در بیانیه پایانی اجلاس تصریح شد؛

ستایش و حمایت سران سیکا از پیشنهاد ایران مبنی بر جهان عاری از خشونت

سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا)، در قطعنامه پایانی چهارمین نشست خود با ستایش از ابتکار دولت جمهوری اسلامی ایران در ارائه پیشنهاد «جهان عاری از خشونت» و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر حمایت و مشارکت کشورهای عضو برای تحقق این پیشنهاد تأکید کردند.

شناسه خبر: 77734 -

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393 - 15:19

چهارمین اجلاس سران سیکا عصر چهارشنبه به وقت محلی با صدور بیانیه‌ای بر محوریت همکاری کشورهای عضو به منظور استقرار صلح، ثبات و امنیت در قاره آسیا به کار خود پایان داد.
تلاش و همکاری برای پیشگیری از مخاطراتی که ممکن است منطقه را دچار بحران کند، محور این اجلاس بود و در این خصوص موضوعاتی نظیر ناامنی و کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، صلح در خاورمیانه و مبارزه با تروریزم و خلع سلاح کشتار جمعی در عرصه بین‌الملل، مورد بحث و تبادل نظر سران سیکا قرار گرفت.
یکی از مهمترین فرازهای بیانیه چهارم اجلاس سران سیکا، قبول اختلاف‌نظر بر سر نحوه استقرار صلح در خاورمیانه از سوی اعضا ‌بود به طوری که برای نخستین‌بار این مهم در یک سند بین‌المللی مطرح و ثبت شد.
اعضای سیکا با تأکید بر مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از ارتقای امنیت در افغانستان و تقویت حاکمیت ملی این کشور حمایت کردند.
لازم به ذکر است که جمهوری اسلامی ایران همواره و به طور رسمی اعلام کرده که به دلیل عضویت رژیم صهیونیستی در سیکا، مشارکتش در این اجلاس و توافق بر هر سند و بیانیه نهایی که از آن منتشر می‌شود به هیچ وجه به منزله شناسایی رژیم صهیونیستی به عنوان یک کشور نیست.

شناسه خبر: 77734

- سفرهای خارجی

- بیانیه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده