رییس جمهوری در پیامی به مناسبت بازگشایی مدارس:

مدرسه، خانه امید دولت و مردم و آموزش و پرورش بنیادی ترین بخش توسعه کشور است/ پرسش رییس جمهوری از دانش آموزان سراسر کشور

رییس جمهوری روز سه شنبه و همزمان با آغاز بازگشایی مدارس، در پیامی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کشور ما نیاز به مدرسه پویا و نوآور داریم و سازندگان اصلی مدرسه، معلمان، مربیان و دانش آموزان این سرزمین هستند، تصریح کرد: مدرسه، خانه امید دولت و مردم و آموزش و پرورش بنیادی ترین بخش توسعه کشور است.

سه شنبه 1 مهر 1393 - 10:58

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این پیام اظهارداشت: مدرسه مطلوب ما مدرسه خلاقیت، عقلانیت و گفت و گو و مدارا است.
رییس جمهوری همچنین در این پیام با اشاره به اینکه ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبرو است، خطاب به دانش آموزان سراسر کشور پرسیده است"هرکدام از ما چگونه از آبهای ایران، می توانیم بهتر نگهداری و استفاده کنیم؟"
متن پیام رییس جمهوری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
آغاز ماه مهر و فصل مدرسه را به همه معلمان و مربیانش و دانش آموزان عزیز صمیمانه تبریک می گویم؛ مدرسه خانه امید دولت و مردم و آموزش و پرورش بنیادی ترین بخش توسعه کشور است. ما نیاز به مدرسه پویا و نوآور (در شرایط کنونی کشور) داریم و سازندگان اصلی این مدرسه، معلمان و مربیان و دانش آموزان این سرزمین اند.
راه رسیدن به این هدف از مدرسه و آموزش و پرورش ما می گذرد؛ استعداد و هوش فرزندان این زاد و بوم، بالاست؛ باید به کشف و پرورش آنها بیشتر و بهتر بپردازیم.
توانمندی آموزش و پرورش در تربیت دانش آموزانی است که قادر باشند در کنار تربیت ذهن و دانش اندوزی با جامعه و جهان پیرامون خود به درستی ارتباط برقرار کنند؛ باید به آنان آموخت که جهان نو را خود بشناسند و در آن زندگی کنند و در عین حال، تعلق خاطر به دین و فرهنگ و سرزمین خود داشته باشند.
مدرسه ما باید بتواند دانش آموزانی متفکر، پرسشگر، نقاد و اخلاقی تربیت کند. مدرسه مطلوب ما مدرسه خلاقیت، عقلانیت و گفت و گو و مدارا است.
شما معلمان، مربیان و دانش آموزان عزیز باید به ما کمک کنید تا به این مدرسه مطلوب نزدیک شویم؛ مدرسه ای که پناهگاه همه شما و ما باشد، می دانم که آموزش و پرورش ما تا رسیدن به این نقطه، هنوز تنگناهای زیادی دارد؛ کمبودها و کاستی های اقتصادی و آموزشی معلمان و دانش آموزان عزیز، ما را در دستیابی آسان به این هدف با مشکل روبرو می کند؛ معلمان ما نیازمند زندگی عزتمندانه اند تا همه ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت کنند و دانش آموزان ما به احترام و توجه بیشتر نیاز دارند تا بتوانند قدرت انتخاب خود را بالاتر ببرند.
بسیار مایل بودم که امسال نیز می توانستم چون سال پیش همپا و همراه معلمان، دانش آموزان و پدران و مادرانشان در نشاط و جنب و جوش روز اول ماه مهر شرکت می کردم و آهنگ دلنشین زنگ مهر و زندگی را از نزدیک در مدرسه می شنیدم اما ضرورت سفر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد این توفیق را از من گرفت؛ در آنجا هم در خدمت شما و نیازمند دعای همه شما هستم.
برای اینکه سنت نیکوی سال های پیش زنده بماند از دانش آموزان عزیز می پرسم: عزیزانم، ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبرو است. هرکدام از ما چگونه از آبهای ایران، می توانیم بهتر نگهداری و استفاده کنیم؟

شناسه خبر: 81113