معاون اول رییس جمهور:

منافع استاندارد بیش از مصرف‌کننده نصیب تولیدکنندگان می شود

معاون اول رییس جمهور گفت: شاید برخی تولیدکنندگان امروز متوجه نباشند که منافع استانداردسازی بیش از آنکه نصیب مصرف کنندگان شود به خود تولیدکنندگان باز می‌گردد اما به هر حال نظارت‌های دقیق و جامع سازمان استاندارد باید باعث شود تا همه ضمن آگاهی یافتن از این اصل مهم خود را ملزم به رعایت شاخص‌های استاندارد بدانند.

يکشنبه 20 مهر 1393 - 14:37

دکتر اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در مراسم روز جهانی استاندارد ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر و روز استاندارد گفت: امروز استاندارد جزیی از زندگی مردم شده و نمی توان آن را نادیده گرفت.
معاون اول رییس جمهور سازمان استاندارد را از مهمترین نهادهای حکومتی برشمرد که در حوزه معاون اجرایی رییس جمهور قرار داشته و از حمایت ریاست جمهوری برخوردار است.
دکتر جهانگیری در ادامه با بیان اینکه امروز کسانی در عرصه فعالیتهای اقتصادی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند که عملاً برتری محصولاتشان را از نظر کیفی به اثبات برسانند و به لحاظ قیمت نیز رقابت پذیر باشند افزود: در چنین وضعیتی موضوع استاندارد و معیارهای استاندارد به هیچ وجه قابل چشم پوشی و کنارگذاشتن نیست.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید با کمک رسانه‌ها در موضوع استاندارد به شکلی فرهنگ سازی کنیم که مردم خود اولین و اصلی‌ترین مدعی استاندارد باشند، اظهار داشت: در دنیای امروز استاندارد و آرم حک شده آن بر روی کالاها توانسته اعتماد مردم را به خود جلب کند و این مسئولیت دستگاه‌های مسئول در نظارت بر شاخص های استاندارد را سنگین‌تر کرده و ضروری است تا با هر مجموعه ای که کالای غیراستاندارد تولید می کند در هر سطح و موقعیتی که باشد با قاطعیت برخورد شود.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: در موضوع استاندارد به ویژه آنجا که بحث نظارت بر شاخص های استاندارد و کیفیت مواد غذایی و کالاهای مرتبط با سلامت مردم مطرح است هیچ نیازی به هیاهو و تبلیغات نیست و باید بیش از مانورهای تبلیغاتی با کسانی که تولیداتشان سلامت مردم را تهدید می کند برخورد صورت گیرد.
معاون اول رییس جمهور با تصریح به اینکه بالابردن ضریب سلامت جامعه یکی از اهداف اصلی تاسیس سازمان استاندارد است گفت: علاوه بر کالاهایی که با سلامت مردم به صورت مستقیم در ارتباط هستند باید بر رعایت شاخص های استاندارد کالاهایی که بصورت غیرمستقیم هم با سلامت مردم مرتبط بوده یا به هرترتیبی مورد استفاده عمومی مردم و خانواده‌ها هستند، نظارت دقیق صورت گیرد.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه شدت مصرف انرژی در حال حاضر در ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست اضافه کرد: سازمان استاندارد باید بر موضوع شاخص‌های مصرف انرژی که بسیار مهم هستند ورود جدی‌تر داشته باشد و کالاهایی که در عرصه تولید و مصرف انرژی کاربرد دارند باید به دقت با شاخص‌های استاندارد تطبیق داده شوند.
معاون اول رییس جمهور موضوع تجارت فرامرزی و واردات و صادرات را عرصه مهم دیگری عنوان کرد که باید بر رعایت شاخص‌های استاندارد در آن تاکید و نظارت دقیق‌تری صورت گیرد.
وی ادامه داد: در کنار موضوع مهم تسهیل مقررات در حوزه واردات و صادرات که گمرک کشور به آن ورود کرده، سازمان استاندارد نیز باید نظارت جامع و دقیقی بر رعایت شاخص‌های کیفی و استاندارد کالاهای صادراتی و وارداتی داشته باشد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: مسئله استاندارد در جهت گیری‌های دولت و به طور کلی در کشور موضوع مهمی است که نیاز به توجه بیش از پیش دارد و بر همین اساس سازمان استاندارد مورد توجه جدی دولت است.

شناسه خبر: 81793