دکتر روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی:

اصل بر برائت است، سختگیری نکنید / آمدن من به دانشگاه بیشتر برای شنیدن است

رییس جمهوری مجموعه حرکت علمی کشور را حرکتی مطلوب و رو به جلو توصیف کرد و افزود: دولت وعده‌ هایی که نسبت به دانشگاه داده فراموش نکرده و تمامی این وعده ها را عملی خواهد کرد.

سه شنبه 15 مهر 1393 - 10:36

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، به اهمیت افزایش سعه صدر پرداخت و با انتقاد از برخی سختگیری ها گفت: اداره حکومت و کشور، بدون سعه صدر امکان‌پذیر نیست.
دکتر روحانی در ادامه با ابراز تاسف از اینکه در برنامه این نشست، طرح بیان نظرات تشکل های دانشجویی گنجانده نشده بود، گفت: به هر حال آمدن من به دانشگاه بیشتر برای شنیدن است تا حرف زدن. پارسال آن دقایقی که دانشجویان صحبت کردند برای بنده بسیار لذت‌بخش و آموزنده بود.
رییس جمهوری با بیان اینکه نقد دانشجویی زیبایی دیگری دارد، تصریح کرد: نقد دانشجو بی‌غل و غش است و آنچه در دل دارد و می‌فهمد تبیین کرده و نشاط دانشگاه به همین است.
دکتر روحانی گفت: نباید بترسیم از اینکه اساتید مختلف نظرات متفاوت را در کلاس‌ها بیان کنند؛ سخن متفاوت غیر از سخن مغرضانه است. اگر کسی نظرش را می‌خواهد بیان کند و این واقعا نظر او و چیزی است که فکر می‌کند، بگذارید بیان کند؛ خواهش می‌کنم سخت‌گیری نکنید.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه سخت‌گیری‌های بی‌مورد منجر به عدم تساهل و عدم تساهل منجر به رانده شدن افراد لایقی می‌شود که بیان‌شان صریح است، متذکر شد: اینگونه سخت‌گیری‌ها منجر به این می‌شود که تملق‌گوها بالا بیایند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه نگذاریم در دانشگاه فضای تملق باب شود، گفت: دلمان نمی‌خواهد جمعیت حدود هشتاد میلیونی ایران تبدیل شود به 160 میلیون و همه دو چهره پیدا کنند. ما می‌خواهیم هر کس یک چهره داشته باشد و در هر جمعی با لحن متفاوت و مقتضی آن جمع سخن نگویند.
رییس جمهوری با بیان اینکه حکومت و اداره کشور بدون سعه صدر امکانپذیر نیست، اضافه کرد: بگذاریم افراد حرفشان را بزنند و به خاطر یک اشکال کوچک و یک خرده اشکال، آدم‌های بزرگ را کنار نگذاریم. هیچکس در این جامعه معصوم نیست و همه ممکن است مرتکب خطا و اشتباه شوند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه نباید بی جهت افراد را زیر علامت سوال ببریم، اظهار داشت: اساس دین این است که همه مردم راستگو، خوب، صالح و بیگناهند، مگر اینکه عکس آن اثبات شود. این جزو اصول مسلم موازین دینی و فرهنگی ماست که اصل بر برائت است؛ اینها جزو الفبای علوم اسلامی ماست.
رییس جمهوری تاکید کرد: نباید به این راحتی آبروی مردم را معامله کنیم و اسمش را بگذاریم دقت نظر؛ این دقت نظر نیست، بلکه تخریب مسلمان و از بین بردن آبروی مسلمان است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: استیضاح حق مجلس است اما ما هم نمی‌توانیم تاسف خودمان را ابراز نکنیم از اینکه دکتر فرجی دانا را به عنوان یک وزیر عالم و انقلابی و دانشمند از دست دادیم.

شناسه خبر: 81715