رییس جمهوری در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل:

دموکراسی محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز/ تداوم تحریم ها، ادامه اشتباهی راهبردی علیه ایران است/ خاورمیانه تشنه توسعه و خسته از جنگ است/ اجتناب از زیاده خواهی در مذاکرات، ضرورتی تام است

رییس جمهوری اسلامی ایران در جمع سران کشورها در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با اشاره به هشدار سال گذشته خود در این مجمع که در قالب هشدار نسبت به توسعه خشونت و افراطی‌گری مطرح شده بود، گفت: امسال نیز تأکید می‌‌کنم، که اگر رویکرد درست برای مواجهه با این مسئله، اتخاذ نشود، به سمت منطقه‌ای، ناآرام و پرتلاطم با بازتاب‌های جهانی، خواهیم رفت.

پنجشنبه 3 مهر 1393 - 18:22

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه در شصت‌ونهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با ابراز امیدواری نسبت به اینکه نشست امسال مجمع عمومی، جهان را به امنیت و آرامش انسان‌ها نزدیک‌تر کند، افزود: راه‌حل درستِ برخورد با خشونت و افراطی‌گری، نه از بیرون بلکه با محوریت و ابتکار درونی و البته همکاری های بین المللی قابل تصور است.
رییس جمهوری کشورمان با اشاره به تضییعاتی که تندروی و افراطی گری در بخش‌های مهمی از خاورمیانه به بار آورده است، گفت: در شرق و غرب ایران، افراطی گری، همسایگان ما را تهدید میکند و خشونت می ورزد و خون می ریزد. آنان البته تنها به یک زبان سخن نمی گویند و حتی رنگ‌ پوست‌شان هم یکی نیست و یک ملیت واحد ندارند بلکه از کشورهای مختلف به خاورمیانه آمده‌اند.

تروریسم جهانی شده است
دکتر روحانی، ایدئولوژی این عوامل تندرو و افراطی را مبنی بر «افراطی گری و خشونت» و هدف واحد آنها را «نابودی تمدن، اسلام‌هراسی و ایجاد زمینه برای مداخله مجدّد بیگانگان در منطقه» ذکر کرد و گفت: متأسفانه، تروریسم، جهانی شده است؛ از نیویورک تا موصل، از دمشق تا بغداد، از شرقیترین تا غربیترین نقطه جهان، از القاعده تا داعش. افراطیون جهان، یکدیگر را یافته‌اند و ندای اتحاد با یکدیگر سر داده‌اند.
رییس جمهوری اسلامی ایران با طرح موضوع ضرورت متحد شدن جهانیان در برابر افراطیون، اظهار داشت: افراطی گری یک مسئله منطقه‌ای نیست بلکه مسئله‌ای جهانی است که برخی کشورها در پیدایش آن مؤثر بوده و در مبارزه با آن ناکام هستند. و اکنون ملت‌های ما، تاوان آن را پس میدهند.
دکتر روحانی، غرب‌ستیزی امروز را فرزند استعمارگری دیروز و واکنشی به نژادپرستی دیروز دانست و گفت: برخی از سازمان‌های اطلاعاتی، تیغ را به دستِ زنگی مست داده‌اند و او نیز همه را از دم تیغ می گذراند. همه آنان که در ایجاد و تقویت این گروه‌های تروریستی نقش داشته‌اند، باید به اشتباهات خود در پدیدار شدن افراطی گری اعتراف کنند و نه تنها در پیشگاه گذشته که در برابر آینده نیز عذرخواهی کنند.
رییس جمهوری، مقابله اصولی با تروریسم و خشکاندن چشمه‌های آن را مستلزم شناسایی ریشه‌های تروریسم دانست و گفت: تروریسم در بستر فقر، بیکاری، تبعیض، تحقیر و بی‌عدالتی می‌روید و با فرهنگ خشونت رشد می‌کند.
دکتر روحانی در ادامه، «گستراندن عدالت و توسعه» و «جلوگیری از تحریف ادیان الهی برای توجیه قساوت و بی‌رحمی» را لازمه ریشه‌کن کردن تروریسم دانست و گفت: درد بزرگتر آن است که این تروریست ها به نام دین، خون می‌ریزند و به نام اسلام سر می‌بُرند. می‌خواهند این حقیقت مسلّم تاریخ را پوشیده نگه دارند که بر اساس آموزه همه پیامبران الهی از ابراهیم(ع) و موسی(ع) تا عیسی(ع) و محمد(ص)، کشتن یک انسان بی‌گناه همانند کشتار همه بشریت است.
دکتر روحانی با ابراز شگفتی از اینکه گروه‌های آدمکش خود را منتسب به اسلام کرده و رسانه‌های غربی نیز در همراهی با آنان، این نام مجعول را تکرار می‌کنند، اظهار داشت: همه اینها درحالی است که مسلمانانی که هر روز خدای خویش را به صفت رحمانیت یاد می‌کنند و از پیامبر خویش درس عطوفت و محبت آموخته‌اند، این افتراءها را، بخشی از پروژه اسلام‌هراسی می‌شمارند.

مداخلات‌ نادرست در تحولات سوریه نمونه‌ روشنی از راهبرد غلط غرب در منطقه خاورمیانه
رییس جمهوری با بیان اینکه اشتباهات راهبردی غرب در مسائل منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز، این نقطه از جهان را به بهشت تروریست‌ها و افراطیون بدل کرده است، گفت: تجاوز نظامی به افغانستان و عراق و مداخلات‌ نادرست در تحولات سوریه نمونه‌های روشنی از راهبرد غلط در منطقه خاورمیانه است.
دکتر روحانی، اتخاذ رویکردهای غیرمسالمت‌آمیز و تجاوز و اشغال نظامی که معیشت و حیات مردم عادی را هدف قرار میدهد، حامل پیامدهای روانی و رفتاری متعددی دانست و خاطرنشان کرد: خشونت‌ و آدم‌کشی حتی برخی شهروندان سایر نقاط جهان را هم با خود همراه کرده است.

دموکراسی محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز
دکتر روحانی افزود: خشونت همچون یک بیماری مسری، در حال سرایت به سایرِ نقاطِ جهان است. ما همواره معتقد بودیم که دموکراسی، با کوله‌پشتی، نمی آید؛ دموکراسی، محصول رشد و توسعه است، نه جنگ و تجاوز. دموکراسی یک کالای صادراتی نیست که از غرب به شرق تجارت شود. در یک جامعه توسعه نیافته، دموکراسی وارداتی، به دولتِ ضعیف، منتهی می شود و، دولت ضعیف هم، به شدت آسیب‌پذیر.

وقتی تحریم آغاز شد نفرت عمیق از تحریم‌کنندگان شروع می‌شود
رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: وقتی پای ژنرال‌ها به منطقه باز شد، انتظار نداشته باشید دیپلمات‌ها به استقبال آنان بروند. وقتی جنگ شروع شد، دیپلماسی به پایان می‌رسد. وقتی تحریم آغاز شد، نفرتِ عمیق از تحریم کنندگان هم، شروع میشود. وقتی فضای خاورمیانه امنیتی شد، پاسخ آن هم امنیتی می شود.
دکتر روحانی تأکید کرد: منافع کشورهای غربی در منطقه خاورمیانه در گرو به رسمیت شناختن باورها و خواست مردم منطقه در قالب نظام های مردم سالاری است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تجربه پیدایش القاعده، طالبان و گروه های افراطی اخیر، نشان داد که نمی شود از گروه های افراطی، برای مقابله با کشورهای مخالف، استفاده کرد و پس از آن، از عوارض پیدایش این افراط، در امان ماند.
دکتر روحانی افزود: به یاد داشته باشیم که ایران، روزی همه را به «گفتگو» دعوت کرد که هنوز جنایت 11 سپتامبر، رخ نداده بود و روزی به «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» خواند، که هنوز خشونت های اخیر ظهور نکرده بود. شاید سال گذشته، تعداد اندکی، آتشِ شعله ور شده کنونی را پیش بینی می کردند. اما امروز خشونت و افراطی‌گری بدون مهار، خود را بصورت یک تهدیدِ قطعی جهانی، نمایان ساخته است.

هشدار مجدد درباره خطر درک نادرست و برخورد غلط با افراطی‌گری
رییس جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: اگر چرایی بُروز پدیده کنونی را به ‌درستی تحلیل نکنیم، نخواهیم توانست راه حلِ درستِ بُرون رفت ازآن را پیدا کنیم. امروز هم، دوباره، نسبت به خطرِ گسترشِ افراطی گری و همچنین خطرِ درکِ نادرست و برخورد غلط با این پدیده ، هشدار می دهم.

خاورمیانه تشنه توسعه و خسته از جنگ است
دکتر روحانی با بیان اینکه «خاورمیانه، تشنه توسعه و خسته از جنگ است»، گفت: این حق طبیعی مردمانِ سرزمین‌های حاصل‌خیزِ خاورمیانه است که از زندگی توأم با صلح و رفاه، برخوردار باشند. در گذشته، استعمار این حق را از آنان سلب کرد و اکنون سایه جنگ و خشونت، امنیت آنان را تهدید می کند.

نخبگان معتدل خاورمیانه می‌توانند قوی‌ترین ائتلاف‌ها را علیه خشونت تشکیل دهند
دکتر روحانی با اشاره به برخورداری منطقه خاورمیانه از سیاستمداران و نخبگانِ معتدل و مورد اعتماد ملت‌های خود، خاطرنشان کرد: این نخبگان و سیاستمداران، نه غرب‌ستیزند و نه غرب‌گرا؛ به نقش استعمار در عقب افتادگی ملت‌های منطقه، آگاه اند اما از نقش ملت‌های خویش در راه توسعه‌یافتگی نیز غفلت نمی ورزند؛ غرب را از خطاهایش مبرا نمی‌دانند، اما به غفلت‌های خویش نیز توجه دارند. این نخبگان، می توانند با جلب اعتماد مردم، قوی‌ترین ائتلاف‌های ملی و بین‌المللی علیه خشونت را تشکیل دهند.

ادامه برتری جویی با ادعای رهبری ائتلاف؛‌اشتباهی راهبردی
رییس جمهوری اسلامی ایران، صدای این نخبگان را صدای واقعی مردم اعتدال‌گرا در جهان اسلام اعم از «صدای آشنای یک افغانِ خسته از جنگ»؛ «عراقی قربانی افراط گری»؛ «سوری هراسانْ، از تروریسم» و «لبنانی نگرانْ، از خشونت و فرقه‌گرایی» قلمداد کرد و افزود: این اشتباه راهبردی است که اگر برخی کشورها با ادعای رهبری ائتلاف در پی ادامه برتری جویی در منطقه ما باشند.
دکتر روحانی افزود: بدیهی است که کشورهای منطقه که درد را بهتر می‌شناسند، بهتر هم، می‌توانند با همفکری و ائتلاف، مسئولیت مبارزه را پذیرفته و رهبری آن را بر دوش گیرند. و اگر دیگرکشورها می خواهند علیه تروریسم، گامی بردارند، باید به حمایت آنان برخیزند. من اعلام می‌‌کنم، اگر امروز همه توان خود را علیه افراط و خشونت، به ‌کار نگیریم، ‌و کار را به کاردان نسپریم، فردا جهان برای هیچ‌کس، جای امنی نخواهد بود.
دکتر روحانی، ارائه طرح «مبارزه با خشونت و افراطی گری» در اجلاس سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد را کوششی برای ایفای نقش ایران در تحقق صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دانست و تصریح کرد: در منطقه پرآشوب و پرتلاطم خاورمیانه، ایران یکی از باثبات‌ترین و امن‌ترین کشورهای این منطقه است. همه کشورهای منطقه باید در نظر داشته باشند که، همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم، در مسائل سیاسی و اجتماعی، تا امنیتی و نظامی، همه ما نیازمند همکاری های گسترده برای دستیابی به تفاهم مشترک و دائمی هستیم.

تعامل و اعتمادسازی پایدار میان قدرت‌های منطقه‌ای، مبنای حل مشکلات
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر در منطقه خاورمیانه، هماهنگی و همکاری بیشتر و گسترده‌تری می‌داشتیم، هزاران انسان بی‌گناه فلسطینی در غزه، قربانی تجاوز رژیم صهیونیستی نمی‌شدند. ما در تمامی عرصه‌ها، مبنای حل مشکلات را تعامل و اعتمادسازی پایدار میان قدرت‌های منطقه‌ای می‌داند و از هر گونه همکاری میان کشورهای مسلمان برای مبارزه با افراطی‌گری، تهدید و تجاوز، حمایت می‌کنیم و آماده‌ایم نقش دائمی سازنده و مؤثرِ خود را، ایفا کنیم.

تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، ادامه اشتباهی راهبردی
دکتر روحانی، تداوم تحریم‌های ظالمانه علیه ایران را تداوم اشتباهی راهبردی علیه یک ملتِ معتدل و مستقل، در شرایط حساس منطقه دانست و اظهار داشت: ما در یک سال گذشته، به شفاف‌ترین گفت‌وگو‌ها، برای اعتمادسازی در موضوع هسته ای ایران دست زده‌ایم؛ و نه در اثر تهدید و تحریم، که بر مبنای اراده ملت خود، مذاکره جدی و صادقانه را در دستور کار قرار داده‌ایم. زیرا بر این باوریم که موضوع هسته ای، یک راه حل بیشتر ندارد و آن فقط مذاکره است و اگر برخی در تخیل خویش، به راه‌های دیگری می‌‌اندیشند، سخت در اشتباه هستند.

مصالحه و توافق با ایران به نفع همگان است
رییس جمهوری افزود: هر گونه تأخیر در حصول توافق نهایی، تنها هزینه‌ها را بالا میبرد و این هزینه‌ها نه فقط بر ما، که بر اقتصاد و تجارت طرف مقابل و بر توسعه و امنیت منطقه‌ای تحمیل می‌شود و هیچ ‌کس نباید در این حقیقت تردیدی داشته باشد که مصالحه و توافق با ایران، به نفع همگان، بخصوص کشورهای منطقه است.
دکتر روحانی با بیان اینکه روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 در ماه‌های گذشته، با جدیت و امیدواری متقابل به‌پیش رفته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به گواهی همه ناظران بین‌المللی، با صداقت و اقتدار به تعهدات خویش عمل کرده است. اگرچه طرف مقابل، با برخی اظهارات و اقدامات، ‌به تردید در عزم و واقع‌بینی خویش دامن زده است.

مصمم به اعمال حقوق هسته‌ای در خاک ایران هستیم
رییس جمهوری اسلامی ایران با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مذاکرات جاری در فرصت کوتاه باقیمانده، به توافق نهایی بیانجامد، افزود: ما به ادامه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود، شامل اِعمال حق غنی سازی و سایر حقوق هسته‌ای در خاک ایران، در چارچوب مقررات بین‌المللی، مصمم هستیم. ما با انگیزه مثبت، حسن‌نیت و جدیت، به تداوم مذاکرات هسته‌ای با کشورهای طرف مذاکره، بر مبنای اعتماد متقابل، رفع دوسویه ابهامات، موضع برابر، احترام متقابل و اصول پذیرفته شده بین‌المللی، پایبند هستیم.

اجتناب از زیاده‌خواهی در مذاکرات، ضرورتی تام است
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ازدیدگاه ما، التزام به تعهدات و اجرای دقیق تفاهمات و اجتناب از زیاده‌خواهی در مذاکرات، از سوی طرف‌های مذاکره‎کننده با ایران، ضرورتی تامّ دارد. زیرا توافق نهایی در مورد برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران، می‌‌تواند سرآغاز همکاری های همه‌جانبه، در راستای پیشبرد امنیت، صلح و توسعه و در منطقه و جهان باشد.

اگر طرف‌های مذاکره‌کننده دچار خطاهای محاسباتی شوند، فرصتی استثنایی را از دست خواهند داد
رییس جمهوری اسلامی ایران، با یادآوری پایبندی مردم ایران به اصول و ارزش‌هایی که استقلال، توسعه و غرور ملی در رأس آنها قرار دارد، گفت: مردم ایران عملکرد دولت های خود را بر اساس همین معیارها مورد ارزیابی قرار میدهند. اگر این واقعیت بارز ملی از سوی طرفهای مذاکره کننده، مورد توجه قرار ندهند و دچار خطاهای محاسباتی شوند، یک فرصت استثنایی و تاریخی از دست خواهند داد.
رییس جمهوری در بخش دیگر سخنانش گفت: دولت ایران در سال جاری میلادی، با ابتکاراتی که در مذاکرات هسته ای به‌کار برد، شرایط جدیدی را برای حل موضوع بوجود آورد که دستاورد مرحلهای آن، توافق ژنو بود. با توجه به رویکرد اعتمادساز و شفاف جمهوری اسلامی ایران در این زمینه و تداوم آن، در صورتی که طرف های مذاکره کننده نیز متقابلاً از عزم و انعطافِ کافی برخوردار باشند و ظرفِ مهلتِ تعیین شده، بتوانیم در حل این مسئله به موفقیتِ کامل دست یابیم، فضای کاملاً متفاوتی به ‌لحاظ همکاری های منطقه ای و جهانی بوجود خواهد آمد، که در سایه آن، امکان تمرکز بر حل مسائل مهم منطقه از جمله مسئله بسیار مهم مبارزه با خشونت و افراطی گری در منطقه، فراهم خواهد شد.

راه حل اختلافات، مذاکره و تکریم است نه منازعه و تحریم
دکتر روحانی افزود: دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران، ‌فرصتی تاریخی برای غرب است که نشان دهد با پیشرفت و توسعه دیگران مخالف نیست و تبعیض در مقررات بین‌المللی را دنبال نمی‌کند؛ این توافق می‌تواند پیامی جهانی برای صلح و امنیت نیز داشته باشد که راه ‌حل اختلافات، مذاکره و تکریم است و نه منازعه و تحریم.

ایران سرزمین امنیت، ثبات و آرامش است
دکتر روحانی با یادآوری حمایت و استقبال ملت ایران از گفتمان «تدبیر، امید و اعتدال» در جریان انتخابات آرام و پرشکوه ریاست جمهوری ایران، گفت: ملت ایران از دولت منتخب خود، در راه سازندگی کشور پشتیبانی و حمایت میکنند. در حالی که بعضی از کشورهای پیرامونی ایران، دست خوش جنگ‌ و ناآرامی هستند، ایران سرزمین امنیت، ثبات و آرامش است.

طرح مسأله سلطه ایران بر کشورهای مسلمان منطقه افسانه‌ای بیش نیست
رییس جمهوری اسلامی ایران، سیاست اصولی ایران را تلاش برای تعامل سازنده با همسایگان بر اساس احترام متقابل و با تأکید بر منافع مشترک دانست و خاطرنشان کرد: طرح مسئله سلطه ایران بر کشورهای مسلمان منطقه، افسانه‌ای بیش نیست که در قالب پروژه ایران‌هراسی در سال‌های اخیر بر آن دمیده شده است.

رویکرد اصولی ما زمینه‌سازی برای مشارکت راهبردی با همسایگان است
دکتر روحانی افزود: آنها که در این شیپور می‌دمند، نیاز به جعل دشمنی موهوم دارند تا تنش‌ها را تداوم دهند و با تشدید تضادّ و تفرقه، منابع توسعه ملت‌ها را به انحراف کشند. رویکرد اصولی ما، پایان‌ بخشیدن به توهم ایران‌هراسی و زمینه‌سازی برای مشارکت‌ راهبردی با همسایگان است.
رییس جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنانش در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: همانطور که در سال گذشته نسبت به توسعه خشونت و افراطی‌گری هشدار دادم، امسال نیز تأکید می‌‌کنم، که اگر رویکرد درست برای مواجهه با این مسئله، اتخاذ نشود، به سمت منطقه‌ای ناآرام و پرتلاطم با بازتاب‌های جهانی، خواهیم رفت. راه‌حل درستِ برخورد با این مسئله مهم، نه از بیرون بلکه با محوریت و ابتکارات درونی و البته همکاری های بین المللی قابل تصور است.
دکتر روحانی ابراز امیدواری کرد، نسل ما با تلاشی شایسته، زمینی ایمن‌تر و آبادتر برای نسل فردا به یادگار بگذارد.

شناسه خبر: 81321