دکتر جهانگیری در دیدار معاون اول نخست وزیر عراق:

ایران و عراق می‌توانند مکمل ظرفیت‌های یکدیگر در حوزه‌های اقتصادی باشند

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه حجم مبادلات بازرگانی ایران و عراق در سال گذشته به حدود 12 میلیارد دلار رسید گفت: این رقم در مقایسه با ظرفیت‌های عظیم اقتصادی دو کشور رقم قابل قبولی نیست و لازم است دو کشور به منظور ارتقای حجم مناسبات تجاری به بیش از 20 میلیارد دلار برنامه‌ریزی کنند.

دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 - 10:57

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار روژ نوری شاویس معاون اول نخست وزیر عراق اظهار داشت: روابط دو جانبه با اراده مقامات عالی دو کشور با قدرت در حال توسعه و تعمیق است و ایران و عراق می‌توانند مکمل ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر در حوزه‌های اقتصادی باشند.
معاون اول رییس جمهور افزود: ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در عرصه سازندگی و در بخش دانش فنی و مهندسی و دستاوردهای علمی و فناوری به کشور عراق انتقال دهد.
دکتر جهانگیری همچنین ضمن تبریک به مناسبت برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی عراق تصریح کرد: مشارکت گسترده در این انتخابات نشان از بلوغ سیاسی مردم عراق و روند غیرقابل بازگشت دموکراسی در این کشور دارد و تلاشهای دولت عراق در برگزاری به موقع انتخابات و مطابق با معیارهای بین‌المللی قابل تقدیر است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: استقبال پرشور مردم از انتخابات ضمن تحکیم روند مردم سالارانه در عراق و تقویت وحدت و یکپارچگی میان آحاد و گروه‌های سیاسی، آبادانی این کشور را سرعت بخشیده و به انزوای افراطیون خواهد انجامید.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به شرایط حساس منطقه و افزایش فعالیت گروه‌های افراطی و تروریست، بر لزوم تلاش جامعه بین‌المللی در جلوگیری از روند تقویت افراط گرایی تاکید کرد.
دکتر جهانگیری گفت: با توجه به پیوستگی امنیتی منطقه، تروریست‌ها در هر نقطه‌ای که با شکست مواجه شوند، ناامنی‌ها را به نقطه دیگر انتقال می‌دهند و پیروزی‌های مردم و دولت سوریه باعث شده تروریست‌ها این بحران را از سوریه به کشورهای دیگر انتقال دهند اما حامیان تروریسم باید بدانند این ناامنی ها دامن خودشان را نیز خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه وحدت داخلی و یکپارچگی عراق همواره مورد تاکید تهران می‌باشد افزود: جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت‌های خود در منطقه استفاده می‌کند تا عراق مشکلات خود را برطرف کند.
معاون اول نخست وزیر عراق نیز در این دیدار هدف از سفر خود به تهران را تقویت روابط اقتصادی و دستیابی به نتایج مثبت و ثمربخش در این راستا عنوان کرد و گفت: ارتقای حجم مبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور نیازمند سازماندهی و برنامه‌ریزی دقیق است که در این زمینه هیأت‌های کارشناسی دو کشور به نتایج قابل قبولی دست یافته‌اند.
روژ نوری شاویس همچنین با تاکید براینکه شرکتهای فنی، مهندسی و صنعتی ایرانی در عراق از دانش و توانمندی خوبی برخوردار هستند خاطر نشان کرد: عراق در راستای سازندگی از تجربیات این شرکت‌ها استفاده می‌کند.
وی با بیان اینکه رویارویی با پدیده تروریسم از داخل کشورها آغاز می‌شود گفت: این مقابله نیاز به ثبات سیاسی دارد که به لطف خدا عراق توانسته در این زمینه گامهای مثبتی بردارد.
معاون اول نخست وزیر عراق همچنین بر لزوم تقویت روابط و هماهنگی‌ها میان تهران و بغداد تاکید کرد و گفت: همبستگی و اتفاق نظر نقش موثر و سازنده‌ای در مقابله با تروریسم دارد.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق و تقویت روند دموکراسی در این کشور افزود: این انتخابات با تایید سازمان‌های بین‌المللی، دقیقاً منطبق بر شرایط و ضوابط قانونی برگزار شد و رضایتمندی همه طرف‌ها و گروه‌های سیاسی در عراق را به همراه داشت.
روژ نوری شاویس افزود: برگزاری انتخابات در عراق نشان از پایبندی به قانون اساسی این کشور دارد و منجر به تقویت یکپارچگی و وحدت همه گروه‌ها در عراق خواهد شد.

شناسه خبر: 77430