متن کامل مصاحبه با شبکه تلویزیونی CCTV چین

-

شناسه خبر: 80853 -

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393 - 18:38

گزارشگر:
درخصوص مناسبات ایران و چین بفرمایید؟

رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم

چین به عنوان قدرت بزرگ آسیایی است و در دهه‌های اخیر در زمینه‌های مختلف اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی، دفاعی، فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین پیشرفت‌های شگرفی داشته و جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه‌ای در منطقه حساس خاورمیانه، خیلج فارس و همچنین در همسایگی قفقاز و آسیای مرکزی است. بنابراین روابط این دو کشور بسیار مهم آسیایی می‌تواند به نفع هر دو ملت، کل آسیا و جهان باشد و انتظار ما این است که در سال‌های پیش رو بتوانیم تحولات مثبتی در گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف داشته باشیم و در حال حاضر چین بزرگ‌ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی است.
گزارشگر:
شما با تحولاتی که به وجود آوردید آیا هدف مشخص و غایی‌ای را در نظر گرفته‌اید؟

رئیس‌جمهور:
تحولات در انتخابات اخیر را اراده ملت ایران به وجود آورد. در شرایطی که فشارهایی از جانب غرب نسبت به ایران اعمال می‌شد، مردم در انتخابات حضور بسیار فعالی داشتند و نقش آفرینی بسیار مهمی را از خود نشان دادند. بیش از 72 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و مردم پیامی را تحت عنوان پیام اعتدال انتخاب کردند که گفتمان من در تبلیغات انتخاباتی بود و این اعتدال به معنای میانه روی و دوری از هرگونه افراط، تندروی، خشونت و افراط‌گری است که مردم این شعار را انتخاب کردند.
هدفی که من دنبال می‌کردم و ملت ایران آن را انتخاب کرد و دنبال می‌کند، ایجاد فضای آرام برای پیشرفت در داخل و همچنین فضای آرامی در منطقه آشوب زده خاورمیانه است.
در واقع جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد نقش خودش را در منطقه به عنوان کشوری قدرتمند ایفا کند، برای اینکه صلح و ثبات را به منطقه برگرداند. جمهوری اسلامی ایران دنبال تعامل سازنده با کل دنیاست و هرکشوری که بخواهد به حقوق ملت ما احترام بگذارد، ما هم حاضریم با آن کشور تعامل مثبت داشته باشیم و اگر در گذشته تنشی بوده ما حاضریم در چارچوب منافع مشترک و احترام متقابل آن تنش‌ها را از بین ببریم و حتی تبدیل به اعتمادسازی بین دو ملت و دو کشور بکنیم.
گزارشگر:
در خصوص مذاکرات اخیر ایران با 1+5 بفرمایید؟

رئیس‌جمهور:
ما از ابتدا اعلام کردیم که در مذاکرات1+5 جدی هستیم و اهداف ما در چارچوب حقوق بین‌الملل است. بنابراین ما در توافق موقت اراده و حسن نیتمان را نشان دادیم؛ البته طرف مقابل هم کوشش کرد تا با هم به تفاهم و توافق برسیم. این دور مذاکرات، مذاکراتی برای تدوین سند نهایی برای توافق است که راه سخت و پیچیده‌ای پیش رو است و مسائل مهم مورد گفتگو قرار گرفته که برای حل و فصل این مسائل راه دشواری پیش روست اما ما در عین حال همچنان امیدوار هستیم. دلیل آن که در اجلاس گذشته به نتیجه ملموس نرسید آن است که دو طرف راجع به تدوین راه حل نهایی بحث می‌کنند. به نظر ما مقداری از پیچیدگی‌ها و سختی‌ها طبیعی است، اما طرف مقابل هم باید حسن نیت و اراده خودش را برای حل و فصل نهایی نشان دهد. به اعتقاد ما طرف مقابل بهتر می‌توانست در مذاکرات ظاهر شود گرچه هنوز وقت نگذشته و ما تا پایان ژوئیه چند دور دیگر مذاکرات داریم و برای اینکه در همین مدت به توافق نهایی دست پیدا کنیم ناامید نیستیم.
گزارشگر:
[سؤال در خصوص تحریم ایران].

رئیس‌جمهور:
من فکر می‌کنم تحریم راه حل نادرستی است و اگر تحریم دردناک می‌باشد. برای روابط جهان دردناک است و نشانگر این است که کشورهایی از شیوه‌های یک جانبه‌گرایی تبعیت می‌کنند. هر کشوری ممکن است با کشور دیگر اختلاف یا با سازمانی بین‌المللی بحث داشته باشد. در خود مقررات بین‌المللی پیش‌بینی شده که چگونه مسائل حل و فصل شود.
بی‌تردید تحریم راه غلط و نادرستی بوده که غرب انتخاب کرده است. این تحریم ممکن است ضررهایی برای ملت ایران داشته اما در عین حال استقامت، ایستادگی و اراده ملت ما را برای دفاع از حقوق خود نشان داد و در عین حال باعث شده در بسیاری از زمینه‌ها ملت ما روی پای خودش بایستد و مسیر خوداتکایی و خودکفایی را انتخاب کند.
به نظر من در مقطع فعلی همه تحریم کنندگان فهمیده‌اند که راه تحریم راه تأثیرگذاری نیست و این راه به ضرر دو طرف و منافع ملت هاست. بنابراین تنها راه مفید، درست و صحیح و راهی که بتواند به نتیجه برسد راه گفتگوهای منطقه‌ای است و به اعتقاد ما کشورهای 1+5 و دیگر کشورها امروز به خوبی این را احساس و لمس کرده‌اند که راهی جز راه مذاکره منطقه‌ای بین دو طرف وجود ندارد.
گزارشگر:
نظر شما درباره روابط ایران و امریکا چیست؟

رئیس‌جمهور:
سوابقی که ما با امریکا داریم سوابق خشونت‌آمیزی از طرف امریکاست و مردم ما از ابتدای پیروزی انقلاب تا امروز مشکلات فراوانی را از طرف امریکا تحمل کرده‌اند. آنچه ملت ما خواهان است روابطی است که امریکایی‌ها در آن نسبت به گذشتۀ خودشان، آنجا که به مردم ما فشار آورده‌اند اعلام بکنند که نمی‌خواهند گذشته را تکرار کنند و می‌خواهند در مسیر پیش رو از خشونت‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق مردم ایران دست بردارند؛ البته مردم ما مردمی هستند که دنبال حق خودشان هستند و دنبال انتقام‌جویی نیستند. هر روزی امریکایی‌ها در مسیر اعتراف و احترام به حقوق ملت ایران و همچنین جبران خسارت‌هایی که به این ملت وارد آورده‌اند قدم بردارند مردم ما هرگز با مردم امریکا مشکلی نداشته و ندارند و سیاستمداران امریکا هم می‌توانند راهی انتخاب کنند که منافع دو کشور را تضمین بکند. در آن شرایط است که می‌تواند رابطه‌ای بین دو کشور برقرار شود و ملت ما راضی خواهد بود برای اینکه نمایندگان دو ملت در کنار هم بنشینند و لبخند را به یکدیگر هدیه کنند و برای رابطه مناسب آینده نویدی دهند که در شأن دو ملت بزرگ باشد.
گزارشگر:
روابط دنیای اسلام با غرب را چگونه می‌بینید؟

رئیس‌جمهور:
راهی را که باید بین دنیای اسلام، غرب و سایر جهان انتخاب بکنیم معرفی اسلام واقعی است. به اعتقاد من در سال‌های اخیر از طرف افراط‌گرایان و افراطیون ظلم فراوانی به دین مبین اسلام شده است و اسلام را واژگونه به دنیا معرفی کرده‌اند.
اسلام دین رحمت و همزیستی مسالمت‌آمیز با ملت‌های دیگر است و سوابق گذشته دنیای اسلام هم همین را نشان می‌دهد. بنابراین اگر ما اسلام واقعی را به دنیا معرفی کنیم باید خیر و خوبی برای همه ملت ها بخواهیم؛ چون اساساً امکان‌پذیر نیست که گروهی بخواهد در برابر گروه دیگر یا ملتی در برابر ملت دیگر ظلم بکند و بتواند آن را برای بلند مدت ادامه دهد. دوران هر ظلمی کوتاه خواهد بود و راهی که باقی می‌ماند راه عدالت، حسن نیت، سلوک انسانی و صلح با دیگران است.
آنچه من در دوران مسئولیت خودم تلاش خواهم کرد این است که فرهنگ واقعی اسلام و فرهنگ و تمدن ایران را به دنیا معرفی کنم و با افراط و افراط‌گری مقابله کنم؛ همان چیزی که در سازمان ملل هم طرح خود را برای مقابله با افراط و خشونت تحت عنوان wave اعلام و ترسیم کردم و امروز هم در بیانیه پایانی سیکا بر آن تأکید شد.
من بسیار امیدوارم که با معرفی چهرة اسلام واقعی بتوانیم روابطی را که بین دنیای اسلام و دیگران است بهبود ببخشیم.
متشکرم

شناسه خبر: 80853

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده