معاون اول رییس جمهور:

اجرای سامانه جامع گمرکی بسیاری از تخلفات را کاهش می دهد

معاون اول رییس جمهور گمرک را یکی از کلیدی‌ترین و مهمترین بخش‌ها برای توسعه تجارت خارجی برشمرد و با تاکید بر لزوم تسهیل و تسریع در امور گمرکی گفت: گمرکات یکی از بخش‌هایی است که زمینه‌های بروز فساد و تخلف در آن وجود دارد که با اجرای سامانه جامع گمرکی از بسیاری از تخلفات پیشگیری خواهد شد.

سه شنبه 15 مهر 1393 - 19:05

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در مراسم رونمایی از سامانه جامع گمرکی با تبریک اعیاد قربان و غدیر، از زحمات و تلاش‌های صورت گرفته برای طراحی سامانه جامع گمرکی قدردانی کرد و گفت: اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در طراحی این سامانه نقش موثری داشته‌اند و توانستند در مدت زمان کوتاهی این کار را به نحو مطلوب انجام دهند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کارهای بزرگی با دانشگاه‌ها انجام دهند،خاطرنشان کرد: پتانسیل و ظرفیت علمی که امروز در دانشگاه‌های کشور وجود دارد می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات باشد و زمینه توسعه و بالندگی کشور را فراهم کند.
معاون اول رییس جمهور گفت: یکی از جهت‌گیری‌های اصلی دولت و مورد انتظار مردم این است که روند توسعه و اقتصاد کشور به سرعت ساماندهی شده و قطار پیشرفت و بالندگی در ریل صحیح قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه اتفاقات رخ داده در سالهای گذشته کشور را از مسیر اصلی توسعه خارج کرد، افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تورم سنگینی در کشور حاکم بود و همزمان با آن رکود جدی در بخش‌های مختلف و در مجموعه اقتصاد کشور حاکم شده بود.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه گروه اقتصادی دولت تدبیر و امید گروهی هماهنگ، منسجم و عالم هستند و می‌دانند در چه زمانی چه تصمیمی باید اتخاذ کنند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت تدبیر و امید با استفاده از تجربیات مدیران اقتصادی خود توانست در همین مدت اندک گامهای موثری در ساماندهی اقتصاد کشور بردارد که آثار آن امروز بر همگان روشن و آشکار است.
وی با اشاره به دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم در مهار تورم، به بسته سیاستی دولت برای خروج از رکود و دستیابی به رونق اقتصادی اشاره کرد و گفت: امروز به طور جدی نیازمند آن هستیم که وارد دوره رونق اقتصادی شویم تا بتوانیم به جوانان تحصیلکرده جویای کار پاسخ مثبت دهیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد کشور از رشد مثبت و امیدوارکننده 4.6 درصد برخوردار بود و بنظر می رسد با تصویب لایحه‌ای که دولت برای خروج از رکود تقدیم مجلس کرده، شاهد افزایش رشد و رونق اقتصادی در کشور باشیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین به مجموعه مصوبات دولت برای خروج از رکود و ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی مرتبط اشاره کرد و افزود: قطعاً این مجموعه سیاست‌ها می‌تواند کشور را وارد دوره رونق کند و اگر همه بخش‌ها و مجموعه‌ها، دولت را در این زمینه یاری کنند، دستیابی به رونق اقتصادی تسریع خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت در یکسال گذشته گامهای بلندی در تعامل با دنیا برداشته و توافقات خوبی با کشورهای مختلف انجام شده که همه اینها می‌تواند در رشد اقتصادی کشور نقشی موثر و سازنده داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: مجموعه سیاست‌هایی که تاکنون در دولت تدبیر و امید اتخاذ شده باعث گردیده تحرک خوبی در بخش تولید کشور ایجاد شود و بسیاری از رشته‌های صنعتی از رشد قابل قبولی نسبت به سال گذشته برخوردار گردند.
وی افزود: براساس گزارش استانداران بسیاری از واحدهای تولیدی کشور که با رکود و یا کاهش ظرفیت و توقف روبرو بودند، مجدداً وارد چرخه تولید شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه از رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی در شش ماهه نخست سال جاری به عنوان شاهدی برای حرکت به سمت توسعه و رونق اقتصادی یاد کرد و گفت: اتفاقات مثبت رخ داده در اقتصاد کشور بیانگر آن است که در آینده‌ای نزدیک به رونق اقتصادی دست خواهیم یافت.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تسهیل در امور فعالان اقتصادی تاکید کرد و با بیان اینکه فعالان اقتصادی نباید برای انجام کارهای خود متحمل صرف هزینه زیاد و وقت طولانی شوند، گفت: دولت وظیفه دارد شرایطی را ایجاد کند که فعالان اقتصادی با موانع و مشکلات در نظام اداری مواجه نشوند.
وی یکی از برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید را ایجاد دولت الکترونیک خواند و گفت: مصمم هستیم در این دوره دولت الکترونیک را به معنای واقعی اجرا کنیم و با تحقق این امر نه تنها شاهد رضایتمندی مردم و فعالان اقتصادی خواهیم بود بلکه از بخش زیادی از مفاسد اقتصادی پیشگیری خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور در بخش تجارت خارجی، خاطرنشان کرد: توسعه سواحل یکی از مهمترین مسائل برای پیشبرد اهداف اقتصادی و تجارت خارجی است اما متاسفانه سواحل دریای عمان که یکی از ظرفیت های مهم در این بخش محسوب می شود، امروز به شکل محروم و بیابانی رها شده است و اگر این ظرفیت‌ها در اختیار هر کشور دیگری بود از وجب به وجب آن برای مردم پول و درآمد ایجاد می‌کردند.
معاون اول رییس جمهور افزود: اگر مقررات در کشور ما اصلاح و امور تسهیل شود ایران ظرفیت آن را دارد که چندین بندر بزرگ داشته باشد و بتواند اشتغال و درآمدزایی فراوانی از آن ایجاد کند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه سامانه جامع گمرکی بسیاری از هزینه‌ها و مشکل اتلاف وقت را از بین خواهد برد، گفت: یکی از کارهای اساسی دیگر که دولت نسبت به اجرای آن اصرار دارد پنجره واحد تجاری است که این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور افزود: برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که متاسفانه در برخی از مرزهای کشور یک کامیون حمل بار به مدت 70 روز معطل می‌شود و در سفری که به کرمانشاه داشتم و بازدیدی که از مرز پرویزخان صورت گرفت، نمونه‌هایی از این معطلی‌ها وجود داشت اما خوشبختانه امروز رییس کل گمرک اطلاع داد که دیگر این معطلی‌ها وجود ندارد و همه امور به روز انجام می‌شود.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه فعالیت و زمان کار گمرک باید به صورت 24 ساعته باشد تصریح کرد: تعطیل شدن گمرک در برخی از ساعات شبانه روز درست نیست زیرا نمی‌توان به فعالان اقتصادی که مثلاً کالایشان شب هنگام به مقصد رسیده‌است بگوییم که باید منتظر بمانند تا ساعت کار گمرک آغاز شود.
وی افزود: البته در این زمینه محدویت هایی وجود دارد که دست اندرکاران گمرک و دیگر بخش‌های ذیربط باید برای برطرف نمودن این محدودیت ها تلاش کنند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه برای ایجاد پنجره واحد همه دستگاه‌ها باید حداکثر تلاش خود را بکار گیرند، گفت: دستگاهی که در این زمینه کوتاهی کند و همراهی لازم را نداشته باشد باید هم در برابر دولت و هم در پیشگاه ملت پاسخگو باشد.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد با همت همه دست اندرکاران گمرک جمهوری اسلامی ایران و دیگر بخش‌های مرتبط بتوانیم گامهای اساسی در جهت جلب رضایت مردم و کاهش هزینه‌ها و رفع اتلاف وقت برای فعالان اقتصادی برداریم.
وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به سامانه‌های طراحی شده در بانک مرکزی اظهار داشت: در جلسه اخیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، بانک مرکزی اعلام کرد که 9 سامانه طراحی کرده و انتظار می‌رود با اجرای این سامانه ها و اتصال آنها به یکدیگر، زمینه تخلفات بانکی از میان رفته و شاهد سرعت بخشیدن و آسان شدن امور باشیم.

شناسه خبر: 81735