متن کامل سخنان دکتر روحانی در مراسم گرامیداشت هفته هلال احمر:

دولت تمام توان خود را در کمک به هلال احمر به کار خواهد گرفت

رییس جمهوری امروز (دوشنبه) در مراسم گرامیداشت هفته هلال احمر با تاکید بر اینکه دولت باید به هلال احمر کمک کند و از این مسأله استقبال می‌کند، گفت: دولت هر چه در توان دارد به این جمع کمک خواهد کرد و در این باره شک نکنید چرا که برخورداری این سازمان از امکانات و تجهیزات یاری دهنده مردم در سختی و گرفتاری‌هاست.

شناسه خبر: 77447 -

دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 - 19:13

مشروح سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَهِلَّةِ قُلْ هِیَ مَوَاقِیتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ وَلَیْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ ظُهُورِهَا وَلَکِنَّ الْبِرَّ مَنِ اتَّقَى وَأْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوَابِهَا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

بسیار خوشحالم که در جمع فداکاران و تلاشگران راه نجات انسان‌ها و آن‌هایی هستم که برای تسکین آلام مردم خود را آماده کرده‌اند و در روز نیاز وارد عمل می‌شوند. هلال احمر شاید تنها سازمان امدادگری باشد که مرز و حزب نمی‌شناسد، جناح را مد نظر قرار نمی‌دهد، حتی مذهب و دین و ملیت را و فقط در پی نجات انسان است.
قرآن مجید هم در بعضی از آیات، خطابش و آنچه به ما می‌گوید مربوط به انسان است. «یَا أَیُّهَا الْإِنسَانُ إِنَّکَ کَادِحٌ إِلَى رَبِّکَ کَدْحًا فَمُلَاقِیه»ِ، آنجا که به ما می‌گوید اگر یک نفر کشته شود « فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاس جَمِیعاً»، در بسیاری از امور، بحث ما، ویژگی‌های اعتقادی، عقیدتی، سیاسی، تمایلات شخصی، قومی، تعلقات مربوط به محیط جغرافیایی، هیچ‌چیز وجود ندارد؛ همان که فرمود «من سمع رجل ینادی یا للمسلمین» صدای یک انسان را بشنوی که بگوید کمک.
آن وقت گفت و «فلم یجبه فلیس بمسلم». خیلی تعبیر قوی‌ای است. اگر گرفتاری فریاد می‌زند و تو اعتنایی نمی‌کنی، پس تو مسلمان نیستی. پیامبر(ص) می‌گوید پیرو من، امت من و جزو امت من نیستی.
چرا هلال‌احمر را دوست دارند و حتی صلیب سرخ؛ من علاقه خاصی به هلال احمر دارم. البته در همه جای دنیا همین طور است. وقتی این آرم را می‌بینیم - حتی ماشینی که این آرم را دارد یا آمبولانس، چادر و درمانگاه و بیمارستانی که این آرم را دارد- احساس راحتی و امنیت می‌کنیم. این احساس وجود دارد که داخل این چادر و کنار این آمبولانس، درمانگاه و بیمارستان انسان‌هایی هستند که فقط به فکر نجات انسان هستند و این خیلی ارزشمند است.
هلال‌احمر ما قوی، باروحیه، توانمند و آموزش دیده باشد
اصلاً وجودتان، حضورتان، لباستان، پرچمتان و چادرتان بدون اینکه کاری کنید آرامش‌بخش است. به مردم آرامش می‌دهد. مردم که عبور می‌کنند، احساس می‌کنند در این چادر یا آمبولانس یک یاری است که اگر لازم باشد می‌آید و بی‌منت کمک می‌کند و به قیافه و رنگ هم بی‌توجه است. برایش مهم نیست آن‌که به کمک نیاز دارد از کدام شهر، قومیت و لهجه است. خیلی آرامش‌بخش است. بنابراین بسیار مهم است که هلال‌احمر ما قوی، باروحیه، توانمند و آموزش دیده باشد، وقتی آدم می‌بینید در فیلم حادثه‌ای رخ داده، سیلی راه افتاده - در همه جای دنیای این حوادث پیش می‌آید - آتش‌سوزی شده، بعد یک امدادگر بامهارت چه جور خاک‌ها را پس می‌زند و حواسش جمع است وچگونه وارد می‌شود و با چه دقتی برای نجات وارد عمل می‌شود. وقتی دیوارها شکافته می‌شود یا انسانی از زیر خاک در می‌آید و نجات پیدا می‌کند چه احساسی به انسان‌ها دست می‌دهد. مهارت آن امدادگر نشان داده می‌شود و وقتی معلوم شود که امدادگر از هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران است، چقدر برای مردم ما لذت‌بخش و غرورآفرین است.
حادثه‌ای در کشوری رخ داده، حالا افغانستان یا لبنان، آفریقای مرکزی یا آمریکای لاتین است و شما انسان گرفتاری را از زیر آوار در آورده‌اید یا از میان گل و لای و از لابه‌لای آتش و خرمن نیم‌سوخته نجات داده‌اید، چادر برایش بپا کرده‌اید و به آن‌ها اسکان و وسایل زیست داده‌اید.آن‌ها آن شب را راحت می‌خوابند و از سرما و گرما در امانند.
خوب است واقعاً با وزارت بهداشت و درمان هماهنگ شود آن کاری که آموزش و تخصص دیده چون بحث سر این نیست که این مربوط به کدام نهاد است، مربوط به نوع آموزشی که دیده به هر حال جان آن انسان است، چه اشکالی دارد که اگر آموزش لازم را دیده کمک بیشتر بکند. چون او اولین نفری است که قاعدتاً به محل رسیده است. تا گروه دیگری، پزشک و متخصص و بیمارستان صحرایی به پا شود، این هم خوب شد به هر حال با دنیای اسلام بیشتر با هلال‌احمر وصل شدیم .
هلال در اسلام آن تقویم طبیعی ما روی ورق و کاغذ نیست، روی آسمان است، روی تقویم طبیعی ما. به آسمان نگاه می‌کنیم، اگر هلال طلوع کرده می‌گوییم شب اول ماه است. معمولاً هم مراسم دینی و اسلامی‌مان حالا ماه رجب، ماه شعبان و رمضان و ایام حج است شروع ماه حرامی است، با این هلال مشخص می‌شود، هلال سمبلی در دنیای اسلام است. در معماری اسلامی از قرن‌ها پیش به هر حال به صورت یک سمبل در آمده است. و قرآن می‌گوید «یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْأَهِلَّةِ» این از هلال‌ها دوباره طلوع و غروب می‌کند و دوباره ماه بعد طلوع می‌کند. قُلْ هِیَ مَوَاقِیتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّ . این هلال برای وقت‌شناسی است به نفع جامعه، برای نظم جامعه و برای آشنایی با مواقیت و مواقف مربوط به عبادت و از جمله حج. البته دنباله‌اش هم یک حرف خیلی مهمی که البته هر چه در قرآن هست بدون استثناء مهم است. می‌گوید و وَلَیْسَ الْبِرُّ بِأَنْ تَأْتُوا الْبُیُوتَ مِنْ ظُهُورِهَا از دیوار بالا نروید.
برخی فکر می کنند با پریدن از دیوار زودتر به هدف می رسند و انقلابی اند
بعضی‌ها فکر می‌کنند تا برویم بگردیم دور آن خانه و در و قفل و کلیدش را پیدا و باز کنیم دیر می‌شود، این چه کاری است، از دیوار می‌پریم و زودتر به هدف می‌رسیم. از دیوار نباید بالا برویم. هیچ‌کجا. اینکه اسلام به ما می‌گوید کاری می‌خواهید انجام دهید فکر و مشورت کنید، با دقت و بعد تصمیم‌ بگیرید، یعنی از در وارد شوید. یعنی از دیوار بالا نروید. وقتی می‌خواهیم قرآن را بفهمیم و درک بکنیم، می‌رویم به کلام اهل‌بیت، به بیان ائمه می‌پردازیم، این همان دری است که ما را هدایت می‌کند به داخل آن خانه و مفهوم و معنای آیات الهی. در همه جای زندگی اول در را پیدا کنیم. همه جای زندگی حواسمان باشد از دیوار بالا نرویم. در اقتصاد و فرهنگ و مسایل اجتماعی هم همین کار را کنیم.بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بالا بروند انقلابی‌اند، نه. بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بالا بروند این سرعت عمل بیشتر است. بعضی‌ها فکر می‌کنند از دیوار بالا بروند زودتر به هدف می‌رسند، نه. در یک مورد شاید زودتر برسند اما دست و پا هم می‌شکند آن طرف. گاهی هم نمی‌دانیم آن طرف چه خبر است.
راه صحیح و درست آن است که راه صحیح را بیابیم و در ورودی را بشناسیم و به درستی باز کنیم و وارد آن صحن شویم؛ صحن تصمیم‌گیری و صحن عمل. شما خودتان هم در امداد همین‌طوری هستید، شما هم باید از در وارد شوید، شما هم اگر بی‌حساب از یک جایی وارد شوید آسیب‌ می‌زنید به آن زنده‌ای که هنوز زیر آوار است. نمی‌توانید نجاتش بدهید. عجله نابجا، ناصحیح است. همین‌جور با لودر و بولدوزر حمله کردن، نجات نیست شما هم باید از در وارد شوید.
امروز شما کار بزرگی را انجام می‌دهید و دیروز هم در دفاع مقدس انجام دادید. هر روز می‌دیدیم آمبولانس‌ها، چادرها، افرادی که با این لباس و آرم در صحنه نبرد مجروح و آسیب‌دیده را نجات می‌دادند و به اسرا هم توجه داشتند. چه آزادگان ما، چه اسرایی که آنجا بودند، برای آنکه سلامت آزادگان را به خانواده‌شان برساند و تلاش کند برای بازگشت و نجات آن‌ها، چه اسرایی که از کشور دیگری اینجا بودند در جنگ، به آن‌ها هم به هر حال امداد رساندند.
به هر حال صدها شهید تقدیم و هزارها مجروح و آزاده تقدیم کردید. این نشانه این است که این جمعیت، جمعیت پا به کار، ایثارگر، مخلص و یاری‌رسان در صحنه‌هایی که جوانان و رزمنده‌های ما یا اسرای ما نیاز به کمک و امداد دارند، بوده و هست.
دولت تدبیر و امید در کمک به جمعیت هلال احمر دریغ نکرده و استقبال نیز می کند.
همه آن‌هایی که آقای دکتر فرهادی گفتند که دولت باید کمک کند حتماً ما استقبال می‌کنیم. دولت هر چه در توان دارد به این جمع کمک خواهد کرد و در این باره شک نکنید.
حالا نیازمندی‌هایی اگر هست -گفتند بالگرد می‌‌خواهید- ما آماده هستیم. فکر می‌کنم زمان خوبی باشد برای اینکه این نیاز شما مرتفع شود. داشتن امکانات و تجهیزات برای شما به معنای تجهیزات برای مردم در روز سختی و گرفتاری است. ما می‌خواهیم برای هیچ کس مشکل پیش نیاید ولی به هر حال همه جوامع و جغرافیای ایران ما در یک اوضاعی و به هر حال، به قول معروف روی خط زلزله است. سیل و توفان و خشک‌سالی داریم. همه این مسایل برای ملت‌ها و برای ما هم پیش می‌آید. شما خودتان را به عنوان سربازان فداکار، برای روز حادثه آماده کرده‌اید. حالا آن جمعیتی که خودتان هستید و من پرسیدم که گفتند 8 هزار پرسنل داریم، 43 هزار امدادگر و بالغ بر 2 میلیون داوطلب. اگر این آمار درست است؛ این آخری را هر چه ما بتوانیم افزایش دهیم اهمیت دارد. یعنی نیروهایی که آمادگی دارند برای اینکه بیایند آموزش ببینند در همه استان‌ها. به هر حال هر استانی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. حضور جوان‌ها اهمیت دارد جوانی، دوران خاصی است، دوران انرژی است. بدن قدرت و انرژی دارد، روح و دل خیلی پاک است. سن بالا می‌‌رود و قاعدتاً باید تکامل پیدا کند از هر نظر، ولی گرفتاری‌ها بیشتر می‌شود.
نسل جوان ما آن هم جوانی که داوطلب است؛ حالا دانش‌آموز و دانشجو است، به هر حال هر جوانی که تمایل دارد. حالا تقسیم‌بندی کردند گفتند از 29 سال به پایین سازمانی داریم برای جوان‌ها.از 29 سال به بالا هم یک سازمان دیگر. هر تشکیلاتی که دارید و برای هر که داوطلب است، مخصوصاً نیروی جوان.
در این زمینه اگر نیاز به کمک بیشتر دارید برای اینکه بتوانید داوطلب بیشتری را جذب کنید، دولت حتماً کمک خواهد کرد تا تعداد بیشتر و آموزش شما هم بیشتر و دقیق‌تر و مهارت آن‌ها بیشتر شود.
اولاً جوان وقتی مهارتی را یاد می‌گیرد، خود این برایش نشاط‌ آور است، حالا بگذریم از اینکه بخشی از اوقات فراغتش را به بهترین وجه پر کردید و برای روز حادثه هم در کنار شماست.
در استانی حادثه رخ می‌دهد، بلافاصله با یک هواپیما حرکت می‌کنید و با یک اطلاعیه می‌دانید در آن استان صدها نفر آماده‌اند و می‌شتابند و بعد این‌ها را سازمان‌دهی و آماده کردید. رییس آن تیم را می‌شناسید و با آن رفاقت کردید، باید ارتباطاتتان با این نیروی داوطلب بیشتر شود.
اینکه شما یک نیروی تربیت کنید و رها کنید، خوب است، یک وقتی برای خودش و خانواده‌اش حادثه‌ای پیش بیاید و آموزش به دردش می‌خورد، اما هم سازمان‌دهی باید یک سازمان‌دهی قوی و هم ارتباط شما باید دائمی باشد. حداقل سالی یکی دوبار مناسبتی پیش می‌آید، این‌ها را جمع کنید. هم آموزش جدید و نکات جدید را برایشان تذکر دهید و هم این‌که می‌تواند اردو، تفریح و تشویق برایشان باشد. اگر نکات معنوی هم است، برای آن‌ها بیان شود. البته آمادگی‌شان بیشتر می‌شود و همدیگر را هم بیشتر می بینند. کار جمعی لحظه‌ای نمی‌شود، کار جمعی باید تمرین شود و جمعاً باید تمرین شود تا آن کار را انجام داد. این کار بسیار ارزشمند است. دولت هم کمک خواهد کرد. ان‌شاءالله، این سازمان را گسترش دهید، اگر دو میلیون است بشود چهار میلیون نفر. هر مقدار می‌توانید گسترش دهید.
دولت آماده است امکانات را در اختیارتان قرار دهد، سازمان‌دهی را قوی‌تر کنید، آموزش را بیشتر و تماستان را با این‌ها به موقع کنید. حداقل سالی 2 الی 3 بار هر مقداری که شما می‌بینید ضروری است، با این‌ها در تماس باشید.
و کلام آخر اینکه این ایام تعلق به مولای ما، امیرالمؤمنین علی(ع) دارد. از امیر‌المؤمنین بهتر الگو کجا می‌توانیم پیدا کنیم، غیر از استادش پیامبر عظیم‌الشأن (ص). امیرالمؤمنینی که همه جا برای نجات انسان‌ها، برای نجات گرفتارها، فقرا، ایتام، مستمندان و گرفتاران همه جا پا به صحنه بود، با آن خلوص و ایثارش. این همان مردی است که وقتی می‌بیند یک پیرمردی در کنار کوچه ناتوان است و می‌گوید چرا و می‌گویند او یک فرد مسیحی است، امیرالمؤمنین می‌گوید در حکومت اسلامی مسیحی، مسلمان، یا هر اعتقاد و دینی داشته باشد، آن روز که جوان بود در این جامعه کار می‌کرد و امروز که ناتوان شده است دست او را نمی‌گیری؟ این چه بهانه‌ای است که او مسلمان است یا مسلمان نیست. این درس را امام ما و مقتدای ما و مولای ما امیرالمؤمنین(ع) به ما آموخته است. او به همه فقرای کوفه، دارای هر اعتقاد و عقیده‌ای بودند رسیدگی می‌کرد. من بالاتر بگویم اگر امیرالمؤمنین می‌دید یک خانواده‌ای که تعلق به خوارج دارد و مخالف مولاست، اگر گرسنه است، انبان خرما را به در خانه او هم می‌برد. این درسی است که مولای ما به ما آموخته است و امروز افتخار ما این است که پیرو امیرالمؤمنین و رهرو راه امیرالمؤمنین باشیم. نه تنها برای ما شیعیان و نه تنها برای مسلمانان که صوت العدالت الانسانیه الامام علی، او ندای عدالت انسانیت بود و امیرالمؤمنین سرمشق برای همه انسان‌های آزاده و برای همه آن‌هایی است که می‌خواهند به مردمشان، به جامعه‌شان و به انسان‌هایشان و به بشریت خدمت کنند و خادم باشند.
خداوند به همه شما توفیق بیشتر عنایت کند و به دولت تدبیر و امید برای خدمت به شما.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

شناسه خبر: 77447

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده