رییس جمهوری در همایش تبیین سیاستهای اقتصادی دولت برای خروج از رکود:

دولت مصمم است تورم را یک رقمی کند/ ضرورت افزایش صادرات غیرنفتی

رییس جمهوری روز سه شنبه در همایش تبیین سیاستهای اقتصادی دولت برای خروج از رکود ،تصریح کرد: دولت در بحث تورم ، قدم های جدی برداشته و مصمم است تورم را یک رقمی کند و در سال 95 کشور شاهد تورم یک رقمی خواهد بود.

شناسه خبر: 79840 -

سه شنبه 21 مرداد 1393 - 09:51

دکتر حسن روحانی ، رکودی توام با تورم بالای 30 درصد طی سالهای 91 و 92 را در کشور بی سابقه دانست و گفت :بسیاری از آنچه که به عنوان مشکل اقتصادی وارث آن هستیم، ارث تحمیلی بر ما است. در بحث تورم اینچنین است.
رییس جمهوری اظهارداشت: اگر دست ما بی محابا در کیسه بانک مرکزی باشد و هر لحظه تصمیم گرفتیم به رییس بانک مرکزی دستور دهیم تا از پایه پولی استفاده کند و مشکلات ریالی ما را در هر کجا می خواهیم تامین نماید، آن روز روز قشنگی است اما فردایش، فردای سیاهی خواهد بود.
دکتر روحانی افزود: 40 هزار میلیارد تومان از همین کیسه گرفتند و مسکن مهر ساختند و بیش از 80 درصد پایه پولی کشور را افزایش دادند که آثار آن، تورم بالای 30 و 40 درصد بود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت یازدهم با ارث هایی که از سالهای گذشته به آن رسیده، دولت مظلومی است ، گفت: از دولت مظلوم تر، مردم نجیب و شریف ایران است که چه بارسنگینی را در زندگی خود بر دوش گرفته اند و تحمل کرده اند .
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید صادرات غیر نفتی را برای تحریک تقاضا افزایش دهیم، افزود: دنیای سیاست عصای موسی و معجزه ندارد. باید با همفکری و تدبیر، معضلات اقتصادی را یکی پس از دیگری حل کنیم و موانع را از پیش پا برداریم.
رییس جمهوری تصریح کرد: باید دولت با افزایش تسهیلات و بانکها نیز با ارائه تضمین های لازم، راه را برای افزایش صادرات غیرنفتی باز کنند.
دکتر روحانی همچنین با تبیین برنامه های دولت در عرصه اقتصادی ، تصویب فوری لایحه خروج ازرکود اقتصادی در مجلس شورای اسلامی را گامی بلند در جهت عبور از تنگناهای موجود ارزیابی کرد و از بانکها و بازار سرمایه خواست تا با تصحیح عملکرد خود ارائه تسهیلات به بنگاههای اقتصادی و صادرات غیرنفتی را فراهم آورد.
رییس جمهوری افزود: الان که تورم کاهش یافته و این روند هم ادامه خواهد یافت، بانکها باید رقم سود را عادلانه کنند.
خبر تکمیل می شود...

شناسه خبر: 79840

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده