دکتر روحانی در همایش ملی روز روستا:

توسعه باید متوازن، موزون، هم‌زمان، جامع و پایدار باشد/ باید درآمد روستاییان چند برابر شود/ اعطای تسهیلات در روستاها با بهره کمتر باشد

رییس جمهوری با بیان اینکه توسعه باید متوازن، موزون، هم‌زمان، جامع و پایدار باشد، گفت: اولین تلاش ما این است که چگونه بهره‌وری و ارزش‌افزوده زمین کشاورزی را افزایش دهیم و همچنین آب را به صورت علمی در کشاورزی مصرف کنیم و بهره‌وری آب را در کشور بالا ببریم.

دوشنبه 14 مهر 1393 - 10:23

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در همایش ملی روز روستا در جمع روستاییان، افزود: اگر می‌خواهیم توسعه ما توسعه پایدار باشد باید سهم قابل ملاحظه‌ای به توسعه روستاها دهیم. روستاها نباید خالی شود. روستاها نباید به باری برای شهرها و شهرهای بزرگ تبدیل شوند در حالی که روستاها همیشه بار بزرگ مسئولیت را بر عهده داشته‌اند.
رییس جمهوری با ابراز تأسف نسبت به اینکه روستاها کم کم دارد از درون تهی و خالی می‌شوند و به تدریج نیروهای جوان روستایی به شهرها جذب می‌شوند، افزود: مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی باید دلیل ترک روستا و پناه آوردن به شهر را تحقیق کنند.
دکتر روحانی افزود: بعد از انقلاب به روستاییان در رفاه و مصرف کمک شده است و امروز باید کاری کنیم تا درآمد روستاییان چند برابر شود و بهره‌وری کار روستایی افزایش پیدا کند.
رییس جمهوری در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه توسعه روستایی می تواند توسعه شهری را پایدار کند، خاطرنشان کرد: الآن کشور ما در بسیاری بخش ها این طور شده که سنت های قبلی را کنار گذاشته و در تمدن مدرن هم نمی دانیم چه کنیم؟
دکتر روحانی با بیان اینکه باید استراتژی فرهنگی درست برای روستاها داشته باشیم، تأکید کرد: باید در تحول، حساب و برنامه ریزی و حرکت درست داشته باشیم. باید سنت های درست گذشته را حفظ کنیم و آنچه را از تمدن امروز مفید است، مورد بهره برداری قرار دهیم.
رییس جمهوری در آغاز سخنانش با تأکید بر اینکه روستا قبل از آنکه مفهوم اقتصادی داشته باشد، دارای مفهوم فرهنگی است؛ روستا را متناظر عناوین و ویژگی‌هایی نظیر پاکی، صفا، صداقت، وفای به عهد، ادای امانت، ایمان سرشار به خداوند و پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام دانست و گفت: روستا یعنی جایگاهی که مسیر کار و تلاش و فداکاری در آنجا به خوبی مشاهده می‌شود.
دکتر روحانی، روستا را جمعی دانست که با هم تعامل، همزیستی مسالمت‌آمیز و برادرانه و مهربانانه دارند و تأکید کرد: روستا یعنی مکانی که غل و غش در آنجا وجود ندارد و ذخایر بزرگ فرهنگی، میراث فرهنگی و آداب و سنن قوی اسلامی و ایرانی در آنجا نهفته است.
رییس جمهوری با یادآوری پیشتازی و نقش برجسته روستا در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و در صحنه مرزداری و مرزبانی کشور، تأکید کرد: امروز روستا را باید در توسعه و کار و تلاش ببینیم.
دکتر روحانی با یادآوری استعداد روستاها در حوزه‌های گردشگری و صنایع دستی، تصریح کرد: روستا باید روستا بماند و آنها را تبدیل به شهر نکنید، در عین اینکه تسهیلات لازم برای مردم در کنار روستا ایجاد کنیم، اما معماری روستایی، معماری روستایی بماند؛ اگر معماری روستایی را از بین ببرید و به نمودی از یک شهر تبدیل کنید, تمام جاذبه توریستی آنجا را از بین برده‌اید.
رییس جمهوری با بیان اینکه روستاها از نظر طبیعت و فرهنگ باید مراکز توریستی در کشور باشند، تبدیل روستاها به مراکز توریستی را نیازمند سرمایه‌گذاری دانست و گفت: بانک ها باید فعال شوند و مهم است که بانک در توسعه چه نقشی را می تواند ایفا کند. فعالیت بانک ها را باید اصلاح کنیم و تسهیلات در روستاها باید با بهره و مشکلات کمتر ارائه شود.

شناسه خبر: 81687