دکتر جهانگیری در دومین اجلاس مدیران و روسای بیمارستانهای سراسر کشور:

طرح تحول نظام سلامت برای دولت یک برنامه قطعی و اولویت جدی است

معاون اول رییس جمهور از طرح تحول نظام سلامت به عنوان یک برنامه قطعی و یک اولویت جدی دولت یاد کرد و گفت:‌ طرح تحول نظام سلامت از برنامه‌های مهم دولت تدبیر و امید است و هیچگاه قرار نیست به دلیل محدودیت منابع و سایر موانع متوقف شود و یا تردیدی در آن ایجاد گردد.

شناسه خبر: 79914 -

شنبه 25 مرداد 1393 - 12:43

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در دومین اجلاس مدیران و روسای بیمارستانهای سراسر کشور که با موضوع " برنامه تحول نظام سلامت، چالشها و فرصتها" در سالن همایش های رازی برگزار شد از مدیران بخش بهداشت و درمان کشور خواست با قدرت و جدیت طرح تحول نظام سلامت را دنبال کنند و به آنان اطمینان داد که دولت به طور کامل از این طرح حمایت کرده و منابع مورد نیاز برای اجرای این طرح را تامین خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: گزارشهای دریافتی از سطح جامعه و دستگاه‌های نظارتی نشان می دهد که طرح تحول نظام سلامت رضایتمندی خوبی در جامعه ایجاد کرده و مردم از عملکرد دولت در این خصوص استقبال کرده اند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به ایرادات موجود در مرحله نخست طرح هدفمند سازی یارانه ها گفت: بخش زیادی از تورم و رکود سالهای گذشته ناشی از اجرای نادرست مرحله اول طرح هدفمندی بود که اگر به درستی و براساس قوانین مصوب اجرا می‌شد آثار مخرب در اقتصاد کشور برجای نمی گذاشت.
وی با اشاره به برنامه ریزیهای دولت تدبیر و امید برای آسیب شناسی و اصلاح طرح هدفمندسازی یارانه ها خاطرنشان کرد: تیم زبده‌ای از اقتصاددانان کشور به این موضوع ورود کردند و سیاستهای خوبی در این راستا تدوین شد و یکی از دقیق ترین کارهای اقتصادی کشور اجرا گردید به گونه ای که با وجود اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی و افزایش نرخ حامل‌های انرژی، امروز نرخ تورم از روندی کاهنده برخوردار است.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: به لطف الهی این سیاستها به خوبی اجرا شد و حتی برای کارشناسان بدبین اقتصادی هم این میزان از کاهش تورم قابل تصور نبود چرا که براساس برنامه‌ریزیهای صورت گرفته قرار بود تورم تا پایان سال 93 به 25 درصد برسد اما براساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم در پایان تیرماه به کمتر از 25 درصد رسید و تورم نقطه به نقطه نیز از 43 درصد به 15 درصد کاهش یافت.
دکتر جهانگیری ادامه داد: به زودی برای پایان سال 93 رقم پایین تری برای تورم هدفگذاری می کنیم و آن را به اطلاع مردم نیز خواهیم رساند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزیهای دولت برای استفاده بهینه از منابع حاصل از اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی و همچنین منابع حاصله از محل انصراف برخی خانوارها از دریافت یارانه ، تصریح کرد: دولت چند اولویت مهم را در دستور کار خود قرار داد و بررسیها نشان داد که موضوع درمان و سلامت در رأس مسائل و دغدغه‌های مردم قرار دارد.
وی افزود: بسیاری از مردم به دلیل هزینه های سنگین بیمارستانها ترجیح می دادند نسبت به عمل جراحی اقدام نکنند درصورتی که سلامت یکی از نیازهای به حق آحاد جامعه است و دولت مکلف است برای درمان مردم برنامه ریزی کند زیرا جامعه ای که از نظر سلامت ضعیف باشد نمی تواند به توسعه پایدار دست پیدا کند.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاران متخصص ایشان حساسیت دولت را نسبت به موضوع سلامت برانگیختند، خاطرنشان کرد: دکتر روحانی نیز دستور داد تا به این موضوع به عنوان یکی از دغدغه های مهم جامعه پرداخته شود و بدین ترتیب بود که طرح جامعی از سوی وزیر بهداشت به عنوان طرح تحول نظام سلامت مطرح و تصویب شد و علی رغم محدودیت‌های بودجه‌ای، 2800 میلیارد تومان در روزهای پایانی سال 92 به وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص یافت تا مقدمات طرح تحول نظام سلامت و پوشش بیمه‌ای انجام شود.
معاون اول رییس جمهور از پوشش کامل بیمه مردم به عنوان برنامه دیگر دولت برای تکمیل طرح تحول نظام سلامت یاد کرد و گفت: پوشش بیمه نیز به صورت همزمان در دستور کار دولت قرار گرفت و امیدواریم با برنامه‌ریزی و سیاستگذاریهای صورت گرفته هیچ ایرانی نباشد که تحت پوشش بیمه سلامت قرار نگرفته باشد.
وی افزود: باید کاری کنیم که همزمان با طرح تحول نظام سلامت، تحول مورد انتظار در نظام بیمه کشور نیز اتفاق بیافتد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: دولت اعتبار ویژه ای نیز به طرح امنیت غذایی اقشار مختلف جامعه اختصاص داد و قرار شد افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی و یا کسانی که از سوی آنها معرفی می شوند در مرحله اول از این طرح برخوردار گردند که البته ممکن است در آینده اقشار دیگری نیز از سوی دولت حائز شرایط دریافت کمک‌های مربوط به امنیت غذایی تشخیص داده شوند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه با مجموعه اقدامات انجام شده و سیاستگذاریهای صورت گرفته به نظر می رسد دولت در این یک سال اقدامات قابل قبولی برای حل مشکلات مردم انجام داده تصریح کرد: البته خیلی‌ها تلاش می کنند دولت را وارد حاشیه کنند اما دولت مصمم است با حمایت‌های مقام معظم رهبری و پشتیبانی مردم، حتی یک لحظه از وقت خود را برای حل مشکلات مردم هدر ندهد.
وی افزود: دولت از کنار افرادی که تلاش می کنند دولت را از مسیر خدمت‌رسانی به مردم منحرف کنند به سادگی عبور نخواهد کرد و قطعاً با مردم درمیان خواهد گذاشت که چه کسانی بر سر راه خدمت رسانی به آنها مانع تراشی می کنند.

شناسه خبر: 79914

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده