به منظور شرکت در چهارمین اجلاس سران سیکا:

رییس جمهوری عازم چین شد

رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.

شناسه خبر: 77606 -

سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 - 08:13

طرح ایجاد سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در اکتبر 1992 میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال 1996 رسماً تشکیل شد.
نشست سران سیکا هر 4 سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر 2 سال یک بار برگزار می‌شود. در حال حاضر این سازمان 22 عضو دارد و در برگیرنده 12 عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا است.
اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال 2002 و 2006 در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال 2002 در استانبول ترکیه برگزار شد.
ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، تایلند و رژیم صهیونیستی از جمله اعضای سازمان سیکا هستند.
در مراسم بدرقه رسمی از رییس جمهوری، علاوه بر معاون اول رییس جمهوری و رییس دفتر مقام معظم رهبری، جمعی از وزرا و معاونان رییس جمهور نیز حضور داشتند.
رییس‌جمهوری در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در چهارمین اجلاس سران سیکا و دیدار با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس، قرار است در ملاقات با رییس جمهوری چین، مهمترین مسائل و موضوعات تهران - پکن در راستای ارتقا و گسترش روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دهد.
ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور برخی معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می‌کنند.

شناسه خبر: 77606

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده