معاون اول رییس جمهور:

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید کانونی برای جذب سرمایه گذاری باشند

معاون اول رییس جمهور با اشاره به معافیت‌های مالیاتی و سایر معافیت‌های مقرراتی که برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، گفت: انتظار می‌رود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به کانونی برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات کشور تبدیل شوند.

شنبه 19 مهر 1393 - 10:46

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مراسم بازدید از منطقه ویژه اقتصادی شیراز اظهار داشت: خوشبختانه بخشی از مناطق ویژه کشور عملکرد خوبی داشته و اهداف مورد نظر همچون توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری و تولید را محقق ساخته‌اند اما متاسفانه برخی از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به کانونی برای واردات تبدیل شده‌اند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تاکید یکی از بندهای این سیاست‌ها، مبنی بر استفاده حداکثری از مناطق آزاد، خاطرنشان کرد: در نخستین جلسه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مقرر شد دبیرخانه این شورا آسیب شناسی دقیقی انجام دهد و دلایل عملکرد ناموفق برخی از این مناطق مشخص شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه منطقه ویژه اقتصادی شیراز را یکی از مهمترین مناطق ویژه از نظر مکان‌یابی برشمرد و افزود: این منطقه با دارا بودن ظرفیت‌ها و پتاسیل‌های مناسب همچون نزدیکی به فرودگاه بین المللی، راه آهن و امکانات زیرساختی، یکی از مناطق مهم و دارای مزیت‌های بی‌نظیر محسوب می‌شود.
دکتر جهانگیری افزود: با وجود مزیت‌های فراوان در منطقه ویژه اقتصادی شیراز، در آینده نه چندان دور، این منطقه با محدودیت زمین برای توسعه مواجه خواهد شد و لازم است مسئولین این منطقه از هم اکنون قطعات را کوچک تر در نظر بگیرند و برای کسانی که زمین دریافت نموده‌اند اما ساخت و ساز نکرده‌اند، محدودیت قائل شوند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به پتانسیل‌های فراوان کشور در بخش صنایع و اعتبارات مناسبی که در صندوق توسعه ملی در این باره وجود دارد، افزود: در این صندوق هم اعتبارات ارزی و هم اعتبارات ریالی وجود دارد و همه شرایط مهیاست تا بخش خصوصی و فعالان اقتصادی بتوانند از این تسهیلات و اعتبارات استفاده کنند.
وی همچنین با اشاره به ضرورت اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده کشور خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه جهت گیری روشنی را در پیش گرفته و امیدواریم با توسعه صنایع و استقبال صنعتگران از منطقه ویژه اقتصادی شیراز، گامی در جهت ایجاد فرصتهای شغلی برای نیروهای تحصیلکرده کشور برداشته شود.
معاون اول رییس جمهور همچنین به درخواست مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز مبنی بر تبدیل این منطقه به منطقه آزاد اشاره کرد و افزود: پس از آسیب شناسی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این زمینه تصمیم‌گیری خواهیم کرد و ممکن است برخی امتیازات مناطق آزاد به این مناطق ویژه اقتصادی داده شود تا بتوانند از این پتانسیل در جهت توسعه فعالیت‌های خود استفاده کنند.

شناسه خبر: 81776