برگزیده سخنان رییس‌ جمهوری در همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه کشور با معضل بسیار مهمی به نام کمبود آب مواجه است که نیازمند همفکری، کار و سرمایه‌گذاری بیشتر است، گفت: دولت در جهت تأمین، صرفه‌جویی و مهار آب ضمن برنامه‌ریزی، تصمیمات اتخاذ شده را عملیاتی کرده است به طوری که از سال 93 هر سال 2 میلیارد دلار اعتبار به مسأله آب اختصاص داده است.

شناسه خبر: 79841 -

سه شنبه 21 مرداد 1393 - 10:01


رکود تورمی سال 91 تنها دلیلش تحریم‌ها نبود
دکتر روحانی با بیان اینکه رکود تورمی سال 91 تنها دلیلش تحریم‌ها نبود، گفت: آمار و ارقام نشان می‌دهد که از سال 1338 تا به امروز به جز سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی، در سال‌های 1392-1391 با چنین رکود تورمی بی‌سابقه در کشور مواجه نبوده‌ایم. این رکود تنها وابسته به تحریم‌ها نبود بلکه آثار و نتایج سیاست‌های اجرا شده، به تنهایی به رکود تورمی می انجامید.

سرازیر شدن دلارهای نفتی، 2 هزار واحد تولیدی را تعطیل کرد
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: از سال 85 تا 90 دلارهای نفتی فراوانی در اختیار دولت قرار داشت و بی‌حساب به بازار سرازیر شد که نتیجه آن سیل واردات، کاهش تولید، تعطیلی 2 هزار واحد تولیدی و بیکاری 500 هزار نفر در بخش صنعت بود.

اختصاص منابع بانک مرکزی به مسکن مهر پایه پولی کشور را 80 درصد افزایش داد
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اختصاص منابع بانک مرکزی به مسکن مهر پایه پولی کشور را 80 درصد افزایش داد، خاطر نشان کرد: تنها 40 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی به مسکن مهر اختصاص یافت که بیش از 80 درصد پایه پولی کشور را افزایش داد و اثر آن تورم بالای 30 تا 40 درصد بود.

دولت یازدهم مظلومانه وارث سیاست‌های نادرست گذشته است
رییس‌ جمهوری افزود: دولت یازدهم دولت مظلومی است ارث‌هایی که مربوط به سال‌های گذشته است به او رسیده و از دولت مظلوم‌تر، مردم نجیب و شریف ایران است که چه بار سنگینی را بر دوش خود و خانواده‌اش تحمل کردند.

تورم سال 1395 کشور، یک رقمی باشد
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امید دولت و برنامه‌ریزی دولت بر این است که در سال 1395 کشور شاهد تورم یک رقمی باشد و همزمان سیاست‌های خروج از رکود قدم به قدم انجام شود. معتقد نیستم که پایه پولی کشور افزایش یابد تا در سایه آن تقاضا ایجاد شود و در سایه تقاضا تولید حرکت کرده و از رکود خارج شویم . باید دقت بیشتری در این خصوص داشته باشیم.

رییس‌ جمهوری شخصاً مسأله صادرات غیرنفتی را دنبال می‌کند
رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه صادرات غیرنفتی باید تسهیل شود تا تقاضا در سایه آن تحریک شود، خاطر نشان کرد: استفاده از منابع بانک‌ها، دور باطلی است که ما را به نقطه تورم و رکود باز خواهد گرداند. در منطقه و کشورهای همسایه زمینه برای صادرات وجود دارد و دولت تسهیلات و بانک‌ها تسهیلات لازم برای صادرات غیرنفتی را فراهم کنند تا حرکت اقتصادی کشور آغاز شود. به وزیر اقتصاد و دارایی و رییس بانک مرکزی گفته و می‌گویم باید راه صادرات غیرنفتی را تسهیل کنیم. رییس‌ جمهور شخصاً این مسأله را دنبال خواهد کرد تا راه‌های خروج از رکود فراهم شود.

بانک‌ها اموال مازادشان را بفروشند و نقدینگی‌شان را افزایش دهند
دکتر روحانی با ابراز امیدواری از اینکه لایحه یک فوریتی خروج از رکود سریع‌تر در مجلس تصویب شود، گفت: معضل دولت بدهکار و بدحساب باید مرتفع شده تا بانک‌ها از این نظر مشکل‌شان حل شود، بانک‌ها باید اموال مازادشان از سهام گرفته تا ساختمان بفروشند و نقدینگی‌شان را افزایش دهند و بتوانند کار خود یعنی ارایه تسهیلات را انجام بدهند. بانک‌ها نباید بنگاه‌دار شوند بلکه باید واسطه باشند. پول‌های مردم را جمع کنند و به عنوان تسهیلات با نرخ عادلانه نه نرخ کمرشکن در اختیار نیازمندان قرار دهند.

شناسه خبر: 79841

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده