رییس جمهوری در نشست مشترک دولت و مجلس:

نباید درباره آمار رسمی دولت تردید کرد/دولت یازدهم دولت راستگویان است/ با اطمینان از رکود خارج شده ایم / تداوم سیاست ایجاد رونق تا رسیدن به رشد بالای 8 درصدی

رییس جمهوری سه شنبه شب در چهارمین نشست مشترک دولت و مجلس با تبریک اعیاد قربان و غدیر با نوید آینده ای بهتر برای اقتصاد کشور تصریح کرد: به هیچ وجه نباید کسی درباره آماری که از سوی دولت به صورت رسمی ارائه می شود، تردید کند.

سه شنبه 15 مهر 1393 - 21:18

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه امروز به حمدالله بسیار امیدوارتر از گذشته می توانیم درباره اقتصاد حرف بزنیم، گفت: دولت یازدهم دولت راستگویان است. طرح سوال کارشناسی مشکلی ندارد اما نباید درباره آمارهای رسمی دولت، تردید شود.
رییس شورای اقتصاد در ادامه با تصریح به اینکه "آمار اعلامی از سوی دولت باید مورد توجه همه باشد" اختلاف و تفاوت نظر درباره مسایل را طبیعی دانست و گفت: همه باید از حرکت کشور به سمت شکوفایی خوشحال باشند و نباید برخی به گونه ای عمل کنند که مردم گمان کنند آنها از پیشرفت کشور خوشحال نیستند.
رییس جمهوری با تشریح وضعیت اقتصاد دولت طی یکسال گذشته اظهارداشت: این دولت از روز اول گرفتار معضل رکود تورمی بود که عبور از آن در زمانی کوتاه بسیار صعب و دشوار می نمود.
دکتر روحانی افزود: به غیر از یکی دو سال اول انقلاب آن هم به خاطر شرایط کشور تورم بالای 40 درصد در سالهای 91 و 92 به همراه رکود، بی سابقه بود و برای عبور از این وضعیت لازم بود کشور در عرصه داخلی در مسیر آرامش و ثبات اقتصادی و کاهش تلاطم در روابط خارجی قرار گیرد.
رییس جمهوری اظهار داشت: کاهش تلاطم در روابط خارجی و ایجاد ثبات در اقتصاد داخلی وضعیتی را به وجود آورد که همان نقدینگی که قبلا صرف خرید ارز و طلا می شد و بانک مرکزی را به پایگاهی برای تولید و عرضه سکه تبدیل کرده بود، این بار به سمت بازار بورس و سپس بانکها گردش کند و این سرآغاز گشایش در اقتصاد کشور بود.
دکتر روحانی گفت: جامعه در این شرایط به احساس آرامش و ثبات رسید و اطمینان یافت که دولت با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایتهای مجلس و مردم قادر است مسائل خارجی را در مسیر حل و فصل قرار دهد و مجموعه این شرایط باعث شد بتوانیم به مردم قول دهیم که قادر هستیم تورم را مهار کنیم.
مسیر دولت در عرصه اقتصاد صحیح است
رییس جمهوری با بیان اینکه در همان شش ماهه دوم سال 92 آثار اولیه خروج از رکود شروع به نمایان شدن کرد، افزود: همه آمار و ارقام در عرصه های مختلف از نفت تا گمرکات این نوید را می داد که خروج کشور از رکود آغاز شده است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه "وقتی در اقتصاد ثبات برقرار شود سرمایه گذاران و کارآفرینان خود به میدان می آیند"، گفت: همین مسئله باعث شد رشد منفی سرمایه گذاری در سالهای 91 و 92 به رشد 5.7 درصدی در سال 93 ارتقا یابد و این به معنای آن است که مسیر دولت در عرصه اقتصاد صحیح است.
رییس جمهوری گفت: برخی دوستان می گفتند که کاهش تورم در هنگام اجرای سیاست های خروج از رکود به مثابه سمی کشنده است اما دولت در حالی که نمی توانست از سیاستهای انبساطی کمک گرفته یا منابع و درآمد های ارزی خود را افزایش دهد و یا از تسهیلات خارجی استفاده کند، همزمان با کاهش تورم سیاست های خروج از رکود را نیز اجرا کرد که این به هیچ وجه کار آسانی نیست.
دکتر روحانی با بی سابقه توصیف کردن ارقام کاهش تورم ، اظهارداشت: همزمان با کاهش تورم ناچار بودیم در راستای مسیر توسعه ای کشور قیمت حاملهای انرژی را نیز اصلاح کنیم چرا که شرکتهای تولید انرژی دچار مشکل بودند و از سوی دیگر توازنی بین دریافتی ها و پرداختی ها در اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها برقرار نبود لذا اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی با وجود نظراتی که آن را با سیاست کاهش تورم ناهمخوان عنوان می کردند آغاز شد و نرخ حامل های انرژی به گونه ای اصلاح شد که تورم نیز همزمان کاهش یافت.
تورم در پایان سال 93 زیر 20 درصد است
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز می توانیم قول دهیم که تورم در پایان سال 93 زیر 20 درصد است، تصریح کرد: امروز با اطمینان می توان گفت که از رکود خارج شده ایم و هیچ تردیدی در این باره وجود ندارد.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت تصمیم گرفت از محل درآمد هدفمند کردن یارانه ها یکی از معضلات مهم اجتماعی را رفع کند، گفت:بسیاری از کشورهای دیگر نیز در عرصه سلامت عمومی ورود کردند و البته برخی از آنها نیز شکست خوردند اما دولت طرح تحول سلامت را با موفقیت اجرا کرد و علاوه بر کاهش قابل ملاحظه هزینه های درمان، نیازمندیهای بیماران را در خود بیمارستانها تامین کرد تا آسایش آنان بیش از پیش فراهم شود.
رییس جمهوری افزود: همچنین در حالی که پزشکان و متخصصان در خارج از ساعات اداری در بیمارستانهای دولتی نمی ماندند توانستیم کاری کنیم که در تمام ساعات شبانه روز در کنار بیماران حضور داشته باشند و از سوی دیگر اقدامات بسیار مفید و موثری برای رفاه حال بیماران در مناطق محروم انجام دادیم.
بودجه های عمرانی بیش از سه برابر شده است
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در زمینه بودجه دولت توانست پس از سالها لایحه را در زمان قانونی تقدیم مجلس کند، اظهار داشت: امروز که با شما سخن می گویم همه بودجه عمرانی نیمه اول سال استانها پرداخت شده و تخصیص بودجه های عمرانی نسبت به سال گذشته 3.3 برابر افزایش یافته است.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت بانکها را برای افزایش کمک به اقتصاد و صنعت تجهیز کرد تا بتوانند مشکل سرمایه در گردش بخش صنعت را رفع کنند و امسال تا به حال تسهیلات قابل توجهی از منابع بانکی به عنوان سرمایه در گردش به تولید کنندگان و صنعتگران پرداخت شده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه باید مهار تورم توام با خروج از رکود را به همگان تبریک بگوییم، گفت: این کار عظیم با حمایت نمایندگان و همراهی مردم و کارآفرینان انجام شده و امروز استانی نیست که به آن سفر کنیم و سرمایه گذاران آن استان برای فعالیت و سرمایه گذاری اعلام آمادگی نکنند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امروز همه سرمایه گذاران بزرگ جهانی به دنبال مهیا شدن شرایط هستند تا به ایران به عنوان مرکز ثبات سرازیر شوند چرا که ایران کشوری برخوردار از سرمایه های عظیم انسانی و فن آوری های پیشرفته است.
دکتر روحانی به دیدارها و ملاقات های خود با فعالان اقتصادی ایرانی و آمریکایی در جریان سفر به نیویورک اشاره کرد و اظهار داشت: امروز همه رهبران اروپایی تاکید دارند و در پی آن هستند تا هر چه سریعتر موانع حضور سرمایه گذاران آنها در ایران برطرف شود و این اراده در گفتار صریح آنان مشاهده می شد.
ایران و 1+5 در مسایل اصولی اتفاق نظر دارند
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران و 1+5 درباره مسایل اصولی با یکدیگر اتفاق نظر دارند و اختلاف آنها در جزییات است، تصریح کرد: در اینکه در اراک نیروگاه ساخته شود یا ایران از فنآوری غنی سازی برخوردار باشد یا درباره مرکز فردو و ادامه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران و اینکه مسایل ادعایی نظامی باید تمام شود، اختلاف نظری بین دو طرف نیست و اختلاف فقط در باره جزییات و کمیت مسایل است.
همه اعتراف دارند ایران قابل حذف شدن نیست
دکتر روحانی گفت: این اراده امروز در همه جهان وجود دارد که روابط و همکاری با ایران گسترش یابد . هیچ کس امروز از اینکه ایران باید از معادلات و تحولات حذف شود سخن نمی گوید و همه به این نکته اعتراف دارند که ایران قابل حذف شدن نیست. همه کشورها گفته اند که ایران باید نقش خود را در مبارزه با تروریسم ایفا کند و در این باره تردیدی وجود ندارد و اگر کسی حرف دیگری زده برای این بوده است که به نحوی این حرف اصلی را بزند چرا که دیگر هیچ کس تردید ندارد که ایران پیشتاز مبارزه با تروریسم است و اگر کسی خلاف این را بگوید حرفش خریدار ندارد.
رییس جمهوری تعداد بسیار زیاد درخواستها برای ملاقات با وی در سفر نیویورک را نشانه عظمت ملت ایران دانست و گفت: به حول و قوه الهی در حل معضلات اقتصادی گام های مهمی در شرایط تحریم به پیش برداشته ایم تا دنیا بداند دولت و ملت ایران قادر است حتی در شرایط تحریم مشکلات خود را حل کند.
همه باید در مسایل ملی و کلی کشور یکصدا باشند
دکتر روحانی با تصریح دوباره به اینکه وجود اختلاف و تفاوت نظر در کشور امری طبیعی است اظهار داشت: البته همه باید نسبت به مسایل ملی و کلی کشور با یک صدای واحد سخن بگویند . مذاکره کنندگان ما ان زمان می توانند در برابر خارجی مذاکره کنند که دشمن ببیند دولت ایران می تواند حتی در شرایط تحریم کشور را از رکود خارج کند و تورم را مهار نماید.
رییس جمهوری تصریح کرد: در تمام ملاقاتها و گفتگو های چند سفر اخیرم به کشورهای دیگر مقامات طرف ملاقات معترف بودند که یک حرکت بزرگ مثبت و رو به جلو در عرصه های مختلف در ایران جریان دارد که به اعتقاد بنده با همت همه در دولت و مجلس و پشتکار حمایت مردم رخ داده است.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه وعده ای که در سیاست خارجی به مردم داده بودیم به اندازه یکسالی که از شروع به کار دولت سپری شده است موفق عمل کرده ایم، اظهار داشت: امروز با همه همسایگان روابط دوستانه را گسترش داده ایم و تنش هایی که بعضا وجود داشت کاهش یافته و به غیر از یکی دو کشور با بقیه روابط صمیمی داریم و این روابط دوستانه به همه قاره های مختلف و کشورهایی که علاقه مند به گسترش روابط با ایران هستند تعمیم یافته است.
مردم باید احساس آرامش کنند
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید به گونه ای عمل کنیم که مردم احساس آرامش کنند ، گفت: نقد سازنده را بر روی چشم می گذاریم اما تاکید می کنیم که در مسایل ملی باید دست دردست یکدیگر و در کنار هم باشیم.
دکتر روحانی اظهار داشت: درست است که از رکود خارج شده ایم اما تا رونق فاصله داریم و این تازه آغاز راه است همچنین سیاست کاهش تورم را تا رسیدن به تورم یک رقمی ادامه خواهیم داد و سیاست ایجاد رونق را تا رسیدن به یک رشد مداوم و ثابت بالای 8 درصد ادامه خواهیم داد تا به نقطه ای که مطلوب دولت و مردم و درچارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر انقلاب است برسیم.

دکتر لاریجانی: علامت مثبت در اقتصاد کشور در جهات مختلف دیده می‌شود
دکتر علی لاریجانی نیز پس از دکتر روحانی در سخنانی با اشاره به سفر رییس جمهوری به نیویورک گفت: سخنرانی و مصاحبه‌های ایشان سنجیده بود و نشان می‌داد که مشی عقلانی و درستی را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند و از این جهت از رییس جمهوری و وزیر خارجه که تلاش وافری را انجام داده‌اند، تشکر می‌کنم.
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علامت مثبت در اقتصاد کشور در جهات مختلف دیده می‌شود و این نشان می‌دهد که دولت و مجلس مسیر درستی را برای بهبود شرایط اقتصادی دنبال می‌کنند.
دکتر لاریجانی تصریح کرد: به یاد داشته باشیم شرایطی را گذرانده‌ایم که تورم به صورت روزانه تغییر می‌کرد و رشد اقتصادی منفی 5 خسارت بسیاری برای کشور به بار آورد و اکنون مشاهده می‌شود مسیر در سمت درست هدایت می‌شود که این نتیجه تلاش خیلی خوب دولت در این زمینه بوده است.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بسیاری از مسائلی که باعث شد شرایط کشور به سمت درست هدایت شود امیدواری مردم است، افزود این موضوع باعث شد که مردم بیایند و سرمایه‌گذاری کنند و بخش‌های مختلف اقتصادی را حمایت کرده و به تولید توجه کنند.
دکتر لاریجانی تصریح کرد: این امیدواری دلایل مختلفی دارد و یکی ازدلایل این است که مردم احساس می‌کنند رفتار معقولی در دولت وجود دارد و اشکالات دیده و حل می‌شوند. همچنین مردم به حل مسائل هسته‌ای امیدوار هستند و اینکه دیپلماسی درستی در مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل دنبال می‌شود. همه اینها کمک می‌کند که امیدواری در دل مردم به وجود بیاید و نباید بگذاریم این امیدواری مخدوش شود.
پیش از برگزاری نشست مشترک اعضای دولت و نمایندگان مجلس نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام والمسلمین روحانی اقامه شد.

شناسه خبر: 81738