دکتر روحانی در اجتماع بزرگ مردم چهارمحال و بختیاری:

به عهدم با مردم وفادارم/نرمش ذلیلانه در برابر قدرتهای بزرگ ممنوع است

رییس جمهوری روز چهارشنبه دراجتماع بزرگ مردم استان چهارمحال و بختیاری باتاکید بر اینکه وحدت، یکپارچگی و برادری ، راه تاریخی کشورمان است ، تصریح کرد: به عهدم با مردم وفادارم و با هم مسیر رفع فقر و رسیدن به پیشرفت ، تعالی و ترقی ایران عزیز را طی خواهیم کرد.

شناسه خبر: 79711 -

چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 11:42

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که در ورزشگاه انقلاب شهرکرد صحبت می کرد ، با قدردانی از قهرمانی ها و دلاوری های مردم استان چهارمحال و بختیاری گفت: در سالروز پیروزی جنبش مشروطیت که سر آغاز آزادی از استبداد، قانونگرایی و تمدنی نوین در ایران عزیز بود، یادآوری می‌کنم که این دیار و این سرزمین و عشایر این منطقه، در پیروزی جنبش بزرگ مشروطیت نقشی تأثیرگذار داشتند.
رییس‌جمهوری با یادآوری نقش بزرگ علما، بزرگان، مجتهدین، مراجع، عشایر، ایلات و مردم فداکار این سرزمین در پیروزی انقلاب بزرگ مشروطیت، افزود: بیش از صد سال از آن زمان می‌گذرد اما عشایر و ایلات کشورمان همان ویژگی ایستادگی در برابر انواع استعمار و مداخلات خارجی و حرکت در مسیر قانونگرایی و اخلاق را دارند و ادامه خواهند داد. آن روز در برابر استبداد و استعمار ایستادید و سپس در انقلاب اسلامی نقش بزرگ خود را ایفا کردید و در دفاع مقدس همگان ، دلاوری‌های شما مردم، سرداران، جوانان و عشایر را مشاهده کردند.
دکتر روحانی با اشاره به مشکلات کشور و دنیای اسلام، حمایت‌های مردم ایران از مقاومت دلیرانه مردم بزرگ و صبور غزه و فلسطین در یک ماه گذشته را یادآور شد و گفت: مسلمانان غزه که کودکان و زنان‌شان در برابر بمب و موشک‌های استکبار به دست ظالمانه‌ترین گروه خونخوار یعنی صهیونیسم، ایستادگی و مقابله کردند، پیروز شدند و پیروز خواهند شد.
رییس جمهوری با تأکید بر همراهی مردم ایران در کنار مظلومان عالم اعم از مردم فلسطین، لبنان، سوریه و عراق گفت: مردم بزرگ و دلیر و مقاوم ایران نه تنها برای منافع ایران، که برای منافع جهان اسلام و مظلومین عالم همواره آماده بوده‌اند.
رییس دولت یازدهم با یادآوری اینکه به روزهای سالروز آغاز کار دولت تدبیر و امید نزدیک می‌شویم، خاطرنشان کرد: این دولت برآمده از رأی و اراده و پشتیبانی مردم کار را آغاز کرده و امروز افتخار می‌کند که گام‌های اولیه، روشن، آشکار و مشهودی را به کمک شما مردم، هدایت‌های رهبری و لطف و عنایت خداوند و توجهات حضرت ولیعصر (عج) در مسائل مهم کشور اعم از مسائل اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست داخلی، فرهنگی و اجتماعی برداشته است.

آزادسازی 7 میلیارد دلار اموال مسدود شده مردم
رییس جمهوری در ادامه سخنانش با بیان اینکه امروز سیاست خارجی ایران با دیروز متفاوت است، گفت: در حالی که قدرت‌های بزرگ، ظالمانه اموال مردم را مسدود کرده بودند، حداقل 7 میلیارد دلار از چنگ آنها به در آمده است؛ این اولین قدم است و قدم‌های بعدی را این ملت با قدرت برخواهد داشت. دنیا می داند دیگر تهدید و تحریم این ملت بزرگ ، اثرگذار نیست.

نرمش ذلیلانه و تسلیم در برابر قدرت‌های بزرگ ممنوع است
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:ما نرمش قهرمانانه خواهیم داشت همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ نرمش ذلیلانه ممنوع است. تسلیم در برابر قدرت‌های بزرگ ممنوع است اما منطق و استدلال و سخن گفتن از طریق معیارهای اسلامی و قرآنی، سیره پیامبر (ص)، امام مجتبی (ع)، امام رضا (ع) و ائمه اطهار علیهم‌السلام است که ما با دیگران سخن می‌گوییم و با منطق و استدلال حقوق مردم را باز پس می‌گیریم و به همه حقوق این ملت دست خواهیم یافت.

ثبات و آرامش به اقتصاد ایران بازگشته است
دکتر روحانی در تشریح وضعیت اقتصادی کشور نیز گفت: در زمینه اقتصادی امروز نسبت به سال گذشته، ثبات و آرامش بیشتری وجود دارد. امروز مردم دیگراصراری برای خرید ارز خارجی و سکه ندارند و دیگر کسی آنها را به عنوان ذخیره به خانه و زیر تشک هدایت نمی‌کند. امروز مردم احساس ثبات می‌کنند؛ به کمک شما مردم در مغازه‌ها و کالاها و اجناس و ارز و بازار بورس و سکه و طلا، ثبات و آرامش به اقتصاد کشورمان بازگشته است و این مهمترین پایه برای سرمایه‌گذاری در کشور است. همچنین گروه گروه از سرمایه‌‍داران ایرانی در خارج یا سرمایه‌گذاران خارجی مراجعه می‌کنند؛ به طوری که در استان چهارمحال و بختیاری ده‌ها طرح در دست بررسی است تا سرمایه‌گذاری شود و شاهد شهرکردی جدید و استانی توسعه یافته باشیم.

دولت تدبیر و امید، مانع لطمه به چشمه‌سارهای چهار محال و بختیاری می‌شود
رییس جمهوری با اشاره به مشکلات کشور از نظر آب، خاطرنشان کرد: مردم ایران، مردمی عدالت‌جو و بزرگوار و همزیست با دیگران هستند که همه توجه به حقوق همدیگر خواهند داشت. بدانید اگر طرحی به مردم و چشمه‌سارهای این استان لطمه وارد کند، این دولت خود مانع خواهد بود. ما ملتی طرفدار حق و عدالت هستیم؛ همه باید از آب آشامیدنی استفاده کنند اما آنجا که استفاده‌های دیگر مطرح باشد، حساب و کتاب است و حقوق همه مردم است و عادلانه باید رعایت شود و این دولت بر مبنای عدالت و مساوات و حق آبه همه کشاورزان، رفتار خواهد کرد.

آب را علمی مصرف کنیم
وی افزود: مردم استان چهارمحال و بختیاری نسبت به مسئله آب نگرانی نداشته باشند و شورای عالی آب و دولت و رهبری و نظام بر مبنای عدل و حق، کارها را پیش خواهد برد اما همه مردم ایران باید بدانند ما باید در مسأله آب هم صرفه‌جویی و هم به طریق علمی از آب استفاده کنیم.

آغاز طرح آبرسانی بن - بروجن
رییس جمهوری یکی از طرح‌های مورد تأکید در سفر استانی کاروان تدبیر و امید را «طرح بن – بروجن» اعلام کرد و گفت: بر اساس این طرح، آب آشامیدنی از بن به شهرکرد و در نهایت به بروجن و همه شهرها و روستاهای مسیر منتقل می‌شود. این طرح یک روزه به نتیجه نمی‌رسد بلکه چند ساله است ولی دولت به همراه بخش خصوصی این طرح را اجرایی و عملیاتی خواهد کرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد این طرح آبرسانی را در دولت یازدهم به مرحله اجرا برسانیم. البته قول وزارت نیرو تا پایان سال 95 است اما با کمی احتیاط، اعلام می‌کنم که این کار را تا پایان دولت یازدهم انجام می‌دهیم.

راه‌اندازی راه‌آهن اصفهان - شهرکرد به اهواز
رییس جمهوری با اشاره به طرح مهم اتصال راه آهن اصفهان به اهواز از طریق استان چهارمحال و بختیاری، گفت: این طرح که با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار اجرا خواهد شد علاوه بر آبادانی استان، تحولی بزرگ در کشور ایجاد خواهد کرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: تصمیم راه اندازی راه آهن اصفهان - شهرکرد به اهواز امروز و در جمع مردم استان چهار محال و بختیاری به عنوان طرح مصوب دولت تدبیر و امید به وزارت مسکن، راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود و امیدواریم با حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی از داخل و خارج و انعقاد قرارداد برای ساخت پل‌ها و تونل‌هاِ متعدد، این طرح در مدت 5 سال به پایان برسد.

تزریق منابع صندوق توسعه ملی به پروژه‌های توسعه‌ای چهار محال و بختیاری
رییس شورای عالی اقتصاد، از ساخت و تکمیل خط تولید فولاد، آهن اسفنجی و ورق به عنوان یکی دیگر از طرح‌های پر اهمیت در استان یاد کرد و گفت: این طرح در سالهای 94 و 95 با حضور بخش‌های دولتی و خصوصی و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اجرایی و عملیاتی خواهد شد که نقش بسزایی در ایجاد اشتغال و توسعه چهارمحال و بختیاری خواهد داشت.

برنامه‌ریزی برای ایجاد 6 هزار شغل با محور گردشگری
دکتر روحانی سپس به حضور بیش از یک میلیون گردشگر در استان چهار محال و بختیاری در تعطیلات عید فطر اشاره کرد و با اشاره به ظرفیت‌های استان در تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری در کشور، تصریح کرد: از معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواسته ام که طرح جامع گردشگری استان را تا پایان سال تهیه و برای تصویب به هیات دولت ارایه کند زیرا گردشگری و رونق صنایع دستی می‌تواند شش هزار شغل ایجاد کند.
رییس جمهوری همچنین از اجرای 79 طرح در سال‌های 92 و 93 در زمینه‌های مختلف با سرمایه ای بالغ بر 206 میلیارد تومان خبر داد که در سرتاسر استان اجرا خواهد شد.

تأکید رییس جمهوری بر توسعه بیمه همگانی
رییس شورای عالی سلامت، اهتمام دولت به مساله سلامت و اهمیت ویژه طرح بیمه همگانی تصریح کرد: طی 2 ماه اخیر، طرح تحول سلامت اجرایی شده و تمام مردم ایران زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته‌اند. هر فردی هم که بیمه نیست می‌تواند ثبت نام کند و تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: بنا به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مردم تا دوماه پیش هنگام مراجعه به بیمارستان‌ها 37 درصد مخارج را از جیب خود پرداخت می‌کردند اما با اجرای طرح‌های حوزه سلامت، سهم مردم از هزینه‌ها در شهرها به 7 درصد و در روستاها به 5 درصد رسیده است.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مردم نباید از بابت بیمه نگران باشند، گفت: دولت تدبیر و امید با قوت به مسیر خود در توسعه بیمه همگانی و فراگیر کردن طرح‌های مربوط به حوزه سلامت ادامه خواهد داد.
رییس جمهوری در پایان سخنانش در جمع مردم خوب شهرکرد به برنامه ریزی دقیق دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: دولت سال گذشته در شهریور ماه قیمت تضمینی خوبی برای خرید گندم اعلام کرد و امروز شاهد هستیم که دولت بیش از 7 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده و خواهد کرد.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرکرد و استاندار استان چهار محال بختیاری گزارشی از وضعیت استان ارائه کردند.

شناسه خبر: 79711

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده