در نخستین جلسه شورای عالی جوانان در دولت یازدهم صورت گرفت؛

تاکید دکتر جهانگیری بر لزوم بسترسازی مناسب برای فعالیت جوانان

معاون اول رئیس جمهور جوان بودن جمعیت ایران را فرصتی طلایی برای توسعه کشور دانست و بر لزوم استفاده مطلوب از این فرصت و بسترسازی مناسب برای فعالیت جوانان تاکید کرد.

سه شنبه 1 مهر 1393 - 14:00

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در اولین جلسه شورای عالی جوانان در دولت یازدهم اظهار داشت: جمعیت غالب برخی کشورها جمعیتی پیر و مصرف کننده است و به همین دلیل به دنبال مهاجرپذیری و جبران این ضعف هستند اما خوشبختانه ایران فعلا در این زمینه از وضعیت مناسبی برخوردار است که باید از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده شود.
معاون اول رئیس جمهور موضوع جوانان را از اصلی ترین مسائل کشور برشمرد و گفت: موضوعات مهمی همچون اشتغال، مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پیش روی جوانان کشور قرار دارد و لازم است به شکلی جدی به دغدغه ها و نیازهای جوانان پرداخته شود.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دستگاه اصلی متولی رسیدگی به امور جوانان باید به گونه ای باشد که بتواند نتایج و دستاوردهای مناسبی برای قشر جوان کشور داشته باشد، از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواست زمان ویژه ای را به این موضوع اختصاص دهند و این مسئله را بررسی کنند که آیا لازم است سازمان پی گیر امور جوانان همانند گذشته مستقل شود یا تصمیم اتخاذ شده برای ادغام آن با وزارت ورزش درست بوده است.
دکتر جهانگیری بر لزوم ایجاد کمیته تخصصی شورای عالی جوانان تاکید کرد و همچنین گروهی متشکل از وزارت ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، سازمان جمعیت هلال احمر، سازمان تبلیغات اسلامی و نماینده ای از معاونت حقوقی رئیس جمهور را مامور کرد تا مصوبات پیشنهادی دبیرخانه شورا را مورد بررسی قرار دهند و در صورت تایید و اتفاق نظر دستگاههای مربوطه، آن را در جلسه بعدی شورای عالی جوانان مطرح کنند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین بر لزوم ایجاد یک بانک اطلاعاتی در خصوص جوانان و همه مسائل مربوط به این قشر پراهمیت تاکید کرد و افزود: لازم است یک بانک جامع اطلاعاتی در این زمینه ایجاد شود تا دستگاه ها و نهادهای متولی امور جوانان بتوانند با استفاده از این اطلاعات تصمیماتی صحیح و کاربردی اتخاذ نمایند.
در این جلسه که وزرای ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و روسای سازمان تبلیغات اسلامی، جمعیت هلال احمر و جهاد دانشگاهی نیز حضور داشتند، گزارشی از وضعیت جوانان کشور ارایه شد و ضمن اشاره به اعتیاد، طلاق و خشونت بعنوان سه آسیب جدی قشر جوان، موضوعاتی همچون تحصیل، اشتغال و ازدواج بعنوان سه نیاز مهم جوانان مورد تاکید قرار گرفت و در ادامه توضیحاتی پیرامون اقدامات صورت گرفته در وزارت ورزش و جوانان در راستای ساماندهی وضعیت جوانان کشور ارایه گردید.
در این نشست همچنین توضیحاتی در خصوص کلیات سند ملی مشاوره پیش از ازدواج بیان شد و پس از بحث و تبادل نظر و ارایه دیدگاه های مختلف مقرر شد این کلیات در گروه مورد اشاره و کمیته تخصصی دبیرخانه شورا مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن در جلسه آتی مطرح شود.

شناسه خبر: 81119