دکتر بانک در دیدار نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی:

دکتر فرجی دانا بسیاری از رویه‌های اشتباه گذشته را اصلاح کرده بود

معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری روز چهارشنبه در دیدار و گفتگو با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با قدردانی از خدمات دکتر رضا فرجی دانا که در مدت تصدی وزارت علوم و فناوری تحولات مثبت و زیادی در دانشگاه‌ها ایجاد و امید فراوانی در بدنه دانشجویی کشور ایجاد کرده بود، گفت: دکتر فرجی دانا بسیاری از رویه‌های اشتباه گذشته را اصلاح کرده بود.

شناسه خبر: 80010 -

چهارشنبه 29 مرداد 1393 - 19:50

دکتر مرتضی بانک با اشاره به اینکه با انتصاب آقای فرجی دانا به سمت مشاور رییس جمهور در امور علمی و آموزشی، گفت : خدمات ایشان به عنوانی مشاوری امین و ارزشمند همچنان در اختیار دولت و در جهت آبادانی کشور قرار خواهد داشت.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری همچنین با اشاره به انتصاب دکتر محمد علی نجفی به عنوان سرپرست وزارت علوم، اظهار داشت: با این انتصاب و با توجه به سوابق ارزشمند دکتر نجفی مسیر دکتر فرجی دانا در دانشگاه‌ها ادامه یافته و فرصتی که در دانشگاه‌ها ایجاد شده بود مسدود و محدود نخواهد شد.
دکتر بانک در ادامه تصریح کرد: با دفاع شایسته‌ای که دکتر فرجی دانا از اقدامات دولت در عرصه علمی کرد، مجلس نیز تا حدود زیادی متوجه تحولات سازنده‌ای که در این حوزه صورت گرفته بود،‌ شد و اگر اندکی از برخوردهای تا حدودی موضع‌گرایانه پرهیز می‌شد و حرکتی بدون توجه به نقش مسائل موردی می‌شد، حتما مجلس رای بهتری در این مسئله می‌داد.
وی اضافه کرد: البته مجلس هم به هر حال دیدگاه‌های خودش را دارد و امیدواریم در نهایت مردم در این تحولات کمتر ضرر کنند چرا که توجه دولت در نهایت به این است که نیازها‌ی اصلی جامعه مغفول واقع نشود و آنچه مردم در انتخاب این دولت مورد تاکید و تایید قرار دادند، فراموش نشود.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت یازدهم هیچ‌گاه با نهادهای رسمی نظام برخورد تقابلی نداشته است، گفت: دولت ضمن احترام به مجلس محترم شورای اسلامی توجه جدی به خواست‌های مردم که بر اساس آنها به این دولت رای دادند، خواهد داشت و این مسیر را با جدیت ادامه خواهد داد.
دکتر بانک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دانشجویان همواره چراغ راهنمای مسئولان و موتور محرکه اجتماعی برای پیشبرد اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های دولت‌ها هستند، ادامه داد: امیدواریم این جلسات به ما ایده دهد تا بتوانیم در ادامه از دیدگا‌ه‌های شما به نحو موثر و مفیدتری برای برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌ها بهره بگیریم.
وی با اشاره به اینکه وجود دانشجویان به عنوان ظرفیت و استعدادهای بالنده تاثیر زیاد و موثری در رشد و پیشرفت کشور دارد، اظهار داشت: باید ظرفیت‌های دانشجویی و دانشگاهی به شکل مناسبی در راستای پیشرفت مضاعف کشور هدایت و هم‌افزایی شود و به نظرم دولتمردان در سیاست‌گذاری برای استفاده از این ظرفیت‌های نقش مهمی دارند.
دکتر بانک اظهار امیدواری کرد که این جلسات در کمیته‌های تخصصی دنبال شود تا نتایج مشخص و اجرایی‌تری از آنها استخراج شود.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه قصد پرداختن به آنچه را که دولت یازدهم در آغاز فعالیت خود در عرصه حساس اداره کشور تحویل گرفت، ندارم، تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ساختارها و رویه‌هایی ایجاد شد که هر دولت پس از دولت قبل با تغییراتی اندک و اصلاح و بهبود رویه‌ها و ساختارها آن را ادامه می‌داد.
دکتر بانک افزود: در حالی که این نظام جوان در حال تجربه اندوختن و بالنده شدن بود، در دولت‌های نهم و دهم همه این ساختارها و روندها و رویه‌ها به گونه‌ای که هیچ ارزیابی و تجربه‌ای آن را پشتیبانی و تایید نمی‌کرد، دگرگون شد و فاصله‌ای جدی بین تجربه حاصل از حکومت‌داری سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و ساختاری که تازه داشت به سامانی می‌رسید با امروز ایجاد کرد.
دکتر بانک 700 میلیارد دلار درآمد نفتی که در طول سال‌های تصدی دولت های نهم و دهم عاید کشور شد را فرصتی بی‌نظیر برای توسعه کشور توصیف کرد و گفت: به هیچ وجه نمی‌توان این مسئله را حل کرد که چگونه دولتی در کشوری به این وسعت، با استعدادهای شگرف و سرشار و موقعیت منطقه‌ای و جهانی ویژه در طول هشت سال چنین درآمدی داشته باشد، اما در پایان فقط انبوهی از بدهی و تعهد بدون پشتوانه از خود باقی بگذارد.
وی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم تعمدی در این کار وجود داشت اما برخی سیاست‌ها و اقدامات دقیقا هم‌راستا با خواست کسانی بود که سعی داشتند تحریم‌ها را به ایران تحمیل کنند، اضافه کرد: قطعا با تدبیر می‌توانستیم از پیش‌آمد این شرایط جلوگیری کنیم.
دکتر بانک با طرح این سوال که دولت نهم و دهم با آنچنان حجمی از درآمدهای نفتی توضیح دهد که کدام طرح بزرگ اساسی و زیربنایی را در کشور به ثمر رساند، تصریح کرد: دولت قبل 420 هزار میلیارد تومان تعهد در بخش عمرانی ایجاد کرده است و این در حالی است که همه اعتبار عمرانی بودجه سال قبل 33 هزار میلیارد تومان بود که کمتر از 70 درصد آن محقق شد.
وی با بیان اینکه بر اساس سیاست‌های اجرای اصل 44 قانون اساسی قرار بود حجم دولت کوچک شود، گفت: دولت قبل علاوه بر بازنشسته کردن تعداد زیادی از نیروهایی که هنوز سال‌ها می‌توانستند در خدمت کشور باشند و ایجاد تعهد مالی سنگین و بزرگی در این زمینه، به جای کوچک کردن دولت 420 هزار نفر حقوق بگیر به بدنه دولت اضافه کرده است.
دکتر بانک در ادامه با اشاره به برخی اقدامات عام المنفعه دولت یازدهم از جمله اجرای طرح تحول نظام سلامت و توجه به گسترش شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: اجرای طرح بیمه همگانی سلامت و امثال آن فقط با اختصاص 10 هزار میلیارد تومان آغاز شد و حالا این رقم را با یک رقم 700 میلیارد دلاری آن هم در سال‌هایی که ارزش هر دلار به جای سه هزار تومان هزار تومان بود، مقایسه و حساب کنید که با آن پول چه کارهایی قابل انجام و اجرا بوده است؟
وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه خارجی عزت نظام مغفول مانده بود، تصریح کرد: رییس دولت قبل که تلخ‌ترین روز عمرش را با استناد به عکسی از یک لحظه از سفر رییس جمهور قبل از خود به فرانسه بدون توجه به آنچه پس از آن رخ داده بود، توصیف می‌کرد، در سفر به برزیل وقتی هیچ‌کس به استقبال یا بدرقه او نیامده بود، با عده‌ای بادیگارد عکس یادگاری می‌گیرد.
معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت: چنین اتفاقاتی رخ داد و حالا که دولت به دنبال آن است تا با بهره‌گیری از دانش و شعور سیاسی از راه مذاکره ضمن حفظ منافع ملی، مشکلات را حل و فصل کند، عده‌ای می‌گویند ما دلواپس مسائل سیاست خارجی هستیم؛ آیا آن رفتارها مایه دلواپسی نبود و حالا بهره‌گیری از شعور،‌ فهم و دانش سیاسی مایه دلواپسی است؟
دکتر بانک با تاکید بر اینکه قصدم از بیان این سخنان توجیه کاستی‌هایی نیست که به هر حال ممکن است در عملکرد دولت مشاهده شود، اضافه کرد: این سخنان را می‌گویم تا بدانیم کجا داشتیم می‌رفتیم و بدانیم که اگر این دولت نبود امروز نه می‌توانستیم یک قطره نفت بفروشیم و نه ثباتی در اقتصاد کشور وجود داشت. در یکسال گذشته تورم مهار شده، بازار ارز و عرصه اقتصاد ثبات یافته و طرح بزرگ تحول در نظام سلامت در حال اجراست.

شناسه خبر: 80010

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده