متن گفت‌وگوی رییس‌جمهوری با شبکه تلویزیونی سی ان ان

رییس جمهوری در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "سی ان ان" ، مواضع ایران اسلامی را درباره موضوعات منطقه ای و بین المللی تشریح کرد.

جمعه 4 مهر 1393 - 21:35

گفت و گوی رییس جمهوری با شبکه تلویزیونی "سی ان ان "با این پرسش آغاز شد که "درباره آنچه که یک موضوع خیلی فوری برای مردم آمریکا و تمامی دنیا است صحبت کنیم و آن مبارزه علیه تروریست‌های داعش در عراق و سوریه است. شما گفتید که همه باید وارد مبارزه و نبرد با این افراط‌گراها شوند، آیا شما هم دارید وارد این اتحاد می‌شوید یا خیر؟"
رییس‌ جمهوری: ایران پیشتاز مبارزه با تروریسم است، از سال‌های اولیه انقلاب ما در داخل کشور با یک تروریسم بسیار بی‌رحم مبارزه کردیم و در سال‌های اخیر هم ، در همه جا وقتی دولت‌ها از ما می‌خواستند و مردم کشورها خواهان آن بودند، ما در برابر تروریست‌ها ایستادگی کردیم. قبل از آنکه موضوع 11 سپتامبر رخ دهد شما می‌دانید که مردم افغانستان با طالبان و سایر گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کردند و ایران حمایت بسیار خوبی از مردم افغانستان در این مبارزه داشت و بعد هم در عراق، سوریه و لبنان و هر کجای دیگر که ما احساس می‌کردیم گروه‌های تروریستی وارد عمل شدند و دولت‌های آن کشور از ما می‌خواسنتد ما اقدام کردیم. در حوادث اخیر هم شما می‌دانید اولین کشوری که در عراق و در مبارزه با داعش، به کمک دولت و مردم عراق شتافت، ایران بود.
مجری: پس شما باور دارید که یک خطر و تهدید مشترک رو به روی همگی قرار گرفته و تحت یک فرم و شکل دیگری شما هم وارد ائتلاف هستید و البته می‌دانم که دولت ایالات متحده یک طوری خبر را به شما رساند که این ائتلاف شکل گرفته است.
رییس‌ جمهوری: من کمی از این واژه ائتلاف فاصله می‌گیرم. چون برخی از کشورها تحت نام ائتلاف دور هم جمع شده اند و نمی‌دانم تا چه حد جدی هستند. آنچه من می گویم این است که به طور واقعی همه کشورها باید احساس مسئولیت کنند و هر چه در توان دارند در این زمینه بکار بگیرند. مسأله تروریسم در آفریقا، خاورمیانه وهمه جا بیداد می‌کند و تروریست ها به زن‌ها و مردها و کودکان رحم نمی‌کنند. بنابراین یک وظیفه بسیار بزرگی بر دوش ماست. این همان نکته‌ای بود که سال گذشته هم در سخنانم تأکید کردم که باید جهان عاری از افراط‌گری و خشونت را بوجود بیاوریم و همه دست به دست هم دهیم.
مجری: شما با این ائتلاف و سازمان‌های داخل سوریه و عراق علیه داعش مشکلی ندارید؟
رییس‌ جمهوری: صحبت ما این است که موضوع تروریسم، موضوع بسیار جدی است. عملیاتی که می‌خواهیم علیه تروریست‌ها انجام دهیم، باید برنامه بسیار جامعی باشد. شما می‌دانید گروه‌های تروریستی مداوم در حال حرکت هستند، یک ارتش منظم نیستند که با بمباران، صدمه ببینند. ما کار بسیار وسیعی باید انجام دهیم. تاثیر دو، چهار و یا 10 بمباران نقاط مختلف،بسیار ناچیز است. عملیات هوایی بیشتر حالت روانی دارد تا اینکه بتواند تروریسم را از بین ببرد. باید اقدامات جامع فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و اطلاعاتی و در کنارش اقدامات عملی انجام دهیم و (عملیات نظامی) حضوری موفق داشته باشیم. آنچه تحت عنوان بمباران هوایی گفته می شود، بیشتر حالت نمایشی دارد تا مبارزه با تروریسم.
رییس جمهوری در ادامه این گفت و گو درپاسخ به سوال جهت دار مجری شبکه "سی ان ان" درباره حمایت ایران از دولت بشار اسد در سوریه گفت: در سوریه ما از اول اعلام کردیم، آنچه که در سوریه دارد انجام می‌شود، جنگی بین تروریست‌ها و ارتش این کشور است. عملاً هم این چنین بوده. ارتش یک کشوری با گروه‌های تروریستی درگیر بود ، آنها(غربی ها) می‌گفتند اینها معارضین هستند و ما می‌گفتیم که چه معارضینی هستند که به جای سخن گفتن ،کار سیاسی و با مردم حرف زدن، سلاح در دست گرفته اند، چه کسی به اینها اسلحه داده و سازماندهی کرده است؟ شما می‌دانید یک گروهی که از 3 سال پیش به طور جدی در سوریه می‌جنگید همین داعش بود. چطور آن موقع داعش بد نبود اما الان بد شده است. ما معتقدیم بر مبنای اینکه یک حکومت مستقر را در یک کشور می‌پسندیم یا نمی‌پسندیم، نباید نسبت به گروه‌های تروریستی تصمیم بگیریم. تروریسم بد است علیه هر کسی که باشد. این تروریسم جان هر انسان بی‌گناهی را بگیرد در برابرش باید بایستیم و به هر حال در هر کشوری اگر ما می‌خواهیم مبارزه بکنیم، آن حکومتی که آنجا هست باید چه کار کند، آمریکایی‌ها هم که الان متحد هستند و می‌گویند به حکومت دمشق خبر می‌دهیم. خود مقامات دمشق می‌گویند با اطلاع‌ ما است. اگر اینچنین است پس آمریکا هم دارد کمک می‌کند. اگر بر مبنای صحبتی که شما دارید می‌کنید. ما باید با تروریسم مبارزه کنیم و سرنوشت کشور باید در اختیار مردم کشور باشد.
مجری: همانطور که می‌دانید از جایی مشکلات شروع شد که مردم این کشور از دولت خواهان اندکی تحولات شدند و رسیده به جایی که سازمان ملل متحد گفته بیش از 200 هزار نفر مردم غیرنظامی کشته شدند و نیروهای میانه‌رو به مرز پیروزی رسیده بودند تا زمانی که نیروهای ایران آمدند و به آنها کمک کردند و وضعیت عوض شد. سوال من این است آیا شما راحت‌هستید با این انگیزه که شما تنها دولت و کشوری هستید که کمک می‌کنید رییس‌ جمهور اسد را تا قدرت خودش را نگه دارد؟
رییس‌ جمهوری: در سوریه اگر ارتش سوریه ایستادگی نمی‌کرد و اگر خود مردم دمشق و شهرهای دیگر ایستادگی نمی‌کردند، آن که می گویید پیروز بود، که بود؟ فرض بگیریم هیچ کس کمک نمی‌کرد، همین داعش بود. آنهایی که می‌جنگیدند و جلو می‌آمدند و شهری مثل حلب را تصرف کردند چه کسانی بودند همین گروه‌های تروریستی بودند یا داعش یا گروه دیگری مثل النصره یا سایر گروه‌های تروریستی. مگر غیر اینها بودند. همه اینها بودند که در حلب شما ویدئوها را دیدید مردم را شلاق می زدند و سر می‌بریدند همین کاری که در ماه‌های اخیر در شمال عراق انجام دادند، عیناً در سوریه هم انجام دادند.
چطور آن زمان دولت‌های غربی بی‌تفاوت بودند و برخی از دولت‌های غربی حتی کمک کردند از لحاظ سیاسی و اطلاعاتی و برخی از کشورهای منطقه کمک کردند. چطور اینها بد شدند؟ اینها که همان گروه‌ها هستند. جایی نبود که بگوییم یک طرف مردم تظاهرات می‌کردند و یک طرف ارتش یک کشور. گروه‌هایی با هم، خانه به خانه می جنگیدند و مبارزه می‌کردند. مگر غیر از اینها بودند؟ همین گروه‌های تروریستی بودند. ما از اول اعتراضمان این بود که به گروه‌های تروریستی نباید کمک شود و به آنها نباید فضا داده شود، فضا باید به مردم داده شود. تا مردم اظهارنظر بکنند و بتوانند در مسایل سیاسی و اجتماعی مشارکت کنند و هر چه مردم تصمیم گرفتند، البته که مشروعیت با مردم خواهد بود.
مجری: در باره چالش‌های متعددی که در پیش است از جمله مذاکرات هسته ای ، این مذاکرات چگونه پیش می‌رود چون خبرها حاکی از آن است که چندان توافقی حاصل نشده است. خبرها حاکی از آن هستند که فاصله زیادی طرفین با یکدیگر دارند آیا معتقد هستید که تا 24 نوامبر می‌توانید به توافق جامع دسترسی پیدا کنید.
رییس‌ جمهوری: چند مسأله است که باید به آن توجه کنیم، یکی اینکه در موضوع هسته‌ای ایران، همه باید قبول کنیم که یک راه بیشتر نداریم و آن راه مذاکره است و باید با گفت‌وگو و مذاکره به توافق برسیم این به آن معناست که تحریم و محدود کردن، راه نادرستی است و این به آن معناست که اگر برنامه‌ای باشد که بخواهد، مردم ایران را از توسعه و فناوری بازدارد، نادرست است، اما اگر بر فرض نگرانی‌هایی وجود دارد، باید پای میز مذاکره با هم بنشینیم و گفتگو کنیم و برایش راه‌حل پیدا کنیم. مذاکره می‌تواند موفق باشد، نکته دوم به دلیل اینکه ما توانستیم در توافق ژنو یک نوع تفاهم و توافق هر چند موقت برای 6 ماه به دست بیاوریم که بعد تمدید شد. بنابراین مذاکرات می‌تواند موفق شود. مسأله سوم اینکه من احساس می‌کنم مذاکرات جدی است. یعنی دو طرف با جدیت دارند مذاکره می‌کنند، از طرف ایران قطعاً ما با جدیت این مذاکرات را دنبال می‌کنیم و می‌خواهیم به نتیجه برسیم . احساس ما این است که طرف‌های مقابل ما هم در این زمینه دارند، تلاش می‌کنند، اما در عین حال راه بسیار دشواری پیش رو داریم و هنوز اختلاف نظرها وجود دارد. بعضی از اختلافات شاید با اهمیت باشد اما بالاخره باید یک راه‌حلی برایش پیدا شود و به حل و فصل برسیم. نباید طرف‌های مقابل ما در این مسأله مهم با توجه به آثار مهمی که این توافق دارد، روی مسایل خرد وقت بگذرانند و منافع بسیار مهم‌تر و بزرگتری برای منطقه و جهان از دست ما برود.
ما باید روی یک چیز متمرکز شویم و آن اینکه این مذاکره را در همین زمانی که پیش رو داریم که حدود 2 ماه بیشتر نیست به نتیجه برسانیم. اگر نشد، همان زمان برایش فکر می کنیم. نه الان. الان همه تمرکز ما برای این است که در همین زمانی که پیش رو داریم به نتیجه برسیم. به نظر من اگر همه به طور جدی حرکت کنند به سمت جلو و برای توافق، این کار امکان‌پذیر است.
مجری: آیا به طور کامل روشن شده برای شما که کم کردن و یا برداشتن تحریم‌ها چه مدتی طول خواهد کشید و چه قسمتی به چراغ سبز کنگره نیاز دارد و چه قسمتی رامی توان با امضاء رییس‌جمهوری لغو کرد؟
رییس‌ جمهوری: همه چیز باید یک توافق و تصمیم عملی شود. منتها اینکه دولت آمریکا وقتی با ما توافق می‌کند بعد باید چه کارهایی انجام دهد آن مربوط به خودش است خود ما هم ممکن است که وقتی به توافق می‌رسیم یک اقداماتی احتمالاً باید مجلس شورای اسلامی انجام دهد و باید با نمایندگان مجلس صحبت کنیم و با آنها باید تصمیم بگیریم. اما هر دولتی مسئول کار خودش است که مسایل داخلی خودش را پیش ببرد. به نظر من اگر توافق انجام بگیرد، بلافاصله می‌تواند تحریم قطع شود و بلافاصله می‌تواند قطعنامه شورای امنیت اجرایی شود، برای اینکه قطعنامه‌های قبلی را ابطال بکند و موضوع را از دستور شورای امنیت به طور کامل خارج کند.
به هرحال آنچه که ما خواهان آن هستیم و به عنوان یک اصل مورد قبول همه باید باشد این است که این مذاکره باید به یک شرایط عادی و معمولی منتهی شود و همانطور که در خود توافق ژنو آمده است بعد از یک دوره کوتاهی باید ایران همانند همه کشورهایی که عضو معاهده ان‌پی‌تی هستند از همه آن حقوق برای فعالیت‌های هسته‌ای خودش برخوردار باشد، به نظر ما از ابتدا هم راه شورای امنیت و تحریم راه درستی نبوده و اگرهر چه زودتر اینها را کنار بگذاریم به نفع همه خواهد بود.
مجری: آیا احساس می‌کنید به اندازه کافی امتیاز برداشتن تحریم‌ها به شما داده شده در چارچوب گفتگوها که در آن واحد بتوانید برنامه‌های هسته‌ای داخلی خود را انجام دهید و پیش ببرید.
رییس‌ جمهوری: به هر حال برای هر کشوری یک مرزهایی وجود دارد که عبور از آن مرزها غیرقابل قبول است ما دولتی نیستیم که خودمان بتوانیم تصمیم بگیریم. ما تصمیماتمان باید منطبق با خواست مردم باشد. ما به عنوان منتخب و نماینده مردم می‌توانیم در مذاکرات حرف بزنیم و صحبت کنیم،(بنابراین ) چیزی که برای مردم ما قابل قبول نباشد ما نمی‌توانیم آن را بپذیریم انعطاف یک مرزی دارد، به هر حال رفتن به آن مرز، گاهی معنایش انعطاف نیست بلکه زیرپا گذاشتن حقوق مردم است و اینجا جایی است که دموکراسی است. ما در حدی که لازم است تا همین الان در مذاکرات انعطاف به خرج داده ایم و طرف مذاکرات ما می‌داند که ما چقدر منعطف بوده و کجاها توانستیم جلو بیاییم. اما در عین حال اگر احساس شود که طرف مقابل به دنبال چیزی است که ما به آن زیاده خواهی می‌گوییم، مشکل ایجاد می‌کند و توافق را سخت می‌کند و مدت‌ها توافق را به عقب می‌اندازد.
مجری: شما توضیح دادید که چه اهمیتی دارد که این تحریم‌ها برداشته شود اینها می‌گویند که بسیار مهم است که برنامه غنی‌سازی شما صحت اهدافش نشان داده شود چه فکر می‌کنید درباره قطع کردن سانتریفیوژها، چه فکر می‌کنید درباره چیزهایی که ما در مطبوعات می‌خوانیم و می‌شنویم. آماده هستید دست به این کار بزنید؟
رییس‌ جمهوری: آژانس بین المللی انرژی اتمی بازرسی‌های خودش را انجام می‌دهد. بنابراین روشن است که غنی‌سازی در چارچوب نیاز کشور است، چیزی است که قبلا توافق کردیم و بر همان مبنا هم باید پیش برویم.
مجری: صحبت کردید آنچه که مردم شما می‌خواهند البته آن چیزی که از شما می‌خواستند مردم و به شما رأی دادند یک بهبود وضعیت اقتصادی است. چکار توانستید در طول یکسال گذشته و از زمانی که به مجمع عمومی سازمان ملل آمدید، انجام دهید و برای بهبود وضعیت چه کار می‌‌توانید بکنید؟
رییس‌ جمهوری: پارسال وقتی که به اجلاس مجمع عمومی آمدم تقریباً اول کار بود و یک ماه از فعالیت دولت من در آن وقت گذشته بود ولی امروز بیش از یک سال از فعالیت دولت من گذشته است. من فکر می‌کنم در زمینه‌های مختلف پیشرفت های خوبی داشتیم. در زمینه اقتصادی پارسال با یک معضل بزرگ مواجه بودیم یعنی هم تورم بسیار شدید بود و هم کشور در حال رکود بود البته کشور ما رکود را قبلاً هم تجربه کرده بود اما هیچ‌گاه رکود طولانی که 2 سال پشت سر هم رکود باشد تجربه نشده بود. بنابراین ما یک رکود بسیار عمیقی داشتیم و این رکود در حدی بود که سال قبلش یعنی سال 1391 رکود ما بیش از منهای 6.8 بوده است و در سال بعد رکود بالای منهای 2 بوده یعنی در مجموع رکود دو سال تقریباً منهای 9 واحد درصد بوده است. در این شرایط لازم بوده ما هم با تورم مبارزه کنیم و هم با رکود که این کار در اقتصاد بسیار پیچیده و سخت است ولی ما در موضوع تورم موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم و از آنچه که به مردم قول داده بودیم خیلی جلوتر هستیم. من به مردم وعده داده بودم که تا پایان امسال(‌مارس سال میلادی آینده) تورم به 25 درصد برسد. گزارش دیروز بانک مرکزی این است که تورم ما به 21 درصد رسیده است، یعنی بنا بود تا پایان سال به 25 درصد برسیم الان به 21 درصد رسیده‌ایم و در پایان سال به مراتب از 20 درصد هم تورم ما کاهش بیشتری خواهد داشت.
در رکود گزارشی که بانک مرکزی دیروز منتشر کرد بسیار مهم بود البته این گزارش مربوط به سه ماهه اول سال ایرانی ما است یعنی مربوط به بهار است. در سه ماهه اول ما از رکود به طور کامل خارج و به رونق رسیده ایم. برای اینکه بانک مرکزی می‌گوید در سه ماهه اول رشد اقتصادی ما 4.6 بوده است و این رشد بسیار امیدوارکننده است و با همین روند اگر امسال پیش برویم معنایش این است که هم از دوره رکود عبور کرده‌ایم و هم توانسته ایم کشور را به رونق برسانیم. خارج از این آمار و ارقام که علامت‌های خوبی است ، یک چیز در بین مردم کاملاً محسوس است و آن اینکه مردم یک احساس آرامش و ثبات در بازار اقتصادی می‌کنند. در بازار ارز، طلا و سکه و قیمت کالاها و اجناس، امروز یک نوع آرامشی در کشور وجود دارد و این آرامش اقتصادی چیزی بوده که وعده دادم و بسیار خوشحالم که در این یک سال توفیقات بسیار خوبی را به دست آوردیم.
البته توفیقات ما فقط در بخش اقتصادی نبوده و در بخش‌های دیگر هم موفقیت‌های نسبتاً خوبی در یکسال پیش‌رو داشتیم.
مجری: رییس کل توئیتر گفته که شما همین‌طور توئیت می‌کنید و توئیت می‌نویسید خیلی عالی و خوشحالیم و... به چه دلیلی هنوز قانوناً مردم شما نمی‌توانند از این نرم‌افزار و سایت‌های اجتماعی استفاده کنند؟
رییس‌ جمهوری: ما اقدامات زیادی را شروع کردیم، البته این حرف درست است که هنوز نرسیدیم به آن نقطه‌ای که کاملاً مورد نظر مردم ما در انتخابات بوده است، اما مردم احساس می‌کنند ما قدم‌هایی را به پیش گذاشتیم. البته مردم ما می‌دانند که در این گونه امور ما باید یک هماهنگی با قوای دیگر هم داشته باشیم. یعنی با قوه قضائیه، مجلس و با دیگران هم در این زمینه هماهنگ بشویم و حرکت را به پیش ببریم. ما در فکر ایجاد یک شبکه بسیار مهم اطلاعاتی در کشور هستیم و کار را شروع کرده ایم. پهنای باند به مراتب از سال گذشته بیشتر شده و مردم امروز برای استفاده از اطلاعات و اینترنت، در رفاه بیشتری هستند البته این به معنای آن نیست که به همه خواسته‌ها رسیده‌اند. اما در طول سال، حرکت به پیش بوده و گام های بسیار خوبی برداشته شده است.
مجری: مردم شما مطمئنم که دقیقه‌شماری می‌کنند برای ادامه پیشرفت‌های شما و دنبال توئیت‌های شما، الان می‌خواهم صحبت نشاندهنده حسن نیتی از طرف شما بکنم به طرف آمریکا و دیگر کشورها ، انگلیسی ایرانی ‌الاصل، آمریکایی‌های ایرانی‌الاصل... که بدون هیچ حکم و اعلام جرمی در زندان هستند، امیدواریم شما بتوانید در جریان این سفر ، خبر خوب به پدر و مادرهای اینها و کشورهایشان بدهید؟
رییس‌ جمهوری: ما که هیچ‌وقت نمی‌خواهیم هیچ فردی چه ایرانی و چه غیر ایرانی، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر در زندان باشند، یا مورد محاکمه قرار گیرند اما به طور طبیعی، افرادی از نظر دستگاه انتظامی و قضایی دارای اتهاماتی می‌شوند، و مورد محاکمه قرار می‌گیرند. ما هم نگران برخی از ایرانی‌هایی هستیم که در آمریکا و یا در کشورهای دیگر توسط آمریکایی‌ها و با حکم مقامات آمریکایی دستگیر شدند و زندانی هستند و می‌خواهیم هر چه زودتر سرنوشت آنها مشخص شود. این حق طبیعی همه خانواده‌ها است که سریع‌تر از سرنوشت افرادشان، فرزندانشان و یا اقوام‌شان مطلع شوند. من به عنوان رییس‌ جمهور تلاشم بر این است که قانون مورد احترام باشد و بسیار امیدوارم که نسبت به همه افرادی که شما نام بردید و یا افراد دیگری که مورد اتهام هستند. ایرانی یا غیرایرانی، ایرانی‌الاصل البته همه آنهایی که شما می‌گویید دو تابعیتی اینها از نظر ما ایرانی محسوب می‌شوند ولی به هر حال تلاش بر این است که با آنها عادلانه رفتار شود و در چارچوب قانون با آنها رفتار شود، محاکمه آنها محاکمه عادلانه باشد ، آنها بتوانند از شرایط قانونی استفاده کنند. وکیل داشته باشند و در نهایت ما امیدواریم خانواده‌های آنها بتوانند، مطمئن شوند که نسبت به افرادی که دستگیر شده‌اند قانون و عدالت اجرا خواهد شد.
مجری: همکاران روزنامه‌نگار ما در واشنگتن پست، جیسون رضایان و همسرش و... بازداشت شده اند، دلیل زندانی بودن ایشان چه بوده است؟
رییس‌ جمهوری: البته من فکر نمی‌کنم فردی (که شما نام بردید) بخاطر روزنامه‌نگاری و بخاطر فعالیت رسانه‌ای دستگیر شده باشد. ممکن است یک فردی روزنامه‌نگار و خبرنگار باشد و جرم دیگری را مرتکب شود و این جرم ارتباطی به فعالیت شغلی‌اش نداشته باشد و به طور طبیعی در یک دادگاه عادلانه باید پاسخگو باشد. اما در عین حال من نظر شخصی‌ام این است و در صحبت‌هایم اعلام کردم باید با خبرنگاران و یا آنهایی که رسالت رسانه را در کشور به عهده دارند، با تسامح و تساهل رفتار کنیم البته این به آن معنا نیست که قانون در کشور زیر پا گذاشته شود اما ما می‌توانیم فضا را برای آنها بازتر کنیم.
طی این یکسال اگر کسی به مطبوعات و رسانه‌های ما مراجعه کند می‌بیند که خیلی راحت از دولت انتقاد می‌کنند، حتی انتقادهای غیرمنصفانه می‌کنند چه رادیو،‌تلویزیون و روزنامه‌ها اما ما تاکنون از هیچ‌کس شکایت نکرده ایم و این فضای آزادی برای آنها نسبت به دولت بوده و حتی شکایت‌هایی که مربوط به دولت قبل بوده، ما همه را متوقف کرده ایم. بنابراین ما همه وظیفه داریم فضای کشور را برای مردم مخصوصاً آنهایی که کار رسانه‌ای انجام می‌دهند و خبرنگار و روزنامه‌نگار هستند، بازتر و نسبت به آنان با تسامح بیشتری رفتار کنیم. بنابراین من به طور کلی پرونده‌های کشور و پرونده‌های قضایی را دنبال می‌کنم اما به طور طبیعی این وظیفه من نیست که (پرونده های قضایی، فرد- فرد افرادی که متهم می‌شوند و مورد محاکمه قرار می‌گیرند را دنبال کنم) وظیفه من این است که حواسم جمع باشد، روند، روند درستی باشد و در چارچوب قانون و مقررات و عدالت رفتار شود.
مجری: آقای رییس‌جمهور از شما خیلی متشکرم.

شناسه خبر: 81772