دکتر روحانی در نشست خبری مشترک با رییس مجلس:

دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند/ در مسائل اقتصادی به یک نقطه ثبات و امید رسیده‌ایم

رییس جمهوری با بیان اینکه در برخی مسائل ملی و کشوری باید دارای نظر واحد باشیم، تصریح کرد: خوشبختانه دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند و این موضوع را در اظهارات رییس مجلس و نمایندگان احساس کردیم.

سه شنبه 15 مهر 1393 - 23:00

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی سه‌شنبه شب در پایان نشست مشترک دولت و مجلس در جمع خبرنگاران در ارزیابی خود از این نشست، گفت: همواره دیدار با نمایندگان مجلس برای ما مغتنم است. در این نشست دولت مسائلی را که فکر می‌کند به‌عنوان مسائل مهم و برنامه آینده است، مطرح می‌کند و نمایندگان نیز نکاتی را که مورد نظرشان است، بیان می‌کنند تا اعضای هیات دولت از این موارد مطلع باشند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه خوشبختانه در مسائل اقتصادی به یک نقطه ثبات و امید رسیده‌ایم و برای آینده و حل مشکلات اقتصادی کاملا امیدواریم، افزود: البته مسائل اقتصادی پیچیده و زیاد هستند اما در یک‌سال گذشته خوشبختانه قدم‌های خوبی برای مهار رشد تورم و خروج از رکود برداشته‌ایم. البته مسئله اشتغال هم در پیش‌رو است که باید با ایجاد رونق در تولید این مشکل را نیز حل کنیم.
دکتر روحانی اظهار داشت: در طول یک‌سال گذشته با مجلس درباره بودجه سال 93 و برخی موارد دیگر همفکری داشتیم و لازم است برای بودجه سال آینده کل کشور و برنامه ششم توسعه با یکدیگر تعامل فکری داشته باشیم و مسائل را با یکدیگر به پیش ببریم.
رییس جمهوری مسائل و ناامنی‌های منطقه را یکی از محورهای شور و مشورت دولت و مجلس عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه ایران کشور باثبات منطقه است و همیشه ایران به کشورهای منطقه به ویژه عراق، سوریه، لبنان و افغانستان یاری رسانده است و ان شاءالله به کمک‌های خود ادامه می‌دهیم تا منطقه باثبات شود.
رییس جمهوری در ادامه گفت: در مسئله مذاکرات هسته‌ای ایران هم‌اکنون در حال مذاکره است و قطعاً جمهوری اسلامی در چارچوب یک منطق حرکت می‌کند. امروز شاهدیم که جهان این منطق را قبول دارد و اکثر کشورهای جهان قبول دارند که تحریم‌ها علیه ایران یک رفتار ظالمانه بوده و فعالیت‌های صلح‌آمیز جمهوری اسلامی تحت نظر آژانس است. رییس شورای عالی امنیت ملی اظهارداشت: در این رابطه باید گفت که در بخشی از مسائل با 1+5 به تفاهم و توافق رسیده‌ایم و بخشی باقی مانده که باید گفت‌وگوها ادامه پیدا کند.
رییس جمهوری با بیان اینکه در مسائل سیاست خارجی داشتن صدای واحد بسیار دارای اهمیت است و ان شاءالله اینچنین خواهد بود، اظهار داشت: همواره جلسات مشترک مجلس و دولت مفید خواهد بود زیرا افکار به هم نزدیک‌تر شده و برنامه‌ها هماهنگ‌تر می‌شوند و نشست امشب هم این آثار را داشته و این جلسات برای همفکری و هماهنگی بیشتر باز هم ادامه پیدا می کند.

• دولت و مجلس برای حل مشکلات اقتصادی کشور هم‌نظر هستند
دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی هم در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه از دکتر روحانی و اعضای هیات دولت که دعوت مجلس را برای حضور در این نشست پذیرفتند، تشکر می‌کنم، گفت: جلسه امروز بسیار خوب و مطلوب بود و در آن تعدادی از روسای کمیسیون‌های مجلس نظرات خود را در خصوص بهبود شرایط مطرح کردند و رئیس جمهور و برخی از اعضای هیات دولت نیز درباره شرایط اقتصادی کشور و اقدامات مثبت صورت گرفته برای بهبود شرایط توضیحاتی را بیان کردند.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه یک هم‌نظری میان دولت و مجلس برای حل مشکلات اقتصادی وجود دارد که قطعاً این موضوع باید در لایحه بودجه 94 و برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد. از طرف دیگر با همفکری باید مسیر اقتصادی کشور را به صورتی تعیین کنیم که مشکل بیکاری و تورم وضع بهتری پیدا کنند و فکر می‌کنم که اگر این مسیر درست طی شود، شرایط اقتصادی کشور را می‌توان کاملا متحول کرد.
دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در این نشست همچنین درباره سفر اخیر رییس جمهوری به نیویورک و مذاکرات هسته‌ای بحث شد، اظهار داشت: همچنین مسائل منطقه‌ای دارای اهمیت بالایی است که این موضوعات باید مورد توجه دولت و مجلس باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی برگزاری جلسات مشترک میان مجلس و دولت را مفید دانست و تصریح کرد: قطعاً باید از نگاه‌ها و نتایج این جلسه در پیش‌برد اهداف کشور به ویژه تصویب بودجه سال آینده استفاده کنیم.

شناسه خبر: 81741