دکتر نهاوندیان خطاب به هیات تجاری ایتالیا در تهران:

ایتالیا می تواند به شریک نخست ایران در اروپا تبدیل شود/ فرصت طلایی را از دست ندهید

رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه نگاه مثبتی به افق روابط ایران - ایتالیا داریم، تصریح کرد: در شرایط کنونی یک فرصت طلایی در اختیار ایتالیا قرار دارد که مانند گذشته به شریک نخست اقتصادی ایران در اروپا تبدیل شود.

شناسه خبر: 79481 -

پنجشنبه 2 مرداد 1393 - 14:20

دکتر "محمد نهاوندیان" روز پنجشنبه در دیدار و گفتگو با هیات عالیرتبه اقتصادی ایتالیا در تهران گفت: جهت گیری های دولت ایران در 11 ماه گذشته، به خوبی برنامه ایران را در سیاست خارجی و روابط بین الملل نشان می دهد پس از انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری، دولت جدید همان مطالباتی را که مردم ایران در تعامل با جهان و در مسایل سیاسی و اقتصادی داشتند، به نمایش گذاشته است.
وی اصل حاکم بر رویکرد سیاست خارجی دولت جدید را برد - برد دانست و گفت: در مسایل منطقه ای و بین المللی و روابط دوجانبه در حوزه سیاسی و اقتصادی و هم موضوع هسته ای که متاسفانه با بدفهمی از سوی غرب، موجب ایجاد مشکلاتی شد، می توان به راه حل هایی دست یافت که دو طرف احساس برنده بودن داشته و آرامش لازم برای تقویت روابط ایجاد شود.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد: متاسفانه سیاست هایی که توسط برخی کشورهای اروپایی و آمریکا اعمال می شود، متکی بر سوء ظن های مصنوعی و بی پایه است و راه حل این مشکل هم، نزدیک شدن و مذاکره بیشتر است .
غرب باید جای تقابل مسیر گفتگو را انتخاب می کرد
دکتر نهاوندیان افزود: با چنین منطقی است که اعتقاد داشته و داریم که تحریم عکس آن چیزی است که باید انجام می شد و غرب باید از همان ابتدا به جای تقابل مسیر گفتگو را انتخاب می کرد.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: بدون تردید اگر حجم روابط اقتصادی ایران با ایتالیا متناسب با تاریخ و ظرفیت های موجود به حدود ده میلیارد دلارنزدیک شود هزاران شرکت ایرانی با هزاران شرکت ایتالیایی در تماس خواهند بود و این علاوه بر ایجاد فرصت های اقتصادی مشترک ،مواضع دو طرف را نیز به یکدیگر نزدیکتر خواهد کرد.
تلاش مضاعف ایتالیا برای بازگشت به جایگاه گذشته
وی افزود: ایتالیا زمانی اولین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است و بازار ایران را به خوبی می شناسد البته باید به این واقعیت هم توجه داشت که در سال های گذشته، کشورهای دیگری سهم شرکت های ایتالیایی را پر کردند لذا تلاش مضاعفی برای برگرداندن آن سهم لازم است.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: فرصت چهار ماهه ای که با تمدید مذاکرات هسته ای ایجاد شده، یک فرصت طلایی برای ایتالیا به منظور رسیدن به جایگاه گذشته در روابط با ایران است.
دکتر نهاوندیان گفت: توصیه می کنم که در این فرصت با توجه به فعال بودن بنگاه های کوچک در اقتصاد ایتالیا، این بنگاه ها را با بنگاه های ایرانی بیشتر آشنا کنید.
حوزه وسیعی برای مبادلات تجاری وجود دارد
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: در شرایط فعلی حوزه وسیعی برای مبادلات کالایی از جمله در بخش دارو، مواد غذایی، تجهیزات پزشکی ،صنعت خودرو، قطعات هواپیمایی و پتروشیمی وجود دارد که می توان همه این ظرفیت ها را فعال کرد.
دکتر نهاوندیان مشارکت در پروژه های عظیمی که دولت در دستور کار خود قرار دارد را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت نگاه استراتژیکی به توسعه بنادر و سواحل جنوب ایران دارد تا همه بنادر جنوبی را با خطوط ریلی به یکدیگر و شمال کشور و آسیای میانه وصل کند و این ظرفیت بزرگی برای مشارکت و همکاری است.
رییس دفتر رییس جمهوری خاطر نشان کرد: عرصه پتروشیمی، توسعه معادن و صنایع معدنی، آب و آبرسانی و مسایل زیست محیطی و آلودگی هوا و ریزگردها نیز از جمله مجموعه عظیمی از پروژه ها است که می تواند به بستری برای کار مشترک تبدیل شود.
نگاه مثبت به افق روابط با ایتالیا
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه ایران با نگاه مثبت به افق روابط خود به ایتالیا نگاه می کند، استمرار رایزنی ها و هماهنگی های مقامات و هیات های عالی رتبه دو کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر تقسیم کار خوبی بین دولت و بخش خصوصی انجام شود، با برنامه ریزی و زمان بندی مناسبی می توانیم خودمان را برای جهش بزرگ در روابط آماده کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری همچنین تقویت همکاری دو کشور در بخش توریسم را مورد تاکید قرار داد و گفت: توریسم غیر از اینکه یک صنعت است، می تواند مقدمه ایجاد روابط در عرصه های دیگر نیز باشد و دو کشور با همکاری بیشتر در حوزه صدور روادید بویژه به جامعه تجاری می توانند در این زمینه موثر باشند.
دکتر نهاوندیان با اظهار خرسندی از اینکه ایران و ایتالیا در راستای افزایش سطح همکاری های خود در مسیر و جهت گیری درستی در حال حرکت هستند، اظهار داشت: جامعه بازرگانی که معمولا از درجه هوشی بالایی برخوردار است به سرعت این پیام را دریافت کرده که شرایط عوض شده است لذا در 6 ماهه گذشته هیات های تجاری و اقتصادی فراوانی از کشورهای مختلف در تهران بوده اند اما ما از ایتالیا توقع بالاتری داریم.
دکتر نهاوندیان افزود: ایتالیا زمانی اولین شریک تجاری ایران در اروپا بوده است و اگر مثل آنهایی که بازار و اقتصاد ایران را نمی شناسند بیشتر صبر کند ، خودش را از تجربه طولانی گذشته بی نصیب گذاشته است و چه بسا در آخر صف قرار گیرد.
رییس هیات بازرگانی ایتالیا:اعتقاد راسخی به تقویت روابط با ایران داریم
آندره آ ملونی رییس هیات بازرگانی ایتالیا نیز در این دیدار با تاکید بر اعتقاد راسخ به تقویت روابط با ایران در بخش های مختلف گفت: مسلما زمانی که به رم بازگردم تمامی کارگزاران اصلی در بخش صنعت و اقتصاد را دعوت کرده و راه های افزایش سطح همکاری با ایران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
وی تصریح کرد: صنعت ایتالیا تمامی توانایی های لازم را برای اینکه به یکی از شرکای اصلی ایران تبدیل شود را در اختیار دارد. طی دهه گذشته نیز تحول عظیمی در صنعت ایتالیا بوجود آمده و این صنعت پویا و به روز شده است.
رییس هیات بازرگانی ایتالیا گفت: ایتالیا مصمم است پایه اساسی روابط خود را بر سنت دیرینه دوستی با ایران استوار کند و ما شرایط لازم را برای تقویت هر چه بیشتر روابط خود با حضور در تهران آماده کرده ایم.

شناسه خبر: 79481

- دیدارهای خارجی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده