در دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سیکا تاکید شد؛

همکاری‌های ایران و قزاقستان گسترش می‌یابد

روسای جمهور ایران و قزاقستان روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین اجلاس سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در دیدار با یکدیگر بر ضرورت توسعه و گسترش همه جانبه مناسبات دو کشور تاکید کردند.

شناسه خبر: 77683 -

چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393 - 09:37

دکتر"حسن روحانی" در این دیدار با بیان اینکه قزاقستان به عنوان یکی از همسایگان برای ایران کشوری حائز اهمیت است، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش و تقویت روابط و همکاری‌های مشترک با این کشور تاکید کرد.
رییس جمهوری تصریح کرد: مشکلات بانکی دو کشور باید با تلاش مسئولان دو طرف حل و فصل شود که در این راستا مسئولان بانک‌های مرکزی دو کشور می‌توانند با تعاملات بیشتر راه حل‌ها در این جهت را بررسی کنند.
دکتر روحانی با تقدیر و تشکر از میزبانی قزاقستان در مذاکرات ایران با 1+5 گفت: قزاقستان به عنوان کشوری دوست و همسایه همواره مواضع خوبی در قبال مسأله هسته‌ای ایران داشته است.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در موضوع هسته‌ای ایران اگر طرف مذاکره‌کننده ما بهانه‌جویی‌ها را کنار بگذارد این مسأله به خوبی قابل حل و فصل است که البته امروز با روند خوبی که مذاکرات دارد در آستانه حل و فصل این مسأله هستیم و در این راستا حمایت قزاقستان نیز می‌تواند تسریع کننده باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در حوزه مسائل مربوط به دریای خزر نیز باید همکاری‌های مشترکی بین ایران و قزاقستان انجام شود، تجارت، کشتیرانی، حفظ محیط زیست و توسعه گردشگری را از طریق خزر مهم توصیف کرد و افزود: ایران و قزاقستان ظرفیت‌های بسیاری برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با یکدیگر دارند که باید از این ظرفیت‌ها در جهت گسترش مناسبات استفاده کنیم.
رییس جمهوری همچنین بر تسریع در اجرای عملیات احداث خط آهن مشترک میان ایران، ترکمنستان و قزاقستان تاکید کرد.
دکتر روحانی با استقبال از دعوت رییس جمهوری قزاقستان برای دیدار رسمی از این کشور گفت: در این راستا کمیسیون مشترک دو کشور باید فعال شده تا زمینه‌های لازم برای گسترش روابط میان دو کشور را در جریان این سفر آماده و تنظیم کنیم.
آقای نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم توسعه همکاری‌ها و روابط ایران و قزاقستان تصریح کرد: استفاده از ظرفیت ترانزیتی ایران از طریق خط آهن مشترک برای ما بسیار حائز اهمیت است و در جهت تکمیل این پروژه اقدام خواهیم کرد.
رییس جمهوری قزاقستان با بیان اینکه مواضع ایران و قزاقستان در خصوص دریای خزر با یکدیگر مشترک است، گفت: اختلاف نظرها در این خصوص از طریق بهره‌گیری از اشتراکات و در چارچوب نگاهی کارشناسانه و حقوقی از سوی سران کشورهای حاشیه خزر قابل حل و فصل است.
وی افزود: دریای خزر دارای ذخایری مهم و آبزیان قابل پرورش منحصر به فردی است که باید همه کشورها از این ظرفیت بتوانند استفاده کنند.
آقای نظربایف همچنین با دعوت از دکتر روحانی برای دیدار رسمی از قزاقستان علاقمندی کشورش برای گسترش همه جانبه مناسبات با ایران را ابراز و خاطر نشان کرد: قزاقستان از تحرک جدید ایران در مذاکرات با 1+5 حمایت کرده و امیدوار است تحریم‌ها علیه این کشور به زودی برداشته شود.
رییس جمهوری قزاقستان انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور ایران را نه فقط برای ایران بلکه برای منطقه امیدآفرین توصیف کرد.

شناسه خبر: 77683

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده