برگزیده سخنان رییس‌ جمهوری در اجلاس کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد

دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری روز دوشنبه در اجلاس وزیران خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در خصوص غزه تصریح کرد که بی عملی بارز شورای امنیت در فاجعه جاری در فلسطین بویژه در غزه ، نماد آشکار بی عدالتی در این شورا است.

شناسه خبر: 79644 -

دوشنبه 13 مرداد 1393 - 10:39

رییس‌ جمهوری در این اجلاس یک روزه که با حضور نمایندگان 40 کشور جهان در هتل آزادی تهران در حال برگزاری است، گفت: جنبش عدم تعهد باید در فضای بی عملی کنونی سازمان ملل ، وارد عمل شده و برای توقف روند فعلی نسل کشی رژیم صهیونیستی در فلسطین و احقاق حقوق حقه مردم بیگناه فلسطین تلاش کند.
موضوع فلسطین؛ کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر - تشکیل کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، نمایانگر اهمیتی است که دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد برای موضوع فلسطین یعنی کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر قائل هستند. با کمال تأسف رژیم صهیونیستی با زیر پا گذاشتن اصول انسانی و قوانین بین‌المللی بویژه حقوق بشر و با بکارگیری پیشرفته‌ترین تسلیحات نظامی ، در جنگی نابرابر ، فلسطین را مورد حملات شدید و بی‌رحمانه خود قرار داده است.
نسل‌کشی؛ سیاست همیشگی رژیم کودک‌کش - رژیم کودک‌کش به شکلی هدفمند و برنامه‌ریزی شده، سیاست همیشگی خود یعنی کشتار و نسل‌کشی یک ملت از طریق انهدام مراکز غیر نظامی، تاسیسات غیر نظامی، مساجد، مدارس و حتی کشتار گروه‌های امداد رسان و رسانه‌ای را ادامه داده است. کشته و مجروح شدن بیش از 10 هزار غیر نظامی به همراه تخریب عامدانه کلیه زیرساخت های غزه دلیلی محکم بر این مدعاست.
انتقاد از برخورد انفعالی شورای امنیت سازمان ملل متحد - کم‌تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی بویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعمال فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات ضد بشری آن، جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده که در نهایت بی‌رحمی مانع ارسال کمک‌های بشر دوستانه و مواد غذایی و درمانی برای تامین احتیاجات ضروری و مداوای آسیب‌دیدگان شده است.
وظیفه جنبش عدم تعهد در فضای بی عملی سازمان ملل - در فضای بی عملی کنونی سازمان ملل متحد بویژه شورای امنیت، مشارکت موثر دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد به منظور اعمال فشار بر شورا و سازمان ملل متحد، برای اتخاذ اقداماتی موثر با هدف توقف هر چه سریعتر کلیه عملیات تجاوزکارانه ارتش کودک کش رژیم صهیونیستی و رفع فوری و کامل حصر مردم غزه، ضرورتی انکارناپذیر برای جنبش عدم تعهد است.
راه فلسطین، استمرار مقاومت است - تردیدی نیست که ملت فلسطین با درک درست واقعیات و بهره‌گیری از تجربه بیش از 6 دهه رویارویی با اشغالگران، اینک با اتکا به توانایی‌های ذاتی خویش، راه خود را در استمرار مقاومت تا احقاق کامل حقوق حقه خود می‌داند و بر دوستداران و یاران فلسطین نیز واجب و لازم است تا به تبعیت از خواست این ملت رشید و بزرگ همانند گذشته در همین مسیر گام بردارد.
بی تفاوتی و بی عملی شورای امنیت ، رژیم صهیونیستی را گستاخ تر کرده است - بی تفاوتی و بی عملی شورای امنیت که یکی از دلایل آن همدستی برخی اعضای این شورا با رژیم صهیونیستی است ، باعث شده تا این رژیم در تداوم جنایات خود علیه مردم فلسطین ، گستاخ تر شود.
امیدی به مساعدت آمریکا وجود ندارد - تا زمانی که آمریکایی ها در سیاست های اعلامی و اجرایی خود چشم بر واقعیت ها بسته و دفاع از ظالم را به عنوان رکن سیاست خارجی خود اعلام می کند ، امیدی به مساعدت آنان برای بهبود شرایط کنونی وجود ندارد.
راهکار ایران برای برقراری صلح پایدار در خاورمیانه - جمهوری اسلامی ایران براین باور است که پایان دادن به درگیریهای دراز مدت خاورمیانه و برقراری صلحی پایدار در این منطقه جز از طریق حل و فصل مشکل فلسطین و پایان دادن به اشغال ، اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین ، بازگشت آوارگان و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس شریف و شرکت در یک همه پرسی، تحقق نخواهد یافت.
جمهوری اسلامی ایران تمام ظرفیت خود را برای رفع ظلم و محاصره اعمال شده علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرار داده است

شناسه خبر: 79644

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده