متن کامل سخنان رییس جمهوری در همایش روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور

رییس جمهوری در همایش روسای نمایندگی های ایران در خارج از کشور تاکید کرد: مبنای ما در سیاست خارجی ، در مذاکرات هسته ای و در تعامل با جهان ، خواست ملت است . آنچه را مردم از ما خواسته اند و یا خواهند خواست ،‌با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد.

شناسه خبر: 79828 -

دوشنبه 20 مرداد 1393 - 17:53

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
بسیار خوشحالم که امروز این فرصت فراهم شد تا با همفکری و هم نظری مسئولین ارشد وزارت امور خارجه، روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور ، دستاوردهای یک سال گذشته در زمینه سیاست خارجی را مرور کنیم و تحلیلی از اوضاع جهانی و منطقه ای داشته باشیم و فرصت ها و چالش های پیش رو را بررسی کنیم.
سخن را از یک نکته اساسی آغاز می کنم و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران پایه و اساس همه تصمیم گیریها در اداره کشور مبتنی بر نظر و آرای مردم است. مردم صاحبان این کشور هستند و عناوین حقوقی ما به عنوان سفیر و وزیر و رییس جمهوری، امانت هایی از جانب مردم برای دوره خاص و با اختیاراتی است که خود مردم به ما داده اند.
ما جز امانتدار چیز دیگری نیستیم، صاحبان اصلی این عناوین مردم بزرگوار و شریف این کشور هستند. بدون استثناء مشروعیت سیاسی تمام مسئولین کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم ناشی از رای مردم است.

خواست و مطالبه مردم ، اساس حرکت ما در سیاست خارجی است
بنابراین خواست مردم و مطالبه مردم اساس مسیر و حرکت ما در سیاست خارجی به عنوان بخشی از سیاست ملی ما است.
سیاست خارجی دکترین مستقل ندارند سیاست خارجی به عنوان جزیی از مجموعه ای است که آن را سیاست ملی یا استراتژیک ملی لقب می دهیم و لذا سیاست خارجی همواره باید خود را در کنار سیاست فرهنگی، سیاسی و امنیتی احساس کند و ببینید و در آن چهارچوب حرکت بکند.
مردم در انتخابات 24 خرداد 92 بسیار زیرکانه و آگاهانه با در نظر گرفتن شرایط داخلی و جهانی دولتی را برگزیدند و انتخاب کردند و راهی را پیش پای مسئولین گذاشتند.
مردم به ما گفتند ما از افراط گریزانیم، به اعتدال پناه آوردیم . مردم به ما گفتند تقابل را نمی پذیریم و در پی تعامل سازنده با جهان هستیم. مردم به ما گفتند اختلافات بی جهت و بی پایه و واهی داخلی را نمی پذیریم و در پی آشتی ملی و انسجام ملی هستیم.
مردم به ما گفتند در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال از موضعی شجاعانه و مدبرانه، با در نظر گرفتن منافع بلند مدت حرکت خود را آغاز کنید. البته که قانون اساسی، قوانین موضوعه، رهنمودهای مقام معظم رهبری پیش روی ما هست اما باید بدانیم قدرت همه ما از مردم است و اگر قدرت داخلی و انسجام داخلی نباشد هیچ دولتی قادر نیست در سیاست خارجی و در برابر بیگانگان از موضع قدرت سخن بگوید.

مشکلات با تدبیر و اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است


امروز در جمهوری اسلامی ایران دولت تدبیر و امید در طول 12 ماهه گذشته نشان داده است که گر چه مشکلات کشور بسیار زیاد و برخی عمیق و ساختاری است، اما این مشکلات با تدبیر و اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است. شاید آمار و ارقام در بخش سیاست خارجی یا فرهنگی یا اجتماعی، کمی مشکل تر باشد اما در بخش تجاری آمار ساده تر و راحت تر است. ما در زمینه رشد از منهای 8/6 در پایان سال 92 به منهای 1/1 رسیدیم و در سال جدید یعنی سال 93 مبنای ما در قدم اول خروج از رکود که به اعتقاد من در حال انجام و سپس رونق اقتصادی است.
ما به حول و قوه الهی در سال جدید از نظر رشد با رشد مثبت مواجه خواهیم بود. بسته خروج از رکود به عنوان یک لایحه تقدیم مجلس شده که روز سه شنبه در مجلس ارائه خواهد شد برای یک فوریت این لایحه و بسته مصوبات دولت آماده شده و فردا این بسته به طور کامل برای صاحبنظران ، کار افرینان و نمایندگان بخش های اقتصادی رونمایی خواهد شد.
برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود و رونق و مهار تورم، در تاریخ این کشور بی سابقه بوده 31 واحد درصد تورم را کاهش دادیم.
از 45 درصد به 14 درصد نقطه به نقطه و در تورم 12 ماهه ما به مردم قول داده بودیم تا پایان سال 92 تورم را به 35 درصد می رسانیم که به 34 درصد رساندیم و در پایان 93 تورم را 25 درصد می رسانیم که انشاءالله به زیر 20 درصد خواهد رسید.

برنامه اقتصادی ما بر این مبنا است که در مذاکرات هسته ای هیچ پیشرفتی نداشته باشیم

برنامه دولت در زمینه اقتصادی و اجتماعی بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات هسته ای است ما بر مبنای اینکه در مذاکرات هسته ای هیچ پیشرفتی نداشته باشیم برنامه اقتصادی دولت را برای دولت یازدهم تنظیم کردیم و به حول و قوه الهی در هر شرایط سخت از همه این معضلات البته کمی با آهنگ کند، پیش خواهیم رفت.
این آمار و ارقام به عنوان نمونه ای بود که نشان می دهد در سیاست داخلی هم همانند اقتصاد هم از تورم قهر و جدایی و فاصله کاسته ایم و هم جامعه را به سمت رونق آشتی سوق دادیم. در زمینه سیاست خارجی هم ما چهره جدید را برای دنیای امروز ترسیم کردیم.
برمی گردم این بحث را در سیاست خارجی توضیح بیشتری خواهم داد. پس اولین اصل ما نگاه خاص به آرای ملت به عنوان پایه و اساس مشروعیت سیاسی جامعه ما است. مردم از ما خواسته اند که در سیاست خارجی راه تعامل سازنده، مفاهمه با جهان و روابطی که منافع ملی ما را بهتر و کم هزینه تر تامین و تضمین کند، برگزینیم و انتخاب کنیم. ما نظامی هستیم که حتی نوع نظام ما را امام به آرای مردم گذاشت و 47 روز بعد از پیروزی انقلاب مردم را دعوت کرد به پای صندوق آرا که در تاریخ انقلاب های منطقه و جهان بی سابقه است که ملتی 47 روز بعد از انقلاب به پای صندوق آرا دعوت شود و استقرار نظام اسلامی در تمام مراحل با آرای مردم بوده، قانون اساسی که مبنای حرکت و کار ما است دو بار به رای مردم گذاشته شد یکبار آن گاه که اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی با آرای مردم انتخاب شدند و یکبار بعد از آن که قانون اساسی به تصویب نهایی و به امضای امام رسید به همه پرسی گذاشته شد و با آرای مردم تایید نهایی شد، این نشان می دهد که امام به ما یاد داد که میزان رای ملت است اگر در تمام حرکت ها ما خودمان را به عنوان خادم مردم باور نداشته باشیم نمی توانیم بر مبنای مشروعیت سیاسی حرکت خود را ادامه دهیم هر کس در هر مقامی که هست باید خود را نوکر و خادم ملت و مردم بداند.
به قول مرحوم مدرس، انبیاء هم آمدند تا خادم مردم باشند و به مردم خدمت کنند آنان که انبیاء ، معصوم و فرستاده مستقیم خدا بودند ، افتخارشان خادمی مردم و خدمت به ملت بود.
قرآن هم که با همه عظمتش و کلام خدا و آخرین پیام الهی است، افتخارش این است که نور برای مردم است مسیر هدایت است، نور شفا است برای دل مومنین . او هم افتخارش راهنمایی مردم است.

خواست مردم را با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد

بنابراین، مبنای ما در سیاست خارجی، مذاکرات هسته ای و تعامل با جهان، خواست ملت است. انچه مردم از ما خواسته اند و یا خواهند خواست با کمال شهامت و بدون دغدغه آن را دنبال خواهیم کرد و به حول و قوه الهی و با کمک پروردگار این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.
نکته دوم محاسبه درست است اگر ما دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی رسیم و یا با هزینه گزاف به پیروزی دست می یابیم. در 8 سال دفاع مقدس هم هر جا درست محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا خوب محاسبه نکردیم می گویم شکست خوردیم و حضرت امام گاهی تعبیر می کرد به عدم الفتح و خلاصه به فتح نرسید.
شما یک سال 64 و 65 را در دفاع مقدس کنار هم قرار بدهید ما در والفجر 8 به پیروزی بزرگ رسیدیم کمتر از یکسال بعد در کربلای 4 به پیروزی نرسیدیم من نمی خواهم این مسئله را باز کنم و نیازی نیست و فرصت این کار نیست انجا که در والفجر 8 با اتحاد می دانستیم باید همه با هم باشیم ، ارتش و سپاه و بسیج همه باید در کنار هم باشیم و آنگاه که در والفجر 8 از همه ابزار دقیق استفاده کردیم و آنجا که در والفجر 8 توانستیم تا ساعت عملیات، غافلگیری را حفظ کنیم وآنجا که والفجر 8 عملیات را به گونه ای طراحی کردیم که به بهترین شکل بتوانیم از توپخانه و ادوات علیه دشمن استفاده کنیم، به پیروزی رسیدیم، پیروزی حیرت انگیز برای دیگران .
ما در والفجر 8، 73 فروند هواپیمای عراقی را در عرض چند هفته سرنگون کردیم که تمام کارشناسان خارجی اعم از آمریکایی، فرانسوی و شوروی آن زمان به صراحت دچار حیرت شدند و مقامهای آنها اعلام کردند ما دچار حیرتیم که ایران چطور توانست این همه هواپیمای مدرن عراقی را سرنگون کند.

اگر از قدرت دشمن محاسبه درستی نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم

برای اینکه درست محاسبه کردیم 11 ماه بعد در کربلای 4 محاسبات ما دقیق نبود و یکی از عدم محاسبات دقیق ما این بود که نتوانستیم غافلگیری را حفظ کنیم و دشمن از عملیات با خبر شده بود و ما در کربلای 4 پیروز نشدیم. این همین ارتش و سپاه و بسیجی بود که 11 ماه پیش در والفجر 8 پیروزی بدست آورده بود اما با محاسبه درست و این همین نیروی مسلح است که به پیروزی نمی رسد به خاطر محاسبه غلط و یا غیر دقیق . ما در تمام صحنه ها وقتی با طرف مقابل مواجه می شویم اگر از قدرت خودمان، اگر از قدرت دشمن اگر از شرایط منطقه و جهان، محاسبه درستی نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم.
سنت خدا تغییر نمی کند، سنت خدا، سنت ثابت است آنجا که عقل و محاسبه و تدبیر و آینده نگری و محاسبه درست قدرت خود و محاسبه دقیق قدرت دشمن پیش رو باشد، خدا هم کمک می کند .آنجا که ما درست حرکت بکنیم فرشتگان آسمان هم پشتیبان ما خواهند بود خدا هم پشتیبان ما خواهد بود نکته دوم محاسبه دقیق است .نکته سوم با یک مسئله ای ما مواجه شدیم که برای آن باید به دقت فکر و برنامه ریزی کنیم و آن ایران هراسی ، اسلام هراسی ، شیعه هراسی از یک طرف تعامل هراسی ازطرف دیگر است .
آن یکی به ناروا ایران هراسی و شیعه هراسی و اسلام هراسی را مطرح می کند و این طرف در داخل یک عده تعامل هراسی را مطرح می کنند ، یک عده در دنیا به ناروا منطقه و جهان را از ایران می ترسانند ایرانی که سراسرش صلح ، عدالت و همزیستی مسالمت آمیز و پرهیز از جنگ و مداخله در امور دیگر کشورها است .

ایران جای هراس ندارد
مردم جهان را از این اسلام و اهل بیت می هراسانند، اسلامی که سراسرش رحمت و هدایت است ، شیعه و اهل بیت و عصمت وطهارت که همه اش اخلاق و کرامت انسانی است ، ایرانی که همیشه مدافع مظلوم و در برابر ظالم بوده، ایرانی که یکسال و چند ماه بعد از 8 سال تجاوز بعثی ها ، مرزهای خود را روی میلیونها عراقی آواره در غرب و جنوب باز کرد و به آنها کمک کرد و بیمارستان تاسیس کرد و همه امکانات خود را برای پذیرایی آنها آماده ساخت، ایرانی که همواره در آن دموکراسی حاکم بوده از روز اول پیروزی انقلاب و تقریبا هرساله مردم پای صندوق آرا شتافتند، این ایران جای هراس دارد .
ایران پیوسته علیه سلاح های ممنوعه بوده... ما چنین کشوری هستیم کشور ایرانی که سراسرش خدمت به منطقه است امروز شما می بینید در عراق و سوریه و فلسطین و آن مردمی که بیش از سایر ملل در این منطقه می جوشد و می خروشد و تلاش می کند به برادران مسلمانش کمک کند و منطقه را از جنگ خارج کند ایران است .
شما هر چه دارید از علم و دانش و طب و شیمی، فیزیک و فلسفه مدیون اسلام هستید و شیعه ای که ویژگی اخلاقی امیرالمومنین کافی است تا بشر بر خود ببالد و افتخار کند.

دیپلماتهای ما در جهان جزو برترین ها هستند

این طرف داستان باز حیرت انگیز است ؛تعامل هراسی، می گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید الکتریسیته خطرناکی اینها دارند به اینها نزدیک نشوید یک آقایی می گوید هر وقت ما با خارجی ها مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد این همه امام فریاد زد خود باوری، خود باوری و این همه رهبری نظام فریاد زد خودباوری ،‌خود باوری و اعتماد نفس ، اعتماد به نفس ما این است؟ ما می ترسیم؟ از کی می ترسیم؟ ما در منطق کم نمی آوریم، دیپلماتهای مجربی داریم امروز در راس وزارت خارجه افرادی هستند که نه تنها در منطقه که در جهان جزو برترین دیپلمات ها هستند. بروید صورت مذاکرات سالیان دراز گذشته را بخوانید من اینقدر دیدم بعضی ها هراسان زندگی می کنند و چون خود اعتماد به نفس ندارند گفت کافر همه را به کیش خود پندارد دیگران را هم این چنین می بینند ناچار شدم چند مورد مذاکرات خودم را با دیپلماتهای هسته ای بیاورم با اینکه عرفش این نبود این کار را من کار کردم تا بخوانند و ببینند ترسوها یک عده به ظاهر شعار می دهند ولی بزدل سیاسی اند هر وقت می خواهد مذاکره شود عده ای می گویند ما هم داریم می لرزیم خوب به جهنم، بروید یک جای گرم برای خودتان پیدا کنید. چکار کنیم خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده ما چکار کنیم.

تعامل هراسی ،مذاکره هراسی مفاهمه هراسی و نرمش قهرمانانه هراسی، غلط است

تعامل هراسی غلط است مذاکره هراسی غلط است مفاهمه هراسی غلط است حتی انکه رهبری نظام ترسیم فرموده اند که تعبیر ایشان نرمش قهرمانانه ، نرمش قهرمانانه هراسی غلط است. بله دنیا امروز دنیای پیچیده ای است، جهان امروز جهان پیچیده ای است ما از نظام دو قطبی عبور کردیم،نظام دو قطبی هنوز کاملا استقرار پیدا نکرده هر گروه و هر جماعتی امروز به فکر تشکل جدید است.

این دولت اهل شعار نیست ، اهل عمل است

شما گروههای جدیدی می بینید، قدرتهای جدی اقتصادی می بینید ... بله قدرتهای جهانی در حال بروز و ظهورند از شرق اسیا گرفته تا امریکا همه جا چالش های جدید پیش روست معضلات تصنعی برای منطقه درست می کنند همه اینها قبول است اما ایران مقتدر است .
جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می‌ایستد و از منافع خود دفاع می‌کند، امروز این دولت اهل شعار نیست، اهل عمل است.

کار بزرگی کردیم ،‌تاریخ قضاوت خواهد کرد
ما به جای شعار ، شعور می‌خواهیم ، ما تدبیر می‌خواهیم به جای تصمیمات یک شبه و ما قادریم مشکلات‌مان را حل کنیم یک نمونه‌اش همان توافق ژنو بود، هرچند این توافق، موقتی بود اما قدم بسیار مهمی برداشته شد. هم اصل غنی‌سازی در ایران و هم حق غنی‌سازی ما پذیرفته شد و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقی کشورمان باید باشد، این هم پذیرفته شد و هم اینکه بعد از یک دوران کوتاهی، بین ایران با سایر کشورهای امضاء کننده ان‌پی‌تی تفاوت و تبعیضی نخواهد بود، پذیرفته شد.
ما کار بزرگی کردیم. دولت و وزارت خارجه کار بزرگی انجام داده است. یک عده‌ای اگر امروز ممنون این زحمت‌کشان نباشند، دیر یا زود ممنون خواهند شد. تاریخ قضاوت خود را انجام خواهد داد.

تصمیم این دولت بر تعامل سازنده با دنیاست
من دو سه نکته دیگر می‌خواستم اضافه کنم. ولی ساعت به من می‌گوید باید بحث را زودتر جمع‌بندی کنم. ما امروز با چند مسأله مهم مواجه هستیم، که شما باید کمربند دیپلماتیک خودتان را محکم کنید و برای حل و فصل نهایی به میدان بیایید. مسأله اول آنکه تصمیم این دولت بر تعامل سازنده با دنیاست و شما هستید که باید اراده ملت ایران را برای سیاسیون جهان و افکار عمومی جهان باز کنید و توضیح دهید.
ما در پی روابط نزدیک‌تر با دنیا هستیم. البته خیلی طبیعی است که وظیفه داریم از حقوق و منافع ملی‌ و امنیت ملی خودمان دفاع کنیم و شما مدافعان این صحنه در میدان دیپلماسی هستید.

خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست
دنیا باید بداند، ما شعار نمی دهیم و تعارف نمی‌کنیم. ما یک روابط صمیمانه و برد – برد نه تنها در بحث هسته‌ای بلکه در تمام روابط‌مان می خواهیم .ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط ، مشوش و مشبه جلوه دادند، برگردانده و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنیم. ما دلمان می‌خواهد با همه جهان و همه آنهایی که می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند، مسائل مان را حل کنیم ، حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشتیم ،اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد. حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت ؛می‌توانیم به روابط عادی در آینده برسیم البته اگر اطمینان کنیم که منافع ملی ما تضمین است. خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست؛ همه جا خط قرمز ،فقط منافع ملی ما است. آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود، آنجا خط قرمز ما است و جایی که منافع ملی ما تضمین شود ،آنجا چراغ سبز ما است و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.

اراده این ملت، اعتدال و تعامل با جهان است
شما دیده بانان ما در دنیا هستید ؛سفرای ما دیده بانان خط مقدم‌اند نباید دیپلمات‌های ما در دنیا غافلگیر شوند باید قبل از حادثه بتوانند حادثه را پیش‌بینی کنند و آن را به مرکز منتقل کنند، من هیچ یادم نمی‌رود آن زمانی که شوروی سابق متزلزل بود، از یک سال پیش یک دستگاهی به ما می‌گفت شوروی در حال تزلزل است و دو دستگاه دیگر به ما می‌گفتند شوروی خیلی جای پایش محکم است و اشتباه نکنید و ما آن زمان در دبیرخانه مرتب این بحث‌ها را مقایسه می‌کردیم و لذا توانستیم شش ماه قبل از اینکه فروپاشی صورت بگیرد تصمیم گیری کنیم و لذا شما دیدید هر بخشی که از شوروی سابق جدا می‌شد ما روز بعد آن را به استقلال و به رسمیت می‌شناختیم؛ قبل از همه و پیش از همه. چون قبلاً محاسبه و فکر کرده بودیم و می‌دانستیم چه می‌شود.
خیلی مهم است، دیده بانان ما با چشمی بصیر و دقیق و بینا زوایای مختلف را ببینند و تحلیل کنند و به ما گزارش دهند و به دنیا برسانند که اراده این ملت، اعتدال و تعامل با جهان است و از این فرصت و اراده بزرگ ملت ایران بهره‌برداری کنند.

ما دنبال برد – باخت نیستیم
یکی به من می‌گفت جوری عمل کنید که بتوانید سر طرف مقابل را خوب کلاه بگذارید. گفتم آن دنیایی که سر یکدیگر کلاه بگذاریم تمام شده است. بعضی افراد حرف‌های قشنگی می‌زنند که برای یک قرن و نیم قرن پیش است ؛یک مقدار از تاریخ عقب هستند ولی حرف‌هایشان قشنگ است. ما اصلاً دنبال برد – باخت نیستیم برای اینکه برد – باخت باقی و ثابت نمی‌ماند. آنکه می‌ماند و پایه‌ای برای حرکت بعد می شود، برد – برد است.

در بحث هسته ای هیچ عجله ای نداریم اما تاخیر به نفع هیچکس نیست

در بحث هسته‌ای هم که می‌خواستم مفصل‌تر و جداگانه بحث کنم می‌گویم در بحث‌ هسته‌ای هم بنای ما برد – برد است. اولاً ما هیچ عجله‌ای نداریم دنیا بفهمد که ما هیچ عجله‌ای نداریم، اما در عین حال تأخیر را هم به نفع کسی نمی‌بینیم. دنیا بداند ما تحریم را ظالمانه می‌دانیم و مطمئنیم پایه‌های تحریم ،شکسته و هیچ تردیدی نداریم که تحریم به شرایط گذشته بازنخواهد گشت.

با تحریم مقابله کردیم و می کنیم
ما به صراحت می‌گوییم با تحریم مقابله کردیم و مقابله می‌کنیم. همین امروز هم که با 1+5 حرف می‌زنیم تحریم را داریم می‌شکنیم و افتخار هم می‌کنیم و بلند و شجاعانه هم می‌گوییم، آنها خودشان هم می‌دانند که تحریم را چه طور داریم می‌شکنیم. چون تحریم را غلط ، ظالمانه و ضد بشری می‌دانیم. به صراحت به سران دنیا گفته‌ام، تحریم شما غلط ، ظالمانه و ضد بشری بوده است چون شما داروی بیمار ما را هم تحریم کردید و در تاریخ می‌ماند که شما چه کار کردید. بنابراین ما با تحریم مقابله می‌کنیم. تحریم غلط بوده اما باوجود آن، برنامه اقتصادی‌مان را به گونه‌ای تنظیم کردیم که از مشکلات عبور می‌کنیم.

مسأله هسته‌ای، بحرانی تصنعی است
اما شرایط منطقه و شرایط جهان به ما می‌گوید مسأله هسته‌ای، بحرانی تصنعی است. یک بحران تصنعی در دنیا درست کردند، ما مشکلی در بحث هسته‌ای نداریم . بعد از توافق نهایی هم خواهند گفت ما موفق شدیم، جلوی ایران را از اینکه بمب هسته‌ای بسازد، بگیریم . آنها هم در 50 سال پیش هستند؛ تنها در داخل نیستند کسانی که در 50 سال پیش هستند.
امروز شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات و آگاهی‌های عمومی وجود دارد. چرا رژیم صهیونیستی بیش از همیشه رسوا و در افکار عمومی دنیا از لحاظ اخلاقی، انسانی، حقوقی، محکوم و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منکوب شد. چون فضا و دنیا فرق کرده است.

شبکه های اجتماعی قدرت جدید امروز هستند
امروز یک قدرت جدید به میدان آمده است و این شبکه‌های اجتماعی است و این جوان‌ها و افکار عمومی و وسایل ارتباطی جدید است. دنیا فرق کرده و دنیای دیروز نیست . به نظر من در هیچ زمانی مثل جنگ اخیر غزه، رژیم صهیونیستی شکست نخورد و مفتضح نشد.
در افکار عمومی دنیا اسراییل شکست خورده است و آدم کش، کودک کش، پیرمرد کش، زن و بچه کش است و منهدم کننده بیمارستان و مدارس و خانه‌های مردم است. حتی بزرگترین مدافعان رژیم صهیونیستی همین اواخر کم آوردند و نتوانستند از آن رژیم دفاع کنند.شرایط دنیای امروز فرق کرده است.
امروز روشن است چه کشوری دنبال سلاح کشتار جمعی است و چه کشوری نیست. جمهوری اسلامی ایران هیچگاه دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده، امروز و فردا هم نخواهد بود . 1+5 باشد یا نباشد، اصلاً آژانس و ان‌پی‌تی باشد یا نباشد ما بر مبنای اخلاق، شرع‌ و فتوای رهبری‌مان دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نیستیم. این را دنیا بداند که ما به جد دنبال مذاکره و حل مسایل هستیم. دنیا بداند ما مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیریم.

مذاکره باید در زمان معقول به راه‌حل درست برسد
مذاکره باید در زمان معقول به راه‌حل درست برسد. در این زمینه ما آماده‌ایم و با روی گشاده، با منطق و استدلال صحبت می‌کنیم. از این که مسایل هسته‌ای ما بازتر و شفاف‌تر شود نه تنها هراسی نداریم بلکه خودمان داوطلب هستیم. ما خودمان آژانس را دعوت می‌کنیم. پذیرفتیم دوربین‌های آژانس بالای سر دستگاه‌های غنی‌سازی ما نصب شوند.

این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت عقب‌نشینی کند
بنابراین دنیا باید واقعیت کنونی را لمس کند و بپذیرد و بداند ما اراده جدی برای حل و فصل مسایل داریم، اما به هیچ عنوان از حقوق مسلم‌مان عقب‌نشینی نخواهیم کرد این را هم به خوبی بدانند که این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت عقب‌نشینی کند.
دولتی که بهترین و بالاترین پشتیبانی مردمی و ملی را به همراه خودش دارد، دولتی که در بهترین شرایط برای اتحاد با سایر قواست. ما سه امروز از همیشه بهتر در کنار هم هستیم و همه ما هم در کنار هدایت‌های رهبری هستیم. یک ید واحده در این کشور است به هیچ کس هم اجازه نمی‌دهیم بین قوا اختلاف بیندازد و به هیچ کس هم اجازه نمی‌دهیم بخواهد به رهبری معظم انقلاب، توهینی کند.
امروز ما به عنوان یک ملت بزرگ، خود باور، مستقل، دلیر، مسلمان و ایثارگر، یکپارچه ایستاده‌ایم و در عین حال در میدان مذاکره هم هستیم. البته با لبخند سخن می‌گوییم و افتخار می‌کنیم آنهایی که از لبخند بدشان می‌آید رویشان را برگردانند. البته با لبخند حرف می‌زنیم، با لبخند سخن می‌گوییم بحث می کنیم و حرف می زنیم و با منطق سخن می‌گوییم، تدبیر می‌کنیم و ان شاء‌الله به حول و قوه الهی به پیروزی دست پیدا می‌کنیم.

از وزیر امور خارجه متخصص، مدبر و هوشیار و تیم مذاکره کننده هسته‌ای تشکر می کنم

در اینجا لازم می‌دانم از وزیر امور خارجه متخصص، مدبر و هوشیار و تیم مذاکره کننده هسته‌ای از طرف ملت ایران تشکر بکنم و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بداند همیشه، حداقل، 90 درصد مردم پشتیبان آنان بوده، هستند و دعای خیر رهبری بدرقه راه آنها بوده و خواهد بود.
خیلی برای ما مهم است فکر می‌کنم ایشان راضی باشد بگویم در همین اواخر ماه رمضان آقای ظریف و دوستانشان در مذاکره بودند، آقا فرمودند که من مرتب برای اینها دعا می‌کنم و حس می‌کنم چه کارزار سختی دارند.
وقتی رهبری و ملت این چنین است و تیم ما تیم قوی ، کاملا مسلط به مقررات بین المللی و با اعتماد به نفس است ، نگویید ما یکی هستیم و آنها شش تا هستند.
گفت یکی مرد جنگی به از صد هزار. هیچ مهم نیست آنها شش تا باشند ما یکی باشیم ما منطق و استدلال داریم و تکیه ما بر قانون و حقوق است.

روان‌سازی روابط اقتصادی با جهان ازجمله وظایف سفرا
و آخرین سخن امروز من این است که مسایل مهم ما بخش اقتصادی و فناوری است، همه سفرا و نمایندگان محترم ما در کشورهای مختلف بدانند که تلاش آنها در کنار سایر وظایف‌شان باید روان‌سازی روابط اقتصادی با جهان باشد. سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت خارجی، روابط بخش‌های پولی، سرمایه‌ای و بانکی، این کار بزرگ سفارتخانه‌های ما است، ما باید از معضلات اقتصادی عبور کنیم، ما معتقد هستیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی از مشکلات اقتصادی عبور می‌کنیم اما هیچ‌کس در دنیای امروز بدون رابطه با دیگران و جهان نمی‌تواند در بخش‌های اقتصادی به همه اهدافش دست پیدا کند.

جایگاه ایران کاملاً متفاوت شده است
همسایگان و منطقه برای ما اولویت اول است ما در این 11 ماه تقریباً با بسیاری از همسایگان‌مان بسیار نزدیک‌تر شده‌ایم. با بقیه روابط‌مان صمیمی است. یکی دو کشور از همسایگان ما هستند که امیدواریم آنها هم به جرگه اکثریت بپیوندند. بیایند در این جمع. مساله همسایه و کشورهای منطقه برای ما اهمیت دارد، امروز روابط ما با بسیاری از کشورهای همسایه و کشورهای جهانی، آسیایی و غیر آسیایی بهتر از گذشته است، جایگاه ایران کاملاً متفاوت شده است، چهره واقعی ایران در دنیا دارد نشان داده می‌شود و دارند می‌بینند. ما در سفرها این را به خوبی دیدیم در سازمان ملل و در داووس و جاهای دیگر استقبال مردم، شرکت‌ها و حتی استقبال رسانه‌ها را شاهد بودید.شما دیدید که آمریکایی‌ها گفتند اسراییلی‌ها بعد از اینکه به نیویورک رفتند و خواستند آنچه ما بافته بودیم تبدیل به پنبه کنند بافته‌های خودشان تبدیل به پنبه شد. این را در نظرسنجی‌های‌ خودشان گفتند و اعلام کردند.
بنابراین شرایط عوض شده است.
در بخش اقتصاد ، فناوری هم مهم است تا ما بتوانیم با سرعت بیشتر به پیشرفت بیشتری دست پیدا کنیم.
از همه شما سپاسگزار و متشکرم و امیدوارم ، جلسه و مباحث چند روزه در تهران، جلسه امروز و هم جلسات بعد با وزرا، مسئولین دیگر و قوای دیگر و همچنین استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری، در مجموع بتواند ره‌توشه خوبی برای شما و برای فعالیت و تلاش بیشتر و ان‌شاء الله دستیابی به هدف‌هایی که مردم را خوشحال بکند شود که اگر مردم ما خوشحال شدند خدا و ولی عصر(عج) هم ان شاء‌الله خوشحال خواهند شد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 79828

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطاخبار برگزیده