دکتر روحانی در دیدار وزیر امور خارجه لبنان:

ریشه بحران های منطقه اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی است

رییس جمهوری سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را برقراری و تقویت صلح ، عدالت و اعتدال دانست و تاکید کرد: معتقدیم جنگ و خشونت و تقابل ملت ها و کشورها با یکدیگر، به نفع جامعه بشری نیست و همه باید با اتحاد و همدلی در مسیر رشد و توسعه همه جانبه گام بردارند.

شناسه خبر: 79671 -

دوشنبه 13 مرداد 1393 - 19:33

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار جبریل باسل وزیر امور خارجه لبنان با اشاره به اینکه ظلم و ارعاب و تسلط بر دیگران از طریق اشغال امکان دوام ندارد،اظهار داشت: هیچ گروه و رژیمی نمی تواند با تجاوز و اشغال و از بین بردن حقوق مردم ، به مسیر باطل خود ادامه دهد.
دکتر روحانی گفت: رژیم صهیونیستی طی 66 سال گذشته در منطقه ما هر روز به اشغال و تجاوز خود ادامه داده اند و امروز ریشه معضلات این منطقه ،اشغالگری و تجاوزگری این رژیم است.
رییس جنبش عدم تعهد تاکید کرد: اینکه یک ملت برای سالیان دراز از وطن خود آواره بماند ، قابل قبول نیست و خوشبختانه مردم لبنان و فلسطین با مقاومت خود ، درس های فراموش نشدنی به رژیم صهیونیستی داده و خواهند داد.
دکتر روحانی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی خیال می کند با دو اهرم قدرت نظامی و حمایت بی قید و شرط آمریکا ،می تواند پیروز نهایی باشد،گفت: صهیونیست ها حتی این مساله ساده را درک نمی کنند که هیچ کسی نمی تواند با ارعاب و تجاوز دائمی به حیات خود در یک منطقه ادامه دهد.
رییس جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه امروزصهیونیست ها و سرویس های جاسوسی آنها اهرم دیگری را در اختیار گرفته اند و آن ایجاد گروههای تروریستی و تحریک آنها برای عملیات و جنایت در منطقه است، اظهار داشت:این گروههای تروریستی به ظاهر شعار دینی و اسلامی می دهند در حالی که فرسنگ ها از واقعیت دین اسلام فاصله دارند.
رییس جمهوری تصریح کرد: تنها راه مقابله با اشغالگری و تروریسم در منطقه ، وحدت ، همدلی و همکاری همه کشورها با این پدیده های شوم است.
دکتر روحانی با اشاره به ناامنی های اخیر لبنان ، لزوم حفظ هوشیاری در برابر توطئه های دشمنان ، اهمیت وحدت ملی و یکپارچگی ارضی لبنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مطمئن هستیم دولت و ملت لبنان با اتحاد و ایستادگی و مقاومت به راحتی از همه مشکلات عبور خواهد کرد.
رییس جنبش عدم تعهد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حامی هر دولت و کشوری است که با تروریسم و اشغالگری مبارزه می کند .
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط با کشورهای منطقه بویژه لبنان را مورد تاکید قرار داد و گفت : یکی از اهداف ما راهگشایی برای ایجاد ارتباط صمیمی تر در بخش های سیاسی ،فرهنگی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله لبنان است.
وزیر امور خارجه لبنان نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها ، اظهارداشت: لبنان در مسیر ایستادگی بر مواضع اصولی در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد .
آقای باسل با بیان اینکه نشست امروز تهران فرصت مناسبی بود تا تجربه مردم لبنان را درباره نحوه مقابله با صهیونیست ها و تروریسم مطرح کنیم ، گفت: مردم لبنان خواستار صلح و دوستی هستند و دوست ندارند از زور استفاده کنند اما متاسفانه اسرائیلی ها فقط زبان زور را می فهمند و مردم لبنان در جریان آزاد سازی جنوب کشورشان و جنگ 2006، این موضوع را ثابت کردند و این باعث شد که ثبات به لبنان بازگردد.
وی تصریح کرد: معتقدیم هیچ اقدامی جز مقاومت نمی تواند حقوق ملت فلسطین را اعاده کند .
وزیر خارجه لبنان با تجلیل از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در مقابله با گروههای افراطی و تکفیری گفت: مطمئن هستیم با اراده مستحکم و همزیستی و همکاری مشترک ،سرانجام پیروز خواهیم شد.
وی افزود: برخی کشورهای منطقه به اختلافات مذهبی دامن زده و خطر رژیم صهیونیستی را فراموش کرده اند و این تاسف انگیز است.
باسل همچنین خواستار گسترش هر چه بیشتر روابط ایران و لبنان در همه عرصه ها شد و با تجلیل از روش های اعتدالگرایانه دکتر روحانی در مسایل داخلی و خارجی ،گفت: دولت و ملت لبنان نسبت به موفقیت شما دردستیابی به اصلاحات مطلوب حساب ویژه ای باز کرده اند و امیدواریم حقانیت خود را برای همگان اثبات کرده و دروغ ها و ادعاهای بی اساس طرف مقابل خود را در صحنه بین المللی مانند مساله هسته ای فاش کنید و لبنان در این مسیر در کنار شما خواهد بود.

شناسه خبر: 79671

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده