رییس‌ جمهوری در پایان سفر به استان چهار محال و بختیاری:

هدیه دکتر روحانی به خبرنگاران / اولین علائم رونق را اواخر امسال شاهد خواهیم بود

رییس جمهوری با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران کشورمان، اظهار داشت: با اهتمام دولت، آیین‌نامه اجرایی قانون شفاف‌سازی اطلاعات که می‌تواند به کار حرفه‌ای خبرنگاران کمک کند، بعد از سالیان دراز تهیه شده و به زودی اجرا خواهد شد.

شناسه خبر: 79750 -

پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 13:15

دکتر حسن روحانی که در پایان سفر به استان چهار محال و بختیاری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود: دولت همچنین لایحه‌ای را در زمینه انجمن مربوط به صنف خبرنگاران تهیه خواهد کرد تا این انجمن بتواند در زمینه کار خبرنگاران فعال باشد و اگر تخلفی انجام گرفت، این انجمن در مورد آن اعلام نظر کند.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت با توجه به شرایط جدید، برای انجام اصلاحات مورد نیاز در قانون مطبوعات تلاش خواهد کرد و قبل از تقدیم این دو لایحه به مجلس، نظرات صاحب‌نظران را اخذ خواهیم کرد.
دکتر روحانی گفت: در بخش رفاهی برای خبرنگاران نیز اگر در شرایط خاصی مشکل بیکاری برای خبرنگاران بوجود بیاید، نسبت به بیمه تکمیلی آنها اقدام خواهد شد و در روز خبرنگار به وزیر ارشاد و وزیر کار و امور اجتماعی ابلاغ می‌شود که این مسأله را در دستور کار خود قرار داده و عملیاتی کنند.
رییس جمهوری همچنین آموزش رایگان فنی کار خبرنگاری را از دیگر اقداماتی ذکر کرد که دولت به عنوان هدیه آن را به خبرنگاران عزیز کشور تقدیم می‌کند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: خبرنگاران باید بتوانند فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای در سطح استانی و ملی دنبال کرده و رابط خوبی بین دولت، مردم و بخش‌های مختلف تخصصی در سطح استان و کشور باشند.
رییس جمهوری اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع را مورد تأکید قرار داد و گفت: راه مقابله با شایعه‌پراکنی، فعال شدن خبرنگاران و اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع به مردم عزیز و شریف کشورمان است.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات و برنامه‌های دولت در سفر به استان چهار محال و بختیاری اشاره کرد و گفت: در جریان این سفر به غیر از جلسه عمومی با مردم استان، با نمایندگان روستائیان، عشایر و کارآفرینان در بخش توسعه‌ای استان، جلسات متعددی برگزار شد و مطالبات، نیازها، راه‌های حل معضلات و مشکلات و پیشرفت استان مورد بررسی قرار گرفته و تصمیمات مناسبی در این زمینه اتخاذ شد.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به بازدید از مجتمع فولاد استان، به اهمیت این پروژه در اشتغال‌زایی و پیشرفت سطح استان اشاره کرد و گفت: در سه سال آینده مراحل و فازهای مختلف این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید و همچنین تصمیم گیری شد که در مراحل بعد ظرفیت تولید فولاد استان حداقل به دو برابر افزایش یابد.
دکتر روحانی در ادامه به پروژه راه‌آهن اصفهان – اهواز اشاره کرد و گفت: دستور اجرای این پروژه که بسیار سنگین و پرهزینه است، صادر شده و توسط بخش خصوصی عملیاتی خواهد گردید و دولت در صورت نیاز تسهیلات لازم را ارائه خواهد کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد: این پروژه تحول بزرگی برای استان و کشور خواهد بود و استان را از تنگنا و انزوا خارج خواهد کرد و در توسعه گردشگری و صرفه‌جویی در مصرف سوخت نقش بسزایی دارد.
دکتر روحانی یکی دیگر از اقدامات دولت برای استان چهار محال و بختیاری را موضوع تأمین آب استان دانست و گفت: با اینکه استان به عنوان صادرکننده آب محسوب می‌شود اما امروز حتی در زمینه آب آشامیدنی با معضلات فراوانی مواجه است و دولت تصمیم گرفته که پروژه بن – بروجن را فعال کند و اجرای این پروژه به مشکل آب آشامیدنی استان کمک شایانی خواهد کرد.
رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان چهار محال و بختیاری خاطر نشان کرد: این استان با توجه به جاذبه‌ها و ظرفیت‌های زیبا و زیادی که دارد باید به یکی از مراکز گردشگری کشور تبدیل شود.
دکتر روحانی اضافه کرد: پروژه دیگری که دولت برای این استان در دستور کار دارد، پروژه راه کارون 4 است که این پروژه نیز در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
رییس جمهوری تصریح کرد: پروژه‌های مذکور به غیر از 79 پروژه و طرحی است که توسط معاونت راهبردی و برنامه‌ریزی رییس‌ جمهوری برای استان با اعتباری بالغ بر 206 میلیارد تومان تهیه شده است.
دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت برای توسعه کشاورزی چه برنامه‌هایی دارد؟ گفت: این استان استعدادهای بسیار خوبی در بخش کشاورزی و دامپروری دارد و چندین طرح توسط بخش خصوصی و عمومی غیردولتی در زمینه دامپروری و آبزیان در سطح استان اجرا خواهد شد و دولت نیز از آن حمایت می‌کند.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره بسته خروج از رکود اظهار داشت:‌ از کارهایی که دولت در ماه‌های اخیر آن را به طور مستمر پیگیری می‌کند، موضوع خروج از رکود است. از آنجا که در بحث تورم، گام‌هایی برای مهار آن برداشته شده است، بیشترین تلاش دولت، اکنون روی موضوع خروج از رکود متمرکز است.
دکتر روحانی اضافه کرد: بخشی از بسته خروج از رکود نیاز به قانون دارد و در این خصوص لایحه‌ای با قید فوریت تهیه و به مجلس تقدیم خواهد شد و مواردی هم که نیاز به قانون ندارد، از سوی دولت به مجموعه دولت ابلاغ خواهد شد.
رییس جمهوری با بیان اینکه در هفته آینده نشستی با هدف بررسی زوایای مختلف بسته خروج از رکود، با حضور متخصصان اقتصادی تشکیل خواهد شد، گفت: مهم‌ترین کار دولت در سال جاری خروج اقتصاد از رکود است البته معتقدم از رکود خارج شده ایم و به فضل الهی امسال رشد اقتصادی ما منفی نخواهد بود، اما اینکه چه زمانی به رونق خواهیم رسید، این موضوع نیاز به زمان دارد و تلاش دولت این است که اولین علائم رونق را در اواخر سال شاهد باشیم.
دکتر روحانی گفت: به مردم قول داده بودم که تا پایان سال جاری تورم به 25 درصد کاهش پیدا کند، اما در هفته آینده رقم جدیدی را اعلام خواهم کرد که کمتر از رقم اعلام شده است و امیدوارم به جایی برسیم که وضعیت اقتصادی برای مردم امیدآفرین باشد.
رییس جمهوری تصریح کرد: معتقدم هر آنچه در بخش اقتصاد به دست آورده‌ایم در سایه امید، نشاط، حوصله و آرامش مردم بوده است و ثباتی که در بازار حاکم است را ناشی از حمایت و امید مردم به آینده می‌دانم و به مردم اعلام می‌کنم که به آینده بیش از گذشته امید داشته باشند و آینده پرامیدی را پیش‌بینی می‌کنم.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برنامه دولت برای بازگشت ارزش افزوده ناشی از انتقال آب از استان، گفت: به غیر از آب آشامیدنی هر مقدار آبی که از هر استان اختصاص داده می‌شود، حتماً با مطالعه علمی و در چارچوب مقررات و حق و عدل خواهد بود و دولت اجازه نخواهد داد که حقوق هیچ یک از هموطنان کشورمان تضییع شود.
رییس‌ جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای ایجاد توازن و تعادل بین استان‌های کشور گفت: یکی از تلاش‌های دولت ایجاد توازن و تعادل در سراسر کشور است و معتقدم سه چهار پروژه بزرگی که برای استان چهار محال و بختیاری تصویب شده، می‌تواند تحول بزرگی را در ارتقاء سطح استان ایجاد کند.

شناسه خبر: 79750

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده