دکتر جهانگیری تاکید کرد:

مناطق آزاد کشور باید کانونی برای جذب سرمایه گذاران خارجی باشد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به امتیازاتی که به مناطق آزاد کشور داده شده گفت: با وجود امتیازاتی همچون برخی معافیت‌ها، حذف عوارض و مقررات دست و پاگیر، انتظار می‌رود مناطق آزاد کانونی برای جذب سرمایه گذاران خارجی و منطقه‌ای برای صادرات کشور باشد اما متاسفانه گاهی مشاهده می‌شود که این مناطق به محلی برای واردات کالاهای مصرفی تبدیل شده‌اند.

شناسه خبر: 79540 -

شنبه 4 مرداد 1393 - 14:26

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری‌ـ‌صنعتی و ویژه اقتصادی با بیان اینکه اولین مناطق آزاد در برنامه اول توسعه کشور به تصویب رسید افزود: لازم است در این زمینه آسیب‌شناسی صورت گیرد که چرا پس از سپری شدن 5 برنامه توسعه، هنوز نتوانسته‌ایم به هدف گذاریهای مربوط به برخی مناطق آزاد دست پیدا کنیم.
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: تا کنون آن طور که باید از مناطق آزاد کشور استفاده نشده و امیدوارم پس از این آسیب شناسی دولت بتواند در این خصوص سیاست گذاری مناسبی در باره مناطق آزاد کشور انجام دهد.
وی از مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ‌ صنعتی و ویژه اقتصادی خواست پس از انجام این آسیب‌شناسی، گزارشی را در جلسه هیات وزیران ارائه دهند تا دولت بتواند برای رفع کاستی ها و تنگناها در این زمینه، تصمیم گیری صحیحی انجام دهد.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: با وجود مزیت‌های فراوانی که در مناطق آزاد وجود دارد لازم است این موضوع مورد بررسی قرار گیرد که چرا در بعضی از این مناطق نسبت به برخی نقاط دیگر کشور که حتی از امکانات و مزیت‌های منطقه آزاد نیز برخوردار نیستند، توسعه کمتری اتفاق افتاده است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک، از سواحل مکران و دریای عمان به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت‌های توسعه کشور نام برد و افزود: این مناطق با وجود دسترسی به آبهای آزاد دنیا تاکنون مغفول مانده اند که خوشبختانه با دستور مقام معظم رهبری و جهت گیری نیروهای مسلح برای استقرار و کمک به توسعه این منطقه، فرصتی برای دولت ایجاد شده که به شکل ویژه به این سواحل بپردازد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: یکی از سیاست‌های دولت دکتر روحانی این است که با نگاهی ویژه به سواحل مکران و بندر چابهار به عنوان کانون‌های مهم توسعه کشور بپردازد.
در این جلسه مهندس ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ‌ صنعتی و ویژه اقتصادی در خصوص پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی جاسک به ارایه گزارشی پرداخت و ضمن تشریح ظرفیت‌ها و امکانات موجود در این منطقه، توضیحاتی در خصوص مساحت، پروژه‌های موجود و جزئیات دیگر مربوط به این منطقه ارایه کرد که پس از بحث و تبادل نظر پیشنهاد این لایحه به تصویب رسید.
استاندار بوشهر نیز در این جلسه گزارشی در خصوص پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری‌ـ صنعتی بوشهر ارایه کرد و به بیان توضیحاتی پیرامون تجارت و بازرگانی بوشهر در گذر زمان، ذخایر و منابع انرژی بوشهر، وضعیت کلی صنایع در این استان، زیرساخت‌های حمل ونقل، مزیت‌های منطقه و اهم فرصت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی استان پرداخت که این پیشنهاد نیز با نظر اعضای شوای عالی تصویب شد.
در این نشست که وزرای صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی و معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز حضور داشتند، پیشنهاد لایحه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی دارویی برکت در ساوجبلاغ و همچنین رفع مغایرت تصویب‌نامه اصلاح محدوده منطقه آزاد تجاری ـ‌ صنعتی انزلی به همراه چند پیشنهاد دیگر پس از ارائه دیدگاهها و نظرات مختلف به تصویب رسیدند.

شناسه خبر: 79540

- جلسات

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده