رییس جمهوری در جمع استادان، محققان و هنرمندان برجسته کشور:

ایران برای پیشرفت و توسعه نیازمند وحدت و اتفاق نظر است نخبگان ایرانی باید در پروژه‌های بزرگ جهان ایفای نقش کنند

رییس جمهوری نخبگان ایرانی را برای ساختن ایرانی آباد به مشارکت بیشتر در امور فراخواند و تصریح کرد ایران اسلامی باید در پروژه‌های بزرگ جهانی نقش ایفا کند.

يکشنبه 28 ارديبهشت 1393 - 14:17

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از استادان، محققان و هنرمندان برجسته و نخبه کشور گفت: برای شکوفایی کشور همه باید پا به صحنه بگذارند و بدانند که کشور نیازمند و اتفاق نظر بر سر اولویت‌ها، عمل، تحرک و وحدت است و با شعارزدگی و گفتار درمانی درست نمی‌شود.
رییس جمهوری افزود: آموزش صحیح و عقلایی، نظم و قانونگرایی، فرهنگ کار و تلاش و دلبستگی و وابستگی به کشور اصول ثابت پیشرفت در همه کشورهاست و ما باید با اتکا بر این اصول برای دستیابی به توسعه کشور در اولویت‌ها اتفاق نظر داشته باشیم.
دکتر روحانی ادامه داد: جامعه‌ای که در تعیین اولویت‌هایش چند پاره شده باشد و در ریل‌گذاری توسعه کشور دچار افتراق نظر باشد، در دستیابی به اهداف خود ناموفق است.
رییس جمهور با بیان اینکه ایجاد رونق اقتصادی، خروج از رکود و رشد حداقل پنج درصدی کشور می‌تواند مبنای وحدت نظر همه اقشار و گروه‌های سیاسی جامعه قرار بگیرد، اظهار کرد: شعاردرمانی و گفتار درمانی گره‌ای از مشکلات کشور نمی‌گشاید بلکه باید با برنامه‌ریزی و وحدت بر سر اصول و پایبندی به لوازم آن زمینه‌های رفاه ملت و توسعه همه جانبه کشور را فراهم آوریم.
دکتر روحانی افزود: کشورهایی به توسعه دست می‌یابند که میان دولت، مجلس، انجمن‌های صنفی و بخش خصوصی و نخبگان آن اتصال وجود داشته باشد و اگر قرار باشد مجلس راهی جدا برای تدوین قانون در پیش بگیرد، دولت مسیر دیگری برای اداره کشور برگزیند، انجمن‌های صنفی فقط برای منافع اعضای خود تلاش کند و نخبگان بدون توجه به نیازهای کشور بیاندیشند، ما نخواهیم توانست به آرمان‌های خود دست پیدا کنیم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش از قدرت ملی و ثروت ملی به عنوان دو روی یک سکه یاد کرد و با اشاره به اینکه هدف از نخبه و نخبگی در سطح ملی تولید قدرت و ثروت است گفت: بدون تردید برای آنکه در مدار توسعه قرار بگیریم نیاز به علم، دانش، فناوری، تجربه، اختراع و اکتشاف داریم و این امور جز با حضور نخبگان در عرصه‌های مختلف فراهم نخواهد شد.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کشورهای دارای جاذبه برای نخبگان بیش از سایر کشورها در مسیر تعالی قرار دارند و مایه تأسف است که شرایط کشور ما بگونه‌ای است که نمی‌توانیم حتی نخبگان خود را جذب کنیم و از توانمندی‌های آنان به نفع ایران بهره‌برداری کنیم.
رییس جمهوری با انتقاد از کسانی که با میکروسکوپ و تلسکوپ به دنبال نقطه‌ای در زندگی افراد برای سیاه‌نمایی می‌پردازند گفت: نمی‌توان نخبگان را به بهانه‌های ناچیزی نظیر قومیت، مذهب و اعتقاد سیاسی کنار گذاشت زیرا برای پرورش نخبگان زمان و سرمایه بسیاری هزینه شده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه هیچ کس در کنار گذاشتن افرادی که به نظام و کشور دلبستگی ندارند تردید نمی‌کند، تصریح کرد: باید برای جذب همه نخبگان ایرانی که دل در گرو توسعه این مرز و بوم دارند و علاقمند به حضور در کشور هستند، تلاش کرد و از آرا و نظرات آنها ولو بصورت موقت بهره جست.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای جذب نخبگان باید سعه صدر بیشتری داشت تا حضور آنها در کشور پررنگ‌تر شود . دولت نیازمند تجارب و دانش آنها در حوزه‌های اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی، فرهنگ و هنر است.
رییس جمهوری همچنین به همکاری کشورهای در حال رشد یا توسعه یافته در قالب اتحادیه‌های منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ده‌ها طرح و پروژه در دنیا وجود دارد که پشتیبان آن صنعت جهان است و ما باید همچون سایر کشورها در این طرح‌ها سهم داشته باشیم.
دکتر روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران باید تلاش کند در پروژه‌های عظیم و بزرگ جهانی نقش داشته باشد در غیر این صورت فرصت و جای خود را در این رقابت به کشورهای دیگر خواهد داد.
رییس جمهوری انزوای نخبگان و عدم حضور آنها در طرح‌ها و فناوری‌های نوین را فراتر از انزوای سیاسی توصیف کرد و با بیان اینکه دنیای امروز ما کاملاً متفاوت با دنیای فردا خواهد بود اظهار داشت: نخبه کسی است که نه تنها امروز را می‌بیند بلکه حوادث فردا را پیش‌بینی می‌کند و برای امروز و فردا برنامه‌ریزی دارد.
دکتر روحانی با تاکید بر فراهم شدن فضای کار برای نخبگان از سوی بنیاد علمی نخبگان، حمایت از ابداعات و نوآوری‌های نوین به منظور شکل گرفتن روند پروژه‌ها را خاطرنشان ساخت و خواستار حضور خود نخبگان در صحنه و ارایه راهکار در زمینه‌های مختلف شد.
رییس جمهوری گفت: باید به نخبگان در بخش صنعت، کشاورزی و سیاست اطلاعات لازم را ارایه کرد و از آنها خواست تا با طرح و راهکارهای علمی دولت را یاری نمایند.
دکتر روحانی همچنین لزوم باز آفرینی فرهنگ در دوره کنونی را یادآور شد و گفت: حفاظت از هنر به معنای مومیایی کردن فرهنگ نیست بلکه باید فرهنگ را پرورش داد و بالنده کرد تا شاهد شکوفایی علم، دانش و فرهنگ در این کشور باشیم.
در ابتدای این مراسم از اساتید نخبه علمی سومین دوره جایزه استاد علامه طباطبایی و نخبگان هنری دومین دوره جایزه شهید آوینی تجلیل شد.

شناسه خبر: 77545