معاون حقوقی رییس جمهوری:

حق سلامت مردم باید مورد توجه جدی قرار گیرد

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به لزوم آگاهی آحاد مردم از قوانین و مقررات در حوزه های مختلف بویژه در بخش سلامت و بهداشت، تاکید کرد: در تهیه، تدوین و تصویب قوانین مربوط به حوزه سلامت بایستی حقوق همه طرف های ذینفع اعم از مردم و پزشکان با مشارکت آنها مد نظر قرار گیرد.

شناسه خبر: 79945 -

يکشنبه 26 مرداد 1393 - 13:40

دکتر الهام امین زاده در همایش علمی -کاربردی مدیران و کارشناسان حقوقی دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی ، سازمانها ، موسسات و مراکز وابسته به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از اقدامات این وزارتخانه در ارتقای مفاهیم قانونی و حقوقی اظهارداشت: وزارت بهداشت در میان دستگاه های اجرایی اقدامات شایسته ای را در زمینه افزایش دانش حقوقی در حوزه مربوط به خود آغاز کرده است.
وی گفت: معاونت حقوقی رییس جمهوری با تشکیل شورای هماهنگی حقوقی و جلساتی با دستگاه های اجرایی بدنبال ارتقای سطح دانش حقوقی آحاد مردم است و در جریان سفرهای استانی نیز شورای هماهنگی حقوقی دستگاههای اجرایی استانی را فعال کرده و ضمن آسیب شناسی بدنبال ارتقای سطح آگاهی حقوقی در سطح کشور است .
دکتر امین زاده با تاکید بر حق سلامت مردم و ضرورت رعایت آن اظهار داشت: در اسناد داخلی و بین المللی حق سلامت مردم جزء حقوق اجتماعی و فرهنگی مردم کشور است و ضرورت دارد مورد توجه جدی قرار گیرد .
معاون حقوقی رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ارتباط نزدیک شبکه پزشکی کشور با بخش حقوقی می تواند از وجود تبعیض و سوء استفاده های احتمالی جلوگیری کند.
وی اظهار داشت: کاهش مرگ و میر، حفظ سلامت، شرایط زیست سالم ، دسترسی آسان به دارو، حمایت مالی و اعتباری مربوط به بیمه ها و شاد زیستن از جمله حقوق و مطالبات اصلی مردم از حوزه بهداشت و سلامت است و بایستی قوانین و مقررات مربوط به این حوزه ها سرو سامان پیدا کند.
معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: وزارت بهداشت تمامی مسائل مربوط به بهداشت و سلامت کشور را مدیریت می کند ولی امروزه مجریان متعددی به حوزه بهداشت اضافه شده اند و وزارت بهداشت با دو چالش قوانین گسترده و متنوع و موازی کاری در حوزه اجرای قوانین مواجه است که باید در این زمینه ساماندهی های لازم انجام گیرد.
دکتر امین زاده اظهار داشت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری مجموعه قوانین و مقررات حوزه سلامت را در دست تدوین و تنظیم دارد و در یک سال اخیر تعامل و هماهنگی مناسبی بین این معاونت و مجلس شورای اسلامی به منظور پالایش و یکنواخت کردن قوانین و مقررات موجود، انجام گرفته است.
معاون حقوقی رییس جمهوری آگاهی بخشی حقوقی به مردم را نیازمند کار و فعالیت فرهنگی دانست و تصریح کرد: آحاد مردم باید از قوانین مربوط به خود در تمامی حوزه ها از جمله حوزه سلامت اطلاع پیدا کنند و تلاش در این زمینه نیازمند کار فرهنگی است.
دکترامین زاده خاطر نشان کرد: بهبود وضعیت معیشتی پزشکان، حضور خیرین در حوزه سلامت، برخورد با تخلفات، محاکمه عادلانه متخلفین، نظارت و رسیدگی به شکایات، ایجاد سامانه ثبت تلفنی شکایت ، گسترش پوشش بیمه ای و حذف رابطه مستقیم مالی بین بیمار و پزشک، از جمله راهکارها و پیشنهادات موجود برای ارتقاء بخش سلامت در جامعه است و معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای تدوین قوانین و مقررات مربوط در این زمینه ها آمادگی دارد.
وزیر بهداشت و درمان آموزش پزشکی نیز در این همایش با اشاره به اهتمام و جدیت دولت در حوزه سلامت اظهار داشت: دولت تدبیر و امید طرح تحول سلامت را بعنوان گام موثر برای ساماندهی مشکلات مردم در حوزه بهداشت و سلامت آغاز کرده است.
دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی گفت: با توجه به اهتمام دولت برای سرو سامان دادن بخش بهداشت و سلامت انتظار می رود همگان کمک و یاری کنند تا بتوانیم گام های موثری در این زمینه برداریم.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر رعایت حقوق مردم، مسئولین وزارت خانه متبوع خود را به رسیدگی به مشکلات مردم توصیه کرد و گفت: باید همیشه طرف مردم را گرفت و یک لحظه ارزش ندارد کسی مسئول، معاون و وزیر باشد و حقی از مردم ضایع شود.

شناسه خبر: 79945

- دیدارهای داخلی

- معاونت حقوقی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده