دکتر جهانگیری در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید:

آموزش و پرورش باید بتواند پاسخگوی نیازهای عصر دانایی باشد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ارتقای آموزش و پرورش تنها کار دولت نیست و نظام و جامعه هم باید به این مهم توجه کنند، گفت: مسائل مدرسه، معلم، دانش آموز و مساله آموزش و پرورش باید دغدغه مشترک نخبگان، سیاستمداران و سیاستگذاران کشور باشد.

سه شنبه 1 مهر 1393 - 12:40

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 93-94 که در دبستان شاهد حضرت زینب (س) برگزار شد ضمن تبریک سالگرد دفاع مقدس و گرامیداشت یاد شهدای فرهنگی و دانش آموز اظهار داشت: ماه مهر اگرچه خبر از پاییز طبیعت دارد اما نوید بهار دانش در کشور ماست و مدرسه و دانشگاه جان را به کالبد جامعه برمی گرداند.
معاون اول رئیس جمهور گفت: زنگ مدرسه، زنگ زندگی است و امروز دانش آموز، معلم و هر ایرانی در هر کجا که هست به مدرسه می آیند و یا به مدرسه نگاه می کنند.
وی افزود: همه راهها به مدرسه ختم می شود و این یعنی شروع زندگی از مدرسه و جنب و جوش جامعه ایرانی بر مدار مدرسه.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه چیز از مدرسه آغاز می شود و آینده ما در مدرسه رقم می خورد، تصریح کرد: سرمایه اصلی کشور در مدرسه است و اگر این سرمایه را به درستی کشف کنیم و پرورش دهیم آینده ای روشن در پیش روی داریم.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: استعداد ایرانیان بالاست و کشف و پرورش استعدادها وظیفه آموزش و پرورش است و این یعنی آموزش و پرورش خلاق.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه آموزش و پرورش خلاق فقط درس و آموزش رسمی نیست افزود: در کنار آموزشهای رسمی، مدرسه حداقل چهار هدف دیگر را دنبال می کند که پرورش خلاقیت و نوآوری دانش آموزان، بالابردن قدرت ارتباط آنان با جامعه و با جهان جدید، آموزش توانایی نقد و تفکر انتقادی از جمله این وظایف است ضمن اینکه باید دانش آموزان را به گونه ای هدایت کند که شهروندانی آشنا به حقوق و وظایف خود باشند.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: با بازگشایی مدارس و مراکز آموزشی بیش از 12 میلیون دانش آموز و 4.5میلیون دانشجو تلاش جدیدی را برای علم اندوزی و دانش ورزی آغاز می کنند و شور و نشاط و تحرک و تحول را به جامعه ارزانی می دارند.
معاون اول رییس جمهور علت آنکه شروع سال تحصیلی برای مردم ما مهم و محترم شمرده می‌شود را ناشی از ارزش و فضیلت علم در نظام فکری ما و سنت و فرهنگ عمیقی که مردم به آن دلبسته و وابسته اند، دانست و گفت: در تعالیم دینی ما از یک طرف بر برتری انسان عالم و آگاه تاکید شده و از سوی دیگر از مومنین خواسته شده است که در همه دوران عمر خود از راه کسب علم و معرفت خارج نشوند.
وی ادامه داد: سالها قبل از اینکه فلاسفه و اندیشمندان دنیای غرب به این حقیقت برسند که منشا قدرت واقعی جوامع در میزان تسلط آنها بر علم باید جستجو شود، حکیم بزرگ و توانای ایران زمین فردوسی گفته است توانا بود هرکه دانا بود، یعنی دانایی و علم و معرفت را عامل اصلی قدرت معرفی کرده است و این افتخاری برای ایران و ایرانی است.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابلاغ سیاستهای کلی علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب که در آستانه آغاز سال تحصیلی صورت گرفت، آن را هدیه مناسبی برای همه استادان، معلمان، پژوهشگران ، دانشجویان و دانش آموزان کشور توصیف کرد و افزود: مقام معظم رهبری در این سیاستها راه حرکت جامعه را به سوی قله‌های بلند علم ، تعلیم و تعلم و تحقیق و فناوری ترسیم کردند و امید می‌رود که دولت و سایر نهادهای مسئول از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی با برنامه‌ریزی دقیق و تنظیم نقشه راه و برنامه‌های عملیاتی در جهت تحقق این سیاست‌ها اقدام کنند.
دکتر جهانگیری توسعه همه جانبه کشور بدون توسعه آموزش و پرورش را ناممکن خواند و گفت: اساس توسعه، توسعه منابع انسانی و سرمایه اجتماعی است و این در درجه اول یعنی ارتقای ظرفیت آموزش و پرورش.
وی با تاکید بر اینکه خانواده، مدرسه و دولت باید بیش از پیش به هم نزدیک شوند تصریح کرد: دولت توانمند ابتدا خود را در آموزش و پرورش نشان میدهد و جامعه قوی هم در مدرسه تبلور پیدا می‌کند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه خط اصلی تماس نظام و دولت با جامعه در مدرسه است و سیاست‌های اصلی دولت نیز باید خود را ابتدا در مدرسه نشان دهد، اظهار داشت: امید، اعتدال و تدبیر را که ویژگیهای اصلی این دولت است باید در سیاست‌ها و برنامه‌های آموزش و پرورش پیش از همه جا اجرایی کنیم و مدرسه‌ ما امروز باید مدرسه سرزنده و پناهگاه دانش‌‌آموزش باشد.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: افراط و خشونت باید در مدرسه منزوی شود و عقلانیت در آنجا رشد کند تا آموزش و پرورش بتواند پاسخگوی نیازهای عصر دانایی باشد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید در حد توان خود برای توسعه آموزش و پرورش و حل مشکلات مراکز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه‌ها تلاش کرده و خواهد کرد، ادامه داد: اقتصاد آموزش و پرورش و کسری اعتبارات و بودجه مسأله مهم این بخش است که دولت به آن وقوف کامل دارد و البته فرهنگیان عزیز به محدودیت دولت آنهم در شرایط تحریم ظالمانه امروز توجه دارند.
وی با بیان اینکه زندگی و معیشت معلمان و مربیان متاثر از همین وضع است و معلم نیازمند زندگی شرافتمندانه است تا بتواند همه ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت کند، گفت: طبق تحقیقات ملی، امروز معلم بالاترین گروه مرجع در افکار عمومی جامعه ماست و جامعه به چشم حرمت و از نظر تاثیر گذاری به معلم نگاه می‌کند و نظام و دولت نیز باید این حرمت و منزلت را وارد کار و زندگی او کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت در بودجه سال 93 در حد توان نسبت به رفع محدودیت و تنگناهای آموزش و پرورش اقدام کرد افزود: دولت مصمم است در بودجه سال 94 و برنامه ششم توجه به آموزش و پرورش را مورد حمایت جدی و در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.
وی اضافه کرد: توسعه مشارکت از سیاست‌های جدی دولت می‌باشد تا مردم عزیز ما و به ویژه اولیای محترم همچون گذشته در عرصه آموزش و پرورش حضور مستمر و وسیع داشته باشند و با مدرسه همکاری و تعامل بیشتر و نزدیک‌تری برای اعتلای تعلیم و تربیت فرزندان خود برقرار نمایند.
دکتر جهانگیری در ادامه از نهایی شدن طرح رتبه‌بندی معلمان در دولت در سالجاری و ارائه آن به مجلس برای تصویب خبر داد و ضمن قدردانی از همه خانواده‌ها بخاطر اهتمامی که نسبت به تحصیل فرزندانشان دارند، خواستار همراهی و همکاری بیشتر آنها با مسئولان و مدیران مراکز آموزشی شد.
وی همچنین از دانش‌آموزان نیز خواست همه سعی خود را برای تحصیل علم و تهذیب نفس معمول دارند و بدانند که سرنوشت آینده کشور در دستان با کفایت آنها قرار دارد.
معاون اول رئیس جمهور پس از سخنرانی در جمع دانش آموزان از چند کلاس درس در این دبستان بازدید کرد و از امکانات و تجهیزات هوشمند این کلاسها مطلع شد.
دکتر جهانگیری همچنین دقایقی را در جمع معلمین و مربیان آموزشی و پرورشی این مدرسه حضور یافت و باتاکید بر اینکه نقش معلمین نقشی محوری و کلیدی در تربیت فرزندان این کشور است، گفت: معلمین از وظیفه شناس ترین افراد جامعه محسوب می شوند.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد با همت مدیران و مسئولین آموزش و پرورش مشکلات مدارس، دانش آموزان و معلمین کاهش یافته و آموزش و پرورش بتواند کار اصلی خود یعنی تربیت و پرورش دانش آموزان را به نحو مطلوب انجام دهد.
معاون اول رئیس جمهور حضور در این مدرسه توفیقی بزرگ برای خود دانست و افزود: در تمامی سالهای گذشته امروز یکی از خاطره انگیزترین روزها برای من بود چرا که هم در مدرسه شاهد حضور یافتم و همین که به جهت ترافیک سنگین در میانه راه ناچار شدم از موتورسیکلت استفاده کنم تا بتوانم به موقع در اینجا حضور یابم و تصور می کنم این یک اتفاق استثنایی و کم نظیر است که یک مقام مسئول ارشد اجرایی کشور با موتورسیکلت به محل برنامه آمده باشد.

شناسه خبر: 81115