دکتر روحانی در دیدار رییس جمهوری آذربایجان:

اراده جدی مقامات تهران – باکو بر توسعه روابط است

رییس جمهور با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان گفت: امنیت و توسعه ایران و آذربایجان بهم پیوسته است و نباید بگذاریم کشورهایی که مخالف پیشرفت مناسبات دوستانه دو کشور هستند خللی در این روابط ایجاد کنند.

دوشنبه 7 مهر 1393 - 12:40

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان، اراده جدی مقامات دو کشور برای توسعه همکاری ها را خاطرنشان ساخت و گفت: ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه انرژی ، نفت و گاز ، تجارت ، محیط زیست و گردشگری وجود دارد که باید کمیسیون مشترک دو کشور در این زمینه ها فعال تر شوند.
دکتر روحانی با اشاره به اهمیت راه اندازی کریدور شمال – جنوب خاطرنشان ساخت: ساخت راه آهن ازمسیر قزوین به رشت و سپس آستارا سرعت گرفته و باید با مشارکت طرف آذربایجانی راه آهن دو کشور را که به نفع ملتهای دو کشور است به یکدیگر متصل کرد.
رییس جمهوری بر همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور در بخشهای مختلف تاکید کرد و خواستار تسهیل در زمینه صدور روادید برای حضور آسان تر تجار ایرانی در آذربایجان شد.
دکتر روحانی همچنین بر همکاری های بین المللی دو کشور در مسایل منطقه ای و جهانی تاکید کرد و گفت: تهران و باکو باید در مجامع بین المللی مواضع هماهنگی اتخاذ کنند.
الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار که در محل رزیدانس کنسولگری ایران در آستراخان برگزار شد ، بر پیوستگی امنیت دو کشور ایران و آذربایجان تاکید کرد و گفت: دولت و ملت آذربایجان علاقه مند به گسترش همکاری ها با تهران در همه زمینه ها هستند.
وی با اشاره به ساخت راه آهنی که آذربایجان را به آبهای آزاد متصل می کند، گفت: این راه آهن آینده روشنی دارد و می تواند منافع دو کشور و همسایگان را تامین کند.
رییس جمهوری آذربایجان برخی از زمینه های همکاری میان دو کشور را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که در سفر آتی رییس جمهوری ایران در طرح های نفت و گاز ، تجاری و گردشگری توافقات مطلوبی حاصل شود.
وی همچنین توانمندی و پیشرفت ایران در عرصه های مختلف نظیر دارو را ارزنده دانست و خواستار کمک شرکت های ایرانی در این زمینه ها به کشورش شد.

شناسه خبر: 81503