباً آثار خروج از رکود را از زمستان پارسال دیدیم اولین بخشی که پارسال از رکود خارج شد بخش نفت بود. شاید رکود در سال‌های قبل از همین بخش نفت هم شروع شده بود، همانطور که شما اشاره کردید. در سال 91 رشد ما منهای 6.8 دهم بوده است و در سال 92 رشد ما منهای 2.9 بوده است بنابراین در مجموع ما 8 الی 9 فصل پشت سر هم رکود داشتیم کشور ما غیر از سال‌های اولیه انقلاب که شرایط خاص خودش را داشت هیچ زمانی اینچنین رکودی توأم با تورم بالای 40 درصد تجربه نکرده بوده بنابراین وقتی رکود عمیق می‌شود، خروج از آن، سخت و مشکل است. زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد ما از رکود خارج شد و صادرات ما در بخش نفت 13.7 دهم درصد رشد نشان داد. همچنین در زمستان پارسال رشد واردات ما افزایش پیدا کرد مجموعاً 22.2 دهم در فصل زمستان پارسال ما رشد داشتیم. 16.4 دهم در بخش مواد اولیه و 32 درصد در بخش سرمایه‌ای و کارخانجات و ماشین‌آلات رشد واردات داشتیم. خود این رشد به ما اعلام می‌کرد وقتی مواد اولیه و ماشین‌آلات وارد می‌شود معنایش این است که باید به تدریج خروج از رکود را تجربه بکنیم. در سه ماهه اول امسال یعنی سال 93 ما تحرک خوبی در بخش‌های مختلف اقتصاد دیدیم در بخش‌های دیگر هم ما تحرک را دیدیم . در گردشگری رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کردیم. رشد بخش گردشگری2 برابر فصل اول سال گذشته است. در بخش صنعت و معدن رشد بسیار خوب حدود 10 درصد داشتیم. در بعضی از بخش‌ها مثل تولید خودرو رشد 80 درصدی را در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه پارسال، تجربه کردیم. در پتروشیمی و فولاد خام رشد داشتیم. بخش‌های صنعت و معدن کشور در سه ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل چیزی حدود 10 درصد رشد داشتند. البته در بخش نفت هم در همین دوره زمانی رشد داشتیم. بخش نفت کشور رشد بیش از 6 درصدی را در سه ماهه اول نسبت به سه ماهه پارسال نشان می‌دهد. بخش‌های دیگر هم رشد را می‌بینیم. در خدمات، کشاورزی رشد را می‌بینیم. کشاورزی 3.3 دهم در سه ماهه اول امسال رشد داشته است. در همه بخش‌ها یک حرکتی رو به رشدی مشاهده کردیم.
البته برای اینکه این رشد برای مردم ما روشن باشد باید گفت که این رشد بر مبنای سه ماهه امسال در مقایسه با سه ماهه اول پارسال است. اما اینکه تا پایان سال به چه نقطه‌ای می‌رسیم، مطمئن هستم تا پایان سال هم ما رشد مثبتی خواهیم داشت. البته اینها محاسبات اولیه و پیش‌بینی ها تا پایان سال است.
مجری: فکر می‌کنید اگر مذاکرات به نتیجه نرسد رشد را خواهیم داشت.
رییس جمهوری: علت اینکه حرکت اقتصادی در ایران شروع شد، اولین عاملش اعتماد و امید مردم بود. مردم به دولت اعتماد کردند و دولت به کارشناس‌های خودش و صاحبنظران و دانشگاهیان و کل ملت ایران که حامی‌اش بودند، اعتماد کرد که اساس این سرمایه اجتماعی است. شما بدانید اگر ما در اقتصاد حرکت کردیم، ریشه‌اش سرمایه‌ اجتماعی است. یعنی دولت و ملت به هم نزدیک‌تر شدند و این اساس کار بود. از طرف دیگر مردم احساس کردند که این دولت در زمینه سیاست خارجی با منطق و کار کارشناسی و تبحر لازم حرکت می‌کند. البته دنیای سیاست خارجی روبروی ما قدرت‌های بزرگ هستند. اینکه ایران قادر است با 6 قدرت بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشیند، بحث کند با منطق و استدلال به یک توافق برسد هر چند تفاهم موقت 6 ماهه، خود این قدم بسیار مهمی بود که دولت برداشت. بعد از توافق ژنو در مصاحبه‌ای که داشتم به کارآفرینان گفتم حالا نوبت شماست ما قدم اول را برداشتیم ، قدم‌های بعدی با شما است. مردم احساس می‌کنند که تلاطم‌های خارجی کاهش پیدا کرده است. ما در زمینه هسته‌ای هرگونه حرکت کنیم مردم می‌دانند که روابط با دنیای بیرون طب

شناسه خبر: 81802